PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOR ISININCA MARŞ ZOR DÖNÜYOR ! LÜTFEN YARDIM

mavrelo
19 Ağustos 2020, 09:58
Herkese merhabalar bu konu hakkında bayağı bir araştırma yaptım fakat kesin sonuca rastlamadım.
Motorum soğukken marş canavar gibi çalışmasındada bir problem yok fakat ısındığı zaman yani 85C+ ulaştığı zaman akü bitiyor sanki. Belli bir zaman bekliyorum soğuyor düzeliyor. Burada kafamda 2 soru işareti var. Ya akü o zaman içerisinde kendini toparliyor ben soğuduğu zaman düzeldiğini düşünüyorum yada marş motoru kömürü bitik. Marş motoru kömürü bitik olduğunu varsayarsak motor ısındığı zaman kornaya basınca farda kısılma oluyor yani akü bitik gibi o yüzden kafadan eledim o seçeneği ama sonucu hala bulamadım. ölçüm yaptığımda ise değerlerin hepsi normal.

Motor CB600F Hornet 2007
akü 4 aylık
Herkse teşekkür ediyorum

Samet Ağır
19 Ağustos 2020, 11:21
Sıcakken marş basmazken başka bir akü ile takviye yapın. Marş basarsa aküye yine aynı olursa marş motoruna kömürlerine burçlarına rulmanlarına kablo bağlantılarına ve rölesine bakın.

mavrelo
19 Ağustos 2020, 15:15
anladım teşekkür ederim yardımınız için ama kornaya felan basıyorum sesi çıkmıyor sanki akü bitiriyor kendini şarj almıyor gibi bir durum var fakat bekliyorum düzeliyor

atakan123123
20 Ağustos 2020, 09:12
motosiklet sıcakken daha kolay marşa basar genellikle.
bazı yan sanayi debriyajlar veya saclar sıcakken ayırma yapmayabiliyor..er5 de başımıza gelmişti.
Ama bu durumda marşa basarken motor ileri itmeye çalışır.
yada elinizle ittirdiğinizde zor ilerleme yapar.
bunuda deneyebilirsiniz.

Edit;
Son mesajı sonra okudum muhtemelen akü gibi görünüyor.Ama mantıken akü motor soğukken zor bastırır sıcakken kolay buda ilginç..
Arıza tespiti ve sonuçları paylaşırsınız merak ettim..

mavrelo
21 Ağustos 2020, 17:48
şuanlık sorun hala devam ediyor henuz bır bulguya rastlamadım cozdugum zaman yazacagım

joshua
22 Ağustos 2020, 10:49
önce aküyü test edin, akü sağlam ise sonra konjektör, konjektör kabloları ve statör arızası var mı ona bakın.

atillatopal9
22 Ağustos 2020, 16:07
hocam kornayla ilgili sorununuz varsa marş motoruyla ilgili değildir.
marş motoru ile olan sorunlar şu şekilde olur,
1.motor güçlü bir marş basmaz
2.Motor hiç marş basmas ve koltuğun altında ki marş rölesinden tık tık ses gelir ancak çalışmaz.

sizin konjektör ve sargıyı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.
çünkü anladığım kadarıyla motor çalışınca kendisini güçlü bir şekilde şarj etmiyor.

eğer illa ki marş motoruyla ilgilidir diyorsanız
motor bloğunuzun altında yağ filresinin oralarda silindir birşey göreceksiniz.
onun köşesine bloğa zarar vermeyecek plastik ama sert bir cisimle hafif hafif vurun
marş kendine gelmesi gerekiyor.
2. bir yöntem ise
veyahut koltuğun altında marş rölesinin bulunmuş olduğu +- vidalar var. muhtelen beyaz plastik bir kapak ile korunuyordur. kapakları açıp, içinde +- vidaları gördüğünüzde onların alt kısmına elektrik ileten küçük bir kablo ile kontak açıkken birbirine değdirin, çalışması gerekiyor.
eğerki çalışmaz ise sizin marş motorunuzda sorun yoktur veya takılı kalmıştır.

profesor06
22 Ağustos 2020, 21:20
Hocam öncelikle motor ısındığında fan açıyor mu? Fan açtığında akünün akım gücü yetmiyor olabilir.

mavrelo
24 Ağustos 2020, 09:10
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim öncelikle . Motorum fan açması 103 derecede yani olması gereken seviyede açıyor 98 de kapatıyor. Fakat 75+ derecede kontağı kapatıp tekrar çalıştırmak istersem akü bitik gibi marş motorum zor dönüyor. Buradaki korna dememin sebebi sanki bitik gibi çalıyor korna halbuseki sabah motor soğukken canavar gibi . Bana da statör , konjektör veya akü ile ilgili problem varmış gibi geliyor kontrol edip gelişmeleri yazacağım. Evlilik arifesinde olduğum için vakit ayıramıyorum şu an bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

bahadircolak
01 Eylül 2020, 12:20
Aynı problem benim NC750'de de oluyordu. Soğukken çalışmasa neyse ama sıcakken çalışmamak nasıl oluyor?!!!
Motor ve dolayısı ile akü 5 senelikti, aküsü bitmiştir diyerek değiştirdim. Sonraki 1 ay bir sorun olmadı (zaten her zaman olmuyordu), sonra da sattım, şimdi ne oldu bilmiyorum.