PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cc sorunsalı

MotoWrestler
26 Mayıs 2020, 22:20
Yaşım gereği(21)maddi imkanlarım dolayısıyla daha yeni ehliyet alacağım ancak süreceğim motorlar maks.125 cc çoğu arkadaşım 125 cc bir motorun beni çekemeyeceğini söylüyor aslında o kadarda ağır değilim boyum 1.88 kilom ise 93 gerçekten 125 cc bir motor beni çekemez mi arkadaşımın 50 cclik motoru bile çekiyor ?:silent::silent:

szczesny
26 Mayıs 2020, 22:30
Fiziğimiz ayni ybr 125 düz yolda 100de kaliyordu %10luk(tahmini) eğimlerde hızım 70-60'a düşüyordu, çekmezden kasitlari buysa evet ama onun dışında yokuşu cikamayacak kadar güçsüz olmaz.

MotoWrestler
26 Mayıs 2020, 22:47
Fiziğimiz ayni ybr 125 düz yolda 100de kaliyordu %10luk(tahmini) eğimlerde hızım 70-60'a düşüyordu, çekmezden kasitlari buysa evet ama onun dışında yokuşu cikamayacak kadar güçsüz olmaz.

Peki 100cclik 5 yada 10 yaşlarındaki bir motorda işler nasıl olur?

arndiol
26 Mayıs 2020, 23:50
zaten benzer konu acmıştın.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/203108-yeni-baslayan-acemilere-tavsiyeler.html

szczesny
27 Mayıs 2020, 17:54
O kadar bilgim yok maalesef

tommygun
27 Mayıs 2020, 18:02
Kardeşim neye imkanın yetiyorsa onu al. 125 cc çekmez,etmez diye düşünme. 90-100 gibi hızlar bile motosiklette hele ki yeni başlıyorsan sana arabadaki +200 hazzını verecektir. Sen bir yerden başla, iyi bir temel oluştur. İleride imkanın olduğunda daha büyük motorlara geçersin.

MotoWrestler
27 Mayıs 2020, 18:19
Kardeşim neye imkanın yetiyorsa onu al. 125 cc çekmez,etmez diye düşünme. 90-100 gibi hızlar bile motosiklette hele ki yeni başlıyorsan sana arabadaki +200 hazzını verecektir. Sen bir yerden başla, iyi bir temel oluştur. İleride imkanın olduğunda daha büyük motorlara geçersin.

İnşallah ekim kasım gibi başlayacağım abi mobilet bile olsa başlayacağım o derece istekliyim:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

zaten benzer konu acmıştın.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/203108-yeni-baslayan-acemilere-tavsiyeler.html

Hocam motor gibi forumunda acemisiyim

tommygun
27 Mayıs 2020, 18:26
İnşallah ekim kasım gibi başlayacağım abi mobilet bile olsa başlayacağım o derece istekliyim:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

Hocam motor gibi forumunda acemisiyim

Mobilet olsun, 100 cc olsun, millet ne der diye düşünme, sen 2 tekerin keyfini al, tecrübeni arttır gerisi zamanla gelir. Büyük çoğunluğumuz düşük cc makinelerle başladık.

MotoWrestler
27 Mayıs 2020, 20:55
Mobilet olsun, 100 cc olsun, millet ne der diye düşünme, sen 2 tekerin keyfini al, tecrübeni arttır gerisi zamanla gelir. Büyük çoğunluğumuz düşük cc makinelerle başladık.

Aynen öyle abi insanları bu gibi şeylerde umursamanın bir anlamı yok

coderbiker
27 Mayıs 2020, 21:49
kardeşim ben de 1.84 boyunda 86 kiloyum.

bana da aynı şeyleri söylediler. ben de gidip pulsar 200ns aldım. gidiyor mu diye sorduklarında offff gitmek ne kelime hacı bu ne böyle falan diyordum. gittiğim hız da 100 110 falan he :D ama sorsan öyle keyifli öyle güzel ki allahım sanki 299 kovalıyorum. ışıklardan kalkarken dizel passat tokatlamalar vs. sonra bi tane s3'e denk geldim. bu nasıl gidiyor böyle a.... ko.. dedim. ben onu dizel a3 sanmıştım :D

sonra mt25 aldım. ulan dedim pulsar hiç çekmiyormuş gitmiyormuş.

