PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Full Face Kask İle Maskeden Ceza Yedim

turkerboss
09 Eylül 2020, 16:44
Normal seyir halinde giderken ilerde çevirme olduğunu farkettim arkamdaki artçı da kask yoktu maskesi vardı bende de kapalı kask vardı çevirmeye aldılar ve tutanak benzeri bir şey tutuldu yaklaşık 2 hafta sonra yani bugün karakola çağırdılar ve 900 tlik ceza makbuzunu elime tutuşturdular itiraz etme şansım var mı? arkamdaki araç da 2 kişi vardı biri maske takıyodu onları gönderdiler bana yazdılar cezayı.

watercolours
09 Eylül 2020, 16:53
Arkadakine ceza yazılmaması sizin cezayı iptal etmez. Ama eşit davranılmıyor diye CİMER'e şikayet edebilirsiniz. Tabii kask takmayana ceza yazılmamış olması da ilginç. Tipik memleket manzarası.

turkerboss
09 Eylül 2020, 16:55
Arkadakine ceza yazılmaması sizin cezayı iptal etmez. Ama eşit davranılmıyor diye CİMER'e şikayet edebilirsiniz. Tabii kask takmayana ceza yazılmamış olması da ilginç. Tipik memleket manzarası.

Arkadakinde zaten maske vardı niye ceza yazılsın? bizi çevirenler zaten trafik polisi değildi

watercolours
09 Eylül 2020, 17:11
Ben polis durdurdu sandım.

Tundzhay
09 Eylül 2020, 17:21
Arkadakinde zaten maske vardı niye ceza yazılsın? bizi çevirenler zaten trafik polisi değildi

kaks olmadığı için ceza yemesi lazımdı arkandakinin.

bu arada artık sivil polis bile ceza yazabiliyor eskiden di o sadece trafik polisinin ceza yazması

watercolours
09 Eylül 2020, 21:44
Ben de arkadakine kasktan yazılabilir dedim ama polis değilmiş ki yazan. Zabıta falandı herhalde, o da kaska ceza yazamaz.

Düzeltme: Ben polis değil okumuşum, trafik polisi değilmiş. O zaman o polisin de kask için ceza yazması gerekiyordu. Başa döndük. Tipik memleket manzarası :D

atillatopal9
09 Eylül 2020, 21:48
kask takmama cezası 900 TL değil ki ? bu işte farklı bir şey var hocam.

ALİCEM
09 Eylül 2020, 22:17
Şimdi anlamadığım şey seyir halinde kask varken maske takmak zorunlu mu?

Alman_
09 Eylül 2020, 22:33
Full face kaskta maske durmuyor zaten en azından benim kaskta durmuyor kulak yerlerinden anında aşağı düşüp saçma sapan bir hal alıyor. Kask takmayıp maske takanlarda ayrı komedi.

Remzidemir41
09 Eylül 2020, 22:42
Maske takmamaktan ceza yemiş sanırım :D

okanbagiscan
09 Eylül 2020, 23:48
Full face kask ile maskeyi nasıl takıcam.Ben balaklavasız kaskı giyemiyorum kulaklar kıvrılıyor içinde.Önce maske üzerine balaklava sonra kaskımı giyeyim.

Ali Mert
09 Eylül 2020, 23:54
Full face kask ile maskeyi nasıl takıcam.Ben balaklavasız kaskı giyemiyorum kulaklar kıvrılıyor içinde.Önce maske üzerine balaklava sonra kaskımı giyeyim.

Öyle de nefes alması zor olur, maskeyi takın, balaklavayı takın, kaskı takın, ağzınıza bir hortum takın öyle nefes alın. Hortumun ucunu da ceketin altından dışarı çıkarırsınız.

Hmm...

Bu sefer de hortumdan direkt olarak dışardaki havayı almış olduk.
Hortumun ucuna da bir maske takalım.

Şimdi tamam.

ALİCEM
09 Eylül 2020, 23:55
Kaska maske giydirsek? :)

Ali Mert
10 Eylül 2020, 00:01
Kask cezası 90 lira falan. Kanunen size 90 tl yazması gerekirdi,maskeden 900 yazmış. Hakkınızı arayın.

