PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor ters çalışırmı bir sorunum var

superboycu
07 Haziran 2020, 18:50
herkese hayırlı günler.
1 hafta önce akrabam elindeki eski cg motorunu , al parçalarını kullanırsın diye bana verdi.

iyi hoş çalışıyor hatta 300km yakın yol yaptım, ışıklarda dururken birden stop etti ve gaz vererek çalıştırdım, gazi bırakınca stop ediyor , eve geldiğimde hava ayar vidasinin düşmüş olduğunu gördüm ve hafta sonu diye orayı bir civatayla kapattım şuan çalışıyor.

asıl sorunum şu, motora ayakla mars yaptığımda çok gıcık bir ses geliyor ve ayak marşı bildiğin ayağımi geri fırlatıyor, sanki ters çalışıyor gibi ve acayip sıyırma sesi geliyor.

konjektörü yeni degistirdim acaba konjektorden dolayımı yapar yoksa hava ayar vidası yok ondan dolayımı yapar , hafta ici alicam vidayı ama kafama takıldı.

yada bir başka sebebi olabilirmi.
Teşekkürler

ferhatkars
07 Haziran 2020, 19:56
motor ters çalışırsa , sen vitese aldığında geri geri gidersin...

superboycu
07 Haziran 2020, 20:00
motor ters çalışırsa , sen vitese aldığında geri geri gidersin...

tam anlamıyla çalışmıyor zaten imkansız egzozdan yakıt alamaz , lakin sanki ayak marşı yaparken aldığı yakıtı üst ölü noktaya getirmeden patlatıyor ve piston tersine iniyor gibi çünki ayak marşı bildiğin beni yukarı kaldırıyor

fool rookie
07 Haziran 2020, 20:09
muhtemelen çalışmaz çünkü çalışmaması için bi emniyet kavraması mevcut parçanın linkini bırakıyorum aşşağıya.tek yöne dönmesini sağlıyo diğer yönü kitliyo

https://www.kalyoncumotor.com/urun/honda-cbf-150-mars-kilitleme-mars-kavrama?gclid=EAIaIQobChMIybnx1Zjw6QIV2O3tCh2JAwdX EAQYAiABEgIN-_D_BwE

zeynelhazan
07 Haziran 2020, 20:52
2 zamanlılarda oluyordu motor çalışırken kontağı kapatıp tekrar açınca motor ters çalışıyordu :D

boora
07 Haziran 2020, 21:16
Motor geri çalışmaz. Hava ayar vidasını en yakın zamanda al motor şu anda fazla yakıt yakar. Motor çalıştıktan sonra Ayak Marşının üzerinde ayağını koyarsan sıyırma sesi gelmesi normal ayak marşı boşa cikiyor çünkü içindeki disliden gelir o ses sıkıntı yok ama basılı tutma yinede. Ayağını geri tepmeside normal. Ama basarken felan zorla dönüyorsa sıkıştırma fazladır motora büyük silindir takılmış olabilir

Nikkfurie
08 Haziran 2020, 00:23
Eski nesil dizel motorlar ters çalışır , benzin motoru ters çalışmaz ama kontağı kapatınca çalışmaya devam edebilir , ayağının geri fırlaması ateşleme avansının bozulmasından kaynaklanabilir , yani buji erken çakıyordur yada silindirin içindeki benzin hava karışımını bujiden önce tutuşturan karbon birikintisi olabilir..