PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 600RR İle başlanılır mı (Troll konu değildir)

Sayfa : [1] 2

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 13:48
merak ettim bugün bir videoda gördüm aklıma yattı kullanıcılar seri olmadığını söylüyor yani seri ama 600cc bandına göre seri değilmiş siz ne diyorsunuz bu işe yani ben başlarım ama yas daha 17 :pr: başlayanlar var eğitim dahi alsak başlanılır mı iyi forumlar :)

Troll Konu Değildir Meraktan sormaktayım :)

berk_cglr
03 Eylül 2020, 13:52
kime göre neye göre seri değil istanbulda olsan gel monster 696 ya bindireyim seni bu 79 bg 600rr 118 bg aradaki farkı sen gör derdim,şu da var benim ilk motorum suzuki gsxr 750 srad (98 model) ben eğitim vs almıştım yinede ilk 3 4 ay 3.vitesin üstünü görmek tırsıtıyordu evet başlarsın ama ciddi riskleri, geri dönüşü olmayan sakatlığa ölüme kadar yolu var.gaz tepkisi sürüş dinamiği oturuş pozisyonu öyle oyunlarda ya da dışarıdan bakıldığı gibi olmuyor o işler

watercolours
03 Eylül 2020, 13:53
Mantık, muhakeme ve araştırma ile cevabı bulursunuz.

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 13:54
teşekkür ederim abi mesaj için :) zaten inşallah bundan 5 sene sonra alırım :)

tekerine taş değmesin :)

vandamme
03 Eylül 2020, 13:55
Şu konuya bi göz at istersen sonra kararlı isen tekrar sorarsın.

http://www.motosiklet.net/forum/onlar-hep-bizimle-birlikteler/?sort=replycount&order=desc

Bu kardeşimiz zamanında 600rr başlamış mesela. Nur içinde yatsın...
http://www.motosiklet.net/forum/members/bilginozi-24893.html

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 14:01
nur içinde yatsın :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:56 ----------

Başlangıç olarak ne öbneririsiniz mt125 bakıyorum ama :)

berk_cglr
03 Eylül 2020, 14:07
nur içinde yatsın :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:56 ----------

Başlangıç olarak ne öbneririsiniz mt125 bakıyorum ama :)

mt 125,ns200,cb250,cbr250,r25 idealdir bunlar en azından hafif kullanımı kolay motorlardır

vandamme
03 Eylül 2020, 14:15
mt 125,ns200,cb250,cbr250,r25 idealdir bunlar en azından hafif kullanımı kolay motorlardır

Eleştirmek için söylemiyorum.

R25 başlangıç motoru olmamalı.

Mcht-mico
03 Eylül 2020, 14:17
17 yaşında a ehliyet alamazsın. a2 bile alamazsın

berk_cglr
03 Eylül 2020, 14:24
Eleştirmek için söylemiyorum.

R25 başlangıç motoru olmamalı.

kişiye göre değişir aslında bu bana sorarsan alt devirleri ölü olan bir motor o kadar korkulacak bir güç vermiyor ok top speed güzel giden bir motor olabilir 250cc sınıfında ama yinede abartılı bir güç değil rahatlıkla başlangıç motoru olabilecek bir motor gibi geliyor bana

arndiol
03 Eylül 2020, 14:25
yaş 17.

a ehliyet olmuyor, a2 ehliyet olmuyor birtek a1 ehliyet oluyor onda da 600r mı soruyorsun güzel kardeşim.

2 gün önceki konuda elektrikli motor alıyordun.

Önce bir sakin ol, derin bir nefes al.

Elektrikli motor iyidir, a2 alana kadar elektrikli ile gez. A2 aldıgın zaman 250 cc civarı birşey alırsın.

Evet, cool birşey gibi geliyor, insanı kendine cekiyor.

Ama yapma. Daha yaşın kücük.

cıbılduck
03 Eylül 2020, 14:26
SALIH SAL FORUMU SALIH

vandamme
03 Eylül 2020, 14:28
kişiye göre değişir aslında bu bana sorarsan alt devirleri ölü olan bir motor o kadar korkulacak bir güç vermiyor ok top speed güzel giden bir motor olabilir 250cc sınıfında ama yinede abartılı bir güç değil rahatlıkla başlangıç motoru olabilecek bir motor gibi geliyor bana

Alt devir cansız olması kullanımı kolaylaştıran etken haklısın.

