PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET SAĞA YATTI ACİL

nousay
09 Şubat 2020, 19:03
Arkadaşlar merhaba,

Motosikletim(cbr 125 2017) 20-23 km/h hızda ani fren sonucu sağa yattı.

Arka fren braketi kırıldı(kaynak yaptırdım), kafa grenajı kırıldı, far camı çizildi, ustanın dediğine göre gidon demiri yamuldu (gidondaki fren hidroliği motosiklet camına çarpıyor)

şimdi sorularım şunlar:

Arka fren braketini yaptırdım fakat sanki arka frenim birazcık sağa kaymış gibi duruyor ve arka frene basarken artık ses çıkıyor bu problem yaratır mı?

Gidon ön fren hidrolik kutusu rüzgar engelleyici cama çarpıyor bunun sebebi ustanın dediği gibi gidon demiri yamulması mıdır? Bunu yapmaya 300TL para istedi.(arka fren braketini ise 70TL'ye söktü bu 45 saniyesini aldı bence fazla fiyat verdi)

** Far camını nereden temin edebilirim?

tommygun
09 Şubat 2020, 19:16
O ustanın ağzını burnunu kır,300 TL ne demek? Gidonu yenilesen daha ucuz.

nousay
09 Şubat 2020, 19:22
O ustanın ağzını burnunu kır,300 TL ne demek? Gidonu yenilesen daha ucuz.

yaşımız küçük ya abi geçiren geçirene, Allah razı olsun senden abi.

oldcockroach
09 Şubat 2020, 19:41
Geçmiş olsun yetkili servisten fiyat alsaydın birde bazen şaşırta biliyor

nousay
09 Şubat 2020, 19:47
Geçmiş olsun yetkili servisten fiyat alsaydın birde bazen şaşırta biliyor

teşekkürler abi, Ankarada bayi maalesef yüksek fiyat veriyor ama yine de bir sorarım yarın

yürekçe
09 Şubat 2020, 21:19
Başka bir kaç ustadan fiyat al.

mustafaat
09 Şubat 2020, 21:22
Öncelikle iyi bir usta bulun.
Her motosiklet sürücüsünün güvenebileceği, iyi olan bir ustaya ihtiyacı var çünkü.

Böyle basit işlere 300₺ isteyen usta olsa da adam değildir, devamlı canınızı sıkar.

- Far camını adamını bulursanız zımpara ile bile düzeltir. Far parlatan yerler var, orada çizik giderme de yapılır genelde; tabii ki çizik çok derin değilse.
Normalde far camını çıkma bulmak bir ihtimal ama enderdir. Cam yerine far değişimi yapılıyor bildiğim kadarıyla.

- Gidon elle bile düzeltilir hafif bir yamulma ise ve kat yapmadıysa.
Ama esas mesele: gidon ile ön tekerin ile aynı hizada olması.

- Arka fren ses yapıyorsa normal değil; hele tamir edildiyse.

Dostum, gidin eski motosikletçilerden birisini bulun, iyi bir usta öğrenin ondan. Her şey yolunda gitse bile ustaya devamlı ihtiyacınız olacak çünkü.

nousay
09 Şubat 2020, 22:31
Öncelikle iyi bir usta bulun.
Her motosiklet sürücüsünün güvenebileceği, iyi olan bir ustaya ihtiyacı var çünkü.

Böyle basit işlere 300₺ isteyen usta olsa da adam değildir, devamlı canınızı sıkar.

- Far camını adamını bulursanız zımpara ile bile düzeltir. Far parlatan yerler var, orada çizik giderme de yapılır genelde; tabii ki çizik çok derin değilse.
Normalde far camını çıkma bulmak bir ihtimal ama enderdir. Cam yerine far değişimi yapılıyor bildiğim kadarıyla.

- Gidon elle bile düzeltilir hafif bir yamulma ise ve kat yapmadıysa.
Ama esas mesele: gidon ile ön tekerin ile aynı hizada olması.

