PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mont Seçimi Yapamıyorum, Tavsiyeye İhtiyacım Var

TheyDontKnow
29 Mart 2020, 06:43
Öncelikle hepinize merhaba. Ankara'da yaşıyorum, günlük yaklaşık 40-50km yolculuk yapıyorum (4 mevsim boyunca) ve R25 kullanıyorum. Mont seçimi hakkında tavsiye/görüşlerinize ihtiyacım var. İstediğim mont aslında herkesin de istediği gibi yazın pişmemek kışın da donmamak :cherry: Ancak en başında deri mi tekstil mi karar veremiyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor,kimi deriyle kışın donarsın, yazın yanarsın kimi de konforlu bir şekilde devam edersin diyor. Yaklaşık 5-6 ay boyunca Ankara ayazında/kışında kuryelik yaptım. Bize verilen astarsız montun içine 2 adet kalın yün kazak, polar hırka ve üzerine montu giyince gram soğuk almıyordum. Alacağım montu yazlık olarak alıp kışın bu şekilde kullanmak mantıklı mı ? Yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı montlar mı almalıyım yoksa dört mevsim mont alarak yazın içerisindeki astarı çıkartıp pişmeden yola devam edebilir miyim? 2000 liralık bütçem var ve kafam çok karışık. Aklım bir alpinestars andes drystar v2'ye bir de alpinestars celer'a gidiyor ancak drystar'ın yazın ne kadar serin tutacağını kestiremiyorum. Tavsiye ve görüşlerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

joshua
29 Mart 2020, 13:54
rahat etmek için 3 mevsim ve yazlık olarak iki ayrı mont almak lazım, her gün sürüş yapan biri değilim, bir deri, bir yazlık, bir de üç mevsim olmak üzere üç ayrı mont kullanıyorum.

Angrypower
29 Mart 2020, 14:12
rahat etmek için 3 mevsim ve yazlık olarak iki ayrı mont almak lazım, her gün sürüş yapan biri değilim, bir deri, bir yazlık, bir de üç mevsim olmak üzere üç ayrı mont kullanıyorum.

3mevsimlik mont yazı değil kış mevsimini karşılamaz. Koşun kullanacaksanız kışlık mont alın denir. Benim montum 3mevsimlik ve kışın donmamı hiçbir şekilde engellemiyor. Üstüne yağmurdan da direk etkileniyor. Yazın ise 4 mevsimlikler gibi hava pencereleri var die sürülebilir deniyor.

cıbılduck
29 Mart 2020, 14:28
Şimdi icinde astarlı olan bir ceket al, kışa doğru paranı toparlayıp bi tane de kışlık al derim.

bajajpulsar2
29 Mart 2020, 15:20
öncelikle tam istediğin gibi kullanabileceğin hem yazın kullanımda hiç terletmeyip çok iyi hava akımı sağlayacak, hem de kışın kullanımda hiç su geçirmeyip kuru tutacak bir ceket yok, olacağını da sanmıyorum. dolayısıyla yaz ve kış için ayrı ayrı iki ceket alman gerekicek.
tavsiyem biraz daha bekleyip yazlık bir ceket alıp kış gelene kadar da kışlık ceket parası biriktirip bir tane de kışlık ceket alman. ayrıca bu sayede tek bir ceketi sürekli kullanacağına iki ceket ile daha uzun yıllar kullanım sağlayabilirsin.

joshua
29 Mart 2020, 17:06
3mevsimlik mont yazı değil kış mevsimini karşılamaz. Koşun kullanacaksanız kışlık mont alın denir. Benim montum 3mevsimlik ve kışın donmamı hiçbir şekilde engellemiyor. Üstüne yağmurdan da direk etkileniyor. Yazın ise 4 mevsimlikler gibi hava pencereleri var die sürülebilir deniyor.

ben gayet memnunum sıfırın altındaki havalarda dahi kullandım montumu, üç mevsimlik montu yazın kullanamazsın yanarsın, içliğiyle birlikte kışın, içliğini söküp sonbahar ve ilkbaharda kullanabilirsin, yazın da yazlık mont kullanıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım.

yigozya
29 Mart 2020, 22:51
4 mevsimliğin astarı çıkarıp yazın kullanma işi hikaye aman diyim dikkat et cayır cayır yakıyor

MrLucky13
29 Mart 2020, 23:02
Bence de en mantıklısı 3 ayrı mont.. Biraz da bütçe meselesi tabii ki. Ancak kışlık mont sadece kışın kullanılır :)

Angrypower
30 Mart 2020, 06:42
ben gayet memnunum sıfırın altındaki havalarda dahi kullandım montumu, üç mevsimlik montu yazın kullanamazsın yanarsın, içliğiyle birlikte kışın, içliğini söküp sonbahar ve ilkbaharda kullanabilirsin, yazın da yazlık mont kullanıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım.