Sıkıntı topspeed :)

https://i.ytimg.com/vi/BL7q9MKCP2I/maxresdefault.jpg

berk_cglr
03 Eylül 2020, 14:32
Alt devir cansız olması kullanımı kolaylaştıran etken haklısın.

Sıkıntı topspeed :)

https://i.ytimg.com/vi/BL7q9MKCP2I/maxresdefault.jpg

var bende de r25 her daim o hızları görmüyor hatta maks 170 180 arası ıkınarak görüyor 170 den sonra yavaş yavaş çıkıyor bu hızlar için otoban şart bir nevi

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 14:34
r25 alırsam bizim buralarda sürerim ehliyet alınca memleketim adanaya giderim :)

ama r25 çok bahallı :(

fatih.met
03 Eylül 2020, 14:47
teşekkür ederim abi mesaj için :) zaten inşallah bundan 5 sene sonra alırım :)

tekerine taş değmesin :)

600RR ile başlanır mı? aslında motosiklete başlamak için özel bir model yok, yani ne ile başlamak istediğine bağlı. her şey sürüş tarzında, mesela ben 600RR gibi bir makine alsam 150 km üzerine çıkmazdım, hatta genel olarak 120 bandında sürerdim en fazla...

şimdi bu durum bazılarına garip gelebilir ama mesele şu, 600RR ile 100 yapmak başka, Tvs Apache ile 100 yapmak başka... arada çok fark var, birisi güven verir, zevklidir, hemen hızlanır ve hemen yavaşlarsın, daha dengelidir, sesi ve tipi güzeldir.. diğeri ise yol tutuşta garibandır, kazık gibidir ve rahatsız eder, çok bağırır, durmak istediğinde hemen duramazsın ve hemen hızlanamazsın, sesi pek çekici ve güzel değil...

mesela ben 70 ile gidiyorum, sanki motorum 110 yapmıyor mu ki ben 70 ile gidiyorum? o hesap işte..

sürüş tarzına ve sana bağlı... zaten halihazırda hep kaza yapıyorlar, canın kıymetli ise ona göre sürersin, ama başlanır yani, tabi o motor ile başlıyorsan muhtemelen paranda vardır senin... sağını solunu kırmaktan çekinmezsin o zaman.

edit: aileyi ikna ettin birde 600RR kaldı öyle mi?

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 14:51
teşekkür ederim abi mesaj için :) ama kafam karıştı hayır şimdi alamam internette çok karşıma geldi 600rr ile başlanılırmı diye merak ettim :)

Levent
03 Eylül 2020, 15:10
Yakın geçmişten bir örnek..

Nur içinde yatsın.. (http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/138679-ilk-motorum-600rr.html)

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 15:13
:salut: mekanı cennet olsun

Gökhan_Aygün
03 Eylül 2020, 15:30
Bence 18 yaşına girince evlensen 21 yaşına kadar da 2 çocuk yapsan daha mantıklı bir risk almış olursun hayata dair :mrgreen:

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 16:02
:cherry: :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Güzel fikir abi :cherry:

54RR
03 Eylül 2020, 16:20
17 yaşındaki bir gencin motora binmesi bile tehlikeli

YakupAlp_01
03 Eylül 2020, 16:23
benim arkadaşlarımın hepsinin nmotoru

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

Benim arkadaşlarımın hepsinin motoru var bende yok sadece :(

Moto43
03 Eylül 2020, 16:50
sen önce para kazan bu ülkede

arndiol
03 Eylül 2020, 16:55
ah salih.....

retox70
03 Eylül 2020, 17:39
Kesinlikle başlama, motosikleti güvenli kullanmak sadece hız yapmamak değildir. Öğrenmen gereken şeyleri öğrenirken motorun gücü ve ağırlığı yapacağın hataların telafisini zorlaştırabilir, sonuçlarını ağırlaştırabilir. Yapma, alma.

