PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanta(topcase) kararsızlığı

İnazuma
02 Eylül 2020, 02:01
250cc hafif enduro (wr250r) motosiklete senede 1-2 kez 2000km+ uzun yol, ayda bir kamp, şehir içi nadiren ihtiyaç duyacağım şekilde kullanım tarzıma uygun çanta araştırıyorum.

shad - kappa-givi gibi markaların çantalarına bakıyorum, bu sefer bunlara bu parayı vereceğime yerli alüminyum çanta alayım diyorum. Bu sefer de kampa çıkınca soft enduro yaparak kamp alanına varıyoruz ağırlık + çantanın şekli şemali sıkıntı yaratırmı diye düşünüyorum.

Birde herşeyi bi kenara bırakıp maxem vs gibi ucuz ürün mü tercih etsem diye düşünüyorum. Ucuzun kalitelisi şudur diyeceğiniz tavsiye varmıdır?

Konuyu da sırf birileri bi gaz versinde birini seçeyim diye açıyorum mobilden yazdığım için anket açamadım kusura bakmayın.
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler

adm12
02 Eylül 2020, 09:45
Kullanım şeklinize göre en iyi seçenekler; uzun yol ve kamp için 40lt bir sosis çanta, sehir içi ve kısa rotalar için 15-20 lt kuyruk çantası işinizi görecektir. Kuyruk çantası olarak uygun fiyatlı eyupto diye marka var, yerli üretim. Kendi siteleri var. Topcase kullanışlı olabilir ama ben bir cok motosiklete yakıştıramıyorum.

ahmetmert58
02 Eylül 2020, 09:57
kappa k42n. şuanda alabilinecek en mantıklı çanta bence. ben shad sh33 almıştım ama uçmuş fiyatı. uzun yolda yapıyorsanız bende çokta küçük birşey almayın. çanta çok işe yarıyor.

SuleymanE
02 Eylül 2020, 11:01
Hocam eğer ki çantaya fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız ve çanta takılıyken de ağır arazi şartlarına girmezseniz Maxem çanta da işinizi görecektir.

Ben eski Xmax250 motorumda maxem Sl-45 model topcase kullandım ve çok da memnun kaldım. Maxem gibi uygun fiytalı çantaları kullanırken dikkat edilmesi gereken tek husus otomatik tek tuşla çantayı tablasından sökmeye yarayan mekanizmaya güvenmeyip çantayı kendi tablasına 1-2 ek vida ile sabitlemek. Bu önlem arazi şartlarında hoplamak zıplamak gerekirse veya çanta ufak bir darbe alırsa esneyip yerinden çıkmaması için.

Ancak şunu da unutmamak lazım, kaliteli marka bir topcase satın alırsanız ileride motoru satarken çantayı da 2.elde güzel bir paraya satabilecek olmanız. Yani kaliteli bir alüminyum çantayı veya shad, givi, kappa gibi çantaların modelleri eğer temiz kullanılmışsa 2. elde de kıymet görüyorlar.

Tercih sizin, bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

Buda maxem çantanın benim eski xmaxdeki birkaç fotosu:

http://www.imgim.com/xmaxeski.jpg

http://www.imgim.com/xmaxxxxxson.jpg

http://www.imgim.com/xmaxeski.jpg
http://www.imgim.com/xmaxxxxxson.jpg

Öz_Musti
02 Eylül 2020, 12:34
Motosiklette 3 önemli parça vardır. Gidon, orta ayak ve topcase. Gidon ne kadar mühim ve vazgeçilmez bir parça ise, gidon olmayan bir motora "oha abi bu ne" diyorsak topcase ve orta ayak da böyledir. Sınıf ve tip farketmez. Racing, enduro ve scooter dahil!

Hepsi siyah dandik plastik, ve açılıp salınmayı engelleyen tek taraflı üfürükten yumuşak bir plastikle donatılmış parçalar. Bende önceki sahibinden gelen 33 lt shad var. Ama topcase de markanın önemi yok. Hepsi dandik sert plastik mallar. Burada belirleyici olan fonksiyonellik ve orjinallik. Örneğin xMax'de orjinal topcase alırsan kontak anahtarınla açabiliyorsun. Bazı topcaseler kolayca sökülüp takılabiliyor. Bu gibi konfor öğeleri önemli. Maxem'de de bu özellik var. Al Maxem geç git. Sakın çok para verme.

ahmetmert58
02 Eylül 2020, 13:48
Motosiklette 3 önemli parça vardır. Gidon, orta ayak ve topcase. Gidon ne kadar mühim ve vazgeçilmez bir parça ise, gidon olmayan bir motora "oha abi bu ne" diyorsak topcase ve orta ayak da böyledir. Sınıf ve tip farketmez. Racing, enduro ve scooter dahil!