- Arka fren ses yapıyorsa normal değil; hele tamir edildiyse.

Dostum, gidin eski motosikletçilerden birisini bulun, iyi bir usta öğrenin ondan. Her şey yolunda gitse bile ustaya devamlı ihtiyacınız olacak çünkü.

abi iyi akşamlar, arka fren tamir edilmedi sadece brakete kaynak yaptık arka fren çalışıyor ama kazadan sonra basarken ses çıkarıyor

Thesinner83
10 Şubat 2020, 12:11
Eğer ses braket ten geliyorsa usta ses yaptığını söyle ama disk tarafından geliyorsa belkide balata kısmına kum ya da çakıl gibi birşey girmiş ve diske sürttükçe ses yapıyor olabilir.

Sparks
10 Şubat 2020, 12:16
Bakıcak İşine 300 nedir

E.Yzr
10 Şubat 2020, 12:23
Servise gidin, fiyat alın. Gerekirse parçaları kendiniz temin edin

watercolours
10 Şubat 2020, 13:27
Çok acilmiş ama maalesef ben sola yatanlar hakkında bilgi sahibiyim.

nousay
11 Şubat 2020, 16:47
herkese değerli yorumları için teşekkür ederim. Bana motosiklet kullanmayı öğreten hocama danıştım sağ olsun geldi yaptı.

Dr.Aequitas
11 Şubat 2020, 16:53
20 km/s hızla bu kadar şey nasıl oldu onu anlamadım. Gidon yamulmuş, grenaj kırılmış, arka fren ses yapıyor filan..

hasmet
11 Şubat 2020, 16:54
** Far camını nereden temin edebilirim?
Edemezsiniz. Far yekpare. Bir bütün olarak satılıyor.

Bir şeyler uydurmaya çalışsanız bile aşırı sırıtır tahminim.

arndiol
11 Şubat 2020, 17:01
ben 60 la devirdim bu kadar sorun olmadı 20 km ile tebrik ederim hocam sizi.

MeehMT
12 Şubat 2020, 09:42
Kardeşim bak benimde ilk motorum senin gibi gencim acemiyim korkuyorum içinden çıkılmaz durumlarda ama sana bir tavsiye parçayı google'da arat sahibindende çıkma temiz parça satanlar var onlara yaptırılmış gidon yerine çıkma orijinal tercihimdir. Sonra bayiden fiyat al 2-3 ustadan fiyat al o şekilde iş yap. Bu başlığı okuyunca başıma gelse ne yaparım diye düşündüm umarım sende artık daha dikkatli olursun.

Thesinner83
12 Şubat 2020, 10:28
herkese değerli yorumları için teşekkür ederim. Bana motosiklet kullanmayı öğreten hocama danıştım sağ olsun geldi yaptı.

Sorun neymiş peki?

nousay
13 Şubat 2020, 01:49
Sorun neymiş peki?

abi ya gidon bükülmüş ya da ayna oraya sıkışmıştı biz de kafa grenajındaki vidaları söküp ordaki aşağı doğru düşen parçayı eski haline güç uygulayarak kaldırdık şu an eski hali gibi bir problemi yok. yalnızca kafa grenajını değiştireceğim

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:46 ----------

Kardeşim bak benimde ilk motorum senin gibi gencim acemiyim korkuyorum içinden çıkılmaz durumlarda ama sana bir tavsiye parçayı google'da arat sahibindende çıkma temiz parça satanlar var onlara yaptırılmış gidon yerine çıkma orijinal tercihimdir. Sonra bayiden fiyat al 2-3 ustadan fiyat al o şekilde iş yap. Bu başlığı okuyunca başıma gelse ne yaparım diye düşündüm umarım sende artık daha dikkatli olursun.

sağ ol abi.
hep öyle araştırdım fakat işime yarayan bir parça bulamayınca birine kaynak birine ise güç uygulayarak düzelttik.
motorun da hayırlı olsun abi.
Ankara'nın neresindensin? Eryaman civarlarında falansan beraber iki acemi gezeriz abi :)