mavzer-i
03 Eylül 2020, 17:41
teoride her motorla başlanır.
paran varsa 19 yaşında H2 ile bile başlarsın

pratikte başladığın motorla gaz tepkimesine bağlı olarak senin yaşının getirdiği davranış ve heyecanı hesaba katarsak
duvarda, araba arkasında, bariyerlerde patlama riskin yüksek.

yüksek riskten kurtulup hayatına devam edenlerde var.
ama bu riskin olmadığı anlamına gelmes

tommygun
03 Eylül 2020, 20:50
Eğer "Yaşım 17, hayatta yaşanabilecek her acıyı gördüm, her mutluluğu tattım" diyorsan , eğer "Yeter gayri göreceğimi gördüm daha yaşamasam da olur" diyorsan Eğer "Panpa zaten benim en anlamlı resimlerim hep siyah beyaz olanlardır" diyorsan 600RR çok iyi bir seçenek olabilir, hatta sonucu garantilemek adına gece karanlığında güneş gözlüğü takman daha da iyi bir seçenek.

tarzan rıfkı
03 Eylül 2020, 20:59
17 yaşında 600rr sürücek olgun,oturaklı,bilinçi bir türk insanı ne gördüm ne duydum nede tanıyorum.

Ozan arıcı
03 Eylül 2020, 21:20
Ben üye değilken MT-10 ile başlayan bir abinin konusunu görmüştüm. Motoru olduğum yerde döndüremiyorum filan diyordu. Senin de yapmak istediğin şey aynı, yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmak. %100 kapasitesi olan bir motosikletin %5'ini kullanabileceksin. Yani o motorla başlasan bile en fazla yapabileceğin şey Starbucks önünde aragaz vermek olacak.

fatih.met
03 Eylül 2020, 22:53
benim arkadaşlarımın hepsinin nmotoru

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

Benim arkadaşlarımın hepsinin motoru var bende yok sadece :(

senin arkadaşlarından sana ne? şu psikolojiden nefret ediyorum, sana ne onlardan? herkes damdan atlıyor sende mi atlayacaksın? benim yaş 27 ve yaklaşık 6 seneden fazla oldu istanbul trafiğini tecrübe etmeye başlayalı..

ailemden biri motosiklet alsın istemezdim ve sen 600RR dan bahsediyorsun, dalgınlığına gelir bir gün ve ne ara 170 km hıza çıktım dersin ama yavaşlayacak zamanın artık kalmamıştır ve kötü son bekler seni...

yani ben hiç yüksek hacim racing motor sürmedim ama bazı lüks arabalarda böyledir, ne ara bu hıza çıktım derler ve ben buna şahit oldum. 150 gibi 170 gibi hızlar bu tarz motorların zorlanmadan ve bağırmadan çıkabileceği hızlardır diye tahmin ediyorum ve dalgınlıktan ötürü yavaş gitmen gereken engebeli yada bir virajlı yola bu hız ile girersin ve çıkışın olmaz..

yakup kardeşim sen sensin, örnek almak için birine ihtiyaç duyma, aynanın karşısına geç ve ben bu hayattan ne bekliyorum diye kendine sor. ne istiyorsun bu hayattan? var oldun ve ebediyete göç edene kadar nasıl yaşamayı düşünüyorsun..

kişisel gelişimini tamamla, önce benliğini oturt çünkü önce buna ihtiyacın var gibi... arkadaşlarının hepsinde audio a4 olsa sende isteyeceksin, bu yanlış. asıl soru şu; arkadaşlarının gerçekten o sahip olduğu şeylere ihtiyaçları var mıydı yoksa özenti amaçlı yada havalı olmak için mi edindiler?

dostum hayattan tat almaya bakın tat almaya. bırak millet birilerinin bir yerleriyle fındık kırsın boş verin... sen kendin için ne istiyorsun bu hayattan?

