PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konjektör (Regülatör) sıkıntısı

semiramis54
11 Nisan 2020, 00:22
Selamun aleyküm abilerim , kardeşlerim . Bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum. Malum çinli markanın 100 lük cup motorunu kullanmaktayım. Bir sabah kalkıp motoru çalıştırmak istediğimde motorumda ateşleme olmadığını farkettim ( pipoyu çıkarıp silindire tutarak ). hemen sol kapağın altındaki elektrik tesisatını açarak konjektörü söktüm ve ayak marşı ile marş vurduğumda ateşleme geldi ve motorum çalıştı tekrar konjektörü takıp marş vurduğumda tekrar elektriğin gittiğini gördüm ve yine tekrar konjektörü söküp ayak marşı ile çalıştırıp bu sefer çalışırken konjektörü takmayı denedim soketi değdirdiğim an stop etti . Sıkıntı konjektörden deyip konjektör siparişi verdim yeni konjektör ile denediğimde tekrar aynı sorun ile karşılaştım şuanda konjektörsüz ayak marşı ile çalıştırıp kullanmaktayım . Sizce problem nedendir bir türlü bulamadım . bu arada motorum haftada bir ampul patlatıyordu bide üstüne bu arıza olunca kesin konjektörden dedim ama yanılmışım galiba . yanıtlar için şimdiden teşekkür ediyorum . :):):)

EUOGLU
11 Nisan 2020, 00:27
statorden dolayi ampul patlatmasi.

hic atesleme bobinine beyne baktinizmi

yada sigortalar?

Ahmet Turan Peker
11 Nisan 2020, 00:28
Selamun aleyküm abilerim , kardeşlerim . Bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum. Malum çinli markanın 100 lük cup motorunu kullanmaktayım. Bir sabah kalkıp motoru çalıştırmak istediğimde motorumda ateşleme olmadığını farkettim ( pipoyu çıkarıp silindire tutarak ). hemen sol kapağın altındaki elektrik tesisatını açarak konjektörü söktüm ve ayak marşı ile marş vurduğumda ateşleme geldi ve motorum çalıştı tekrar konjektörü takıp marş vurduğumda tekrar elektriğin gittiğini gördüm ve yine tekrar konjektörü söküp ayak marşı ile çalıştırıp bu sefer çalışırken konjektörü takmayı denedim soketi değdirdiğim an stop etti . Sıkıntı konjektörden deyip konjektör siparişi verdim yeni konjektör ile denediğimde tekrar aynı sorun ile karşılaştım şuanda konjektörsüz ayak marşı ile çalıştırıp kullanmaktayım . Sizce problem nedendir bir türlü bulamadım . bu arada motorum haftada bir ampul patlatıyordu bide üstüne bu arıza olunca kesin konjektörden dedim ama yanılmışım galiba . yanıtlar için şimdiden teşekkür ediyorum . :):):)

Konjektor ü iptal ettiyseniz motor aküden çalışıyor çok gitmez akü biter.

semiramis54
11 Nisan 2020, 00:34
---------- Mesajlar birleştirildi - 00:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:31 ----------

[/COLOR]
statorden dolayi ampul patlatmasi.

hic atesleme bobinine beyne baktinizmi

yada sigortalar?

ateşleme bobininde bir sıkıntı olsa ayak marşı vurduğumda elektrik gelmemesi gerekmezmi ? sigortaya baktım sapasağlam kararmamış . beyin ise soketli içinimi açıp bakmalıyım soketimi kontrol etmeliyim ?

superboycu
11 Nisan 2020, 01:12
Dostum sırayla şunları kontrol et
Ilk önce bujiyi, sonra bunu kablosu, sonra ateşleme bobini, sonra beyini, eğer bunlar sağlamsa ( senin tarifine göre sağlam) en son statör kalıyor , aküyü sök aküsüz calistirmayi dene eğer calismazsa statör arıza vermiştir.

Youngracer
11 Nisan 2020, 04:40
Hocam merhabalar biz de benzer bir şekilde babamın motorunda yaşadık.bu problemi dediğiniz gibi konjektör arızasından kaynaklanma olasılığı çok yüksek. Öncelikle şehirdeki bir dükkandan konjektör aldık ve konjektör hiçbir şekilde ne aküyü şarj ediyordu ne de düşük akü seviyesinde iken gaz verince lambaların parlaklığı artar ya o olmuyordu. Anladığımız kadarıyla adam bize scooter konjektörü vermiş ve bu cupların konjektörü diğer motorlarda farklı oluyormuş. Başka bir şey denemeden önce aldığınız konjektörün cup konjektörü olduğunu teyit edin.
Bir de ekstra olarak motor garanti kapsamında olduğu için servise bıraktık servis 2 kez akü değişimi yaptı bence çok alakası yoktu ama yine aklınızda bulunsun.