PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Çek

IceFrog
19 Nisan 2020, 08:28
Selamlar,
Motorumun yağ değişim ve bakım zamanı geldi (10000 km ) Uygun bir yağ bakınır oldum. Motul 7100 dikkatimi çekti fakat fazla bilgi bulamadım ve servisteki arkadaşlar çok kısa ömürlü bir yağ olduğunu tavsiye etmediklerini belirttiler ( Servis Castrol tam sentetik kullanıyor) Yarı sentetiklere hiç bakmıyorum bakmam gerekli mi ? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Not : Hava filtresi değişmeli mi sizce bu km’de ? :)
Motor Cbr 650F

Boldpilot
19 Nisan 2020, 08:45
Castrol uzun ömürlüymüşte motulün mü ömrü kısaymış 🙂

İpone, castrol, motul, eni, shell , yamalube hepsi kullandığım yağ markaları, hiç biriyle de problem yaşamadım.

sharkspeedr2
19 Nisan 2020, 08:49
motosikletinizin kullanım kılavuzu diye birşey var onu okuyun başka birşeye gerek yok

https://honda.com.tr/kullanim-kitapciklari

IceFrog
19 Nisan 2020, 09:02
motosikletinizin kullanım kılavuzu diye birşey var onu okuyun başka birşeye gerek yok

https://honda.com.tr/kullanim-kitapciklari

Ne kadarda dahiyane bir cevap nasıl ben bunu düşünemedim...

Angrypower
19 Nisan 2020, 09:12
O servise bir daha gitme. Böyle bir Bilgi veriyor ise tek düşünce mantığı para düdüklemek. Cbr650f kaç rpm devir çeviriyor hatırlamıyorum. 10000rpm üstü çeviriyor ise 7100 gibi tam sentetik ara ama benim motor gibi kesiciye 10000rpm’de giriyorsa yarı-sentetik bak. Debriyaj kaçırıyor yoksa namussuz motorlar.

E.Yzr
19 Nisan 2020, 09:31
10w 30 motul 7100 veya ıpone sizin motor için uygun

IceFrog
19 Nisan 2020, 11:19
10w 30 motul 7100 veya ıpone sizin motor için uygun

10w40 kullanmayı düşünüyorum aslında

tarzan rıfkı
19 Nisan 2020, 12:30
vay be castrol motul 7100den daha uzun ömürlüymüş.hergün yeni bir şey öğreniyor insan

oldcockroach
19 Nisan 2020, 13:25
Allah Allah servisler artık kendilerini aştılar :D

Cyan
19 Nisan 2020, 13:40
Viskozite olarak kitap ne öneriyorsa onu kullanın, Motul 7100 de iyi ve motorunuza uygun bir yağdır. (Benim Honda'larda hem bunu kullandım - NC ve CB500F.) Sakın motorunuza farklı viskozitede veya yarı sentetik (veya madeni) yağ koymayın. (Benim Honda'larda hiç debriyaj kaçırma yapmadı 7100...)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:35 ----------

Şimdi kitapçığa baktım 10W-30 diyor.

Kural [ Z ]
19 Nisan 2020, 18:51
Diğer arkadaşların da belirttiği gibi motosikletinize 10W-30 Tam Sentetik MA sınıfı motor yağı kullanmanız gerekiyor.

Motul 7100 bunun için oldukça uygun ve iyi bir motor yağıdır. Alternatif olarak uygun viskozitede ve nitelikteki IPONE ve Putoline da önerebilirim. Hepsi kaliteli ve motosiklet için çok güzel ürünler. Malesef ki yetkili servisin aksine Castol öneremiyorum. Kendi tecrübelerimle sabittir ki malesef şimdilik bu saydıklarımın seviyesinde değiller. Bu sonuç motosikletleri kullanım şeklim veya yağı (kendimce performans ve labcheck testlerim) test ettiğim motosikletlerden de kaynaklı olabilir. Ancak kesin bir hissiyat ve sonuç farkı gözlemlediğimi belirtmek isterim. Özellikle yağın adezyon yeteneğinin kaybı motosiklette fazlasıyla hızlanıyor. Motul, Ipone, Putoline bu sorunu çözmüşe benziyor.

Motosikletinizden performans istiyorsanız MOTUL 300V' de deneyebilirsiniz. Benim kullanımımda kesinlikle farkı hissettiğimi söyleyebilirim. Özellikle performans sürüşleri yapmak istiyorsanız (kaba tabir ama sanırım anlatabildim) en azından bir kez denemenizi öneririm. Kusuru ise değişim periyodunun aşırı kısa olması. İzah etmem gerekirse MT-07 (performans setup yapılandan bahsediyorum)' de 1000 km' de bir değiştiriyorum. Ancak günlük kullandığım MT-07' de 7100 kullanıyorum ve 5000-10000 km' de bir değiştiriyorum. Bu da erken ama biraz da "kasap yağı bol bulunca" ve "tercih meselesi" konularından kaynaklı diyelim :mrgreen:

IceFrog
19 Nisan 2020, 19:08
;4551181']Diğer arkadaşların da belirttiği gibi motosikletinize 10W-30 Tam Sentetik MA sınıfı motor yağı kullanmanız gerekiyor.

Motul 7100 bunun için oldukça uygun ve iyi bir motor yağıdır. Alternatif olarak uygun viskozitede ve nitelikteki IPONE ve Putoline da önerebilirim. Hepsi kaliteli ve motosiklet için çok güzel ürünler. Malesef ki yetkili servisin aksine Castol öneremiyorum. Kendi tecrübelerimle sabittir ki malesef şimdilik bu saydıklarımın seviyesinde değiller. Bu sonuç motosikletleri kullanım şeklim veya yağı (kendimce performans ve labcheck testlerim) test ettiğim motosikletlerden de kaynaklı olabilir. Ancak kesin bir hissiyat ve sonuç farkı gözlemlediğimi belirtmek isterim. Özellikle yağın adezyon yeteneğinin kaybı motosiklette fazlasıyla hızlanıyor. Motul, Ipone, Putoline bu sorunu çözmüşe benziyor.

Motosikletinizden performans istiyorsanız MOTUL 300V' de deneyebilirsiniz. Benim kullanımımda kesinlikle farkı hissettiğimi söyleyebilirim. Özellikle performans sürüşleri yapmak istiyorsanız (kaba tabir ama sanırım anlatabildim) en azından bir kez denemenizi öneririm. Kusuru ise değişim periyodunun aşırı kısa olması. İzah etmem gerekirse MT-07 (performans setup yapılandan bahsediyorum)' de 1000 km' de bir değiştiriyorum. Ancak günlük kullandığım MT-07' de 7100 kullanıyorum ve 5000-10000 km' de bir değiştiriyorum. Bu da erken ama biraz da "kasap yağı bol bulunca" ve "tercih meselesi" konularından kaynaklı diyelim :mrgreen:

Çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. 7100 10w30 deneyeceğim bende.