PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 25 yıl sonra plaka çıkarmak voskhod 175cc 3m

Voskhod42
25 Mayıs 2020, 20:22
Merhaba ve hayırlı bayramlar sizlerin tecrübesine ihtiyacım var

Dedemin zamanında aldığı fakat plaka, ruhsat çıkarmadığı Voskhod 175 3m motorsikleti canlandırıp kullanmak istiyorum aslında motorun hiç bir sıkıntısı yok sadece trafiğe çıkarıp motor aşkıma başlangıç yapmak istiyorum fakat problem şu ki, dedem rahmetli oldu ve geride 6 çocuğu var aslında motorsiklet zaten babamın parasını ödeyen o ama dedem faturayı kendi adına kestirmiş şimdi ben bu motorsiklete nasıl plaka ruhsat çıkarabilirim ve ödemek zorunda olduğum herhangi bir ceza olurmu olursa tahmini ne kadar olur. Ayrıca bir diğer konu dikkatimi çeken motor ve şasi No fatura üzerinde 4 haneli görünüyor motor üzerinde bakamadım ama bildiğim kadarıyla şasi no 17 haneli olması gerekiyor yada motorun üretim tarihinde bu şekildemiydi acaba?

Motorsiklet marka : Voskhod 175 3m 2 zamanlı
Fatura tarihi ve motor yılı : 1995

ojo
25 Mayıs 2020, 20:26
hoş geldin
son dört hane dir

Samet Ağır
25 Mayıs 2020, 20:34
Çıkaramazsın. Emin ol çıkarma imkanın olsa 25 senelik masrafına araba alırım daha iyi der yine çıkarmazsın.

yaşlıveacemi
25 Mayıs 2020, 20:39
Teorik olarak çıkarabilirsin. Pratik olarak o paraya hayalindeki motosikleti alırsın.

Voskhod42
25 Mayıs 2020, 20:59
Peki nasıl çıkarabilirim çünkü hayalimdeki bu motor, bu klasik voskhod

erkanzdemir
25 Mayıs 2020, 21:58
Merhaba ve hayırlı bayramlar sizlerin tecrübesine ihtiyacım var

Dedemin zamanında aldığı fakat plaka, ruhsat çıkarmadığı Voskhod 175 3m motorsikleti canlandırıp kullanmak istiyorum aslında motorun hiç bir sıkıntısı yok sadece trafiğe çıkarıp motor aşkıma başlangıç yapmak istiyorum fakat problem şu ki, dedem rahmetli oldu ve geride 6 çocuğu var aslında motorsiklet zaten babamın parasını ödeyen o ama dedem faturayı kendi adına kestirmiş şimdi ben bu motorsiklete nasıl plaka ruhsat çıkarabilirim ve ödemek zorunda olduğum herhangi bir ceza olurmu olursa tahmini ne kadar olur. Ayrıca bir diğer konu dikkatimi çeken motor ve şasi No fatura üzerinde 4 haneli görünüyor motor üzerinde bakamadım ama bildiğim kadarıyla şasi no 17 haneli olması gerekiyor yada motorun üretim tarihinde bu şekildemiydi acaba?

Motorsiklet marka : Voskhod 175 3m 2 zamanlı
Fatura tarihi ve motor yılı : 1995

Olurmu bilmem trafikte kayıtlı olan bir jawa alıp mevcut motosikletinize jawa yazısı yazıp kullanabilirsiniz bence. Muayene sırasında işi bilmeyen istasyonlardan çok rahat geçer zaten.
Şase no nerede motor no nerede bulamıyorlar bile oda iyi bir usta her şekil uydurur orjinal yapar. Bu yazdıklarım tamamen yasal olmayan şeyler, yapmayın :bounce:

Voskhod42
26 Mayıs 2020, 03:48
Bu nasıl bir kısır döngüdür arkadaş insan kendi malını kullanamayıp hurdaya terk ediyor ��:pr: :pale:

yürekçe
26 Mayıs 2020, 06:37
Eee bu bildiğin planet..
Gerisi size kalmış..

Albertorun
26 Mayıs 2020, 09:58
Şahsi fikrim; evde-garajda muhafaza edip koruyup sergilemek daha anlamlı olur diye düşünüyorum. Bu tarz klasik motosikletler kolaylıkla yıpranabilir, kullandıkça bir yerleri patlak verecektir uzun süredir yattığından dolayı, malum parça da kolay bulunmuyor. Mirasçıları da düşünürsek en makbulu kimseye dert etmeden evde sergileyip kahveyi alıp karşısında oturup onunla sohbet etmek :)

gurcanozturk
26 Mayıs 2020, 15:22
Babamda da dayimda da vardi sanirim bundan hayal meyal hatirliyorum, hem de sepetli idi ikisi de :) Hocam kontak anahtari fotografi var midir? Motorun sadece genel gorunusunu ve kontak anahtarini hatirliyorum. Babam 81'de satti, dayim 89'da filan sanirim.

greyhorse
26 Mayıs 2020, 15:40
Fatura senin adına olsa veya deden sağ olsaydı işin kolaylaşırdı.Trafik muamelecisine danış sana yardımcı olacaklardır.

