PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çinliler Neden 250cc. den Büyük Motosiklet Yapmıyor?

Carlitoturco
20 Ağustos 2006, 03:28
Ark.lar merak ediyorum. Piyasada birçok çin markalı motosiklet var, ama ben daha aralarında 250cc 2 silindirden büyük motorlu bir motosiklete rastlamadım. Acaba bunun nedeni nedir? Bir arkadaşım bana Çinlilerin iç piyasasında büyük motorların bulunduğunu ama bunları dışarıya kota uygulamalarından dolayı ihraç edemediklerini söyledi.Ayrıca 2007-2008 gibi bu kotanın yürürlükten kalkacağını, piyasada birçok Çinli büyük motorların bulunacağını ayrıca bu durumun rekabeti körükleyeceğini ve fiyatları aşağı çekeceğini söyledi. Eğer duyduklarım doğruysa güzel günler biz motorcu arkadaşları bekliyor. Sizin bu konu hakkında bildikleriniz neler?

salihgureli
20 Ağustos 2006, 03:38
Ben üretimin yasak olduğunu duymuştum yani iç piyasadada yok 250 üzeri.

bbaday
20 Ağustos 2006, 12:12
çinde siteleri gezerken büyük cc li hatta race çinlileri görmüştüm sanırım bizim ithalatçılar hacimli race sipariş verseler türkiyenin nüfusu belirgin şekilde azalır kalitesini ve ölüm riskini siz düşünün :D

Aytekin
20 Ağustos 2006, 12:24
walla bbaday'ın dediği gibi iyi bir nüfus planlaması olur :cherry:

ama bakınız aslında çatır çatır da yapıyorlar
http://www.bikepics.com/pictures/464412/

bbaday
20 Ağustos 2006, 12:40
walla bbaday'ın dediği gibi iyi bir nüfus planlaması olur :cherry:

ama bakınız aslında çatır çatır da yapıyorlar
http://www.bikepics.com/pictures/464412/

http://w1.bikepics.com/pics/2005%5C11%5C11%5Cbikepics-464412-full.jpg
http://w1.bikepics.com/pics/2005%5C11%5C11%5Cbikepics-464414-full.jpg
http://w1.bikepics.com/pics/2005%5C11%5C11%5Cbikepics-464413-full.jpg

resimleri ben koyayım dedim

düşünsene bu motor gelse ve uygun fiyattan satılsa almıyacak delikanlımız yok diye düşünüyorum peynir ekmek gibi satarlar artık yollarda ne gibi vahşetler göörürüz düşünmek bile istemiyorum ama şuda varki çinliler kaliteli malda yapabiliyorlar belkide kaliteli gelir ilerki yıllarda kim bilir

Aytekin
20 Ağustos 2006, 12:54
Herkez çin malı motorlara kızıyor ama ben aslında durumdan oldukça memnunum, nedenlerine gelince;

-Çin malı motorlar ucuz olduğu için her kesim tarafından ulaşılabilirler.
-Bu kolay ulaşılabilirlik sayesinde ülkedeki motosiklet sayısı artar ve trafikteki diğer sürücüler tarafından daha kolay farkedilir oluruz, insanlar istemeden de olsa.
-Motosiket ve motosikletli yaşam kültürünün oluşmasında ilk basamak teşkil ederler.
-Bir ömür boyu motora binmek istemeyenler için kullan-at tipi olarak, ömrünü motor tepesinde geçirmek isteyenler içinse Japon, İtalyan, Alman öncesi iyi birer aşı olurlar.
-Sağlam motorlar oladıklarına inanmıyorum, aslında motora yeni başlayan birçok kullanıcı için fazla bile sağlamlar.
-Benim gibi maddi sıkıntı içerisinde olan eski motorcular için kötü gün dostudurlar, milyarlar olmadan rüzgarı yakalarsın.

vs. vs. şu an aklıma gelmeyen birçok sebep daha sayılabilir

thebarbarian
20 Ağustos 2006, 13:01
iide adamlar zaten tel maşa çalışıyorlar bide 250 cc üzeri yaptıklarını düşünün yolda giderken o tel maşa ile kebap oluruz:))))))))

ylmzzz
20 Ağustos 2006, 13:11
büyük cc li motorlar daha güvenli olmak zorundalar. yoksa aynı plastikten yaparlarsa grenajları grenaj rüzgardan uçar gider. çünkü büyük hacimli motorların hızları 80-90 değildir. her türlü malzemesi daha kaliteli olmak zorundaki hayati risk taşımasın.

büyük firmalarda bile bu böyledir. büyük hacimi motorlarda kullanılan malzeme diğerlerine göre daha kalitelidir.

