PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım | Motor bloğum mu kırıldı ?

Alper600RR
08 Şubat 2020, 17:11
Arkadaşlar selam. bu gün motoru otoparktan çıkarıp evime götürmek isterken tam kalktığım esnada lastik kaydı ve olduğum yere motorumu düşürdüm. kalkıp kontrol ettim bir şey takılmadı gözüme ama az önce bir daha takozları kontrol etmek isterken bloğumun çatladığını gördüm. Sanrım olduğum yere düşürdüğümde oldu bunu nasıl çözebilirim buna kaynak gibi bir şey yapılabilir mi. masrafı nedir acaba. acayip canım sıkıldı bu duruma çok üzüldüm.

Fotoğraf
https://imgyukle.com/i/nCjP9s
https://imgyukle.com/i/nCjyPP

piri_reis
08 Şubat 2020, 17:38
Geçmiş olsun, Motorun ne?

Alper600RR
08 Şubat 2020, 17:40
Honda Cbr 650 f

Angrypower
08 Şubat 2020, 17:43
Ben mi yanlış gördüm diyeceğim ama takozlarına dua etmeni öneriyorum. Blok kırman çok zor heleki yana devirme işlemi ile. Takozun civatası yamulmuş gibi geldi bana.

Feyzisay
08 Şubat 2020, 17:44
Çok geçmiş olsun malesef koruma takozundan aldığı darbe ile kırılmış gibi duruyor. Honda eski honda değil malzeme kalitesinden çok çalıyor. Her modelde hiçbir sorun çıkmasa ya paslanıyor ya çatlıyor ya kırılıyor.

mustafaat
08 Şubat 2020, 17:48
Takozların sorunu da bu zaten.
O nokta darbe alması için tasarlanmamış. Şasiye, özellikle güçlü olmayan bir noktaya motorun tüm ağırlığını bir anda vermek bu sorunlara yol açar.
-
Fotoğraftan anlamak zor ama umarım sızdırma yapacak şekilde kırılmamıştır; siz de servise çalıştırmadan götürseniz çok iyi olur.

Alper600RR
08 Şubat 2020, 17:49
Motor bloğunu değiştirmeden bunu nasıl çözebilirim. yada bunu böyle kullansam bana bir sorun yaratırmı

Boldpilot
08 Şubat 2020, 17:51
Geçmiş olsun, çatlamış gibi görünüyor ancak motor bloğundan kaçak göçek yapacak bi çatlak gibi durmuyor. Kaynak tavsiye etmem, Dikiş diye bi işlem var o şekilde yaptırılabilir ama o işlemi hakkıyla yapacak bi usta buşmak lazım.

Alper600RR
08 Şubat 2020, 17:52
Bayağı inceledim içinde açılma falan söz konusu değil sadece o bölgeden kırılmış ilk müsait anımda servise gidicem

Boldpilot
08 Şubat 2020, 17:57
Bayağı inceledim içinde açılma falan söz konusu değil sadece o bölgeden kırılmış ilk müsait anımda servise gidicem

Yetkili servis motor bloğuna işlem yapmaz, değişim olacak derler. Sanayiilerde motor bloğu tadilatıyla uğraşan işletmeler yapar ancak. Onu da ince eleyip sık dokumanı tavsiye ederim, motor bloğu sökülmeden yapılabilir gibi ama işinin ehli bi usta şart.

mustafaat
08 Şubat 2020, 17:59
Motor bloğunu değiştirmeden bunu nasıl çözebilirim. yada bunu böyle kullansam bana bir sorun yaratırmı

Fotoğrafları tam boyutla yükleyip büyüterek baktım. Alttaki kırılma değil de, hemen üzerindeki alandaki kopmadan emin olamadım. Hoş, sorun olmayacağını kimse garanti edemez, etsek de olan sana olacak; sussak daha iyi :)

Ben çalıştırmaya korkardım çünkü motor çalışmaya başlanınca ısınacak, kılcal bir çatlak bile olsa malum, genişleyecek. Bu riski alacaksam da serviste, ustada denerdim ki yolda rezillik çekmeyeyim.

