PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sym Joymax için Abs Taktırmak

sandıkçı
09 Eylül 2020, 10:02
Selamlar dostlar;
2015 Sym Joymax250 lim var.Sadece ön teker için abs düşünüyorum.Tahminimce kaliper değişecek ve Abs okuyucu,beyni lazım.

Bu tarz bir işlem yapılabilirmi?Herhangi marka,model ABS beyni takılabilirmi?Daha önce bu tarz bir custom tecrübesi olan dostlardan fikirlerini bekliyorum.Güzel sürüşler :king:

okican
09 Eylül 2020, 10:22
Teknik olarak mümkün, pratikte çok zor ve masraflı olur.
O marka ve modelin basit parçalarını bulmak bile çok zorken absli hale getirmek için gerekli parçaları temin etmek hayal gibi.
Parçaları bulsan bile montaj ve kodlama vs gibi işlemleri yapacak servis bulmak da bizim coğrafya için zor.

sandıkçı
10 Eylül 2020, 01:25
Teknik olarak mümkün, pratikte çok zor ve masraflı olur.
O marka ve modelin basit parçalarını bulmak bile çok zorken absli hale getirmek için gerekli parçaları temin etmek hayal gibi.
Parçaları bulsan bile montaj ve kodlama vs gibi işlemleri yapacak servis bulmak da bizim coğrafya için zor.

joymax'da İstda parça sıkıntısı hiç yaşamadım.Özellikle sevpa ve motopunto da her parçası var.Kodlama dediğiniz olay nedir?Direk montaj ve çalıştır şeklinde gerçekleşmiyormu.

okican
10 Eylül 2020, 10:35
abs sistemi bazen kendine ait bir beyinle bazen de motosikletin kendi ECU birimi üzerinden çalışır. tak çalıştır sistemler değil malesef. kodlama derken bu elektronik işlemleri kastettim.

fb__ömer
10 Eylül 2020, 10:38
Ustasına sormak daha mantıklı olur. Kazalı bi motosikletten veya sıfır olarak parçaları almanız lazım. Montajı yapacak kişinin de bu işin ehli olması lazım.

okanbagiscan
10 Eylül 2020, 15:13
Kimse dememiş ben diyeyim.Öyle bir şey yapılması imkansız değil ama astarı yüzünü geçer.Bu gibi işler için söylenen klişe.

Motorunu sat ABS lisini al.
Bunun benzinli aracımı dizele
Manuel vitesliyi otomatiğe çevirme versiyonlarıda var.

potasyum
10 Eylül 2020, 15:28
daha önce rahmetli bilginozi adlı üye yapmıştı, ona ait konular sana yardımcı olabilir (http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/135035-600rr-abs-sistem-montaji-hakkinda.html)

Nikkfurie
10 Eylül 2020, 16:52
Bazı motosikletlerin abs li ve abs siz versiyonları üretiliyor , abs siz olana tüm parçaları temin edip uygulanabilir , bunun haricinde herhangi bir modelin parçalarını vede elektronik ünitesini uydurmaya çabalamak fren sistemi için güvenilir sonuç vermeyecektir , yeni abs ünitesi ve beynide oldukça pahalı , fabrikaya 5 liraya mal olan üniteyi siz belki 15 liraya satın alabilirsiniz , belki çıkma sağlam komple bir sistem tedarik edilirse denemeye değer ama dediğim gibi sizin motorun aynı modelinin abs li versiyonu olmalı.

Ali Mert
10 Eylül 2020, 17:25
Maliyeti daha fazla olduktan sonra anlamı ne ki? Abs'den ziyade haftada bir gidin fren alıştırması yapın 10 dakika, ben öyle yapıyorum. Ha, ani ön fren yapmam gerekirse teker kitler onu nasıl çözeceğiz, aslında onun için de motogp'de kullanılan fren manetini aniden çekilmesini engelleyen sisteme benzer bir sistem kullanmak gelmişti benim de aklıma.
Normal hızda çekildiğinde devreye girmemesi, aniden çekildiğinde manetin direncinin artması lazım. Asansörlerdeki sistem gibi, aniden düştüğünde durduruyor. Bu çok da pahalı olmasa gerek.

