PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gezi sırasında motosikleti alev alan kullanıcı

istanbuls34
08 Temmuz 2020, 11:13
Yolda sehir halinde giden motosiklet yanmaya başladı. Motorunu sağa çeken motorcu yoldan geçenlerden yardım isteyerek motorunu söndürmeye çalıştı ama motoru küle döndü.

https://www.youtube.com/watch?v=h2skmrFVs0c

Motosikleti yanan motorcunun youtube sayfası (https://www.youtube.com/channel/UCV1SaIzHLjZyTTvTvQ0Dkhw).

arndiol
08 Temmuz 2020, 11:34
yıl 2020 hala konuya direk link yazıp bırakıyorlar :farao:

niye yanmıs ki acaba

https://www.youtube.com/watch?v=h2skmrFVs0c

UzunYolAdami
08 Temmuz 2020, 11:40
insanlık olmuş okadar araba geçti kimse durmadı önceleri.
işin diğer trajik tarafı ise duran araçlardan biri de mutfak tüp taşıyan bir kamyonet ve yangın söndürme tüpü yok.

insanın aklına acaba motorda küçükte olsa bir yangın tüpü taşısak mı diye fikir geliyor!

Kural [ Z ]
08 Temmuz 2020, 11:48
Büyük geçmiş olsun. Kimseye birşey olmamış olması sevindirici.

kenan_gül
08 Temmuz 2020, 11:52
izlerken gerildim harbiden. caresizlik kotu bisey.

gerivites
08 Temmuz 2020, 12:09
Ne çabuk tutuştu gitti yav. Yazık olmuş. İlk tüpü seleye değil de motor kısmına doğru sıkılsa belki etki edebilirdi. O panikle nereden aklına gelecek tabi ayrı mevzu.

Metela
08 Temmuz 2020, 12:11
fren hidroliğinin hortumu çıkmış gibi, arka fren tutmuyor diyor, hidrolik sanki egzoza dökülüp alev almış gibi, çok üzücü hiç kimsenin başına gelmez umarım, motorlarımızda en azından yangın başlangıcına yetecek kadar bir yangın söndürücü olmalı.

Uzun bir geziye bu hafta çıkacağım alevsavar diye ufak bir tüp var işe yarar mı bilemeyeceğim ama yanımda olacak. İnsan gerçekten böyle bir durumda elinde bir şey yoksa bu kadar hızlı gelişirken bir şey yapamıyor.

hokahey
08 Temmuz 2020, 12:37
Üzücü bir hadise meydana gelmiş.

Orman da yanıyordu neredeyse..

emenyasin
08 Temmuz 2020, 12:49
Videonun sahibi kanal şöyle yorum yazmış "sıcaktan fren hidroliginin borusu erimiş ve içindeki yagın fırın gibi sıcak olan egzozun uzerine damlamasının sonucu alev almıs".

Sanırım ben en çok depodaki benzinin sıkışıp patlama yapmasından korkardım böyle bir durumda. Onu engellemek için benzini yola döksen yandaki çalı-çırpıya akar benzin, sonra bu sefer orası yanar.

tarzan rıfkı
08 Temmuz 2020, 12:52
çaresizliği izledik geçmiş olsun.scooter yandımı motosiklet gibi kolayca söndürülemiyor kutu içinde yandığından müdahale etmek çok zor.tabi sıkanlarda direk üstüne sıkmış benzin deposuda motorun üstünde olduğundan yapacak bir şey yok

Remzidemir41
08 Temmuz 2020, 12:55
O izleye izleye geçen araba sürücüleri cidden insanlıktan nasibini alamamış kişiler...

Robinson_C
08 Temmuz 2020, 12:57
Çok geçmiş olsun çok kötü bir durum durduk yerde yandı motor yav,

Seko
08 Temmuz 2020, 13:10
Bu arkadaş küfretmeden konuşamıyor sanırım. Biplenmemiş tek bir kelimesi yok. Bu arada araçlarda bulunan yangın tüplerinin en ufak bir yangını bile söndürecek kapasitesinin olmadığını anlamış olduk.

emenyasin
08 Temmuz 2020, 13:13
Gerçekten küçük tüpler tam noktaya sıkılacak şekilde kullanılmasını icap ediyor herhalde. Yada yangına sebep olan fren hidroliği yangın tüpünün kimyasalı ile sönmüyor da olabilir mi acaba?

