PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polis Çevirmesine Girme Sıklığınız?

Sayfa : [1] 2

TamGazDevam
13 Şubat 2020, 10:04
Herkese merhaba.
Bugünlerde aklımı kurcalayan bir soru var. ''Polis çevirmesine girerken cc ayrımı yapılıyor mu?'' bunu çok merak ediyorum. Mesela ben ybr ile ekipmanlı bir şekilde yol yaparken her çevirmede banko durdurulurken, yanımdan geçen kasksız cgli asla durdurulmuyordu. Fakat motosikletimin ccsi yükselince bu durum daha enteresan bir hal aldı.
2015 yılından beri motosiklet ehliyetli bir sürücü olarak aranızda bulunuyorum. 2009 yılından beri de legal olmayan bir şekilde faal olarak motosiklet kullanıyordum.
Öncelikle belirteyim, motosiklete yaz veya kış demeden binenlerdenim. Ayrıca, motosikletlerimde göze batan stickerler veya aksesuarlar olmadı.
2015-2017 yılları arasında, ybr-125 ile yaklaşık 70-80 kadar çevirmeye girdim. Toplamda 35 bin km yapmıştım.
2017-2019 yılları arasında ise, fz6 ile yaklaşık 30 bin km devirdim ve toplamda sadece 2 kez çevirmeye girdim.
Ekim 2019'da ise r25 ile motosiklet hayatıma devam etme kararı aldım. Motosikletimi, işe gidip gelirken kullanıyorum, ortalama 15 km yol yapıyorum. Ve 4 aydır tek bir çevirme de bile durdurulmadım.
Bölge açısından konumu belirtmek gerekirse, bu kilometrelerin %80'ini genel olarak memleketim olan Mersin'de ve üniversiteyi okuduğum yer olan İzmir'de motosiklet kullanarak gerçekleştirdim. Ve bu iki şehir arasında uzun yol yaparak geçti diyebilirim.

Sizlerin çevirmeye girme sıklığınız nedir?

arndiol
13 Şubat 2020, 10:09
hava iyi oldugunda izmir - manisa arası git gel yapıyorum motorla.

izmirden giderken hiç çevrilmedim ancak manisadan izmire giderken her 3 gecisimden birisinde durduruyorlar beni.

bi kere de hanımla icmeye gidiyoruz, barlar sokagının biraz yanında cevirme var, durdurdular üflettiler falan. bizde durdurulmaktan sıkıldık polis diyoruz ki abi yanlıs tarafta beklıyorsun, bara gideni değil bardan cıkanı çevir üflet :queen:

Metehan07-70
13 Şubat 2020, 10:22
28 senede 3 kez, 2 si ehliyetsiz 1 i ehliyetli, ceza: 0.

berk_cglr
13 Şubat 2020, 10:26
2008 den beri toplamda 11 defa falan çevirdiler 125-1000 cc arası karışık

ahmetmert58
13 Şubat 2020, 10:26
son 1.5 senede 1 kere çevirmeye girdim sadece istanbul gibi büyük bir şehirde. büyük motorla hiç çevrilmedim. küçükleri daha sıklıkla çeviriyorlar çünkü poliste herşeyin farkında. büyük cc motora binen kişi genelde yıllardır kullandığı için ehliyeti vardır gibi düşünüyorlar kanımca. kullanmaya yeni başlayan insanlar ve ehliyete yaşı tutmayanlar küçük cc den başladığı için ehliyeti olmama olasılığı daha yüksek gibi. en azından ben polis olsam böyle düşünürdüm :)

oldcockroach
13 Şubat 2020, 10:30
Neredeyse hiç genel çevirmelerde bile durma geç denildi bazen gece çok geç yada sabah çok erken saatlerde yolda olduğum zaman yada 2 3 motosiklet kullanan sığır trafikte sığırlık yapınca o zaman bütün motosikletlileri durduruyor.

levend84
13 Şubat 2020, 10:33
28 senede 3 kez, 2 si ehliyetsiz 1 i ehliyetli, ceza: 0.

Ustad,iyi çetelesini tutmussun helal olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:31 ----------

2008 den beri toplamda 11 defa falan çevirdiler 125-1000 cc arası karışık

. . . :cat:

levend84
13 Şubat 2020, 10:34
2002 den bu yana,iki elin parmaklarini geçmemiştir.

