PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Etiket Kalıntısı Giderme

BlackBaron
18 Nisan 2020, 15:01
Merhaba,

https://i.hizliresim.com/EedXBA.jpg (https://hizliresim.com/EedXBA)

Forumda konu hakkında arama yaptıysam da net bir çözüm bulamadım; o nedenle sormak istedim. Sıtikır kalıntısını boyaya zarar vermeden ne suretle çıkarabilirim?

superboycu
18 Nisan 2020, 15:10
hocam ben temizlik tineri diye satılan tinerle silmiştim boyaya bi zararı olduğunu görmedim, zarar verirmi bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem ama normal tiner değil temizlik tineri diye geçer ve kokusu asetona benzer

zheroen
18 Nisan 2020, 15:16
wd-40 ile sticker kalıntısı temizlemiştim
denemek lazım

Ahmet Turan Peker
18 Nisan 2020, 15:19
Bildiğin margarin yüzey sıcak iken margarini sürüp bezle silinebilir. Çıkarır diye düşünüyorum

MotorSever_
18 Nisan 2020, 15:41
En kolay ve boyaya zarar vermeden çıkaracak yöntem XCP ONE, ilgili video:

https://www.instagram.com/p/B-rDtSDhJEZ/?igshid=klcucm57rhdp

cıbılduck
18 Nisan 2020, 15:50
fön makinesiyle yapışkanı eritebilir ve çıkarabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:48 ----------

yapışkan sökücü solüsyon da alabilirsiniz internetten

levend84
18 Nisan 2020, 16:14
Yuzeydeki birikinti sert ise,

Bulasik sungerinin yesil kismiyla,arap sabunu yardimiyla fazla bastirmadan silin.

tommygun
18 Nisan 2020, 16:29
Boyalı yüzeyde Wd40 ve iyice ovalama, boyasız yüzeyde de depodan çekilip beze damlatılmış benzin işe yarar. Benim şaside folyo kaplama vardı, bu hafta fön makinesiyle ısıtıp söktüm. Kalan izleride benzinli bezle temizledim. Ama depo gibi yerlere benzin kullanma boyayı mahveder, Wd40 iyidir.

Carlsberg
18 Nisan 2020, 16:48
Bir bezin ucunu benzin depona batırıp o ucu ile izi sil anında geçer, sonra su ile ıslanmış bir bez ile temizle bitti gitti.

yamtareroglu
18 Nisan 2020, 17:23
WD40 çıkarıyor (kesin bilgidir)

zuluman
18 Nisan 2020, 17:52
görünen iz, kalan yapışkan izi mi yoksa vernik üzerindeki deforme mi önce onu kesinleştirin.

mavzer-i
18 Nisan 2020, 18:01
peki janttaki stickeri nasıl çıkartırıs

tommygun
18 Nisan 2020, 18:07
peki janttaki stickeri nasıl çıkartırıs

Bulunduğunuz yerde elektrik bağlantısı varsa fön makinesiyle iyice ısıtıp tırnak ya da falçatayla yavaş yavaş soyabilirsiniz.

mavzer-i
18 Nisan 2020, 18:15
Bulunduğunuz yerde elektrik bağlantısı varsa fön makinesiyle iyice ısıtıp tırnak ya da falçatayla yavaş yavaş soyabilirsiniz.

malesef yok. hoh layarak ta yapamam :D

hasmet
18 Nisan 2020, 18:16
yapışkan sökücü solüsyon da alabilirsiniz internetten
Burada "Goo gone" diye geçiyor. Anında söküp atıyor. Başka türlü zor.

mavzer-i
18 Nisan 2020, 18:20
Burada "Goo gone" diye geçiyor. Anında söküp atıyor. Başka türlü zor.

janttaki stickeri de söker mi bu şey.
çıkartıp yeni sticker takıcam çıkartamadım bi türlü

impetum
18 Nisan 2020, 18:25
Gazyağı veya benzin

emenyasin
18 Nisan 2020, 18:36
Ben elimdeki yarabandı kalıntılarını çıkarmak için "gazyağı" kullandım. Bayağı güzel çıkarıyor. O yapışkanlıklarını salıyorlar bir anda.

sallami
18 Nisan 2020, 18:42
İzopropil alkol

HaN85
18 Nisan 2020, 23:05
mazot mazot mazot.

Asrın mucizesi yağı kiri söker atar boyalı yüzeyi parlatır bu tarz yapışkan kalıntılarını söker atar. Mazot her her derde devadır kullanın sonra teşekkür edersiniz. :)

ulkerhan
19 Nisan 2020, 00:14
1- mazot,
2- aseton (asla plastik yüzeye uygulama)
3- selülozik tiner

hakaniko
19 Nisan 2020, 01:09
Yüzeye zarar vermeyen etiket temizleyici spreyler var yapı marketlerde. Onlar ile deneyebilirsiniz. O şekilde 100 e yakın notebook üzerinden sorunsuzca etiket söktük. Biraz ovalamanız gerekebilir ama.

mavzer-i
19 Nisan 2020, 01:29
pazartesi gidip bi gaz yağı alayım ozaman. jant şeritlerini temizlemem lazım. çok eskidiler ve ara ara dökülmeler var. dölülmeyen yerleride benim çıkarmam lazım

hasmet
19 Nisan 2020, 02:24
pazartesi gidip bi gaz yağı alayım ozaman. jant şeritlerini temizlemem lazım. çok eskidiler ve ara ara dökülmeler var. dölülmeyen yerleride benim çıkarmam lazım

Amacınıza uygun kimyasalı tercih edin:

Yüzeye zarar vermeyen etiket temizleyici spreyler var yapı marketlerde. Onlar ile deneyebilirsiniz. O şekilde 100 e yakın notebook üzerinden sorunsuzca etiket söktük. Biraz ovalamanız gerekebilir ama.

