PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kışlık monta geçiş ve değişen sorunsallar

dragstar72
08 Şubat 2020, 09:53
Evet ben bir dik kafalıyım. Keçi gibi bir inadım var. Ön yargılarım var. Lanet olası bir oldschool um.
Haftasonu aldım kahvemi dışarıda lapa lapa kar var.
Bu kadar yıpratıcı öz eleştiriden sonra konuya geleyim.:)
sohbet minvalinde bir şeyler karalayım istedim.
2007 yılından beri motosiklet kullanan biriyim. Motorla beraber tüm ekipmanlarımı kullanırım. Fakat Geçen aya kadar hayatımda hiç
kışlık bir mont kullanmadım. Yani nasıl bir şey olduğunu bile bilmezdim. Bana hep kalın, hantal, ağır ve gereksiz gelmiştir.
Bunun yerine eminim çoğumuzun yaptığı gibi içime kat kat bir şeyler giyerdim.
Arkadaşlar baktım ne yaparsam yapayım yazlık montun içine giydiğim şeyler yine de beni üşütüyor (çok soğuklardan bahsediyorum)
Kışlık mont arayışına girdim. Fiyatlara baktım vazgeçtim:pr: bir süre sonra tekrar baktım yine vazgeçtim:silent: Kaliteli bir mont almak asgari ücretten başlıyor neredeyse. Uzun süre bazı bilinen sitelerden araştırma yaptıktan sonra Difi nin bir montunu 650tl ye beğendim.
550tl ye anlaştık ve aldım. Evet uzun ve hantal fakat arkadaş bu nasıl bir konfordur nasıl bir sıcak tutmadır çok şaşırdım.
Son bir kaç haftasonu gezim tamamen değişti. Ben üşüyormuşum dedim daha önce. Öyle ki abartmayım ama tişort ile bile neredeyse binilebilir.
Neyse Markayı övdüğümü düşünmenizi istemem eminim diğerleri de aynıdır. Üç katmandan oluşuyor.
Sizin de illa ki böyle uzun zaman sonra farkettiğiniz şeyler vardır. Daha önce yapsaydım dediğiniz..
Herkese iyi bir haftasonu dierim.

arndiol
08 Şubat 2020, 10:14
Elcik koruma.

Ellerim üşüyor diyoruz ya, kışın ayazında dandik bir kıslık eldivenle bile üşümüyorsun.

Hatta aşırı bir soguk değil ise yazlık eldivenle bile kısa mesafelere gidebiliyorsun.

Büyük nimet büyük.

espresso
08 Şubat 2020, 14:02
Ben de 4 mevsim montun içine kışın neopren mont giymiştim. ince bir kazağın üzerine giydiğim neopren mont ile acayip sıcacık olmuştu. Hatta 5 dereden yüksek sıcaklıklarda terlediğim bile olmuştu.

Lucas
08 Şubat 2020, 14:18
Uzun süre bazı bilinen sitelerden araştırma yaptıktan sonra Difi nin bir montunu 650tl ye beğendim.
550tl ye anlaştık ve aldım.
Difi'nin hangi montunu aldınız 550 TL'ye.
Bende mont arayışındayım o yüzden sordum.
Venom prohell vb. markaların bile 750 TL'den başlıyor fiyatları. İşin içinden çıkamadım :silent:

tommygun
08 Şubat 2020, 14:46
Eskiden Difi'nin kışlık deri montunu kullanmıştım. Hakikaten kışın tshirt üzerine giy,üşümezdin.

EUOGLU
08 Şubat 2020, 15:39
Venom prohell vb. markaların bile 750 TL'den başlıyor fiyatları. İşin içinden çıkamadım :silent:

roleff tavsiye ederim

dragstar72
08 Şubat 2020, 15:41

Kusura bakmayın ya 2. el aldığımı belirtmemişim. Difi Voyager diye aratırsanız bulursunuz.

Boldpilot
08 Şubat 2020, 15:46
Kışlık sağlam bir mont yoksa ne giyseniz faydasız. Dainese cordura enduro mont kullanıyorum - 3 - 5 derecede içime atlet+ sweatshirt giyip çıkıyorum.
Pantolon olarak dechatlondan kayak pantolonu aldım onu giyiyorum.

Lucas
08 Şubat 2020, 16:40
Kusura bakmayın ya 2. el aldığımı belirtmemişim. Difi Voyager diye aratırsanız bulursunuz.

Zaten difi mont kalmamış Türkiye'de hiç. Sizin montta 250 sterlin sıfırı. Servet servet kıymetini bilin :)

mustafaat
08 Şubat 2020, 17:30
- Kışlık eldivenler kol konçunun üzerine, yazlık edilvenler içine.
Kışın rüzgar bileğin üzerinden gitsin üşütmesin, yazın bilek (kol) konçunun içine girip üfleyerek harımızı alsın.
Ben bunu geç öğrendim ama çok işe yarıyormuş gerçekten :)

- Kışlık montu 3/4 uzunlukta almak. Mont kısa kalıyor ama üç çeyrek dediğim kalçaları da örtüyor, oturunca da montun üzerine oturuyorsun ve çok daha az soğuk alıyorsun.

- Decathlon gibi görece ucuz bir yerden büyük beden kar kıyafeti alıp yazlığın üzerine giymek, hem koruma var, hem soğuk yok.

- Mum spreyi ile dizleri, montu, ayakkabıları spreylemek; su girişini ucuza engellemek.

- Altı polar, göğüse inen balaklava + boyunluk: "Boyundan ne soğuk giriyor, enseden ne çok üşüyormuşuz yahu!" dedirten ikili.

- Yağmur başlar başlamaz kaskın hava girişini kapamak. Unutunca çok geç fark ediyorsunuz içine su aldığını :)

- Kask vizörden hava alıyorsa ilk fırsatta durup selobant ile açıklığı kapamak (bir keresinde pinlock'un tutucusu düşmüş, minicik delik ama kaşımın üzerindeki çok ufak bir noktayı öyle üşütmüştü ki yüz felci olacağım sanmıştım).

-
Bu arada çok iyi başlık, iyi ki aklınıza gelmiş.