Angrypower
13 Şubat 2020, 10:34
Walla ben mt-07 ile kafayı gösterdiğim an çevriliyorum. Ondan sonra 3-5dk da bu motor çok yakıyor mu? Sıfır tecrübe ile alınır mı falan die goygoy kısmı başlıyor.

En ayar olduğum şey ise:
1- evraklar tam mı? Bu soruya kılım.
2- ehliyetin yetiyor mu?

Ulan zaten sisteme giriyorsun. Girdikten sonra geri dönüşü yok? Birde insanları ezip ego kasmaya çalışmalarına sinir oluyorum.

tommygun
13 Şubat 2020, 10:36
Son 1 senede Ömerli-Şile arası 2 defa , Saray-İğneada arası 3 defa, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişi 1 defa, Tuzla Aydıntepe tarafında 1 defa, Selimpaşa'da 1 defa , Beylikdüzü-Çatalca arası 1 defa toplam 9 defa motosikletle, 1 defa da arabayla Karaköy'de çevrildim. Arabayla çevrilmem sonuçları açısından en beteriydi.

Angrypower
13 Şubat 2020, 10:37
Son 1 senede Ömerli-Şile arası 2 defa , Saray-İğneada arası 3 defa, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü girişi 1 defa, Tuzla Aydıntepe tarafında 1 defa, Selimpaşa'da 1 defa , Beylikdüzü-Çatalca arası 1 defa toplam 9 defa motosikletle, 1 defa da arabayla Karaköy'de çevrildim. Arabayla çevrilmem sonuçları açısından en beteriydi.

Maşallah. Hayatında ne varsa secere olarak tutuyorsun. Bazen yanında not defteri falan var sanıyorum :)

levend84
13 Şubat 2020, 10:39
Walla ben mt-07 ile kafayı gösterdiğim an çevriliyorum. Ondan sonra 3-5dk da bu motor çok yakıyor mu? Sıfır tecrübe ile alınır mı falan die goygoy kısmı başlıyor.

En ayar olduğum şey ise:
1- evraklar tam mı? Bu soruya kılım.
2- ehliyetin yetiyor mu?

Ulan zaten sisteme giriyorsun. Girdikten sonra geri dönüşü yok? Birde insanları ezip ego kasmaya çalışmalarına sinir oluyorum.

Şöyle düşün,

Vatandaş ola ki,sigorta gununu 2-3 gun geçirdi,acil işler hastalik vs.

Sisteme girdikten sonra donusu yok ok.

En azindan 30 dk tolerans ile,sigortacin aranarak hemen police yapilabilir.

Ve akabinde sisteme düşecektir

Arkadasimin basina geldi.

Hee diger mevzuda olay farkli.

Tuv
Ehliyet
Egzoz(otomobil vb.arac)
Vb.

tommygun
13 Şubat 2020, 10:41
Maşallah. Hayatında ne varsa secere olarak tutuyorsun. Bazen yanında not defteri falan var sanıyorum :)

İnsan yaşamında istatistiklere,rakamlara inanan biriyim.

sallami
13 Şubat 2020, 10:41

Abi bizim açımızdan bakarsan iyi olmuş gibi.:king:
6 ayda 6 kere çoğu İstanbul çıkışlarında trakya tarafında.

tommygun
13 Şubat 2020, 10:45
Abi bizim açımızdan bakarsan iyi olmuş gibi.:king:
6 ayda 6 kere çoğu İstanbul çıkışlarında trakya tarafında.

Şimdi polis gibi düşünmeye çalışıyorum, ben polis ya da jandarma olsam nerelerde uygulama yaparım gibi :) Ha son 10 günde 3 defa tahminlerimde yanıldım ama şansım yaver gitti. :)

Metehan07-70
13 Şubat 2020, 10:55
[QUOTE=levend84;4533473]Ustad,iyi çetelesini tutmussun helal olsun[COLOR="Silver"]

Çetele tutma değil de, az olunca sayması kolay oluyor.