Hepsi siyah dandik plastik, ve açılıp salınmayı engelleyen tek taraflı üfürükten yumuşak bir plastikle donatılmış parçalar. Bende önceki sahibinden gelen 33 lt shad var. Ama topcase de markanın önemi yok. Hepsi dandik sert plastik mallar. Burada belirleyici olan fonksiyonellik ve orjinallik. Örneğin xMax'de orjinal topcase alırsan kontak anahtarınla açabiliyorsun. Bazı topcaseler kolayca sökülüp takılabiliyor. Bu gibi konfor öğeleri önemli. Maxem'de de bu özellik var. Al Maxem geç git. Sakın çok para verme.

yapmayın hocam gözünüzü seveyim :) topcase'lerin dandiği hakikaten dandik. arkadaşım sizin gibi düşünüp çok ucuza almıştı bitane çanta. gözümün önünde motorla çukura girdi çıktı, çanta kırılıp fırladı yerinden gitti başka arabalara çarptı. ve özellikle belirtiyorum çantanın içinde kağıt parçası bile yoktu, o derece bomboştu. aynı şekilde yolda giderken yerinden fırlayıp uçan bir sürü örneği var internette. herşeyde olduğu gibi plastiğinde kalitelisi ve dandiği var. ben iki türlüsünüde kullandım. önce dandik olanını aldım. kendi kendine kilidi bozuldu, parçalandı. söküp attım. sonra kaliteli diyebileceğimiz (shad) bir topcase aldım. gayette yıllardır kullanıyorum. ucuzuna verdiğim parada havaya uçtu gitti. neticede çok daha fazla para harcamış oldum. halbuki ilk başta biraz kalitelisini alsam bana maaliyeti daha ucuz olacaktı.

fb__ömer
02 Eylül 2020, 13:52
En güzeli bence sökmesi takması kolay çanta. Şehir için sökülür sadece demiri kalır şehir dışı zamanıda takıp mis gibi kullanılır. Ben kendi motoruma öyle bir şey yapmayı düşünüyorum. R25 alsam bile uygun çanta demiri yaptırıp sadece uzun yola ve kamp yapmaya gittiğimde takarım sonra sökerim.

Remzidemir41
02 Eylül 2020, 15:42
45lt maxem çanta kullanıyorum. Alalı bir seneyi geçti ve çok memnunum. Bunca zaman beni bir çok zahmetten kurtardı. Çantayı full doldurup üzerine eşya bağladığım da çok oldu fakat çok dolu olduğu zamanlarda yoldaki çukurlara girmemeye extra özen gösterdim. Lambur lumbur gidersek her türlü yuvasından çıkma ihtimali var bence.

İnazuma
02 Eylül 2020, 20:43
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, bu gün çanta demiri montajımı yaptım ve yorumlara güvenerek n11den 234 liraya maxem sl 45 siparişi verdim.

Satarken para etmesi hiç önemli değil çünki çoook uzunca bir süre satmayı düşünmüyorum.
İlk wr mi tenere700 için satıp tenereyi alamayıp inazuma aldım. Pişmanlıkla tekrar wr aldım ve gidebildiği yere kadar bununla giderim diye düşünüyorum.

bursalıali
03 Eylül 2020, 04:03
RX3İ EVO nun egsozunu 3 sene önce aşağı indirdim . Üst çantayı, sağ çanta yaptım . Tap keysin yerine maxem 45 monte ettim. 3 senedir bu 165 liraya aldığım maxemle 3 yaz Bursa - İzmir Çeşme - Bursa seyahati yaptım . En az 10 kez Bursa - İstanbul - Bursa yolculuğu yaptım. İstisnasız her
defasında 3 çantam da ağzına kadar dolu + üzerine üstlük o maxem çantanın üstüne ikinci bir valiz bağladım. Bursa ve ilçeleri arasında defalarca
ful çantayla gezilerim oldu . Sanıyorum bu 165 liralık maxem en azından bana bir 3 yıl daha hizmet verecek gibi görünüyor. Mesleği kuryelik olan
kardeşlerim bile çantalarını benim kadar EZMEDİKLERİ kanısındayım. Dileyen arkadaşlarımız , arzu ettikleri miktarda parayı givi , kappa gibi dünyada isim salmış çantalara versinler. Ben maxemden, maxem de benden memnun olarak hayatımıza devam ediyoruz. Selamlarımızla.