Alper600RR
08 Şubat 2020, 18:10
Fotoğrafları tam boyutla yükleyip büyüterek baktım. Alttaki kırılma değil de, hemen üzerindeki alandaki kopmadan emin olamadım. Hoş, sorun olmayacağını kimse garanti edemez, etsek de olan sana olacak; sussak daha iyi :)

Ben çalıştırmaya korkardım çünkü motor çalışmaya başlanınca ısınacak, kılcal bir çatlak bile olsa malum, genişleyecek. Bu riski alacaksam da serviste, ustada denerdim ki yolda rezillik çekmeyeyim.

cevabınız için teşekkür ederim.
peki bana bunun maliyeti ne kadar olur bi bilginiz varmı bu durum hakkında.Değişim veya tamir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:09 ----------

Yetkili servis motor bloğuna işlem yapmaz, değişim olacak derler. Sanayiilerde motor bloğu tadilatıyla uğraşan işletmeler yapar ancak. Onu da ince eleyip sık dokumanı tavsiye ederim, motor bloğu sökülmeden yapılabilir gibi ama işinin ehli bi usta şart.

çok haklısınız efendim yorumunuz için teşekkür ederim. bunların maliyetleri hakkında 3 aşşa 5 yukarı bir bilginiz varmı.

Lucas
08 Şubat 2020, 18:16
Geçmiş olsun, o çatlağın zamanla yürümesi muhtemel. Tam contanın olduğu yerde üstelik. Motoru sökmeden kaynak yaparım diyene pek güvenme. Mutlaka sökülüp işinin ehli biri tarafından yapılması lazım.

mustafaat
08 Şubat 2020, 18:18
Ne yazık ki maliyeti konusunda bilgim yok.
Yalnız maliyetten çok, kaynak işini iyi yapacak usta bulmaya bakardım. Kaynak yaptım deyip alanın çeresini inceltecek, kavuracak bir usta olmasın diye dikkat ederdim.
Her halükarda geçmiş olsun dostum.
Baktırınca yazarsan, başka arkadaşlara da faydalı olur.

uzay gemisi
08 Şubat 2020, 18:30
Bence ilk önce servise gidip oluru nedir ne yapılabilir orada ki usta bir fikir versin.
Canını sıkmana hiç gerek yok mutlaka bir yolu bulunur. Tamir ettirdikten sonra yapacağın ilk şey takozları söküp düzgün bir koruma demiri takmak olsun. Takozlar koruma konusunda pek güvenilir değiller

Boldpilot
08 Şubat 2020, 18:31
cevabınız için teşekkür ederim.
peki bana bunun maliyeti ne kadar olur bi bilginiz varmı bu durum hakkında.Değişim veya tamir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:09 ----------

çok haklısınız efendim yorumunuz için teşekkür ederim. bunların maliyetleri hakkında 3 aşşa 5 yukarı bir bilginiz varmı.

Valla o kadar değişken ki fiyat. Cbr650f gibi gösterişli bi motosikletle gidince atıyorum 1000 lira cbf150 gibi nispeten daha az gösterişli olanıyla gidince 100 lira bile olabilir.

Sanayiideki usta motosiklet motor bloğunu sökemez sökmez, onunla uğraşacak vakti de olmaz iyi bi ustanın . Motosiklet ustasına götürürsen bloğunu kendisi söker işlemi gider yine sanayiideki ustaya yaptırır komisyonunu alır, ödeyeceğin miktar artar.

Sıkıntılı bi durum, ben olsam kendimi ayarlayana kadar binmez ayarlayınca da masraftan kaçmaz hakkıyla yaptırırdım.

Servise gidip yine bi fikir al , bol şans Allah yardımcın olsun.

Alper600RR
08 Şubat 2020, 18:41
Pazartesi ilk işim honda esengüle gidip konuşmak olcak arkadaşlar çok teşekkür ederim. ben bi ön bilgi olarak sizden bilgi almak istedim. herşey için çok teşekkür ederim çok sağolun.

hasmet
08 Şubat 2020, 19:41
Catlama falan degil, bayagi kirilmis.

Blok patlamasi deyince motorun kendine zarar vermesi anlasiliyor, bu durum oyle degil.

Cok kotu dizayn edilmis bir aksesuar soz konusu. Eminim en ucuzundan sacmasapan bir seydir. Cunku boyle olacagi bastan belli. Sozde motosikleti koruyacak, ama bilakis zarar vermis. Kaliteli aksesuar, kaliteli ekipmanin onemi...

