PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CC'si Yükseltilen Motorun Ruhsat İşlemi

e55e55e55
09 Haziran 2020, 08:03
İyi günler dilerim. Rks Sniper 49 cc lik bir motor aldım. Silindiri değiştirildi ve 100cc oldu. Ruhsatta 50 cc yazıyor. Trafik sigortası da yaptırmıştım ama ruhsatta 50cc geçtiği için herhangi kaza vs durumunda sigortanın masrafları karşılamadığını öğrendim. Ruhsatta 100'lük göstermek için nerede işlem yapmalıyım?

MR.BERK
09 Haziran 2020, 10:20
Öncelikle motoruna 80'lik kit takılmıştır, ikincisi sakın hiçbirşey yapayım deme, başına bir ton iş alırsın.

Tundzhay
09 Haziran 2020, 10:25
İyi günler dilerim. Rks Sniper 49 cc lik bir motor aldım. Silindiri değiştirildi ve 100cc oldu. Ruhsatta 50 cc yazıyor. Trafik sigortası da yaptırmıştım ama ruhsatta 50cc geçtiği için herhangi kaza vs durumunda sigortanın masrafları karşılamadığını öğrendim. Ruhsatta 100'lük göstermek için nerede işlem yapmalıyım?

50cc lik motora zaten sigorta yapılmıyor. sigorta yapan sigortacıya gidip küfür edebilirsin.

Öz_Musti
09 Haziran 2020, 10:35
2015 yılında ilk motorumu aldım. Birkaç defa plakayı kapatıp hgs den kaçak geçtim. Sonra düşündüm yanlış yapıyoruz ne gerek var aylık 30 lira için.

Hgs almaya gittim, daha o zaman 6. sınıf yok. Eee 1. sınıf geç babam geç, fatura kabardı. Bir de bir türlü okuyamıyor. Ha bire en uzak mesafe kesilip duruyor. Her seferinde alarmlar öterek geçiyorum, giriş yok, bakiye yetersiz, kaçak geçiş.... Haftada 200 TL yüklüyorum, en uzak mesafeler, kaçak geçişler, bitiyor.

3 günde bir saatlerce HGS müşteri hizmetlerini ara, anlat, düzelttir.... Düzeltme işleminin hesabıma tekrar yüklenmesini bekle...

Artık 4-5 yanlış kaçak geçişi 1 seferde arayıp yaptırır olmuştum. Orda da HGS bakiyem hızla azalıp, bu sefer hepten bakiye yetersizliğinden cezalı duruma geçer oldum.

Ciddi manada param ve vaktim gider oldu. Oturup düşündüm, eğer plakayı kapatıp geçmeye devam etseydim, bu kadar uğraşır mıydım diye.

Motoru satana kadar böyle uğraştım. Sonra yeni motor alınca baktım 6. sınıf çıkmış. Tamam dedim işler düzeldi. Orada da ayrı dertlerle uğraştım;
https://www.motosiklet.net/forum/konu-disi/178966-trajikomik-hgs-sorunu.html

Yani bilmiyorum.

Green_Beret
09 Haziran 2020, 12:29
Motor hacim büyütme işlemleri oldukça zor diye biliyorum. Makine mühendisi proje çizecek, o güce göre fren hesaplaması şase sağlamlığı gibi şeyleri hesaplanacak, tekrar muayeneye gidilip tespit yapılacak falan uzun iş. Kimse kaza sonrası açıpta silindir genişliğini ölçmez bunu sadece sen biliyorsun ve kimseye birşey demediğin müddetçe o motor hâlâ 50cc dir. ;)

kenan_gül
09 Haziran 2020, 12:40

kazada cıkartıp pistonumu ölçeceklermiş. herkez yapıyor bu durumu elbet patlak verir bi yerde ama. 80 CC oluyor denilen gibi. 80 olursa B ehliyeti de kullanmaz gibi bi durum da var. A ehliyetiniz var mı bilmiyorum da.