şimdi ne anlatıyor bu ya diyecekler olabilir. şunu demek istiyorum o motorun üzerinde dengede hangi hızla gidersen git, ya bu çekmiyor diye hissetmezsin bile. ben hiç yolda giderken çekmeyip de yana düşen motorcu görmedim mesela.

TOTEMONS
27 Mayıs 2020, 22:50
sorunsal ne yaw

Kergit
28 Mayıs 2020, 12:56
çekme sorunu olmaz. yeri geliyor 2 tane 100 kilonun üzerinde adam biniyoruz banamısın demiyor.
zamanla cc arttırırsın başlangıçta ideal 125 cc

watercolours
28 Mayıs 2020, 14:04
sorunsal ne yaw

Yaw'ın kuzeni.

tarikcapar
28 Mayıs 2020, 15:53
Şu sorunsal diye başlık açanlarada tav oluyorum... Sorunsal ne demek ? Hayatında kaç kere cümle içinde kullandın ?

Ayrıca YBR 125 ile insanlar dünyayı gezdi... techizat, çadır vs yüklü iken... demek ki gidiyor ... 125 cc alıcam 140-150 yapıştırıcam, tek teker yapıcam, gazlıycam dersen gitmez tabii... 125cc seni sadece bir yerlere ulaştırır.. sakin bir şekilde... hepsi bu...

Şahin parası vertip ferrari performansı beklemek saçmalık olur.. Ne kadar ekmek o kadar köfte

TOTEMONS
28 Mayıs 2020, 16:13
Şu sorunsal diye başlık açanlarada tav oluyorum... Sorunsal ne demek ? Hayatında kaç kere cümle içinde kullandın ?

Ayrıca YBR 125 ile insanlar dünyayı gezdi... techizat, çadır vs yüklü iken... demek ki gidiyor ... 125 cc alıcam 140-150 yapıştırıcam, tek teker yapıcam, gazlıycam dersen gitmez tabii... 125cc seni sadece bir yerlere ulaştırır.. sakin bir şekilde... hepsi bu...

Şahin parası vertip ferrari performansı beklemek saçmalık olur.. Ne kadar ekmek o kadar köfte

Forumlarda kendilerine entellektüel izlenimi vermek için sıkça kullanılan saçma bir şekilde ısrarla hit edilmeye çalışılan türkçe dışı kelime

Selami27
28 Mayıs 2020, 16:18
Ben 110 kiloyum boyum 1.90 50cc scootera biniyorum çekiyor o niye çekmesin

MotoWrestler
28 Mayıs 2020, 23:58
Yaw'ın kuzeni.

Hahahaha:):)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:24 ----------

Ben 110 kiloyum boyum 1.90 50cc scootera biniyorum çekiyor o niye çekmesin

Peki hocam her motorda zamanla güç kaybı illaki oluyordur sizin motorda bu nasıl oldu?

yavuuuuzz
29 Mayıs 2020, 09:51

Forumlarda kendilerine entellektüel izlenimi vermek için sıkça kullanılan saçma bir şekilde ısrarla hit edilmeye çalışılan türkçe dışı kelime

Gelin anlatayım :)

Asıl konuya cevap veremeyeceğim ama forumda bulunan üyelerin bir çoğunun Türkçelerinin zayıf olduğunu farkediyorum. Nokta virgül kullanımı zaten bir çok üyede yok. Anlaşılması zor ve sokak ağzı hakim bir çok yazıda. Arkadaşın konu başlığında kullandığı "sorunsal" kelimesi "yaw" kelimesine göre daha geçerlidir. (Hatta "yaw" bir kelime bile değildir.) Sorunsal kelimesi, "Sorun" kelimesinden türemiştir ve "çözümü belli olmayan, çözüm yolu bilinmeyen." anlamlarını taşımaktadır. Sorun ve sorunsal kelimeleri birbirinden farklıdır yani. Teşekkürler.

