PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YAMAHA YZF R125 FREN SORUNU

umtcn
11 Nisan 2020, 00:56
Arkadaşlar acil yardım istiyorum. Motosikletimin zincirini yağlarken fark ettim ki arka tekerlek zor dönüyor ve sürtünme sesi geliyor. Ayrıca uzun süre kullanınca arka fren bir anda tutmamaya başlıyor (5-10 dakikaya düzeliyor) nedeni nedir bilen ya da tahmini olan varsa yardım etsin. Şimdiden teşekkür ederim.

(Ayrıca bir ara arka balata bitmişti biraz öyle kullandım acaba o sürede diskte sıkıntı olmuş mudur diye de düşünüyorum)

yurekli_emin
11 Nisan 2020, 00:59
Hidrolik hortumunda hava olabilir mi?

ulkerhan
11 Nisan 2020, 01:00
kaliperi yerinden tamamiyle sök,
fren hidroliğini boşalt,
kaliper pistonunu sök, mazot, gazyağı veya balata spreyi ile pistonu iyice temizle,
kaliperin içini temizle,
söktüğün herşeyi geri topla,
kaliteli bir dot4 hidrolik ekle (bosch, ferodo, ate tavsiyemdir)
hidrolik havasını al,
bunların hepsini yapman en fazla 2 saat. sonra bana teşekkür et.

umtcn
11 Nisan 2020, 01:02
Şimdiden teşekkür ederim ama kısa süre sonra bakıma girmesi gerekiyor ben kendim mi yapayım yoksa bakıma mı götüreyim?

yurekli_emin
11 Nisan 2020, 01:04
Şimdiden teşekkür ederim ama kısa süre sonra bakıma girmesi gerekiyor ben kendim mi yapayım yoksa bakıma mı götüreyim?
Kendin yapabileceksen yap yapamayacaksan bakımda yaptır gitsin. Bir de onun işçiliğini de eklerler falan. Nasıl bir servis bilmiyorum ama?

umtcn
11 Nisan 2020, 01:07
Normal yamaha servisine gidicem

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

bir de şeyi soracaktım arka tekerlekteki sürtünme sesi de mi bunlarla alakalı olabilir?

yurekli_emin
11 Nisan 2020, 01:16
Normal yamaha servisine gidicem

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:06 ----------

bir de şeyi soracaktım arka tekerlekteki sürtünme sesi de mi bunlarla alakalı olabilir?
Sürtünme sesi gelirken lastikte fren yapılması gibi bir şey görüyor musun? Yani frenin kendi kendine sıkıyor mu o esnada?

umtcn
11 Nisan 2020, 01:59
zincir yağlarken zor düönüyodu ve o an duydum o sesi bilmiyorum o yüzden

cıbılduck
11 Nisan 2020, 02:11
balata bitikse freni zorlama diske zarar verirsin

umtcn
11 Nisan 2020, 02:20
şu an değiştirdim ama muhtemelen ondan oldu

ulkerhan
11 Nisan 2020, 03:04
şu an değiştirdim ama muhtemelen ondan oldu

eski balata ince,
yeni balata daha kalın,
dolayısıyla kaliper pistonu yeni balata ile daha içeri giriyor.
yeni balata takılırken kaliper temizlenmedi ise,
kaliper pistonu kirden ve pislikten contasına doğru sıkışıyor.
bundan dolayı görevini yerine tam getiremiyor.
kaliper pistonunu temizle düzelir.

umtcn
11 Nisan 2020, 03:29
Gerçekten çok teşekkür ederim çok yardım ettiniz. Kafam rahatladı sayenizde :)

kaptan yosun
11 Nisan 2020, 12:17
Kardeşim sorun sistemde su olması bir süre sonra tutmasının sebebi içinde ki su ısınıyor ve genleşiyor soğuduğu zamanda tekrar boşluk yapıyor. Kendin evde yapabilirsin çok basit bir şey kendi kanalımda hidrolik değişimi için video yapmıştım ordan bakabilirsin

umtcn
11 Nisan 2020, 16:56
Kaptan Yosun Motovlog sanırım tekrar teşekkür ederim