..................

konu sahibi bence ciddi değil, eğlence amaçlı açtı konuyu. 17 yaşında değil, adı da yakup değil.

oktayakgoz
03 Eylül 2020, 23:51
İstersen 1000rr ile başla mesele sadece hız olayı değil ki. Ağır motor her şartta dengeyi kurmak zor. Ben cbr250 ile başladım hafif motor dik tutmayı başardık. Öyle olmadık bi zamanda denge şaşıyor ki hakketten dik durmak zor. Eğitim motorum mt07 idi adam gibi kullanırsan onunlada başlanabilir ama trafikte şartlar çok değişken.

Loveless
04 Eylül 2020, 00:34
17 yaşındaki çocuk 600rr alcak parayı ya da motorun fiyatını geçtim bakımını yaptıracak parayı nerden bulacak. 100lük motor alsa dengesini zor bulacak çocuk çoluklar 600rrdan bahsediyor. Hayatta herşey çocuk oyuncağıydı.

berk_cglr
04 Eylül 2020, 08:09
17 yaşındaki çocuk 600rr alcak parayı ya da motorun fiyatını geçtim bakımını yaptıracak parayı nerden bulacak. 100lük motor alsa dengesini zor bulacak çocuk çoluklar 600rrdan bahsediyor. Hayatta herşey çocuk oyuncağıydı.

maddyat kısmına girme bence kimin ne geliri var ya da ailesinin durumu ne alemde bilemezsin ben 35 bin tl zor biriktirirken birebir tanıştığım ve doğum günü hediyesi aldılar diye bana altındaki 40 50 bin tl lik motorunu gösteren 17 18 yaşında çok genç gördüm illaki çocuğun para kazanmasına gerek yok ailesi varlıklıdır belki :)

tarikcapar
04 Eylül 2020, 08:43
Ben AeA tavsiyelerini dinlerim aga;

Başlangıç motoru olarak, Ducati HyperStrada öneriyoruz, garanti veriyoruz, ömrünüz çok kısa sürecek (https://www.facebook.com/MotosikletBilgi/videos/2233922553591191/)

arndiol
04 Eylül 2020, 08:44
arkadaşlar 12 yaşında HD Fat Boy almak istiyorum harclıklarımı biriktirip, yorumlarınızı rica ederim.

civarımdaki bütün herkeste iron 883 var :(

hasmet
04 Eylül 2020, 08:50
600cc ile başlamayı düşünen tüm arkadaşlar 600cc ile başlamalı bence, başlık açmaları bile hata.

mustafaat
04 Eylül 2020, 10:24
Kısa cevap: çıplak (naked) ya da enduro (arazi) modelleri ve 250 cc. altı ile başlamak öğrenmeyi kolaylaştırır.

Uzun cevap: https://motorhikayesi.com/baslangic-motosikleti/

*

Bir de arama konusu var. Forumda arama yapmak yerine hemen yazmak normalde yasaktır. Lütfen konu açmadan önce arama yapınız.

RCT33
04 Eylül 2020, 11:31
Scooter sür, cub sür. Sonra 150-250cc sürersin. Acele etme.

profesor06
04 Eylül 2020, 15:24
Başlayabilirsin, sıkıntı olmaz.

watercolours
04 Eylül 2020, 15:29
Kısa cevap: çıplak (naked) ya da enduro (arazi) modelleri ve 250 cc. altı ile başlamak öğrenmeyi kolaylaştırır.

*

Bir de arama konusu var. Forumda arama yapmak yerine hemen yazmak normalde yasaktır. Lütfen konu açmadan önce arama yapınız.

Eskiden ben de böyle diyordum ama anasayfadaki bir başlığı kopyala yapıştır ile aradığımda üçüncü sayfada çıktığını gördüğümden beri kimseyi eleştirmiyorum.