Kask takarken maske takmak tamamen saçma bir şey. Birisi yüzümüze öksürüp tıksırmasın, bulaşma oranı bir miktar düşsün diye takıyoruz.
Kask zaten yüzümüzü tamamen kapatıyor, bu cezayı yazan polis evde de maske taksın kendini garantiye almış olur.

gurcanozturk
10 Eylül 2020, 00:07
Kaska maske giydirsek? :)

Kaska degil de plakaya giydireni gördüm bugün. Plaka kapatma konusunda çağ atlamış arkadaş. Fotoğraf çekmeyi düşündüm ama şimdi görür filan sorun çıkar, boşuna olay çıkmasın dedim.

muhammetcon
10 Eylül 2020, 00:18
Dostum geçmiş olsun, ben geçtigimiz günlerde bir polis memuruna bu konuyu danıştım, inisiyatif olduğunu ve bu konuda bir kanun ya da emir gelmediğini söylediler. Sen bence itiraz etmelisin..

turkerboss
10 Eylül 2020, 00:58
kask takmama cezası 900 TL değil ki ? bu işte farklı bir şey var hocam.

Kask takmadığım için ceza yazmadılar bende kask vardı arkamdaki artçı da kask yoktu fakat arkamdaki artçı da maske vardı bende maske yoktu trafik çevirmesi yapmıyolarmış sanırım maske denetimiymiş o yüzden ben kaskın içinde maske takmadığım için ceza yedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:55 ----------

Kask cezası 90 lira falan. Kanunen size 90 tl yazması gerekirdi,maskeden 900 yazmış. Hakkınızı arayın.

Kask takarken maske takmak tamamen saçma bir şey. Birisi yüzümüze öksürüp tıksırmasın, bulaşma oranı bir miktar düşsün diye takıyoruz.
Kask zaten yüzümüzü tamamen kapatıyor, bu cezayı yazan polis evde de maske taksın kendini garantiye almış olur.

Bende kask vardı artçım da yoktu fakat artçımda maske vardı ben kaskın içine maske takmamıştım çevirenler de maske denetlemesi yapıyormuş sanırım maske takmadığım için yazdılar

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:57 ----------

Maske konusunda yönetmelik nasıl işliyor ona göre itiraz da bulunayım yoksa erken ödemeyle 675 liraya denk geliyor

Albertorun
10 Eylül 2020, 01:20
Manyak bunlar, para kalmayınca neye ceza yazdıracaklarını şaşırdılar. İşgüzar birkaç polis de böyle davranıyor işte...

watercolours
10 Eylül 2020, 02:51
İtirazınız kabul olacaksa cezayı ödeyip ödememeniz birşeyi değiştirmez.
Cezanızı ödemez ve itirazınız reddedilirse indirim dönemini kaçırmış olacaksınız.

Not: Ben olsam artçıya da kask cezası yazardım. Öyle çevirme mi olur? Çevirmede gördüğün her şeye ceza yazarsın. O mantıkla maske çevirmesi diye plakasız araca da ceza yazmazlar.

oktay33
10 Eylül 2020, 11:08
Deveye sormuşlar...amam neyse işte..

ersinkecis
10 Eylül 2020, 12:02
Maske konusunda yönetmelik nasıl işliyor ona göre itiraz da bulunayım yoksa erken ödemeyle 675 liraya denk geliyor

onu bilmiyorum ama biri mahkemeye vermişti bu 900 TL cezayı ve mahkeme de polisin boyle bir ceza yazma yetkisi yok karari vermisti. bunu emsal gosterebilirsiniz belki.

watercolours
10 Eylül 2020, 12:14
Hatırladım. İptal sebebi yetki değildi. Maskeyi devlet temin etmiyorsa kimseyi para verip maske almaya zorlayamaz demişti mahkeme.
Adamla hakim şimdi nerede, bilmiyorum.

serif abi
10 Eylül 2020, 12:16
Ödeme ,
Bu cezalar seçim vaktinde AFF olur merak etme .
Trafik cezası gibi değil zaten .

Kimleri kimleri af ettiler oy ugruna , Tecavüzcüleri mi katilleri mi ? Eronincileri mi ? Zaten hırsızlıgın suçu yok , biliyorsunuz zaten baş hırsızı söylemeye gerek yok ... bir tek kendilerinden olmayan ,muhalif olan namuslu olanlar af olmadı , sabi subyan garip ögrenciler, gazeteciler, gibi gibi gbi....