Detay verelim, hoş olur.

- "-sel, -sal" ekleri, anlamdan uzaklaşmadan ismi sıfat, zarf haline getiren yapım ekleridir. Bu yapım ekiyle isimden isim türetilmiştir. Genellikle yabancı kelimeleri Türkçe'ye çevirirken kullanılıyor. İngilizce'de belki duyaanlarınız vardır, "problematic" diye bir kelime var. Bu kelimenin Türkçe çevirisi diyebiliriz. Sorun ve Sorunsal farklıdır.

Neymiş efendim? Adam "entellektüel" izlenimi vermeye çalışıyormuş :mrgreen: Entelektüel'dir o. Entellektüel olmaya çalışsaydı başlamadan gol yemiş olurdu. :)

Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım. "yaw" gibi kelimeler yerine "sorunsal" kullanın, isterse millet size şekilci, entelektüel desin. En azından Türkçe olur. Yabancı dili ilerletirken de lütfen Türkçemizi unutmayalım :) Zaten yabancı dili gerçekten iyi olan çoğu insan Türkçeyi iyi konuşur ama yine de söyleyeyim dedim. Amacım tartışma çıkarmak veya birilerini küçümsemek değil, rahatsız olduğum bir görüş ve küçültme gördüğümü düşündüm, nazikçe açıklamak istedim, İyi forumlar sağlıklı günler dilerim.

Cyan
29 Mayıs 2020, 10:04
Dilimizde felsefe terimleri o kadar halktan uzak ki millet bu ne biçim Türkçe diye şaşırıyor haliyle;
- Felsefe terimlerini Öz Türkçe uyduralım diye çok kasıyorlar.
- Milletin %99,9'unun felsefe ile uzaktan yakından ilgisi yok. (Bu kasıtlı tasarlanmış bir devlet politikasıdır ülkemizde...)

siyanoz
29 Mayıs 2020, 10:09
Çekmemek kelimesi tatmin etmiyor demek aslında buda her cc her hp motor kullanıcısı için bir süre sonra hissttiği şeydir, lüksün ve gücün sonu yok

MotoWrestler
29 Mayıs 2020, 11:40
Aslında entellektüel olmak gibi bir çabam yok sorunsalı orada çözüm yolu bilinmeyen olarak kullanmıştım :cherry:

tarikcapar
29 Mayıs 2020, 11:50
Sorunsal kelimesi, "Sorun" kelimesinden türemiştir ve "çözümü belli olmayan, çözüm yolu bilinmeyen." anlamlarını taşımaktadır. Sorun ve sorunsal kelimeleri birbirinden farklıdır yani. Teşekkürler.

:) Burada edebi eserler yazdığımızı bilmiyordum. Sanayiye gidip, bir ustaya; "Merhaba Usta Bey; Bu motor da Çözümleyemediğim bir sorunsalım var. Bu konuyu Dialektik bir çerçevede ele alıp, hakkında ki çözümsemelerini öğrenmek istiyorum." deyin. Ve onun gözlerinin içine bakın...

Mimarlar ve mühendisler gibi sizinle bizim aramızdaki fark. Ben mühendis gibi çözüm odaklıyım, Yani meseleyi sadece ekonomik ve işlevsel olması yönünden değerlendiriyorum. Siz işin içine tasarım da katmışsınız :) Ama ne gerek var ? Kimse anlamıyor. Yoksa bende bilirim ağdalı bir Türkçe ile uzun uzun ama kifayetsiz cümleler kurmayı. Ama gereksiz, kulağımızı enseden tutmak. Sinir olduğum konu bu.

MotoWrestler
29 Mayıs 2020, 12:03
:) Burada edebi eserler yazdığımızı bilmiyordum. Sanayiye gidip, bir ustaya; "Merhaba Usta Bey; Bu motor da Çözümleyemediğim bir sorunsalım var. Bu konuyu Dialektik bir çerçevede ele alıp, hakkında ki çözümsemelerini öğrenmek istiyorum." deyin. Ve onun gözlerinin içine bakın...