..YaNKee..
04 Eylül 2020, 15:32
R25 pahalıysa 600 lük makinayı nasıl alacaksın? bu arada, sende o yaşta 10.000 tl çıkarmı?

watercolours
04 Eylül 2020, 15:36
600RR yazıp arattığınızdaki sonuç sayfası

https://i.hizliresim.com/XqSzG6.jpg (https://hizliresim.com/XqSzG6)

Thracian
04 Eylül 2020, 16:06

*

En başta scooter tarzı vitessiz bir motosiklet ile bir 5000-10.000 km yapmakta fayda var.Motosiklete yeni başlayanlar hem motosikletin trafikte yerini,kullanımını,ağırlığını dengesini,fren kullanımını öğrenirken aynı anda vites ve debriyajı öğrenmeye çalışmak dikkatlerini dağıtıp kaza yapma olasılıkları arttırıyor.Bize vites değiştirmek artık refleks gibi gelse de yeni öğrenen insan alışana kadar vites pedalına bakıyor,devir saatine bakıyor,vites göstergesine bakıyor...yeni başlayan için dikkat dağıtıcı bir sürü faktör oluşuyor.

Sonrasında sizinde paylaştığınız yazıdaki gibi 250 cc civarı bir naked öğrenme için gayet mantıklı.Enduro,cross tarzı motosikletler biraz yüksek. Acemiliğini yeni yeni üstünden atan kullanıcılar ayağını rahat yere basamadığında telaş yapabiliyor,motoru durduğu yerde devirebiliyor.O yüzden ben genelde yeni başlayan kısa boylu kullanıcılara pek enduro cross önermiyorum.

atillatopal9
04 Eylül 2020, 16:11
Motosikleti sürmekte hiç bir şey yok ki.
verelim 1600 CC, 1000 CC eğer ki belli bir yeteneğin varsa 1 saatte motosiklet sürebilirsin.

1.Motosiklette en önemli şey reflekstir.
2.Trafiğin akışını öğrenmektir ( kesinlikle araba trafiği ile aynı şey değil )
3.İçinde ki nefsindir.

Küçük cc ile başlama olayı aslında sizlerin daha sakin, daha kibar bir şekilde başlayıp motosikletin frenlerini, nerede gaz açılmaması gerektiğini vs anlamanız için yapılan bir şeydir.
hemen hemen herkes ilk aldığı motosiklet ile 1 veya 2 kere büyük veya küçük kazaları yaşarlar.
bunlardan birisi ön fren yüzünden olur. ön fren kazaların en çok yaşandığı sebeptir. özellikle yeni başlayan insanlara abs'siz motor tavsiye edilmez. hatta bana kalırsa ne kadar tecrübeli olursa olsun motosiklet dediğin absli olacak.
Ön frenin ayırını öğrenmek ya çok fazla pratik yaparak, yada düşerek öğrenilir. motosiklette panik yapmamanız gerekiyor,
paniklediğiniz an düştünüz demektir. özellikle panik-atağı olan insanlara motosiklet kullanmak tavsiye edilmez.
çünkü trafikte işe gidip gelirken bile 2-3 kişi önünüze kırar ve sizi sıkıştırabilir.
burada özellikle motorda yeni olanlar motorun gücüyle sıkıştırılmadan kaçabilir doğru olanda budur ancak yeni olan birisi kaçtığunda refleksinin gelişmiş olması gerekiyor ki toparlayabilsin ( sebebiyle yeni başlayan birisini sıkıştıran birisi varsa inatlaşmak yerine yavaşlamalı ve diğer kişinin geçmesini beklemelidir )
refleksiniz geliştikçe cc büyütmek daha mantıklıdır, hızlı gideceğiniz yeri bileceksiniz duracağınız mesafeyi gözünüzde karşılayacaksınız. ben 125-250-600-800-650 cc olmak üzere motosikletler kullandım. sadece 1 kere düştüm ilk aldığım motorda ön freni aşırı sıkmam sonucu 15-20 km ile yana yattım. sonra ön fren benim gözümde çok büyümüştü.

herneyse refleks olayının ayrıntısına girdiğimizde de,
motosiklet sağa dönüşlerde güvenli olması açısından asla önünde ki aracı sollayıp sağda ki vıraja girmemelidir.
yavaşlayıp aracın nereye gideceğini öğrenmeli sağa dönecekse bekleyecek soldan tekrar otoyola çıkacak sa gene bekleyecektir.
emniyet şeridinde 50-60 km geçilmemelidir ve emniyet şeridinde 50 km ile giderken bile en az 6 az tecrübeniz olmalıdır. sizin bir gözünüz karşıdayken bir gözünüz soldan araçların çıkıp çıkamayacağı ihtimalini değerlendirip ona göre hareket etmelisinizdir.

inanin bir süre sonra adamın dikiz aynasından, yan aynalarından acaba beni gördü mü? diye bakınmaya başlıyorsunuz.

kısacası 600 cc ile de başlanır 1000cc ile de, ancak yeterli tecrübelere sahip olmadığınız için malesef motosiklet aşkınız kısa sürme ihtimali %70dir.