Fotograflardan tam net gozukmuyor ama sanki kirilan parca, montaj icin bloktan cikmis bir uzanti gibi. Eger oyleyse buyuyup bloga yayilmasi soz konusu olmayabilir. Ancak her neye baglaniyorsa, o baglanti ciddi zayiflamis demektir.

Saglik olsun.

Alper600RR
08 Şubat 2020, 20:18
Bir risk alarak az önce biraz motoru isittim iyce ara ara gaz verdim kontrol ettim herangi bir yag akma soz konusu olmadi ama motor anladigim kadari ile orda ki o parça ne ise yarar bilmiyorum Ama komple kirilmis arkaya doğru. Aldim kullandim bi yarim saat zorlamadan gezdim semtte tekrar yerine koymak icin geldim baktim gene bir yag akma falan olmadi. Bu arada bir arkadas vasitasi ile bir ustaya fotoğraflari gönderdim. Onun arkasinda su kanali var dedi o bolge orayi birlestiren islevsiz bir bolge imiş. Ben genede servise gidicem. He birde unutmadan soyleyeyim turlamaya ciktigmda abs isigim sonmedi surmeye basladikdan 15 dk sonra falan söndü

Nikkfurie
08 Şubat 2020, 20:27
Bloğun şaseye sabitlendiği kulak kırılmış , oraya takılan takozun yere çarpmasıyla oluşan yanal kuvvete dayanamamış ki böyle bir amacıda yok , o kulaklar sadece bloğun ağırlığını taşır , İstanbul da onu eskisinden bile sağlam kaynatacak usta biliyorum ama üzerinde sökmeden çalışılabilir mi burdan yorum yapmak yanlış olur..o şekilde kullanmanı tavsiye etmem diğer tarafda motorun esnemesine dayanamayıp kırılırsa büyük sorun yaşarsın..

levend84
08 Şubat 2020, 20:49
https://i.hizliresim.com/ZngRyk.jpg (https://hizliresim.com/ZngRyk)

Kardeşim Bloğun bu,

Senin motorda kirilan kisim,ust silindir orta govde kulaginda,

Ne demek bu,

Yani et kalinligi var iceride,ve kirilan kulak govdeyede çok yakin degil.

Forum beni taşlamadan cevap veriyorum.

Diyorum ki,bir halt olmaz nokta..

Cevir gazi bak işine...

Hee,yok abi ben rahat edemem,hatta gece gozume uykuda girmez..tuvalette bile aklimdan cikmiyor diyorsan,

Karar senin.

Gider yaptirirsin.

5mm ile direk dönmuşsun,eğer takoz orayi yirtsaydi,başka birşeyi konuşuyor olacaktik.

https://i.hizliresim.com/YV2Rnl.jpg (https://hizliresim.com/YV2Rnl)

IRau
08 Şubat 2020, 21:06
oraya sunfix macun yapılsa tutmaz mı acaba

levend84
08 Şubat 2020, 21:42
oraya sunfix macun yapılsa tutmaz mı acaba

Aluminyum kaynagi olur,yapan usta onemli,sirma gibi döne döne altini besleyecek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:18 ----------

Kulagin arka kisminda yirtilma yok,bu iyi birşey,en azindan kaynak esnasinda bel vermez atma yapmaz.

Tekrar belirteyim,

Oraya guzelce kaynak yapacak ustayi bulunca,adama duble iskender ismarlamayida unutma.

Ayrica,ilerde motorunu satarkende alici kişiye bu kaynagi belirtmeyi unutma,ben bu şekilde yillarca kullandim bir sorun yaşamadim vs.diye.

https://i.hizliresim.com/AGQvkQ.jpg (https://hizliresim.com/AGQvkQ)

Angrypower
08 Şubat 2020, 22:27
Walla @levend84 büyük resim upload edinceye kadar, minicik iPhone ekranından görememiştim. Şimdi gördüm neyin ne olduğunu :queen:

Sana da bir tane tenere xt600e bulmak lazım.

bajajpulsar2
08 Şubat 2020, 22:37
keşke stunt cage yaptırsaydınız hocam o şekilde darbeyi tek bir noktadansa 2 veya 3 yere dağıtmış oluyorsunuz.

levend84
08 Şubat 2020, 22:43
Walla @levend84 büyük resim upload edinceye kadar, minicik iPhone ekranından görememiştim. Şimdi gördüm neyin ne olduğunu :queen:

Sana da bir tane tenere xt600e bulmak lazım.

Aga ben motor defterini 5-6 sene süreyle dondurdum..