O tamamen bünye meselesi. Ben decathlon wedze100 içlik, prohel 8080 ve prohel8181 aynı anda giyip, richa urban II montumda içkili dahim giyiyorum. Sonuç olarak içim ürperiyor. Kendime gelemiyorum desem yeridir. 3mevsimlik mont herkes için 3mevsim sıcaklık sağlamıyor.

Öz_Musti
30 Mart 2020, 11:42
Öncelikle hepinize merhaba. Ankara'da yaşıyorum, günlük yaklaşık 40-50km yolculuk yapıyorum (4 mevsim boyunca) ve R25 kullanıyorum. Mont seçimi hakkında tavsiye/görüşlerinize ihtiyacım var. İstediğim mont aslında herkesin de istediği gibi yazın pişmemek kışın da donmamak :cherry: Ancak en başında deri mi tekstil mi karar veremiyorum. Herkes farklı bir şey söylüyor,kimi deriyle kışın donarsın, yazın yanarsın kimi de konforlu bir şekilde devam edersin diyor. Yaklaşık 5-6 ay boyunca Ankara ayazında/kışında kuryelik yaptım. Bize verilen astarsız montun içine 2 adet kalın yün kazak, polar hırka ve üzerine montu giyince gram soğuk almıyordum. Alacağım montu yazlık olarak alıp kışın bu şekilde kullanmak mantıklı mı ? Yazlık ve kışlık olarak ayrı ayrı montlar mı almalıyım yoksa dört mevsim mont alarak yazın içerisindeki astarı çıkartıp pişmeden yola devam edebilir miyim? 2000 liralık bütçem var ve kafam çok karışık. Aklım bir alpinestars andes drystar v2'ye bir de alpinestars celer'a gidiyor ancak drystar'ın yazın ne kadar serin tutacağını kestiremiyorum. Tavsiye ve görüşlerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Gel hocam sen de bendensin. Anlatayım;

Öncelikle deri mont alma. Yazın ayrı pişirir, kışın ayrı dondurur. Hiçbir şekilde yağmur-çamur kullanışlılığı yok. Temizlemeye veremezsin, elde yıkayamazsın. Deriyi aklından çıkart.

Senin montun Richa Airstream.

Kışın en içte termal içliği kesinlikle soğuk geçirmez. Soğuğu unut. Bir kat üstünde yağmur-rüzgar geçirmez bir katman var. Rüzgarı unut. En dışı tekstil mont. Fileleri var. YAzın efil efil. Ben yaz kış kullandığımdan yazın yazlık mont alayım diye Revit Tarmac Air aldım. Yok arkadaş yandım. Piştim. Tekrar Richa'yı yazın da giymeye başladım.

Ama yağmurda giyeceksen, bir yağmurluk almalısın. Tamam ara katman su geçirmiyor ama, en dış filelerden içeri su girer. Ayrıca binlerce lira verip bu işin duayenleri markalardan mont alıyorsun, sırt koruması yok. Arkadaş kim neden bunları tercih ediyor o zaman? Tamam ilaveten 600-700 lira verip ekstra alabiliyorsun ama ne gerek var düdüklenmeye. Richa'da da D3O korumalar var.

Richa Airstream.

Onur34
30 Mart 2020, 19:03
Richa yi kislik tavsiye etmis arkadas o olabilir.
Yazlikra istysn 2. El sahibindende var montlar revit gt air oneririm. Yaz aksami usuysn o kadar serin fileli.

Bi onerim daha olacak sana kisin altina giyilecek pratik bir pantlon al. Ben lbc yamdan fermuarli pantolununu kullaniyrm onu onerrim giymesi basit.

Yoksa ilerliyen yillarda o ankara sogunda romatizma falan olabilirsin. Bu sıkıntilari yasayanlar var hafife alma bu uyarimi

Engin_Ercan
21 Temmuz 2020, 20:37
yazlık fileli montlar sabah ve akşam serininde üşütürmü acaba. bende mont düşünüyorum, kışın kullanmam motoru. ilk bahardan sonbahara kadar kullanırım.