Motosikletin üzerinde, güneşin altında kala kala sertleşmiş, taş gibi olmuş park yeri sticker'ını bile söküp attı.

Bir kimlik kartımın üzerine yapıştırılan büyükçe bir etiketi çıkaramadım bir türlü. Etiket çıktı ama arkada kalan izi çıkarabilene aşkolsun... Bulaşık deterjani, sungeri, aseton denedim, yarım saat sürttüm bana mısın demedi... Sonra aklıma Goo Gone geldi, sıktım, bir kez sildim, aktı gitti. Her ne varsa içinde o rezil yapışkanı anında çözdü attı... İşe uygun kimyasalın önemini anladığım gündür :)

mavzer-i
19 Nisan 2020, 02:33
koçtaş ta varmıdır acaba googone.

hasmet
19 Nisan 2020, 02:36
İlla o marka olması şart değil bence. Yapışkan çözmek için geliştirilmiş herhangi bir ürün olabilir.

Cyan
19 Nisan 2020, 11:44
Goo Gone formüle bakınca gazyağı ve (itici olarak) metil eter içerdiği görünüyor. (Kalan malzeme parfüm.)

https://www.ewg.org/guides/cleaners/2882-GooGoneSprayGelCitrusPower/

LostRider
19 Nisan 2020, 12:12
https://www.google.com/search?q=etiket+spreyi&oq=etiket+spreyi&aqs=chrome..69i57j0l3.11231j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

hasmet
19 Nisan 2020, 17:38
Goo Gone formüle bakınca gazyağı ve (itici olarak) metil eter içerdiği görünüyor. (Kalan malzeme parfüm.)

https://www.ewg.org/guides/cleaners/2882-GooGoneSprayGelCitrusPower/

Ona ben de baktım da, kullanılan turunç asitinde gayet kuvvetli bir çözücü varmış. Güzel kokusu biraz yan etkisi gibi:

"Limonene is used as a*solvent*for cleaning purposes, such as*adhesive remover, or the removal of oil from machine parts, as it is produced from a renewable source (citrus essential oil, as a byproduct of*orange juice*manufacture).[11]*It is used as a*paint stripperand is also useful as a fragrant alternative to*turpentine. Limonene is also used as a solvent in some*model airplane*glues and as a constituent in some paints. Commercial air fresheners, with air propellants, containing limonene are used by*philatelists*to remove self-adhesive postage stamps from envelope paper.[16]

Limonene is also used as a*solvent*for fused filament fabrication based*3D printing.[17]*Printers can print the plastic of choice for the model, but erect supports and binders from*HIPS, a*polystyreneplastic that is easily soluble in limonene. As it is combustible, limonene has also been considered as a*biofuel.[18]"

Cyan
19 Nisan 2020, 18:21
Vay limonene bak sen...

F54
21 Nisan 2020, 16:39
balata temizleyicisi

hasmet
21 Nisan 2020, 19:10
Vay limonene bak sen...

Ben de bilmiyordum. Vikipedya sagolsun...

Bir de bu solusyon bayagi ilginc bir sey. Yag gibi kaygan. Ama sabunla cikmiyor kolay kolay.

zzf
21 Nisan 2020, 19:37
Benzin denedim pek de başarılı diyemeyeceğim. Gazyagi, mazot ve margarin sırasını deneyeceğim buradan okuduklarimla.

LynXMaSTeR
22 Nisan 2020, 21:26
etiketli bölgeyi önce saç kurutma makinesiyle falan ısıtın, ondan sonra wd40, mazot, alkol artık herhangi boyaya zarar vermeyecek madde ile silebilirsiniz. ısıttıktan sonra ıslak mendil bile iş görüyor bazen.

BlackBaron
09 Ekim 2020, 20:32
Merhaba,

https://i.hizliresim.com/EedXBA.jpg (https://hizliresim.com/EedXBA)

Forumda konu hakkında arama yaptıysam da net bir çözüm bulamadım; o nedenle sormak istedim. Sıtikır kalıntısını boyaya zarar vermeden ne suretle çıkarabilirim?

Aylar sonra gelen bir ekleme de olsa, bu durumla ilgili araştırma yapanlara kendi tecrübemi söylemek istedim. Biraz gazyağıyla nemlendirdiğim temiz yumuşak bir bezle, hafif bastırarak ovaladım ve yapışkan tabakayı boyaya zarar vermeden giderebildim böylece.

sharkspeedr2
10 Ekim 2020, 02:41
bende çok şey denedim ama benzin kadar babayiğit temizleyeni görmedim tek ilacı benzin gerisi hikaye
depodan bez ile benzin çek çok bastırmadan ovala sonra lekeyi çıkartınca temiz ıslak bez ile üstünden geç benzin kalıntısı kalmasın