Mcht-mico
09 Haziran 2020, 13:41
kimse bilmez motor kac cc o yüzden uğraşmayın ne gerek var

e55e55e55
09 Haziran 2020, 14:49
100 lük denilmisti 80lik mi oluyor o kitler?Ayriyetten basima nasil bir is alabilirim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:34 ----------

Benim asil amacim bir sey olup ya da olmamasi degil. Trafik sigortasindan yaralanabilmek istiyorum a2 ehliyetim de mevcut

YasinC
09 Haziran 2020, 19:37
Ruhsatta istediğinizi yaptırmak için çıkacak masrafları karşılamaya kalksanız en az 125cc bir motora yükseltme parası harcarsınız. Satıp 100-125cc uygun bir şey alıp geçin. İnanın bürokrasi engelleri ile savaşır durur üzerine para ve zaman harcarsınız

coderbiker
10 Haziran 2020, 00:46
abi merakımdan soruyorum. madem 100lük bir motosiklete ihtiyacınız var, neden en baştan 100lük bi motosiklet alıp kullanmak yerine 50lik alıp onu büyütmeye uğraşıyorsunuz ki? hayır ruhsata işleteyim desen aylak adamın bile yanaşmayacağı işlemler, işletmiyim desen acaba birşey olur mu tedirginliği. ne gerek var ki?

maktama
10 Haziran 2020, 11:22
Hiç dokunmayın, 50 cc'lik olarak kalsın resmiyette. Diğer bir arkadaşın dediği gibi kaza yapınca piton/silindir mi ölçecekler.
50cc'lik motorlarda trafik sigortası zorunluluğu yok ancak zorunlu olmasa da isterseniz yaptırılabilir diye düşünüyorum, yani trafik sigortası için illa 50cc üstü olmalı diye bir zorunluluk yoktur sanırım, ama hiç araştırmamıştım, kesin birşey diyemiyorum.
Sigorta yaptıracaksanız da 50cc olarak sigorta yaptırın, cc yükselttiğiniz resmi kurumlara belirtmeniz/söylemeniz size sadece sorun ve masrafa neden olacaktır.

karayel90
10 Haziran 2020, 12:35
100 lük denilmisti 80lik mi oluyor o kitler?Ayriyetten basima nasil bir is alabilirim?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:34 ----------

Benim asil amacim bir sey olup ya da olmamasi degil. Trafik sigortasindan yaralanabilmek istiyorum a2 ehliyetim de mevcut

Zaten çoğu kitin üzerinde 80cc olmasına rağmen muayenede sorun olmasın diye 50cc yazar bi sıkıntısı olmaz tak kullan devam et ruhsata işletecem dersen yüzü astarından pahalı olur yok tespit muayenesi yok uygunluk belgesi yok işte gidecen bi makine muhendisinden proje uygunluğu vs. vs. bi ton iş

50cc ye sigorta yapılmıyor zaten hiç bir sigorta firması yapmıyor yapsada yasal tazmin hakkın yok yani bir kazada poliçen zararını karşılamıyor yaptıracağım diye cebinizden boşa para çıkmasın

kenan_gül
10 Haziran 2020, 14:30
abi merakımdan soruyorum. madem 100lük bir motosiklete ihtiyacınız var, neden en baştan 100lük bi motosiklet alıp kullanmak yerine 50lik alıp onu büyütmeye uğraşıyorsunuz ki? hayır ruhsata işleteyim desen aylak adamın bile yanaşmayacağı işlemler, işletmiyim desen acaba birşey olur mu tedirginliği. ne gerek var ki?

soru gibi soru :cat:

rollcycle
10 Haziran 2020, 15:22
salih bsg :)

e55e55e55
10 Haziran 2020, 18:19
50cclik motorlarda sigorta yapilirsa herhangi kaza ya da baska bir sey durumunda karsilamadigini motoru satin aldiktan hatta sigortayi yaptirdiktan sonra ogrendim. Hic arastirma geregi de duymadim sigorta da sorun olmaz diye. Ayriyetten sigortaci da oyle bir seyden bahsetmedi. Boyle olacagini onceden bilseydim zaten direkt 100 ya da 125lik alirdim merak etmeyin.