Merdo
21 Temmuz 2020, 22:21
ben de baya araştırdım. baya da bir kaynak kullanici yorumu da okudum. 4 mevsim isini yapabilen montlar zaten pahali ve genellikle enduro ceketler oluyor.
sehir ici kullanim icin biraz abarti kaliyor bana gore. bu isi ucundan yapan en sehirli ceket revit tornado 2 bence. 3 katmanli bir ceket. en dis katman fileli. yalniz soyle bir durum da var. bu katmanlar giydigin bedeni de bozuyor. yani sana tam olan ceketi almak koruma icin daha iyi ama katmanlari cikardikca ceket bol gelmeye basliyor. o sebeple bence istanbul, izmir, antalya gibi havalar icin yazin fileli(mesh) bir ceket almak. geri kalan mevsimler icin de iki katmanli bir ceket almak veya dainese hydra flux veya revit torque gibi gibi iki katmanli mesh bir ceket alip kis icin de saf kislik bir ceket almak. ben tercihimi dainese hydra fluxtan kullandim, tornado 2 veya 3 bulabilseydim ikinci elde temiz olan onu alirdim gerci. hydra flux icin suanda memnunum icliksiz giyince yaz aksami hafif usuttu bile diyebilirim. kis ve bahar baslangici icin ilerleyen donemde bir mont alabilirim.
yani kisaca onerilen iki farkli ceket almak. 3 ceketi ben biraz abarti buluyorum eğer kurye degilseniz veya ekstrem sartlarda motor surmuyorsaniz.zor bir karar, turkiye'de de alternatif urunleri bulmak genelde zor. o sebeple deri ceketlerin bakim vs. islerinden uzak durmak, fizibıl bir cozum icin mesh bir 3 mevsim + kislik ceket almak bana mantikli gelmisti.

Burakbekar
22 Temmuz 2020, 20:43
Tek mont alacaksan ben Alpinestars Sp-X aldım. Yarı deri yarı tekstil. Çıkabilen astarı da var.

yusuf_1977
16 Mart 2021, 15:05
Başlık bana uygun olduğu için buraya yazdım ,motoru alma kararım 1 saat sürdü ,mont için iki haftadır karar veremedim. Nmax için 4 mevsimlik uzun mu kısa mı mont tercih etmeliyim. Venom Eclipse nasıldır yoksa kısa model seçip Forte GT veya Prosev Malibu mu almalıyım. 2 hafta geçti kararsızım. Help me.

Uzunda
Venom Eclipse Beyaz Kırmızı
Prosev 7150 Siyah Yeşil
4riders alfons

Kısada
Prosev malibu Siyah Yeşil
Forte GT Sİyah
4riders Gama

Ne önerirsiniz ? Kışın karakışta binmiyorum bahar ayları ve yazın bineceğim. Scooter için kısa mont biraz komik değilmi sonuçta yarış yapmayacağız uzun daha mantıklı olmaz mı ne dersiniz.

Teşekkürler

Ezio41
16 Mart 2021, 15:17
Başlık bana uygun olduğu için buraya yazdım ,motoru alma kararım 1 saat sürdü ,mont için iki haftadır karar veremedim. Nmax için 4 mevsimlik uzun mu kısa mı mont tercih etmeliyim. Venom Eclipse nasıldır yoksa kısa model seçip Forte GT veya Prosev Malibu mu almalıyım. 2 hafta geçti kararsızım. Help me.

Uzunda
Venom Eclipse Beyaz Kırmızı
Prosev 7150 Siyah Yeşil
4riders alfons

Kısada
Prosev malibu Siyah Yeşil
Forte GT Sİyah
4riders Gama

Ne önerirsiniz ? Kışın karakışta binmiyorum bahar ayları ve yazın bineceğim. Scooter için kısa mont biraz komik değilmi sonuçta yarış yapmayacağız uzun daha mantıklı olmaz mı ne dersiniz.

Teşekkürler

4 mevsimlik montları yaz aylarında kullanamazsınız. At gibi terletir sizi. Yazın ayrı kullanmak için fileli yazlık mont alınması gerekiyor.

yusuf_1977
16 Mart 2021, 15:19
4 mevsimlik montları yaz aylarında kullanamazsınız. At gibi terletir sizi. Yazın ayrı kullanmak için fileli yazlık mont alınması gerekiyor.

Evet onu söylemeyi unuttum yazın iyice sıcaklarda yazlık mont alacağım ancak şimdi bir tane 4 mevsim istiyorum.

cgokhana
11 Mayıs 2021, 23:29

hocam ne aldınız?

Ezio41
12 Mayıs 2021, 15:34
hocam ne aldınız?

Hocam bende Revit'in Air modeli var 2014 yıllarında almıştım. Hala onu kullanıyorum yazlık olarak. :)

Öz_Musti
12 Mayıs 2021, 18:30
Naaptin abi montu? O kadar yazdık çizdik, emek verdik anlattık :)