Mimarlar ve mühendisler gibi sizinle bizim aramızdaki fark. Ben mühendis gibi çözüm odaklıyım, Yani meseleyi sadece ekonomik ve işlevsel olması yönünden değerlendiriyorum. Siz işin içine tasarım da katmışsınız :) Ama ne gerek var ? Kimse anlamıyor. Yoksa bende bilirim ağdalı bir Türkçe ile uzun uzun ama kifayetsiz cümleler kurmayı. Ama gereksiz, kulağımızı enseden tutmak. Sinir olduğum konu bu.

Yok be abi ne ağdalı dili sadece merak ettiğimiz bir şeyi sorduk :)bu kadar tartışma çıkacağını bilsem başlığı böyle açmazdım :):):)

watercolours
29 Mayıs 2020, 13:07
Sorunsal, sıfattır, isim değil.
Ör: Bu çok sorunsal bir olay.

yavuuuuzz
29 Mayıs 2020, 13:40

Haklısınız. Ben edebi eser yazar gibi forum yazalım demiyorum. Sadece dikkatimi çeken bir konuydu yeri gelmişken söylemek istedim. Ustayla elbette böyle konuşmuyuruz, tıpkı yazdığınız gibi; Usta ile sözlü iletişim kuruyoruz ancak burada yazılı iletişim kuruyoruz. Dil kullanımında anlaşılabilir yazılması için yeri gelmişken fikrimi belirteyim dedim. İlk amacım sizin kullandığınız yazı dilini eleştirmek değildi. Ustaya diyalektik bir çerçevede var olan tezleri çürütüp senin fikir ve çözümlerini merak ediyorum demek elbette mantıksız :)

Ağdalı bir Türkçeye gerek yok elbette. Ama eski konularda denk gelmiştim hatta bir üye ilk cevap olarak "sen yazdığını tekrar bi oku" demişti konuyu açan arkadaşa :) Dil anlaşılabilir olsa yeter. Arkadaşın sorunsal demesinin eleştirilmesini eleştirmek istemiştim bu sırada. Özellikle eğer şu dönemde bir üniversite öğrencisi ise gün içinde en az 1 kere duyduğu için, sanat felsefesi gibi derslerden tutun sayısal derslere, bir çok teorik derste adını sık sık duyduğu bir şey ise eğer ağız alışkanlığından kullanmış olabilir diye. Bu arada tasarımcı olduğumu doğru tahmin ettiğiniz için kutluyorum :mrgreen:

Örn: http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/159470-park-sorunu.html
https://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/30350-konjektor-neden-arizalanir.html
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/128061-ilk-bajajlar.html

Bu forumları açanların yazısında rahatsız olmamak gerçekten elde değil. 3.Örnekte yanlış anlaşılmaya yaşanmış hatta. Biri Pulsa'dan bahsediyor demiş, diğeri bahsetmiyor demiş. Neyse, yanlış anlaşılmak istemem, arakdaşın forumunu da konu dışına odaklanıp gereksiz trafiğe sokmayalım :) Tekrardan iyi forumlar :)

Gietti17
29 Mayıs 2020, 14:21
sorunsal
1. (sıfat) Çözümü belli olmayan.

2. (sıfat) Doğru olma ihtimali bulunmakla birlikte, şüphe uyandıran, kesin olmayan, problematik.

sorun
1. (isim) Araştırılıp öğrenilmesi, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, mesele, problem:
"Türkiye'ye gölge oyununun ne zaman ve nasıl girdiği sorunu üzerine çeşitli yorumlar bulunmaktadır." - Metin And

2. (isim, mecaz) Sıkıntı veren durum, dert.

Kaynak: TDK Sözlük https://sozluk.gov.tr

MotoWrestler
29 Mayıs 2020, 19:02
Sorunsal, sıfattır, isim değil.
Ör: Bu çok sorunsal bir olay.

Aynen :thumleft::thumleft::thumleft:

tommygun
29 Mayıs 2020, 19:34
Cümle içinde kullandığımızda daha iyi anlaşılacaktır. Bkz. "Benim arkadaşım çok sorunsal" ya da "Oo Melis bugün neden sorunsalsın kuzum?" veya "Ben bugün sorunsal gördüm"