Thesinner83
08 Temmuz 2020, 13:44
Böyle birkaç yangın videosunda sürekli denk geliyorum. Hep tozlu tüpler kullanılıyor. Tahminimce içinde hava basıncı var. Aslında karbondiksit tüpleri kullanılsa daha etkili olur bence.
Ayrıca bu videoda kötü senaryolara hazırlığımızı, insanlığımızı, yardımseverliğimizi gördük. Geçen kaç aracın kaçı durdu. Tabi bizi bu hale getiren yine bizden başkası değil malesef.

mavzer-i
08 Temmuz 2020, 13:51
bu videodan sonra aklıma gelip yapmak istediğim

arka çantaya bi şekilde mini yangın tüpü sabitlemek.
sabitleme yapmak içn gerekli parçaları düşünmek.

ama yarın unutucam ve yapmıcam.
olaki başıma gelirse yapmadığm için de içim içimi yicek.

insan oğlu işte

nvrmnd
08 Temmuz 2020, 14:32
izlerken icim acıdı gercekten.. okursa bunu yaşayan arkadas gecmiş olsun.

Vovin
08 Temmuz 2020, 14:57
Arkadaşa cok gecmis olsun. Çok üzücü bir durum. Allah'tan canina bir zarar gelmemis.

Benim sorum motor mekaniginden ve arizasindan pek anlamıyorum. Bu durum sicak havalarda hepimizim basina gelebilir mi?

Yoksa motorda belirli bakimlar eksik oldugu icin mi yasandi?

AzÇok
08 Temmuz 2020, 15:41
Geçmiş olsun. Ucuz atlatmış.
Burgman scooterimde arkada debriyaj jantta fazla ısınma dikatimi çekmişti. Aşağıdaki mesajı yazmıştım. Fakat kimse cevap yazmadı. Yeri gelmişken bir daha sorayım. Scooterlarda sıcak havalarda debriyaj ve arka jantın fazla ısınması normal mi?

Benim Burgman 200'de de aynı durum var. Hava sıcaklığı 37-38 derece. 15 dk lık kullanımdan sonra arka jant çok ısınıyor.El değmeyecek kadar olmasa da çok sıcak oluyor. Ön jantı kontrol ettiğimde hafif bir ısınma olsa da arka jant ile büyük bir ısı farkı oluyor. Balata sürtmesi falan yok.(Disk fren)
Özellikle scooter deneyimi olanlar yorumlarsa sevinirim.
Kazasız belasız sürüşler...

shruikan
08 Temmuz 2020, 16:20
motorda yangın tüpü taşımak gibi saçma bi şey yapmayın; basınçlı teçhizatlar bunlar. bi düşseniz, kaza yapsanız, patlar. kendimi kurtaracam derken ölüm fermanı olur.

Thesinner83
08 Temmuz 2020, 20:36
Scooter da fazlaca grenaj olduğu için motor kısmı fazla hava almıyor, aldığı hava da arka lastiğin orada oluşan türbülanslı hava ile dağılıyor. Buna egzozun sıcaklığı birde jant a yakın debriyaj ın debriyaj ın oluşturduğu sıcaklık nedeniyle ısınması normal bence. Eğer uzun bir yokuş bulup motoru çalıştırmadan ve arka fren yapmadan bu yokuştan inin. Eğer yine jant ısınıyor ise bunu sebebi disk e sürtünen balatalar da olabilir.

Ali Mert
08 Temmuz 2020, 23:36
motorda yangın tüpü taşımak gibi saçma bi şey yapmayın; basınçlı teçhizatlar bunlar. bi düşseniz, kaza yapsanız, patlar. kendimi kurtaracam derken ölüm fermanı olur.