TIGERSHARK
04 Eylül 2020, 16:47
Hatırlayanlar vardır. Bir yeni evli karı koca vardı. Onlarda ilk motorları olan 600 lük makine ile balayına gitme hayalleri vardı ama gidemediler. ALLAH rahmet eylesin

ydnydn
04 Eylül 2020, 18:06
1 yıldır 150CC Çin scooter kullanıyorum. En az 1 yıl daha kullanırım. Kaç kere uzun yol yaptım. Kaygan zeminde nasıl düşmeyeceğim, ani frende motor kaysa da nasıl toparlayacağım gibi detaylara hakimim ancak hâlâ öğrenmem gereken zibilyon şey var. Örneğin 20 ile giderken tepetaklak olduktan sonra yandaki bina hangi açıyla durursa yol güneş almaz ve gizli buzlanma olur sorusunun cevabını öğrenmeniz gerektiğini fark ediyorsunuz. 100Km/s'yi geçmeyecek bir motor alın. 100'ü zor görsün. Büyük motor aldığınız zaman mutlaka basmak isteyeceksiniz. Ben keyifçi adamım ben bile bazen ulan şurada 120 yapsam da hızlıca gidiversem diye düşünüyorum oysa yol, iklim ve fizik kurallarına dair öğrenmesi gereken çok şey oluyor insanın. Ha 600'lük makineyi 60 ile kullanırım diyorsanız başka. Bu dahi denge gibi sorunlar açacak başınıza.

Buraki
04 Eylül 2020, 18:32
scooterla ölen yok mu? var. e napıcaz? scooter la başlamak isteyene bak scooter a biniyodu ama öldü, vah vah, sakın başlama önce bisiklete bin mi diyeceğiz? geçenlerde goldwingle öldü karı koca. hızları da düşük. ne diyeceğiz? touring e binme mi diyeceğiz? yaşanan ölümlerin motosikletin marka/model/tarzıyla alakası yok. vazgeçin artık bu genellemeci yaklaşımlardan. tamamen o motoru süren kişiyle ve nasıl sürdüğüyle alakası var.. 600cc supersport makinayla motora başlanır! bundan daha uygun seçenekler yok mudur? evet vardır... ama bu 600lük makinayla motora başlanmaz demek değildir!!!

gurcanozturk
04 Eylül 2020, 19:00
scooterla ölen yok mu? var. e napıcaz? scooter la başlamak isteyene bak scooter a biniyodu ama öldü, vah vah, sakın başlama önce bisiklete bin mi diyeceğiz? geçenlerde goldwingle öldü karı koca. hızları da düşük. ne diyeceğiz? touring e binme mi diyeceğiz? yaşanan ölümlerin motosikletin marka/model/tarzıyla alakası yok. vazgeçin artık bu genellemeci yaklaşımlardan. tamamen o motoru süren kişiyle ve nasıl sürdüğüyle alakası var.. 600cc supersport makinayla motora başlanır! bundan daha uygun seçenekler yok mudur? evet vardır... ama bu 600lük makinayla motora başlanmaz demek değildir!!!

30-35 yaslarindaysaniz, trafik ne demek, gecis ustunlugu ne demek, kavsak ne demek, yoldaki cizgiler ne anlama gelir biliyorsaniz, trafikte yuzlerce km arac kullanmis iseniz, herhangi bir seyin sorumlulugunu (kopek, cocuk, yasli insan) dusunuyorsaniz neden olmasin? Ama 16-17 yasindaysaniz, sirf arkadaslarinizda supersport "makina" var diye siz de sahibi olmak istiyorsaniz, 250cc motorunuz oldugunda arkadaslarimin 600lugu var diye aglayan biriyseniz ben onermem.

