PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2020 r25 boştayken vites atınca pat küt ediyo

kivanc34
02 Mart 2020, 21:48
Bu akşam özellikle denedim, şimdi kırmızı yanıyor ben ortalama 20 25 km hızla giderken motoru boşa alıyorum neyse süzülürken bş anda yeşil yanıyor ama motor hala gidiyor. o an vitesi 2 ye de 1 e de atsam bi garip bi ses geliyo aşşalardan. sizce sorun bende mi? giderken motoru boşa hiç almıcaz mı ?
ayrıca mesela motorum boşta ışıklarda durdum. birinci vitese de geçmiyor azcık ileri ya da geri almam gerekiyor motoru. benim motor mu bozuk acaba?

gezginkral
02 Mart 2020, 21:57
Bu akşam özellikle denedim, şimdi kırmızı yanıyor ben ortalama 20 25 km hızla giderken motoru boşa alıyorum neyse süzülürken bş anda yeşil yanıyor ama motor hala gidiyor. o an vitesi 2 ye de 1 e de atsam bi garip bi ses geliyo aşşalardan. sizce sorun bende mi? giderken motoru boşa hiç almıcaz mı ?
ayrıca mesela motorum boşta ışıklarda durdum. birinci vitese de geçmiyor azcık ileri ya da geri almam gerekiyor motoru. benim motor mu bozuk acaba?

Daha önce başka motor kullandın mı hocam?

fb__ömer
02 Mart 2020, 21:57
Gayet normal usta.

caglar48
02 Mart 2020, 22:05
gardasım 14 yıldır motor suruyorum giderken hiç boşa atmadım motora nerden aklınıza gelıyor böyle müptezel fıkırleri

kivanc34
02 Mart 2020, 22:06
hayır kendisi ilk motorum olur. Mt25 kullandım da azcık.
550 km oldu sıfır aldığımdan beri. mesela motorun sesi de arttı gibi hissediyorum ilk aldıgım hafta bu kadar ses çıkmıyodu çalışırken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:05 ----------

Abi sol elim çok yoruluyor debriyajdan ya.

freewill
02 Mart 2020, 22:10
Hareket halindeki hiç bir araç 1. vitese alınmaz şanzıman sağlığı açısından.

Ezio41
02 Mart 2020, 22:13
Motosiklet seyir halindeyken boşa veya 1. vitese alınmaz. Rodajda olan motorunuza yazık etmeyin... Vitesli motosiklet süremiyorsanız eğer, eğitim alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha pratik bir sürüş arıyorsanız şayet, scooter'e geçmelisiniz. :)

kivanc34
02 Mart 2020, 22:16
abi boştayken hareket halinde 2 ye de aldım denedim gene aynı sesi veriyor. 2 ye de mi atamıyoruz boştayken

oktayakgoz
02 Mart 2020, 22:37
Ben cbr250 ve 650 kullandım. Boşada atarım arabada da atardım. Şayet hızım 20 km nin altına inerse ikiye atarım pek ses gelmez. Ama daha yüksek hızlarda iken tak diye ses gelir. 20 km nin altına inince ikiye atarım vitesi

levend84
02 Mart 2020, 22:48
İşiklarda beklerken bile boşa atilmaz,malum guvenlik açisindan(arkadan gelen araç vb.olumsuz bir durumda hemen siyrilip uzamak için)

İki tekerde motor kompresyonu onemlidir

Kaldiki,

Hareket halinde boşa almak ciddi sakat iş,

Diyelim,işiklara 100metre kaldi boşa aldin,kirmizi yeşile döndü,araclar kalkti,arkanda trafik akişi var,çatara patara yukselttin vitesi.hic gerek yok atraksiyona.

Ben motosikletlerin kullanim kilavuzunda,boşa alarakta gidebilirsiniz diye birşey gormedim duymadim.

Döner şanzimanli cg ler var 1-2-3-4-5 hep aşaği,bunda 5 ten aşagi basinca boşa düşer.

Ama standart motosikletler,1-N-2-3-4-5-6 şeklinde,

Hareket halinde boşa atilmaya musait bir dizayni bile yok

TuncayK
02 Mart 2020, 23:03
Ben boştayken vitese takacağım zaman yavaş gitsemde hep 5e takar düşürürüm düşük devire 1yada 2 ye takmam

E.Yzr
02 Mart 2020, 23:05
Aea vites nasıl değiştirilir videosunu izlemenizi tavsiye ederim

TuncayK
02 Mart 2020, 23:06
Arkadaşlar yeni konu açmayayım geçen dalgınken ve hızlıyken 5ten 1e attım ama hemen debriyaja asıldım ne gibi zarar vermiş olabilir bu şanzımana kullanımda bir tuhaflık hissetmedim

E.Yzr
02 Mart 2020, 23:11
Arkadaşlar yeni konu açmayayım geçen dalgınken ve hızlıyken 5ten 1e attım ama hemen debriyaja asıldım ne gibi zarar vermiş olabilir bu şanzımana kullanımda bir tuhaflık hissetmedim

Kardeşim vites düşürürken tatlı tatlı hafif ara gaz ver ki vites rahat düşsün. Doğru devirleri zamanla yakalayacaksın merak etme.