Roket değil sonuçta, patlarsa en kötü ne olabilir ki? Muhalefet olmak için yazmadım, aklıma gelmedi o yüzden. Güzel sabitlenirse sabitlendiği yerde patlar zararsızca diye düşünüyorum. Sonuçta ufak bir delik bile açılsa, en fazla sıkarken elimize uyguladığı baskı kadar basınç uygulayacak. Delinerek uçup bir yere saplanacağını sanmıyorum.
Ama sabitlemek için aklıma uygun bir yer de gelmedi, arka çantanın altına falan sabitlenebilir belki, hoş durmaz.

TamGazDevam
08 Temmuz 2020, 23:39
Artık yanımda ufak bir yangın tüpüyle gezicem, anksiyetemi azdırıyor şöyle videolar.

shruikan
08 Temmuz 2020, 23:43
kontrollü basınç azaltmayla kontrolsüz basınç azalmasının aynı şiddette olacağını düşünmüyorsun herhalde?

en basitinden, bi cocacola'nın içine mentos atıp elinle kapatmaya çalış bakalım.

karayel90
09 Temmuz 2020, 00:55
Onu bunu bırakında ne emeklerle alındı kim bilir o motor,kaç bin km beraber gezildi anılar biriktirdi sahibi,gerçekten çok kötü bir durum :pale:

atillatopal9
09 Temmuz 2020, 00:57
çok ama çok kötü bir durum, kimsenin başına gelmez inşallah :( fiyatı sınıfı ne olursa olsun bu devirde emek ile kazanıp almak çok zor, keşke kaskolandırma motor içinde uygun fiyatlı olsaydı :(
ayrıca motosikleti bile söndüremeyen tüpler araçları nasıl söndürecek oda içler acısı..

Seko
09 Temmuz 2020, 07:41
Roket değil sonuçta, patlarsa en kötü ne olabilir ki? Muhalefet olmak için yazmadım, aklıma gelmedi o yüzden. Güzel sabitlenirse sabitlendiği yerde patlar zararsızca diye düşünüyorum. Sonuçta ufak bir delik bile açılsa, en fazla sıkarken elimize uyguladığı baskı kadar basınç uygulayacak. Delinerek uçup bir yere saplanacağını sanmıyorum.
Ama sabitlemek için aklıma uygun bir yer de gelmedi, arka çantanın altına falan sabitlenebilir belki, hoş durmaz.

Bir noktası delindiği anda mermi gibi fırlar gider. Basınçlı havanın şakası yoktur.

arndiol
09 Temmuz 2020, 08:38
adamın diğer videolarına baktım da, kendisi bilerek yakmış bile olabilir :queen:

gurcanozturk
09 Temmuz 2020, 10:13
adamın diğer videolarına baktım da, kendisi bilerek yakmış bile olabilir :queen:

Ben de videonun altindaki aciklamasina sasirdim, takip edin yazmis, gulerek yenisini alabilirim belki diyor. Ben boyle bir seyi yasasam videosunun altina bunu yazamazdim.

Ilginc.

Mamba09
09 Temmuz 2020, 10:37
herifin motoru yanmış hala abone olun yazıyor. :) geçmiş olsun cidden üzücü.

Ali Mert
09 Temmuz 2020, 13:02
Biz de yangın söndürme tüpünün içine mentos atmayız.Kola şişesiyle yangın söndürme tüpünü aynı kefeye koyuyorsunuz. Tüpün tetiğine bastığınızda parmağınız boyutta bir delikten tazyikli köpük fırlıyor. Mantık olarak parmağınız nokta bir delik oluşursa yine aynı basınçta güç oluşacaktır. Elinizi hafifçe itecek kadar güç de kimseyi öldürmez patlaması durumunda.