SEçim öncesi bu cezalar ın hepsi af olur merak etme olmadı mı ?
Seçimi kazanırlar ise hulufe verme(Bahşiş gibi düşün) verme mahiyetinde aff olur.
Bunlar kaybeder ise gelen bu hukkusuz diye af olur..

MAske cezasını ödemek kerizliktir.

Ama maske takmadan toplum içinde dolaşmak HAYVALIKTIR ,ŞEREFSİZİKTİR, o da ayrı konu...

turkerboss
10 Eylül 2020, 13:51
Ödeme ,

Kimleri kimleri af ettiler oy ugruna , Tecavüzcüleri mi katilleri mi ? Eronincileri mi ? Zaten hırsızlıgın suçu yok , biliyorsunuz zaten baş hırsızı söylemeye gerek yok ... bir tek kendilerinden olmayan ,muhalif olan namuslu olanlar af olmadı , sabi subyan garip ögrenciler, gazeteciler, gibi gibi gbi....

Seçimi kazanırlar ise hulufe verme(Bahşiş gibi düşün) verme mahiyetinde aff olur.

Ama maske takmadan toplum içinde dolaşmak HAYVALIKTIR ,ŞEREFSİZİKTİR, o da ayrı konu...

Ödememe gibi bir seçeneğim mi var ki? ya haciz gelir ya da ceza zamlanır.

Buraki
11 Eylül 2020, 00:00
ödeme boşver. faiz gelir. borç katlanır. elbet cezalara af gelir bi ara. bunların derdi kimden ne koparabilirsek. hemen ödeyenlerden koparabildiklerini koparıyorlar. ödemeyenlere af geliyor. ödeme boşver.

bi daha çevirip ceza yazmak isteyenlere şunu sor, cami açılışında binlerce insanın yan yana maskesiz takılması problem teşkil etmiyor da, benim motosiklette kaskin içine maske takmamam mı bulaş riskini arttırıyor?

serif abi
11 Eylül 2020, 10:03
Ödememe gibi bir seçeneğim mi var ki? ya haciz gelir ya da ceza zamlanır.

Senin yaşın küçüktür seçime katılmamak eskiden para cezası vardı.
Bir kişiden alabilmişler mi :queen: o parayı bir kişi diyorum

Trafik cezası olsa aracını satmak sıkıntı ama şahsına kesiliyor o zaman ödemek zorundaydın satmak için ama ...
Bu şahsına kesiliyor ne hacizi , sürekli zamlanır seçim zamanı af olur .
Bu pandemi bitince merak etme hepsi af edilir . Hangi ülkede yaşıyorsun sanki demokratik hukkuk devleti mi :)

Bir örnek vereyim ;
KHK ile açıga alınanlar a önce aldıgınız son aylıkları geri verin dediler ,Çalışmadınız dediler ,
Veren verdi vermeyen lere verin haciz gelecek dendi ..
Vermeyenler için sonra af geldi çogunlugu vermedi niye versin ki baktılar ,alamayacaklar af etiler.
Pandemi döneminde bir araba bir aileden sokaga çıkma yasagı var ken 20 -30 bin kesilen ceza vardı bunu ödeyecekler mi zanediyorsun ? Bu parayı alabilecekler mi zanediyorsun ?

Öder isen ödediğin ile kalırsın geri paranıda alamazsın ... Ödemeyen de af olur sende derdine yanarsın..

The Dude
11 Eylül 2020, 11:06
ceza makbuzunu eklesen de görsek nedir?
maske cezasına pek benzemiyor.

turkerboss
11 Eylül 2020, 16:23
ceza makbuzunu eklesen de görsek nedir?
maske cezasına pek benzemiyor.

Maske cezası açıklama da öyle yazıyor ve 900 TL.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

ödeme boşver. faiz gelir. borç katlanır. elbet cezalara af gelir bi ara. bunların derdi kimden ne koparabilirsek. hemen ödeyenlerden koparabildiklerini koparıyorlar. ödemeyenlere af geliyor. ödeme boşver.

bi daha çevirip ceza yazmak isteyenlere şunu sor, cami açılışında binlerce insanın yan yana maskesiz takılması problem teşkil etmiyor da, benim motosiklette kaskin içine maske takmamam mı bulaş riskini arttırıyor?