Sizler motorunuza bindikçe bende binmiş kadar oluyorum,

Hatta arabanin depo dolum agzini elde kalmayacak sekilde yapmayi dusunuyorum tipki motosiklet gibi..:queen:

Belki araba surerken kask bile takarim

ero__
09 Şubat 2020, 00:36
Dandik takozun sonu...

hokahey
09 Şubat 2020, 00:59
İşin kötü yanı, motoru korusun diye takılan takoz motoru kırmış.

Nikkfurie
09 Şubat 2020, 01:14
İşin kötü yanı, motoru korusun diye takılan takoz motoru kırmış.

Yamaha Super Tenere ilk çıktığı 2010 yılında bir arkadaş kartere cnc koruma yaptırdı (henüz aksesuarları yoktu) bir hafta geçmeden karteri patlattı çünkü iki noktadanda kartere montajlamış , bu tarz ürünlerin uzantıları zayıf olmalı diye ikaz etmiştim , bükülüp esnemeli ve darbeyi emmeli , aksi halde bağlandığı yeri parçalar , daha çok hasara sebep olur..

F54
09 Şubat 2020, 01:37
TAKOZ OLMASA SIKINTI OLMAZ DI :)

Alper600RR
09 Şubat 2020, 06:51
İstanbul da bunu hangi ustaya gösterebilirim peki

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:49 ----------

https://i.hizliresim.com/ZngRyk.jpg (https://hizliresim.com/ZngRyk)

Kardeşim Bloğun bu,

Senin motorda kirilan kisim,ust silindir orta govde kulaginda,

Ne demek bu,

Yani et kalinligi var iceride,ve kirilan kulak govdeyede çok yakin degil.

Forum beni taşlamadan cevap veriyorum.

Diyorum ki,bir halt olmaz nokta..

Cevir gazi bak işine...

Hee,yok abi ben rahat edemem,hatta gece gozume uykuda girmez..tuvalette bile aklimdan cikmiyor diyorsan,

Karar senin.

Gider yaptirirsin.

5mm ile direk dönmuşsun,eğer takoz orayi yirtsaydi,başka birşeyi konuşuyor olacaktik.

https://i.hizliresim.com/YV2Rnl.jpg (https://hizliresim.com/YV2Rnl)

Hocam içime su serptiniz teşekkür ederim. Bi arkadas aracılığıyla bi ustaya fotoğrafları gönderdik oda sizin dediklerini demişti.

PAPAZ_39
09 Şubat 2020, 11:28
Sunfix macunu ile güzel bir işçilik yapılırsa ömürlük olur. Kaynağa gerek yok bence.

TuncayK
09 Şubat 2020, 11:50
Kardeş aynı çapta değiller ama benim scooterin motoru tutan üstteki 2 kulakta kırıldı yani ben kırmıştım çekiçlede neyse kaynak ettirdim 1 sene oldu henüz bir sorun çıkarmadı

mustafa_325
09 Şubat 2020, 14:44
Sadece motoru taşıyan kulak kırılmış. Sunfix macun ile tamir olur gibi geliyor ama çirkin bir görüntü ortaya çıkar.

Takoz çok yanlış yere takılmış. Normalde plastik parçaların emeceği darbeyi doğrudan motor kulağına veriyor.

Green Arrow
09 Şubat 2020, 16:10
Bir risk alarak az önce biraz motoru isittim iyce ara ara gaz verdim kontrol ettim herangi bir yag akma soz konusu olmadi ama motor anladigim kadari ile orda ki o parça ne ise yarar bilmiyorum Ama komple kirilmis arkaya doğru. Aldim kullandim bi yarim saat zorlamadan gezdim semtte tekrar yerine koymak icin geldim baktim gene bir yag akma falan olmadi. Bu arada bir arkadas vasitasi ile bir ustaya fotoğraflari gönderdim. Onun arkasinda su kanali var dedi o bolge orayi birlestiren islevsiz bir bolge imiş. Ben genede servise gidicem. He birde unutmadan soyleyeyim turlamaya ciktigmda abs isigim sonmedi surmeye basladikdan 15 dk sonra falan söndü

Motorun garantili veya düzgün servis kayıtlıysa Esengül'e git Ali Esengül abiyi bul o çözümünü üretecektir sana. Kayıt kuyut garanti muhabbetin yoksa sanayi çözer işini.