Alman_
10 Eylül 2020, 20:46
15 modeli sat 17 model olur hem abs olur hem start & stop ve euro 4 normlarında olur. :)

sandıkçı
12 Eylül 2020, 13:18
Kimse dememiş ben diyeyim.Öyle bir şey yapılması imkansız değil ama astarı yüzünü geçer.Bu gibi işler için söylenen klişe.

Motorunu sat ABS lisini al.
Bunun benzinli aracımı dizele
Manuel vitesliyi otomatiğe çevirme versiyonlarıda var.

Tabi imkansızcılar olmazlar gelirse bu örnekler bitmez :cherry::cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:16 ----------

15 modeli sat 17 model olur hem abs olur hem start & stop ve euro 4 normlarında olur. :)

Dediğinizi bende düşündüm ancak güzel fiyata arkadaşımdan aldım,hiç satmak gelmiyor içimden.

SuleymanE
12 Eylül 2020, 15:53
Olmaz diye bir şey yok kafaya koyduysan ister abs takar istersen de motorunu 400ccye bile çıkarırsın.

Buradaki asıl olay getirisi götürüsüne değecek mi? Yani harcayacağın paraya değer mi ona bakman lazım. Zaten halihazırda joymax250'nin abslisi de satılıyor.

Motopite baktım, joymax için sadece ABS Hidrolik Kontrol Ünitesi fiyatı 4.780,00 TL diyor. Buda linki: Tıkla (https://www.motopit.com.tr/urun/abs-hidrolik-kontrol-unitesi-mtp0180878)

Daha bunun diskiydi, beyniydi, kablosuydu, sensörüydü, işçiliğiydi, ıvırıydı zıvırıydı derken maliyet arttıkça artacak.
Motoru ne kadar uyguna aldın fikrim yok, eğer abs için 5-6 bin tl harcadıktan sonra bile abslisini almaktan çok daha karlı oluyorsa bu işe girişilir.
Ama diğer türlü motoru ederine satıp üzerine para ekleyip abslisini almak çok daha mantıklı olur.

Tercih senin, şimdiden kolay gelsin.

Blackeagletr
12 Eylül 2020, 18:33
6-7 binden aşağı çıkmayacaktır. Dolayısı ile satıp abs'lisini almak daha mantıklı.

sandıkçı
14 Eylül 2020, 14:36
Olmaz diye bir şey yok kafaya koyduysan ister abs takar istersen de motorunu 400ccye bile çıkarırsın.

Buradaki asıl olay getirisi götürüsüne değecek mi? Yani harcayacağın paraya değer mi ona bakman lazım. Zaten halihazırda joymax250'nin abslisi de satılıyor.

Motopite baktım, joymax için sadece ABS Hidrolik Kontrol Ünitesi fiyatı 4.780,00 TL diyor. Buda linki: Tıkla (https://www.motopit.com.tr/urun/abs-hidrolik-kontrol-unitesi-mtp0180878)

Daha bunun diskiydi, beyniydi, kablosuydu, sensörüydü, işçiliğiydi, ıvırıydı zıvırıydı derken maliyet arttıkça artacak.
Motoru ne kadar uyguna aldın fikrim yok, eğer abs için 5-6 bin tl harcadıktan sonra bile abslisini almaktan çok daha karlı oluyorsa bu işe girişilir.
Ama diğer türlü motoru ederine satıp üzerine para ekleyip abslisini almak çok daha mantıklı olur.

Tercih senin, şimdiden kolay gelsin.

Çok teşekkürler bilgi paylaşımınız için...

Nikkfurie
14 Eylül 2020, 20:59
.......Daha bunun diskiydi, beyniydi, kablosuydu, sensörüydü.......

iki adet jantda ekleyince liste iyice uzuyor..

Abs li motosikletlerin jant göbekleride farklı oluyor , sensör okuyucu halka montajı için sonradan jant modifikasyonu zor iş , hatta bazı motorların ön amortisörleride farklı..