En fazla ne kadar borç gelebilir? ya da haciz vs gibi bir durum olur mu? oluşsa da zaten verebilcek bir şeyim yok yani üstüme kayıtlı herhangi bir şeyim yok motosiklet babamın üzerine ve ailemin evinde yaşıyorum ki reşit de değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

Senin yaşın küçüktür seçime katılmamak eskiden para cezası vardı.
Bir kişiden alabilmişler mi :queen: o parayı bir kişi diyorum

Trafik cezası olsa aracını satmak sıkıntı ama şahsına kesiliyor o zaman ödemek zorundaydın satmak için ama ...
Bu şahsına kesiliyor ne hacizi , sürekli zamlanır seçim zamanı af olur .
Bu pandemi bitince merak etme hepsi af edilir . Hangi ülkede yaşıyorsun sanki demokratik hukkuk devleti mi :)

Bir örnek vereyim ;
KHK ile açıga alınanlar a önce aldıgınız son aylıkları geri verin dediler ,Çalışmadınız dediler ,
Veren verdi vermeyen lere verin haciz gelecek dendi ..
Vermeyenler için sonra af geldi çogunlugu vermedi niye versin ki baktılar ,alamayacaklar af etiler.
Pandemi döneminde bir araba bir aileden sokaga çıkma yasagı var ken 20 -30 bin kesilen ceza vardı bunu ödeyecekler mi zanediyorsun ? Bu parayı alabilecekler mi zanediyorsun ?

Öder isen ödediğin ile kalırsın geri paranıda alamazsın ... Ödemeyen de af olur sende derdine yanarsın..

En fazla ne kadar borç gelebilir? ya da haciz vs gibi bir durum olur mu? oluşsa da zaten verebilcek bir şeyim yok yani üstüme kayıtlı herhangi bir şeyim yok motosiklet babamın üzerine ve ailemin evinde yaşıyorum ki reşit de değilim.

watercolours
11 Eylül 2020, 16:42
Reşit olmayan kişiye maske cezası mı kestiler?

turkerboss
11 Eylül 2020, 18:27
Maske Cezası Ödenmezse Ne Olur?
İdari para cezasının ödeme süresi karar tutanağının tebliğinden itibaren bir (1) aydır. 6183 sayılı kanunun 51. Maddesinde “Ceza mahiyetinde olan amme alacaklarına gecikme zammı tatbik edilmez.” ifadesine yer verildiğinden, süresinde ödenmeyen idari para cezalarına gecikme zammı işlememektedir. Ancak, idari para cezasının ödenmemesi durumunda cezanın tahsili amacıyla borçlunun sahibi bulunduğu menkul malları ile gayrimenkullerine haciz uygulanabilir.

5326 sayılı Kanun ile 6183 sayılı Kanuna göre idari para cezaları, idari yaptırım kararının kesinleşme tarihini takip eden yılın başından itibaren beş (5) yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrar. Ancak 6183 sayılı Kanunun 103. ve 104. maddelerinde zamanaşımını kesen haller ile durduran haller düzenlenmiş olup, vergi dairesi bu yollara başvurarak cezanın zamanaşımına uğramasını engelleyebilmektedir.

İnternette araştırırken böyle bir şey gördüm.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

MASKE TAKMAMA CEZASI

Maske takmadan sokağa çıkanlara kesilen cezaların da geri ödenmesi gerektiğini söyledi.

Bu aşamada Prof. Dr. Adem Sözüer’e, “Peki ne yapılmalı. Tedbir almayıp hastalığı yayanlara bir şey yapılmayacak mı?” diye sordum, yanıtı net oldu:

“Yapılacak olan belli Cumhurbaşkanı OHAL ilan eder, TBMM bir günde onaylar; Anayasa 15’e göre de yasakların hepsi hukuki hale gelir. Şimdiki hali hukuk açısından sorunlu. Ceza kesilenler dava açarsa kazanır, cezanın bugünkü durumunda hükmü de yoktur, alınamaz.”

okanbagiscan
11 Eylül 2020, 19:58
Bahsettiğiniz şeyler hukukdevleti için geçerli olabilir.Biz artık öyle bir ülke değiliz.

gokhan85
11 Eylül 2020, 20:41
Az önce çevirmeden geçtim. Araçlardaki kişileri dikkatlice inceleleyip maskesi olmayanı sağa çekiyorlardı. Ben de tamamen kapalı kask olduğu için hiç göz göze bile gelmediler, gönderdiler.