Hala inat edip inanmıyorsanız, küçük bir delik açılması durumunda ne olacağını şu videolardan görebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=pE3h9MprMQw 4:55

https://www.youtube.com/watch?v=U2-eHpAOvLY

https://www.youtube.com/watch?v=n3E9JXs_qMI

Benzeri videoları aratabilirsiniz. Patlama anında çok toz çıkarmasına rağmen yerinde 1 metre ancak oynuyor. Motosikletinizde taşırsanız küçük boy olanlardan taşıyacağınıza göre demek ki yangın söndürücü taşımanın hiçbir zararı yok. En kötü durumda 3-5 km daha hızlı çarpar çarpacak olduğu yere. Zaten yangın söndürme tüpü ile çarpmışsınız motor ile çarpmışsınız çarptığınız yer açısından fazla farkı olmayacak, ikisi de metal yığını.
Güzel sabitlemeniz durumunda sıkıntı olmaz.
Bugün de yangın söndürücü tüpler ile uzaya çıkamayacağımızı öğrendik :)

Bonus olarak, mermisi etkisi yapar lafınıza cevap olarak; Mermi kadar itici gücü olmasa da, bir mermi kovanını alıp silah dışında namlusuz bir düzenek yardımı ile ateşlerseniz namlu içinde gaz sıkışmayacağından dolayı neredeyse zararsız hale gelecektir.

Aşağıdaki videoda dışarıda dışarıda ateşlenen 9mm merminin kola şişesini bile delemediği gözüküyor:

https://www.youtube.com/watch?v=DByAUfZqR3Y

Biraz hırs yaptım gibi oldu ama bunu da araştırmış olduk ;)

emenyasin
09 Temmuz 2020, 13:21
Bir şeyler öğrenmiş olduk:)

tuna_tour
12 Temmuz 2020, 14:57
videoyu seyredince çok üzülmüştüm ki diğer videoları görünce midem kalktı

fatih.met
13 Temmuz 2020, 13:03
nedense aklıma bu geldi :D

https://www.youtube.com/watch?v=JAKIY3fom-A

papanax
27 Temmuz 2020, 12:00
off çok geçmiş olsun ..neyse cana gelmedi allahtan

Kural [ Z ]
27 Temmuz 2020, 12:40
Eskiden bir maxiscooter' ım vardı. Sele altındakileri yazıyorum:

* 1 LT benzin (her sürüş öncesi kontrol edilirdi, özel yakıt bidonuydu)
* İlk yardım seti (otomobilde standart çantadakilerden daha detaylı, içinde yanık kremi ve daha birçok eklentisi olan bir çantaydı)
* Yedek buji piposu (bir kez sorun yaşattığı için yedeğini taşırdım)
* Yangın söndürücü tüp (otomobilde kullandığımız boy, motosiklete kumaş cırtlar ile sabitlemiştim, böylelikle ses ve riskleri azaltmaya çalışmıştım)
* Avadanlık (mini alet takım çantası diyelim)
* Islak mendil
* Kuru bez
* Oto şampuanı
* Zincir ve kilitler
* Büyük ve sağlamca boş poşet (ne zaman lazım olacağı belli olmazdı, çok kez işime yaramıştır)
* Birkaç küçük ıvır zıvır daha.

Evet, hepsi sele altına sığıyordu :cherry:

Sonra ne mi oldu?

Küçük bir kazada anahtar kırıldı, seleyi bile açamadım ::xrock::

kurubuz
18 Ağustos 2020, 09:49
Bu arkadaş küfretmeden konuşamıyor sanırım. Biplenmemiş tek bir kelimesi yok. Bu arada araçlarda bulunan yangın tüplerinin en ufak bir yangını bile söndürecek kapasitesinin olmadığını anlamış olduk.

Evet. 1 kiloluk tüp bile 8 saniyede bitti. Gerçekten işe yaraması için 10 kiloluk tüp gerekiyor ki o kadar büyüğünü kimse taşımaz. İnşallah kaskosu vardır. Çok yazık olmuş. Geçmiş olsun.

alp_tunay
02 Eylül 2020, 11:32
Adam ilk farkettiğinde kaçmak küfür etmek yerine bişeyler yapabilirdi... Sağolsun hiç çaba göstermedi.. Video çekecem diye kaskı da çıkarmıyor... Tüpü eline veriyorlar o başkasına veriyor.. Yansın diye uğraştı resmen...
Yandaki ağaca acıdım... Hiç suçu günahı yokken dağbaşında yandı...
İlk başta montunu atsa belki sönecek...

vandamme
02 Eylül 2020, 14:07
Tüpü eline veriyorlar o başkasına veriyor..

::koop::::koop::