PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dişli sayısı yüksektmek

Conexantt
13 Ağustos 2020, 22:26
Merhaba arkadaşlar,
Sym Wolf 250 motosiklet sahibiyim. Motosikletim için orijinal olduğunu varsayarak 36 diş dişli sipariş ettim. Dün taktım. Sabah işe gittim geldim. Motor acayip serileşmiş ama hız yapmıyordu normal olarak. Bugün orijinal olduğunu düşünerek sipariş ettiğim ön 14 dişli geldi değiştirirken farkettim ki üzerinde 13 varmış. Motorsiklet ile giderken şunu farkettim değişiklik sonrasında.
Eskiden(13 ön - 35 arka) Normalde 5. Viteste 110 da rahatsız olup 6. Vitese atıyordum 6 da da 150 ye kadar rahatlıkla çıkıyordum. 14 ön 36 arka dişli ile 5. Viteste o rahatsızlığı 120 de hissettim ama 140 a zor çıkıyor. Deneme ile baktığımda yeni dişliler de 6. Vites olmasam da olur diyor.
İki dişliyi de bir adet yükselttiğimizde bu bize ne kaybettirir ne kazandırır?
Yorumlarınızı bekliyorum.

tommygun
13 Ağustos 2020, 22:34
Bu işin matematiksel bir hesabı vardır. Zamanında ben de orijinal 13t ön dişlim sabitken 35 olan arka dişliyi 36 t yapmıştım. Normalde 6.vites 6000 devirde 110 yapan motor 36t taktıktan sonra 105 falan yapmaya başlamıştı. Tork hissedilmeyecek kadar, %2 yanılmıyorsam artmış, son hız da aynı oranda düşmüştü. Buarada motor da normalden daha fazla titremeye başlamıştı. 20000 km sonra titreşimden dolayı orijinal 13-35'e dönüp rahat etmiştim.

velizrsln
14 Ağustos 2020, 00:38
bu arada o diş sayısı değilde büyüklüğü oluyor yani çapı falan sanırım diş sayısı standart

mustafaat
14 Ağustos 2020, 00:59
Bu sayfada nasıl kullanıldığını anlattığım site ön arka değerler girildiğinde sonucu gösteriyor; işinize yarayacağını düşünüyorum:
https://motorhikayesi.com/disli-hesaplayici-oran-degisikligi-yapmak/
İngilizcesinden anlarım diyorsanız doğrudan bu adrese gidebilirsiniz:
https://sprocketcalculator.com/

hasmet
14 Ağustos 2020, 07:17
İki dişliyi de bir adet yükselttiğimizde bu bize ne kaybettirir ne kazandırır?
Saçma bir iş olur. Dişli sayıları ön ve arka tarafta ters yönlerde değiştirilir. Eğer değişiklik tek tarafta yapılıyorsa, aynı diş sayısı değişiklik, ön tarafta yapıldıysa daha hissedilir olur. Ön dişliyi küçültmek, aşınmayı bir miktar daha arttırır.

Kendinizi ekstra bir vitesin sağladığı verim ve torktan mahrum etmişsiniz.

Ben de öndeki 17 standart dişliyle değil 6, 5. vitese bile çıkamıyordum, otobanda dahi. Önde 16 dişliye geçince artık hızım 130'u geçtiğinde 5. vitese atabiliyorum. 6. vitesi trafikte kullanmak hâlâ mümkün değil. Yinede 5 vitesli motosikleti kullanmak, 4 vitesliden daha kolay.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:13 ----------

bu arada o diş sayısı değilde büyüklüğü oluyor yani çapı falan sanırım diş sayısı standart
Diş büyüklüğü değişse zincir uymaz, ve çok aşınır. Eli mahkum çap bir miktar değişiyor. Dişli sayısı değiştiğinde haliyle yeniden zincir ayarı yapmak gerekiyor.

Seko
14 Ağustos 2020, 07:45
Orijinal dişliler 13 - 35 ise oranı 2,692 yapıyor. 14 - 36 ile oran 2,57 olmuş ancak motor gitmemiş. Bana göre bu motor orijinal dişlilerle en son hızına çıkacak şekilde tasarlanmış. İlla değişiklik yapılacaksa bu iki değerin arasında kalmak gerekir. Ön taraftaki tek dişlik büyütme bile motorun sınırını aştığına göre ön dişli ellenmemeli. Arka dişli 34 yapılırsa oran 2,615 oluyor. 33 yapılırsa 2,53'e düşüp sınırı geçiyor. Yani bu motorda tek yapılabilecek değişiklik arkayı 34 yapmak ancak onun dişe dokunur bir etkisi olmayacak. Öyle iki arttır bir azaltla bu iş olmaz, oturup hesaplayacaksınız. Ayrıca teorik olarak bu tip dişli hesaplamalarında ilk önce torktan yola çıkılarak ön dişli ile başlanıp sonra devamı getirilir. Yani hiçbir durumda ön dişli ellenmemelidir.

