PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda CB650R selektor, sinyal, korna yardim

sonstiq
31 Mayıs 2020, 01:39
Merhaba arkadaslar

Bugun Honda CB650R motorumu alali 1 sene oldu. Hala daha su korna, selektor ve sinyalin yerine alisamadim. Alisamadigimi dusunuyordum ama aslinda sunu anladim ki bu tuslarin yerleri elimin ergonimisine uygun degil.

https://www.cyclenews.com/wp-content/uploads/2019/06/2019-Honda-CB650R-CBR650R-Traction-Control.jpg

Biliyorsunuz honda da
- selektorun oldugu yerde TCS
- Sinyalin oldugu yerde korna
- lamba anahtarinin oldugu yerin tersinde de selektor var

Debriyaj cekili iken korna veya selektor mumkun degil. Ikisini ayni anda yapmak hic mumkun degil.
Geri geri gelen araca korna selektor yapmak icin debriyaji birakip motoru stop ettirdim.

Acaba ben mi bir seyi yanlis yapiyorum?

muhahha306
31 Mayıs 2020, 10:46
Ben olsam standart bir kütükle değişim yapardım...

Cyan
31 Mayıs 2020, 11:14
Korna ile selektör ikisi birden gerekli mi? Şöyle bir düşündüm de motosiklette ikisini birden hiç yapmamışım. Duruma göre ya birini ya ötekini kullanıyorum. Ben de Honda'ya geçtiğimde 2-3 gün bocaladım korna için ama 6 ayda da alışılmayacak bir konu değil. Selektörü bozmaları kötü olmuş...

Bende selektör standart işaret parmağı yerinde, korna ile birlikte ikisini de debriyaj çekili veya değil sorunsuz kullanabiliyorum. (Eller büyük + manet açıları da ergonomime uygun ayarlanmış durumda...)

tarzan rıfkı
31 Mayıs 2020, 11:55
yamaha da böyle hocam.mt7 var bende de r25 de sıkıntı yoktu ama mt7ye geçince tekrardan yeni bir sisteme alışmam gerekti.aylarca kornaya veya sinyale basamadım.önce bakıp sonra basıyordum.şu an alıştım ama dünyanın ennn APTALCA İŞİNİ BU 2 FİRMA başlattı.sinyal neyse de acil durumda kornaya basmak için elini hafif kaldırman gerekiyor ki ellerim gerçekten büyük.bence sende alış çaresi yok yada motoru satıcan yani.sende extradan tcs tuşu işleri komple berbat etmiş.sellektöre tcs koymak nedir artık yaa

gurcanozturk
31 Mayıs 2020, 12:45
Merhaba arkadaslar

Bugun Honda CB650R motorumu alali 1 sene oldu. Hala daha su korna, selektor ve sinyalin yerine alisamadim. Alisamadigimi dusunuyordum ama aslinda sunu anladim ki bu tuslarin yerleri elimin ergonimisine uygun degil.

https://www.cyclenews.com/wp-content/uploads/2019/06/2019-Honda-CB650R-CBR650R-Traction-Control.jpg

Biliyorsunuz honda da
- selektorun oldugu yerde TCS
- Sinyalin oldugu yerde korna
- lamba anahtarinin oldugu yerin tersinde de selektor var

Debriyaj cekili iken korna veya selektor mumkun degil. Ikisini ayni anda yapmak hic mumkun degil.
Geri geri gelen araca korna selektor yapmak icin debriyaji birakip motoru stop ettirdim.

Acaba ben mi bir seyi yanlis yapiyorum?

Her ne kadar scooter kullansam da, debriyaj maneti olmasa da, Scarabeo kullanip Forza'ya geciste Ben de 1-2 hafta bocaladim. Kornaya basayim diyorum birsey olmuyor, trip degistiriyormusum. Sinyal vereyim diyorum dugme saga sola gitmiyor meger korna dugmesiymis. Scarabeo da selektor uzun/kisa dugmesinden yapildigi icin o konuda sorun yasamadim. En komigi de elektrikli on cam. cami yukseltmeye calisirken bakiyorum uzunlari yakmisim.

Insan beyni alistigi seyleri kolay degistirebiliyor, kisa bocalama suresi sonrasi siz de alisirsiniz bence ama guvenlik konusunda sorun yasiyorsaniz kutugu degistirin. Ben ilk basta trip B ile selektoru degistirebiliyor muyuz diye soracaktim servise, sonra alisinca vazgectim.

sonstiq
10 Haziran 2020, 15:51
Korna ile selektör ikisi birden gerekli mi? Şöyle bir düşündüm de motosiklette ikisini birden hiç yapmamışım. Duruma göre ya birini ya ötekini kullanıyorum. Ben de Honda'ya geçtiğimde 2-3 gün bocaladım korna için ama 6 ayda da alışılmayacak bir konu değil. Selektörü bozmaları kötü olmuş...

Bende selektör standart işaret parmağı yerinde, korna ile birlikte ikisini de debriyaj çekili veya değil sorunsuz kullanabiliyorum. (Eller büyük + manet açıları da ergonomime uygun ayarlanmış durumda...)
Selam tabi ki debriyaj ile selektör aynı anda demek istedim. Debriyaj cekili iken korna calmak ve ya selektör yapmak imkansıza yakın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:50 ----------

Her ne kadar scooter kullansam da, debriyaj maneti olmasa da, Scarabeo kullanip Forza'ya geciste Ben de 1-2 hafta bocaladim. Kornaya basayim diyorum birsey olmuyor, trip degistiriyormusum. Sinyal vereyim diyorum dugme saga sola gitmiyor meger korna dugmesiymis. Scarabeo da selektor uzun/kisa dugmesinden yapildigi icin o konuda sorun yasamadim. En komigi de elektrikli on cam. cami yukseltmeye calisirken bakiyorum uzunlari yakmisim.

Insan beyni alistigi seyleri kolay degistirebiliyor, kisa bocalama suresi sonrasi siz de alisirsiniz bence ama guvenlik konusunda sorun yasiyorsaniz kutugu degistirin. Ben ilk basta trip B ile selektoru degistirebiliyor muyuz diye soracaktim servise, sonra alisinca vazgectim.

Alışkanlık diyemiyorum. Yerini biliyorum ama basmak zor oluyor. Bir de sanırım tam okumamışsınız. 1 senedir kullanıyorum 20k km yaptım

Samet Ağır
10 Haziran 2020, 16:00
Korna çalarsın da sellektör biraz zaman alır.. :-D

Gökhan_Aygün
10 Haziran 2020, 17:00
Bi sis farı/çakar taktır iyisi mi :) Trafiğe girince açarsın

fatih.met
29 Haziran 2021, 21:37
Korna çalarsın da sellektör biraz zaman alır.. :-D

zoru hemen yaparız, imkansız biraz zaman alır :D

honda mühendislerini efesnen kınıyorum, o kadar akıllı adamlardan böyle saçma bir tasarım nasıl çıktı onu merak ediyorum ben. sonuçta japon bunlar be.

LynXMaSTeR
30 Haziran 2021, 10:17
4 yıldır cbr 650f kullanıyorum, başta bana da garip gelmişti, ancak sinyalin altta olması şu an daha rahat geliyor bana, sürekli korna selektör kullanan biri değilim, scootera geçince zorlanıyorum hatta, o garip gelmeye başladı artık :)
ayrıca hem debriyajı çekip hem de korna, selektör vs ihtiyacı sürekli olan bişi olmamalı bence. eğer öyleyse sürüşünüzde sıkıntı var demektir.