Alper600RR
09 Şubat 2020, 17:10
Servis kayıtlı dostum esengul ve anes kayitli ilk musayit animda direk bahsettigin usta ike görüşeceğim.

Symbolic
09 Şubat 2020, 18:36
O takozun yeri cidden orası mı?

Exectus
09 Şubat 2020, 19:11
CBR 650F lerin takoz yerleri gerçekten sıkıntı. Bazen takoz takmamak daha mı iyi olur diye düşünüyor insan. Çünkü takoz olmasa ve düşse grenaj ve motor kapağı çiziliyor. Biraz da elcikler. Ama takoz varken düşse motor bloğunu eline alma ihtimali oldukça yüksek. Hele birde o takoz çukura falan denk gelirse geçmiş olsun.

hasmet
10 Şubat 2020, 01:06
CBR 650F lerin takoz yerleri gerçekten sıkıntı.

Orası takoz yeri değil. :wiinkk:

levend84
10 Şubat 2020, 14:46
Koruma takozlari,kesinlikle şasi haricinde başka bir yere takilmaz..

İlla ben takarim diyen ustayada,100gram gresle dukkan ziyaretine gidilir.

Hee,yaa takacak yer yok motorda denilirse,

Şasiden destekle,rool bar dönülür

Robinson_C
10 Şubat 2020, 14:59
Kırılmış gibi üstat kayma var,

mustafaat
10 Şubat 2020, 16:28
Aslına bakacak olursak:
"Peki hiç riski yok mudur? Her ne kadar motosikletin en güçlü kısmı şasiye tutturulsalar da, unutmamak gerekir ki şasi bu tür darbeleri almak için tasarlanmamıştır. Normal olarak, motosiklet yattığında şasi yere değmez. Dış kabuk, eksoz, elcikler, ayaklıklar gibi parçalar önemli kısımların yere sürterek aşınmasını engeller."
demişim zamanında.

Galiba en iyisi motoru, şasiyi hiç işe karıştırmadan fabrikanın yaptığı gibi kalmasına izin vermek.
-

Koruma demiri güvenlik açısından da ne kadar güvenli düşünmek lazım. Darbede o demirin katlanıp bacağı ezme ihtimali de yüksek, ki oldu bir arkadaşımıza benim kulüp-dernek zamanlarımda. "Demir olmasa daha iyiydi sanki!" demişti mosmor bacağına bakıp, o zaman gülüp geçmiştik ama aklımda kaldı o zamandan beri.

hasmet
10 Şubat 2020, 16:42
Koruma demiri güvenlik açısından da ne kadar güvenli düşünmek lazım. Darbede o demirin katlanıp bacağı ezme ihtimali de yüksek, ki oldu bir arkadaşımıza benim kulüp-dernek zamanlarımda. "Demir olmasa daha iyiydi sanki!" demişti mosmor bacağına bakıp, o zaman gülüp geçmiştik ama aklımda kaldı o zamandan beri.

Benim de dizime carpip zarar verdiydi.

Hurt raporunda bu tip uzantilarin kaza esnasinda diz ve bacaga zarar verdigi yaziyordu. Yani kanitlanmis bir gercek.

Yeni motosikletimde takmadim bilerek, ki simdiye kadar aldigim en pahali motosiklet. Ama sagliktan degerli degil sonucta.

Insanin yedek parcasi yok. Ama motosikletin ismarladigim far ve aksamlari geldi bu haftasonu.
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/200240-motosikletle-geyige-carpmak.html

Tavsiye etmiyorum kimseye...

maktama
10 Şubat 2020, 18:36
Yurt dışı forumlardan okuduğum kadarıyla bu tarzda koruma takozu kullananlardan bazıları kaza sonucunda motor bloklarını kırdılar.
Koruma takozu, dururken/düşük hızlarda yana yatmalarda motoru koruyor ancak giderken düşmelerde motoru koruduğundan daha fazla zarar verebiliyor. Onun için tek yerden bağlı takoz yerine 2-3 yerden şaseye bağlı(motora değil şaseye) slider ya da daha iyisi sadece engine protector öneriliyor.
Örneğin SW-Motech frame sliders kullanıp kaza anında motor bloğunu kıranlar var yurt dışında.

Exectus
17 Şubat 2020, 02:26
Orası takoz yeri değil. :wiinkk:

Aynen oda başka bi mevzu zaten.