Kural [ Z ]
26 Mayıs 2020, 16:10
Herşeyden önce motosikletin muayenesi için 25 senelik gecikme cezası ödeyeceksiniz.

Hesabınızı yapın, ben bu parayı muayeneye öderim derseniz devamını anlatalım.

Voskhod42
26 Mayıs 2020, 19:02
;4561278']Herşeyden önce motosikletin muayenesi için 25 senelik gecikme cezası ödeyeceksiniz.

Hesabınızı yapın, ben bu parayı muayeneye öderim derseniz devamını anlatalım.

Muayene cezasını öderim hocam sıkıntı yok şimdi nasıl yapabiliriz[COLOR="Silver"][COLOR="Silver"]

gurcanozturk
26 Mayıs 2020, 19:08
Muayene cezasını öderim hocam sıkıntı yok şimdi nasıl yapabiliriz[COLOR="Silver"][COLOR="Silver"]

22x12 = 264 ay (Sifir motosikletler 3 yil muayeneden muaf). Her gecen ay icin su an ki muayene ucretinin (175TL civarinda olmali) %5'i ceza.

Voskhod42
26 Mayıs 2020, 19:20
22x12 = 264 ay (Sifir motosikletler 3 yil muayeneden muaf). Her gecen ay icin su an ki muayene ucretinin (175TL civarinda olmali) %5'i ceza.

Yani 2310 lira gibi bir masraf çıkıyor çok aşırı değil sonuçta bu tarz bir motor bundan daha pahalı

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:17 ----------

Babamda da dayimda da vardi sanirim bundan hayal meyal hatirliyorum, hem de sepetli idi ikisi de :) Hocam kontak anahtari fotografi var midir? Motorun sadece genel gorunusunu ve kontak anahtarini hatirliyorum. Babam 81'de satti, dayim 89'da filan sanirim.

Motorun görüntüsü profilimdeki anahtarı ise köyde o yüzden bendede görüntüsü yok ama sarı renkte bir anahtar

kurubuz
26 Mayıs 2020, 19:21
Faturası varsa çıkarabilirsin. Cevabı yanlış yerde arıyorsun. Ya bölge trafiğe veya tecrübeli bir trafik müşavirine sor

mgdk
26 Mayıs 2020, 20:10
Merhaba
Babanızda motosiklet için feragatname olması lazım. Feragatnameyi aldiktan sonra işlem çok basit notere gidiyorsunuz tescil islemini yaptiriyorsunuz burda size 1 aylık muayene süresi verilecek 1 ay icerisinde gecikme bedeli odemeden muayenesini yaptirabilirsiniz.
Not: Noterde tescil geciktigi icin ufak bir ceza odersiniz.

Voskhod42
26 Mayıs 2020, 20:33
Bugün öğrendiğim bir bilgiye göre muayene cezası yok çünkü motor hiç tescil edilmediği için muayene ücreti ilk muayene ücreti ile aynı olacak fakat şöyle bir sorun var uygunluk belgesi yok elimde sadece fatura var

MotoWrestler
26 Mayıs 2020, 21:49
Umarım hayallerini gerçekleştirirsin kardeşim

yürekçe
26 Mayıs 2020, 21:49
Bugün öğrendiğim bir bilgiye göre muayene cezası yok çünkü motor hiç tescil edilmediği için muayene ücreti ilk muayene ücreti ile aynı olacak fakat şöyle bir sorun var uygunluk belgesi yok elimde sadece fatura var

Takipteyim..
Bakalım ne olacak?

Samet Ağır
27 Mayıs 2020, 00:31
Demek istediğim,sadece fatura ile iş bitmez ki fatura sahibi de vefat etmiş.
Önce tüm varisler bu araca sahip olacak sonra birine yine hepsi satışa imza atarak verecek. Ama bu ruhsatı olan araç için.Sadce fatura devredilir mi bilmiyorum.
Sizin fatura yanında uygunluk belgesi ve adı aklıma gelmeyen bir kaç evrağa daha ihtiyacınız var.
Onları bulamazsanız da bu iş olmaz.

karayel90
27 Mayıs 2020, 01:52
Muaeyene gecikme bedeli 22 yıl için 1790 lira çıkıyor TüvTürk'ün sitesinden hesaplayabilirsiniz

tyrung
27 Mayıs 2020, 02:26
Trafiğe çıkmamış aracın vergisi ve muayene cezası olmuyor benim bildiğim. Pist veya offroad için alınan motorlarda çok sonradan ruhsat alabiliyor.

yürekçe
27 Mayıs 2020, 11:54
O dönemde tc no yoktur.
Dedenizle aynı adı taşıyan biri, o faturayla motoru üstüne almak sonra size devretmek gibi yasadışı bir şey yaparsa suçu büyük mü olur acaba? Cezası küçük de olsa bu yapılmamalı..