Sonuç olarak ellemeyin, adamlar en iyisini yapmış.

hasmet
14 Ağustos 2020, 09:24
Ayrıca teorik olarak bu tip dişli hesaplamalarında ilk önce torktan yola çıkılarak ön dişli ile başlanıp sonra devamı getirilir. Yani hiçbir durumda ön dişli ellenmemelidir.

Sonuç olarak ellemeyin, adamlar en iyisini yapmış.

Genel olarak makul bir yaklasim, ancak sabit kural degil bence. KTM fabrika cikisi iki farkli on disli sunuyor SDR icin. Standart olarak 17 on disliyle geliyor, ancak ayni ozelliklerde 16 disli de sunuyor KTM. 17 pist ve yuksek hiz, 16 gunluk kullanim icin daha uygun.

mavzer-i
14 Ağustos 2020, 09:34
Genel olarak makul bir yaklasim, ancak sabit kural degil bence. KTM fabrika cikisi iki farkli on disli sunuyor SDR icin. Standart olarak 17 on disliyle geliyor, ancak ayni ozelliklerde 16 disli de sunuyor KTM. 17 pist ve yuksek hiz, 16 gunluk kullanim icin daha uygun.

ön dişlide tek rakam ktm de ne kadar etki ediyor son hıza. alet zaten tork canavarı torktan çok kaybettirmediği belli

hokahey
14 Ağustos 2020, 10:02
Şahsen dişli ile oynanilmamasi taraftarıyım. Eğer hız ve güç tatmin etmiyorsa daha büyük bir cc ile yola devam etmek en mâkul hareket olur. Dişli ile oynamak, motoru tasarlayan mühendislerin anasina arvadina küfür etmek gibi bir şey..

Conexantt
14 Ağustos 2020, 10:11
Hepinize saygılar sunuyorum. Bilerek bir diş büyütelim diye yapmadım. Orijinalinin 14-36 olduğunu düşünerek aldım. Sanırım şuan arka dişliyi 35 yapsam bir miktar hız da değişiklik olacak.

Green_Beret
14 Ağustos 2020, 12:35
Bende cafe 152 var. Sıfır alıp 4000km kullandıktan sonra ön dişliyi yetkili serviste 14'ten 15'e yükselttim. 1. Vitesten 5. Vitese kadar rahatlama ve uzayan devir aralıklarını hissettim. Son hız değişmedi, değişmesini de beklemedim. Tek beklentim 80-100 kmh hızlarda rahat gidebilmekti. Şimdi eskisi kadar devir çevirmeden rahatça gidebiliyorum oldukça da memnunum. Bunu tasarlayan mühendisler konusuna da gelecek olursak. Onlar her türlü değişkeni hesaplayarak bir orta yol bulmaya çalışırlar. Benim kullanımım daha çok ev iş arası 80-100 kmh gibi hızlarda seyretmek olduğu için böylesi bana daha uydu diyebilirim. Fakat sürekli ara sokak yada ara hızlanma arayan adama da bu uymayabilir.

Seko
14 Ağustos 2020, 13:56

Benim söylediğim şey zaten zamanında derslerde gördüğümüz ampirik bir formülden geliyor ki internette bile şu anda bulamadım. Çıkan sonuç sadece başlangıç için bir fikir sunuyor. KTM zaten tüm hesapları yapmıştır, kitabını yazmıştır.

hasmet
14 Ağustos 2020, 14:01
ön dişlide tek rakam ktm de ne kadar etki ediyor son hıza. alet zaten tork canavarı torktan çok kaybettirmediği belli

Hiç bilmiyorum. Son hızda gitmedim hiç daha...

Tahminim 280 civarından 250 civarına iniyordur. Her halükarda saçmasapan hızlar bir naked için...

Seko
14 Ağustos 2020, 14:05
Hepinize saygılar sunuyorum. Bilerek bir diş büyütelim diye yapmadım. Orijinalinin 14-36 olduğunu düşünerek aldım. Sanırım şuan arka dişliyi 35 yapsam bir miktar hız da değişiklik olacak.

Hayır, böyle yapılırsa hiç gitmeyecek. 36'da bile 6. vites fazla geliyorsa 35'te tamamen iptal olur ancak yokuş inersiniz. Motorun gücü ön dişli değişikliğini kaldıramıyor, 13-35'e dönün.

Motosiklette zincir dişli oranı tek başına hiçbir şey ifade etmez. Vites kutusu oranlarını da hesaba katarak değerlendirmek gerekir. Bir motor için uygun olan formül, diğerine asla uymaz. SYM Wolf'un vites dişilerinin arası da uzun ve bana göre motorun son hızını son viteste verecek şekilde tasarlanmış. Dolayısıyla da fazla esnekliği yok. Muhtemelen hız yükseltemezsiniz ancak son hızı düşürüp hızlanmayı arttırabilirsiniz.