İşin sırrını soruyor bazıları, araba ile de çok nadir çevirmeye girerim, sır-mır yok; en önemli husus şu; ben motosiklete kendi keyfim veya işim için bindim. Başkalarına bunu göstermek için değil. Dolayısı ile, her zaman aynam, sinyalim, farım v.s. yarinde oldu, egsoz um standartın dışına pek çıkmadı, trafikte tabiri caiz ise adam gibi sürdüm, ekip görünce kaçmadım ki, bu 28 yılın büyük kısmı (hiç tasvip etmem) motosiklet ehliyeti olmadan geçti.

Quantrell
13 Şubat 2020, 11:50
1.5 yıldır motosiklet kullanıcısıyım 1 kere uşak - İzmir yolunda çevrildim. O kadar

Alman_
13 Şubat 2020, 11:54
En son 30 kasımda gece 3 gibi hava alanına giderken çevirmeye girdim otobana bağlanırken polis alkol aldınız mı diye sordu. Çok nadir çevirmeye giriyorum.

Lucas
13 Şubat 2020, 12:11
Ufak şehrin avantajı, polisler seni tanıyor sen polisleri tanıyorsun. Çünkü toplasan 5-6 tane motorlu trafik polisi var. Benim kullandığım motordan Yalova'da 2 tane var. 3-5 senede bir tayin dönemlerinde yenileri gelince seni tanımadıkları için durdururlar bir kez. Sonra yine sen onları tanırsın onlar seni tanır.
2012 yılında bir kez genel motosiklet kontrol uygulamasında, ondan sonra da 1 hafta önce şehir merkezinde uygulamaya girdim. (Polisleri ilk defa gördüm)

mustafa_325
13 Şubat 2020, 12:15
İstanbulda o kadar çok çevirme yapıyorlar ki aynı polis tarafından aynı yolda 10 dakika arayla 2 defa durduruldum. Son 3 senede yüzlerce kere çevirmeye girmişimdir. Yol tıkanmasın diye sadece motosikletleri durduruyorlar genelde.

Sahilyolunda beşiktaştan bebek tarafına doğru gidiyordum. Beşiktaşta çevirmeye girdim verdim ehliyeti kontrolleri yapıp gönderdiler. 10 dakika sonra arnavutköyde yine durduruldum. Polisle birbirimize bir süre garip garip baktık. "Seni az önce kontrol etmek mi yav?" dedi. "Evet?" dedim. Olaya anlam vermeye çalışıyordum. Ulan acaba bir şeyden şüphelendiler de peşime mi düştüler diye düşünürken "tamam sen gidebilirsin" deyip saldılar beni. Meğer motosikletli polisler beşiktaşta çevirme yaparken beni kontrol ettikten sonra benle aynı yoldan devam edip beni geçerek önümde tekrar çevirme yapmaya başlamışlar. Sonuç olarak beni 2 defa durdurmuş oldular.

Angrypower
13 Şubat 2020, 12:30
Silivri’de bir cafede takılmayı seviyorum. 3gece cafeden çıktım ve 3gece üst üste aynı yerde çevirdiler. En sonunda el insaf dedim. Şu motordan sadece 1tane var buralarda dolaşan ve dk başı durduruyorsunuz dedim. Ben seni tanımıyorum diğer ekipler çeviriyordur dedi polis arkadaş. Meğerse 3 ekip varmış. 3’ü ile de tanıştık :)

Nikkfurie
13 Şubat 2020, 14:01
.....Ufak şehrin.....

Yalova mı ufak :D geçen hafta stada yakın bir emlakçıya geldim araba ile , sokaklarda park edecek yer kalmamış yahu , uzun zamandır içerilere girmemiştim şaştım..

Lucas
13 Şubat 2020, 14:07
Yalova mı ufak :D geçen hafta stada yakın bir emlakçıya geldim araba ile , sokaklarda park edecek yer kalmamış yahu , uzun zamandır içerilere girmemiştim şaştım..