Scooter ile de olunur, adventure ile de olunur, cruiser ile de olunur, supersport ile muhtemelen daha kolay olunur. Olmekte sorun yok o en kolayi. Muhtemelen supersport sahibi/seveni birisiniz ondan bu hiddetiniz. Goruntusu, rolanti sesi (yuksek eksoz sesinden nefret ederim) her ne kadar beni bile cezbetse dahi benim kullanacagim bir arac degil. Niye mi ? 43 yasinda yaklasik 2 yildir motosiklet kullaniyorum yaklasik 23000km civarinda da scooter surmuslugum var ama herhangi bir supersport (125cc dahil) kullanmak icin o yetenege ve ozellikle de tecrubeye sahip oldugumu sanmiyorum. Ama benden baska her yeni baslayan anasinin karnindan yetenekle dogmus ki herkes supersport, herkes 4 silindir, herkes 600cc veya 1000cc kullanabilecegini saniyor.

Dun, daha once burada da yazilmis olan, ilk motosikleti 600cc olan arkadasin yazdiklarini ve sonra olum haberinden sonra yazilanlari tekrar okudum, siz de okuyun bence. Birilerine tecrube gerektiren bir seyler onermeden once herkesin ayni olmadigini ancak yazdiklarinizi herkesin okuyacagini bilin.

Buraki
04 Eylül 2020, 21:28
söylediği laf nereye varır nereye gider bunu bilemiyecek bi insan değilim. öncelikle bu "şuursuz" ithamını görmezden geliyorum hocam. ben senin gençlerimiz zarar görmesin motivasyonuyla son derece iyi niyetli bi tavırla 600lükle

başlanmaz dediğini biliyorum. merak etme. ama senin de anlaman gereken şudur ki, 600 lükle başlanabilir diyen birisi beyinsiz, ya da sorumsuz, ya da millet motora ss le başlasın da kafasını gözünü patlatsın amacı güden birisi

değildir.evet ben motora 35 yaşımda yıllarca trafikte araba kullandıktan sonra başladım. MT-09 la başladım. ister inanırsınız ister inanmazsınız en ufak bir sıkıntı yaşamadım. son derece agresif kullandığım halde. ama ben dediğim gibi 35 yaşındayım. 1.92 boyundayım ve 100 kiloyum. dik bi yokuşta U dönüşü yapamak dışında ağırlığını kontrol edemeyeceğim bir motosiklet yoktur. ama herkes böyle olmayabilir. benim tavsiyelerime uyan bir genç 600lükle başlar ve 2 ay sonra ölebilir. bunun aksini iddia etmem. gereksiz olur.. ama 18 yaşında bir genç aynen benim gibi motora başlayabilir ve herhangi bir sıkıntı yaşamayabilir. konu şu, ben senin gibi politik doğrucu bir insan değilim, ben gerçekçi olmaya çalışan bi insanım. ezbere edilinilmiş bilgileri herzaman reddederim. beni sorumsuz ya da düşük zekalı olarak itham etmen haksızlık olur..

forumda olan ve ilk motoru 600lük olan ve sonra hayatını kaybeden arkadaştan bahsetmişsin. öncesinde ve sonrasında yapılan yorumlar beni ilgilendirmiyor. yaptığı kazları izlediğimde gordüğüm kadarıyla öndeki araç frene basıyor fakat kendisi 2 saniye sonra frene basıyor. inanılmaz dalgın/dikkatsiz bi insan. açıkçası psikolojisinin bozuk olduğuna kanaat getirdiğim bi insan kendisi. eğer aynı kişiden bahsediyorsak.. ve tekrar ediyorum. 600lük supersportla başlayan herkes ölür demek değildir bu. lütfen siz de insanları yanlış yönlendirmekten vazgeçin. 600lükle başlarsan ölürsün tarzı bir söylem muhtemelen dünyada bir tek türkiyede vardır.. yabancı forumlarda bir süre vakit geçiririseniz ne demek istediğimi anlarsınız...