Voskhod42
27 Mayıs 2020, 12:42
Fatura işini hallettik o problem ortadan kalktı şimdiki problem bu motorun sadece faturası var uygunluk belgesi yok ne yapabiliriz? acaba 1995 tarihinde uygunluk belgesi yokmuydu ki

yürekçe
27 Mayıs 2020, 13:31
Fatura işini hallettik o problem ortadan kalktı şimdiki problem bu motorun sadece faturası var uygunluk belgesi yok ne yapabiliriz? acaba 1995 tarihinde uygunluk belgesi yokmuydu ki

Bu tip sıkıntılatda, trafik şube makina mühendisler odasıyla yazışıyor. Trafik şubeye gidip sorun, emsal bir evrak bulunabilir belki?

Voskhod42
27 Mayıs 2020, 17:46
Öyle birşey olabilirse güzel olur deneyeceğim

rollcycle
27 Mayıs 2020, 17:57

Eğer daha önce türkiyeye gelmemiş olsa ve hiç ruhsatı olmasa sıkıntı yaşayabilirdiniz. Ancak ufak bir araştırmayla motosikletin daha önceden türkiyeye geldiği ve ruhsatlı ve plakalı olarak bazı satış sitelerinde olduğunu görebilirsiniz. İşiniz okadar zor değil. Konu başında yorum yapan arkadaşlar sizi hayattan soğutmaya çalışmış :)

https://www.letgo.com/en-us/i/voskhod-marka-rus-motoru-175cc-4-vites_0add974f-65bd-4157-a275-12b453cd34dc

Bu tip birine ulaşarak ruhsattaki marka ve model kodlarını öğrenip tuv gibi bir kurumdan istediğiniz belgelere ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gczxYBnLXBA

Çok orjinalmiş

Voskhod42
27 Mayıs 2020, 18:37
Eğer daha önce türkiyeye gelmemiş olsa ve hiç ruhsatı olmasa sıkıntı yaşayabilirdiniz. Ancak ufak bir araştırmayla motosikletin daha önceden türkiyeye geldiği ve ruhsatlı ve plakalı olarak bazı satış sitelerinde olduğunu görebilirsiniz. İşiniz okadar zor değil. Konu başında yorum yapan arkadaşlar sizi hayattan soğutmaya çalışmış :)

https://www.letgo.com/en-us/i/voskhod-marka-rus-motoru-175cc-4-vites_0add974f-65bd-4157-a275-12b453cd34dc

Bu tip birine ulaşarak ruhsattaki marka ve model kodlarını öğrenip tuv gibi bir kurumdan istediğiniz belgelere ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gczxYBnLXBA

Çok orjinalmiş

Merhaba gerçekten çok teşekkür ederim. Letgodan bende aratmıştım fakat bende çıkmıyor iletişime geçip bilgileri almaya çalışacağım umarım yardımcı olabilir. Evet gerçekten çok orjinal ve sağlam ayrıca hızlanma süresi gerçekten çok iyi ve dayanıklı

MotoWrestler
29 Mayıs 2020, 23:21
Merhaba gerçekten çok teşekkür ederim. Letgodan bende aratmıştım fakat bende çıkmıyor iletişime geçip bilgileri almaya çalışacağım umarım yardımcı olabilir. Evet gerçekten çok orjinal ve sağlam ayrıca hızlanma süresi gerçekten çok iyi ve dayanıklı

İnşallah istediğin olur kardeşim başarılı olursan süreç nasıl işledi bizlerlede paylaşırsan çok güzel olur

Voskhod42
01 Haziran 2020, 00:49
Önüme yeni bir engel çıktı uygunluk belgesi, motorun alındığı bayiye ulaştım artık motor işini bırakmış beyaz eşya bayiliği yapıyorlar ve uygunluk belgesini fatura ile verdiklerini söylüyorlar ama ben birtürlü bulamadım şimdi ne yapacağım bilmiyorum belkide o zamanlarda uygunluk belgesi bile yoktu

Scrambler
01 Haziran 2020, 06:31
Merhaba,

Şahsi düşüncem, uygunluk belgesini bulsanız dahi mevcut Euro normlarına uyumsuzluğu itibariyle aracı trafiğe çıkarmanızın imkansız olduğudur.