TuncayK
02 Mart 2020, 23:13
Kardeşim vites düşürürken tatlı tatlı hafif ara gaz ver ki vites rahat düşsün. Doğru devirleri zamanla yakalayacaksın merak etme.

Ne alaka acaba ben yanlışlıkla dalgınken yaptığım birşeyi söyledim

U.KALKAVAN
02 Mart 2020, 23:14
Motosiklet almadan önce ekipman alın diyoruz ama gidipte bir beden küçük kask almayın işte. Bak herifin kafaya oksijen gitmiyor.

Birde boşta giden motosikleti 5'e alıp aşağı doğru gitmek nedir? Jahsjjaa komik olsun diye yapıyorsunuz tüm bunları dimi?

E.Yzr
02 Mart 2020, 23:16
Ne alaka acaba ben yanlışlıkla dalgınken yaptığım birşeyi söyledim

Fazla dalma kardeşim, Allah korusun bedelini kötü ödersin benden demesi

mustafa_325
02 Mart 2020, 23:25
Motosiklet normal sen acemilik yapıyorsun.

pea
02 Mart 2020, 23:26
Hareket halindeki hiç bir araç 1. vitese alınmaz şanzıman sağlığı açısından.

Dik yokuşu neyle çıkıyorsunuz? 2. viteste yarım debriyaj mı yapıyorsunuz, yoksa sınırsız tork mu var?
"1. Vites sadece kalkış içindir" yanlış bir düşünce. Benim motorum 2. Viteste rolantide 30km/saat yapıyorsa şehir içinde yarım debriyaj mı gezeceğim şimdi? Ya da aniden hızlanmam gerekti ama o devirde torkum yok.

@kivanc34
Giderken boşa almayın. Hem motor freni ve hızlanma imkanı olmaz, hem de bir kasisten geçerken vites yanlışlıkla 1e inerse sıkıntı olur.
Boştan vitese geçerken de ses çıkması normal. Tekerlek hızıyla şanzıman hızının farklı olmasından kaynaklanıyor, aniden eşitlendikleri için ses oluyor.

U.KALKAVAN
02 Mart 2020, 23:27
Geçen gün yolda gidiyorum. Arkadan bir ses geliyor... Pat Küt Pat Küt, dedim Allah Allah o nedir öyle. Meğer Kıvanç vites'e geçiyormuş. HahsjjaanjZ

levend84
02 Mart 2020, 23:34
Dik yokuşu neyle çıkıyorsunuz? 2. viteste yarım debriyaj mı yapıyorsunuz, yoksa sınırsız tork mu var?
"1. Vites sadece kalkış içindir" yanlış bir düşünce. Benim motorum 2. Viteste rolantide 30km/saat yapıyorsa şehir içinde yarım debriyaj mı gezeceğim şimdi? Ya da aniden hızlanmam gerekti ama o devirde torkum yok.

@kivanc34
Giderken boşa almayın. Hem motor freni ve hızlanma imkanı olmaz, hem de bir kasisten geçerken vites yanlışlıkla 1e inerse sıkıntı olur.
Boştan vitese geçerken de ses çıkması normal. Tekerlek hızıyla şanzıman hızının farklı olmasından kaynaklanıyor, aniden eşitlendikleri için ses oluyor.

Olurda bir gün vites hilalini parçalarsa bu yazilanlar aklina gelir.

En kolay 1. Ve 3. Vites hilali dağiliyor,artik ilk kalkişi 2.vitesle yapar,ordan 4.5.6 devam eder.

Ureticiler boşuna,kaydirmali debriyaj ve quick shifter sistemiyle uğraşmiyor

yamtareroglu
02 Mart 2020, 23:45

Süratindeyken vitesi 5'ten 1'e düşürürsen ya dişliyi dağıtırsın ya da motor anormal biçimde kompresöre girer ve kazık fren gibi üzerinden atar. İkisi de olmadıysa çok çok şanslısın.

kivanc34
03 Mart 2020, 00:07
mizahşör. burada derdimizi sorarak öğreniyoruz ve acemiyiz. Dalga geçme lütfen.

hasmet
03 Mart 2020, 00:10
Birinci vitesi hareket halinde kullanmama tipik arabalar icin gecerli sayilabilir ama motosiklet icin cok degil bence de. Hiz belli bir seviyenin altina indiginde eli mahkum 1'e almak zorunda kaliyorum. Cunku 2 cok hizli kaliyor. Ki on disliyi 17'den 16'ya dusurmus olmama ragmen. 4 senedir motosikleti 6. vitese aldigim sayilidir. 5. vitese ise sadece 130 uzeri hizlarda alabiliyorum. Herhalde tork yuksek diye acaip genis aralikli bir sanziman dizayn etmis KTM.

Exectus
03 Mart 2020, 07:27
Motor tamamen durmadan boşa almayın. Mümkünse ışıklarda dururken de almayın gözünüz hep aynada olsun kaçacak gibi hazır olun gelip vurmasınlar. Kalkışta 1’e atarken tak sesini 2016 r25’im de yapardı şimdiki motorum da yapıyor.