Evet yüzölçümü en ufak İl :) Ayrıca nüfusumuz 300 bin yok. Trafik sorunumuz var evet, ama trafik olunca 8 olmayınca 5 dakikada işten eve dönüyorsun :P

oznkrçm
13 Şubat 2020, 14:13
Kaç kez çevirmeye girdim saymadım ama en sinir olduğum şey ben tam ekipman ile durmuşken yanımdan şort tişört durdurulmadan geçip gidenler.

foxtrot
13 Şubat 2020, 16:06
ben 2 defa girdim 2. sinde emniyet şeridi cezası yedim.. artık polisi gördüğümde uzaktan bana baksın bakmasın direkt araçların arasına dalıyorum, yanımdaki aracı kendime perde yaparak polisi geçene kadar eşit hızda gidiyorum(plakayı okuyamasın diye).. riske etmiyorum artık..

ozan1991
13 Şubat 2020, 16:36
3 senedir motor kullanıyorum toplam 20 kere filan girmişimdir 3-4 çevirmeden 1 inde filan durduruluyorum

impetum
13 Şubat 2020, 16:50
Evet yüzölçümü en ufak İl :) Ayrıca nüfusumuz 300 bin yok. Trafik sorunumuz var evet, ama trafik olunca 8 olmayınca 5 dakikada işten eve dönüyorsun :P

Hocam çiftlikköy sahilden tanıdığınız var mı? 😊

Lucas
13 Şubat 2020, 16:55
Hocam çiftlikköy sahilden tanıdığınız var mı? 😊

Vardı bir zamanlar, rahmetli oldu. Noldu ki niye sordun ?

gezginkral
13 Şubat 2020, 16:59
Ben dağ yollarında ve köy yollarında kullandığım için motoru şehirden çıkarken ve köy yollarında jandarma çevirmelerine giriyorum genelde. Birde ben, Jandarmanın havacılığını ve özel operasyon timlerini sevdiğim için path almıştım. (https://www.jhv-store.com/) Sonra işte bu pathlerden ve Türkiye bayrağ falan yaptırdım montuma. Jandarma çevirmeye sokacağı zaman üzerimde gördüğü Jandarma Havacılık Path'inden sonra hadi git git gibi söylemlere maruz kalarak şehir dışında, ilçe yollarında ve köy yollarında jandarma çevirmesi yaşamadım :D

tommygun
13 Şubat 2020, 17:53
Ben dağ yollarında ve köy yollarında kullandığım için motoru şehirden çıkarken ve köy yollarında jandarma çevirmelerine giriyorum genelde. Birde ben, Jandarmanın havacılığını ve özel operasyon timlerini sevdiğim için path almıştım. (https://www.jhv-store.com/) Sonra işte bu pathlerden ve Türkiye bayrağ falan yaptırdım montuma. Jandarma çevirmeye sokacağı zaman üzerimde gördüğü Jandarma Havacılık Path'inden sonra hadi git git gibi söylemlere maruz kalarak şehir dışında, ilçe yollarında ve köy yollarında jandarma çevirmesi yaşamadım :D

Güzel fikir, ben de alıp denemeliyim.

PsychOnur
13 Şubat 2020, 18:55
4 senedir motosiklet kullanıyorum, bir defasında tek seferde Türkiye'de şehirler arası 115cc scooterla 2500 km yaptım, hiç durdurulmadım. Şehir içi de durdurulmadım, gerçi pek gezemiyoruz ama olsun.

emirkul
13 Şubat 2020, 19:32
Marmariste her gün çevriliyoruz :thumright

hasmet
13 Şubat 2020, 21:32
Sıfır. :)

Çevirme falan yok burda. Hatta yasak. Açık kural ihlali (kırmızıda geçme, kasksız kullanma, vs.) olmadığı müddetçe durdurulmanız kanun dışı.

SlimeDont
13 Şubat 2020, 21:37
Doktor kontrolü gibi rutin bir şekilde giriyorum. Bir kaç kez babama denk geldim. Tavuklu pilav yedirip yolluyolar ara sıra :D.

E.Yzr
13 Şubat 2020, 21:58
Bugün çevrildim. Bazen bir günde 2 defa çevrildiğimi bilirim

Boldpilot
13 Şubat 2020, 22:07
3 yılda 2 kez polis ekibi 1i asfaltta biri arazide olmak üzere 2 kez jandarma çevirdi.

Cyan
13 Şubat 2020, 22:11
5 yılda 4-5 sefer falan (İstanbul)

Angrypower
13 Şubat 2020, 23:11

Çevirme falan yok burda. Hatta yasak. Açık kural ihlali (kırmızıda geçme, kasksız kullanma, vs.) olmadığı müddetçe durdurulmanız kanun dışı.