TIGERSHARK
12 Eylül 2020, 12:20
Ben yürürken maske takınca karbondioksit dışa verdiğim den başım dönüyor. Birde buna motor sürer iken takma mecburiyeti akıl karı değil. İlla kaza yaptıracaklar.

yawuz58
11 Kasım 2020, 10:16
Ödeme ,

Arkadaş sen boş konuşuyorsun para cezası olmaz ise kimse maske takmaz bu halde bile çoğu maske takmıyor günde 70 kişi ölü yor

BloodyBaron
11 Kasım 2020, 11:55
Ben ince balaklava kullanıyorum çok iyi oluyor. Hem kafam terleyince kask kokmuyor hem de maske için düşünmeme gerek kalmıyor.

karayel90
11 Kasım 2020, 16:49
Bu ülkede motorsikletliye emniyet kemeri cezası kesen bir zihniyet olduktan sonra bu ceza oldukça normal . . .

espresso
11 Kasım 2020, 18:54
2000 yılında taksim meydanında yay olarak kırmızı ışıkta geçme cezası yemiştim.
Yaya geçidinde kırmızı yanıyorken gelen araba yok deyip geçmiştim, hemen karşımd abir polis belirdi, ehliyet ve ruhsat lütfen dedi, nası yani dedim, pardon ağzımız alışmış, kimlik ver dedi. Kimliği verdim, koçanlı bir defterden yazdı, bir sayfasını bana verdi. En kısa zamanda vergi dairesine ödeyin dedi. Kağıdı alıp buruşturup cebime tıkıp devam ederken arkamdan tekrar seslendi, sen devletin resmi evrağını nasıl buruşturursun demeye başladı. Yaa siz görevinizi yaptınız itiraz etmedim, bu kağıdı bana verdikten sonrası benim işim desem de olayı büyüyecekti sonra bir başka polis geldi de ortalığı yatıştırdı ben de yoluma devam edebildim.
O gün trafik polislerini oraya dikip yayalara da ceza yazacaksınız demişler, her zaman olan bir şey değildi, bana denk gelmiş, az kalsın karakolluk olacaktık. Neyse, sonra cezayı ödemedim, zaten 20 sene geçmiş, kesin zamanaşımı olmuştur.

oldcockroach
11 Kasım 2020, 19:01
2000 yılında taksim meydanında yay olarak kırmızı ışıkta geçme cezası yemiştim.
Yaya geçidinde kırmızı yanıyorken gelen araba yok deyip geçmiştim, hemen karşımd abir polis belirdi, ehliyet ve ruhsat lütfen dedi, nası yani dedim, pardon ağzımız alışmış, kimlik ver dedi. Kimliği verdim, koçanlı bir defterden yazdı, bir sayfasını bana verdi. En kısa zamanda vergi dairesine ödeyin dedi. Kağıdı alıp buruşturup cebime tıkıp devam ederken arkamdan tekrar seslendi, sen devletin resmi evrağını nasıl buruşturursun demeye başladı. Yaa siz görevinizi yaptınız itiraz etmedim, bu kağıdı bana verdikten sonrası benim işim desem de olayı büyüyecekti sonra bir başka polis geldi de ortalığı yatıştırdı ben de yoluma devam edebildim.
O gün trafik polislerini oraya dikip yayalara da ceza yazacaksınız demişler, her zaman olan bir şey değildi, bana denk gelmiş, az kalsın karakolluk olacaktık. Neyse, sonra cezayı ödemedim, zaten 20 sene geçmiş, kesin zamanaşımı olmuştur.

sen yinede bir kontrol et 20 sene den fazla süre geçmiş üzerinden belediye taşındığımız yer için borç çıkardı :D

Atincozkan
11 Kasım 2020, 20:34
mantik olarak kafada kask varsa ne diye maske takicaksin.tanidik hukukcu savci avukat varsa bi sor.sanirim once cezayi odiyeceksin sonra geri almak icin dava acicaksin.tam bilmiyorum sureci ama bana boyle ceza yazsalar geri alirdim parami

plectrum
11 Kasım 2020, 22:35
Olay maske degil arkadasım ceza yazmak zaten. virusun oldugu donemde cocuk yapana çiftlerede 3400 TL ceza kesmeleri lazım bir tek onlar kaldı nefes alan