çinliler TR ye zongshen in modelini getirirse satamaz çünkü fiyatı honda ya yamaha ya yakın olur.

şahsen ben büyük motorunu almam çinlilerin. herkes bakıcak ne kadar kaliteli bile olsa : aha çin malı olmaz yaramaz dicek... siz de yok değil şöyle böyle kafanızı ağrıtcaksınız

Mengu16
20 Ağustos 2006, 13:54
Çinde 250 cc üstü motorların trafiğe çıkması yasakmış !
Motosikletler için hız limiti 50km/s imiş !

Ayrıca 250cc üstü bir motosiklet yapacaksa çinlilerin daha kaliteli lastikler
kullanması lazım , ChengShinTire(CST) ve benzeri kalitesiz lastikler
30-40km hızda kuru asfaltta bile kayıyor !

marques
20 Ağustos 2006, 14:29
adamlar büyük cc leri Türkiyeye sokup vebal almak istemiyorlar bence.gider çine savaş açarız diye korkuyorlar

EgeKnn
20 Ağustos 2006, 14:53
çok üretim az kalite az teknoloji çok insan gücü çin üretimi 250 cc üstü motorun piyasada olmaması gayet normal zaten adamlar hitab edeceği piyasayı elde etti ve amaçlarına ulaştı ancak uzun vadede ileri yıllara dönük geleceklerini pek parlak görmüyorum...

semtuluce
20 Ağustos 2006, 16:16
Herkez çin malı motorlara kızıyor ama ben aslında durumdan oldukça memnunum, nedenlerine gelince;

-Çin malı motorlar ucuz olduğu için her kesim tarafından ulaşılabilirler.
-Bu kolay ulaşılabilirlik sayesinde ülkedeki motosiklet sayısı artar ve trafikteki diğer sürücüler tarafından daha kolay farkedilir oluruz, insanlar istemeden de olsa.
-Motosiket ve motosikletli yaşam kültürünün oluşmasında ilk basamak teşkil ederler.
-Bir ömür boyu motora binmek istemeyenler için kullan-at tipi olarak, ömrünü motor tepesinde geçirmek isteyenler içinse Japon, İtalyan, Alman öncesi iyi birer aşı olurlar.
-Sağlam motorlar oladıklarına inanmıyorum, aslında motora yeni başlayan birçok kullanıcı için fazla bile sağlamlar.
-Benim gibi maddi sıkıntı içerisinde olan eski motorcular için kötü gün dostudurlar, milyarlar olmadan rüzgarı yakalarsın.

vs. vs. şu an aklıma gelmeyen birçok sebep daha sayılabilir

sana katılıyorum. birde bazı arkdaşlar ilk defa motor alırken acemiliklerini üzerlerinden atmak için ucuz bi çin motoru alıp 2000km bindikten sonra gidip ister yamaha ister honda vs.. alabilirler. yani acemilik dönemleri için birebir bunlar.

bide bu çin motorları ucuz olduğu için alınıyo. bence 250cc üzerinin olmaması vergiden dolayı yani pahalı olur.