Sevgiler

MotoWrestler
01 Haziran 2020, 10:35
Önüme yeni bir engel çıktı uygunluk belgesi, motorun alındığı bayiye ulaştım artık motor işini bırakmış beyaz eşya bayiliği yapıyorlar ve uygunluk belgesini fatura ile verdiklerini söylüyorlar ama ben birtürlü bulamadım şimdi ne yapacağım bilmiyorum belkide o zamanlarda uygunluk belgesi bile yoktu

Kardeşim seni anlıyorum benimde hayalım Planet ama eğer bu durum olmayacak ve seni maddi anlamda tüketecekse başka bir yol bul yani olmayacağını düşünüyorsan pekde devam etme motorunu istediğin gibi kes biç trafiğe kapalı alanda yada bağda bahçede köyde kullan kendini olmayacağını düşündüğün birşey için heba etme Inşallah hayallerin en kısa zamanda gerçekleşir

Voskhod42
01 Haziran 2020, 17:22
Kardeşim seni anlıyorum benimde hayalım Planet ama eğer bu durum olmayacak ve seni maddi anlamda tüketecekse başka bir yol bul yani olmayacağını düşünüyorsan pekde devam etme motorunu istediğin gibi kes biç trafiğe kapalı alanda yada bağda bahçede köyde kullan kendini olmayacağını düşündüğün birşey için heba etme Inşallah hayallerin en kısa zamanda gerçekleşir

Son olarak trafiğe soracağım ve TSE den uygunluk belgesi için araştıracağım eğer onlardan da olumsuz yanıt alırsam bu hayali rafa kaldıracağım destekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim..

rollcycle
01 Haziran 2020, 18:09
Son olarak trafiğe soracağım ve TSE den uygunluk belgesi için araştıracağım eğer onlardan da olumsuz yanıt alırsam bu hayali rafa kaldıracağım destekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim..

daha önce türkiyede satıldığı ve ruhsatlı plakalı versiyonları olduğu için uygunluk belgesine ulaşmanız okadarda zor değildir diye düşünüyorum. Bir önceki yorumda bundan bahsetmek istemiştim. Tarayıcı üzerinde türkiyede bu motosikleti kullanan ve sahibi olan kişilere ulaşın youtube da bile videoları var. Ruhsatın fotoğrafını birşekilde isteyin. Daha önce trafikte gezen bir araç olduğu için kayıtları tuv da mevcuttur. En kötü tuvu arayın ve bu durumdan bahsedin tuv bu konularda çok yavaş ve sıkıntılı çalışıyor ama yardımcı olacak birileri bulunur elbet pes etmeyin.

Bir ek daha belirteyim bu durum hakkında klasik otomobil ve motosiklet toplayan kişiler yine size konuyla ilgili fikir verip yardımcı olabilir. Baktınız motosiklet kanalından biryere ulaşamadınız youtube da falan birsürü büyük klasik otomobilci var onlardan destek isteyin. Yönlendirme yaparlar.

Voskhod42
01 Haziran 2020, 18:32
daha önce türkiyede satıldığı ve ruhsatlı plakalı versiyonları olduğu için uygunluk belgesine ulaşmanız okadarda zor değildir diye düşünüyorum. Bir önceki yorumda bundan bahsetmek istemiştim. Tarayıcı üzerinde türkiyede bu motosikleti kullanan ve sahibi olan kişilere ulaşın youtube da bile videoları var. Ruhsatın fotoğrafını birşekilde isteyin. Daha önce trafikte gezen bir araç olduğu için kayıtları tuv da mevcuttur. En kötü tuvu arayın ve bu durumdan bahsedin tuv bu konularda çok yavaş ve sıkıntılı çalışıyor ama yardımcı olacak birileri bulunur elbet pes etmeyin.

Bir ek daha belirteyim bu durum hakkında klasik otomobil ve motosiklet toplayan kişiler yine size konuyla ilgili fikir verip yardımcı olabilir. Baktınız motosiklet kanalından biryere ulaşamadınız youtube da falan birsürü büyük klasik otomobilci var onlardan destek isteyin. Yönlendirme yaparlar.

Çok teşekkür ederim söylediklerinizi yapacağım

MotoWrestler
01 Haziran 2020, 18:32

Ne demek kardeşim umarım başarırsın

Voskhod42
03 Haziran 2020, 16:22
Dün TüvTürk e mail atmıştım konuyla ilgili ve bugün telefon ile aradılar. Ve Fatura ile birlikte Notere gitmemi ve geçici tescil belgesi vereceklerini söylediler sonra o belge ile muayeneye gelmemi ve burda muayene tespit raporu yapıldıktan sonra bana evraklar vereceklerini ve tekrar notere gideceğimi söylediler. Ben bu işlemleri tamamladığımda plaka ruhsat alabilecekmiyim diye sordum ama net cevap vermediler noter daha iyisini bilir dediler en kısa zamanda notere gideceğim. Bir Umut Işığı Doğdu gibi bakalım hayırlısı..