Sana arkadan. Zaaaaaa motor çek sağa die anons yapılmadı mı hiç? Çok şey kaçırmışsın. Hayatının en anlamsız bakışını atıyorsun aynadan. Heleki benim gibi intercomda müzik açık gidiyor ve duymuyorsan, interceptor gibi yardıra yardıra gelip göz göze geliyorlar :)

yurekli_emin
13 Şubat 2020, 23:47
Bakıyorum da İstanbul'da fln çevirme yüzü gören yok. Yazdan beri drift kullanıyorum 20 30 defa çevrilmişimdir. Hem de küçücük Isparta'da.

kurubuzz
13 Şubat 2020, 23:52
her gördüklerinde mutlaka .
bazen aynı polis 2 kere cevirdigide oluyo tipden kaybetiyoz 😉

yaşlıveacemi
14 Şubat 2020, 02:31
Bir kere İskenderun'da jandarma beni kask, mont, eldiven, dizlik tam ekipman görünce bu ne ayak böyle uzaylı gibi git bak şuna deyince çevirdiler. Oralarda standart terlik tişört olunca otomatikman dikkat çektik.

-ZERO-
14 Şubat 2020, 02:40
sene olarak söylemek pek doğru olmaz. km olarak söylemek gerekirse yaklaşık 35000 küsür km'lik mini motosiklet tecrübemde 4 defa falan girdim ki bunun 2'si izmir'den ankara'ya giderken şehir dışı yoldaydı. Diğer ikisi şehir içi rutin kontroldü. Arabayla da taş çatlasın 1 defa falan girmişimdir. 2012'de iki ehliyeti de aldığımdan beri. Ama çevirmelerde çok fazla apaçi gördüm durdurulan. kasksız, saçma sapan modifiyeli motorlarıyla. Benim motor pulsar 200 aksesuar yok birşey yok. hep de kask takarım pijamayla ekmek almaya giderken bile. belki kask yüzünden durdurmuyorlardır bilemiyorum.

hasmet
14 Şubat 2020, 03:17
Sana arkadan. Zaaaaaa motor çek sağa die anons yapılmadı mı hiç? Çok şey kaçırmışsın. Hayatının en anlamsız bakışını atıyorsun aynadan. Heleki benim gibi intercomda müzik açık gidiyor ve duymuyorsan, interceptor gibi yardıra yardıra gelip göz göze geliyorlar :)

Burada DUR levhasında durmayınca ceza yazıyorlar. Her Türk en az bir kere ceza alır bu yüzden. Hatta kronik olarak düzenli DUR levhası cezası alanlar bile mevcut. "Hayır hiç almadım" diyen varsa Türk değildir haberiniz olsun.

Angrypower
14 Şubat 2020, 06:36
O dur levhası hakikaten sıkıntı ama. Bakıyorsun yol dümdüz ve açık. Şak die giremiyorsun. İlla durman gerekiyor.

Buradaki hanzolar altındaki araba ne kadar pahalı ise o kadar fazla hızlı heryere atladıkları için sorun yokmuş gibi düşünüyor halk.

Ali Mert
14 Şubat 2020, 11:56

Kaliforniya dışında filtering yasakmış. Duran trafikte aralardan geçtiğinizde polis görürse ne yapıyor?

oznkrçm
14 Şubat 2020, 12:07
Şu 'DUR' levhasında durmayı biz de öğrensek kazaların %40'ı olmazdı diye düşünmekteyim.

okaplan
14 Şubat 2020, 20:05
6-7 yıldır arac kullanıyorum toplam 2 kere çevrilmişimdir, motosiklette ise 1.5 yılda 2 kere

F54
14 Şubat 2020, 22:59
son on sene de toplasan 3 defa

TamGazDevam
05 Ekim 2020, 13:36
Hortlatalım.

Arkadaşlar, R25 ile hala çevirmeye girmedim. Fakat işe gidip gelmek için aldığım 100cc cup ile ayda en az iki kez çevirmeye giriyorum.

berk_cglr
05 Ekim 2020, 13:47
güncelleme olsun şu başlığa yazdığım yorumdan sonra toplam 4 kere denk geldim monster 696 ile stock egzoz full ekipman stock kuyruk plaka