Carlitoturco
20 Ağustos 2006, 17:01
Bence çinliler istediklerinde kaliteli mal üretebiliyorlar kaldıki yukarıdaki resimdeki 650cc zongshen japon ya da diğer rakip firmalara kıyasla aşağı kalır yanı yok gibi tabii teknik verileri de incelemek lazım. Benim dileğim inş. piyasaya girerler ve fiyatlar aşağı düşer, düşünsenize 5000 ytl civarı 600cc motor alabiliyoruz mükemmel olur.

clint
20 Ağustos 2006, 18:15
Şimdi Çin'in yaptığı nedir, boğaz tokluğuna çalışacak milyar tane adamı var ve dolayısıyla işçilik ucuz, o yüzden de kalite düşük. Zaten çalıştırdığı adamın da kalitesi düşük iş anlamında. Ee bu malları kime satacak, kendi ülkesinde olduğu gibi daha ziyade parası olmayana satacak, çünkü ucuz ve de kalitesiz mal. Adam 600cc motoru yaparsa 5000'e satılmaz daha pahalı olur, zaten 250'likler bile neredeyse 5000'e yakın. Eee o zaman kim alacak o kalitesiz ve nispeten pahalı 600'lük aleti. Ki o kadar yüksek cc'deki motoru alan adam da para var zaten o da gidip Japon v.s. alıyor. Çin'in hedef kitlesi bellidir: yoksullar. Ama giderek pazara hakim olmaya başlıyorlar her anlamda, Avrupa ve Amerikada en önemli ekonomik problem Çin'in hakimiyeti. Türkiye bu küçük cc motorları ucuz diye getirip satıyor zaten. Bunun ötesi olmaz olsa da aynı ilgiyi görmez.

Bu arada söylemeden edemiyecem, Çin bu kalitesiz mallarla Dünya sağlığını da tehdit ediyor aslında. Nostradamus kehanetlerinde Çin'in 2000li yıllarda Dünyaya hakim olacağını yazmış, o kehanet gerçekleşiyor mu ne? :)

Carlitoturco
21 Ağustos 2006, 02:34
Ya siz bu kadar Çin üretimi malları kötülüyorsunuz, ama birçok ünlü firma Çin de üretim yapıyor. Önemli olan kapitalist için üretimin nerede yapıldığı değil, devletten aldığı teşvik, işçi maliyeti vs. gibi üretimi maliyetlerini arttıran koşullardır. Çin bu yönden yatırımcılara uygun koşullar sağlıyor. Bu yüzden bir mala direk Çinli diye kalitesiz olarak nitelendirmek anlamsız. Kabul ediyorum motosikletler konusunda Çinliler standartların çok altında üretiyor. Ama bu onların diğer konularda da böyle olduğunu kanıtlamaz. Neyse dönelim konumuza inş. ilk mesajımda yazdığım şeyler gerçekleşir ve büyük hacimli motorların piyasası da düşer. Arkadaşlar sanki aramızda bunu istemeyen insanlar var, çok para vermek hoşunuza mı gidiyor? Anlamıyorum, anlayamıyorum. Giden bizim paramız, yazzık...

bur-k@
21 Ağustos 2006, 02:46
abi çinde üretim yapıyor ünlü firmalar ama işi bilenlerle yapıyorlar bakınız
İZELTAŞ 2 sene önce çine fabrika kurdu bizde TR malı da ÇİNDE üretilmiş olanı da var arada işçilik cok belli oluyor ;)

lata
21 Ağustos 2006, 10:05
f650 ya cok benzer bır motorda uretmıslerdı ya..forumda vardı f650 klonu dıye

motocycleboyreigns
22 Ağustos 2006, 15:50
Yassah olum yassah

FutureShock
22 Ağustos 2006, 18:12
Yassah olum yassah

süpersin yav hehehhe çok güldüm :mrgreen:

Xmaxman
22 Ağustos 2006, 18:48
Motor işi çok hassas bir iştir. ben büyük markaların değil çinde yaptırmak, fabrika sınırlarına bir çinliyi bile sokacaklarını sanmam :cherry:

ben bir türkün 170 ile giderken grenajlarını rüzgarda heba ettiğini görmek istemem:P

bu adamlara güvenipte büyük hacimli motor alınmaz bence.. o motorun bi maliyeti var.. honda veya yamaha gelipte bizden 50-60 milyar istemiyor. adamlar yapmış olağanüstü motoru ve 20 kaada satıyorlar. ötv den önce cbr 600 F - 13 milyardı. şimdi hyosung diye bi marka var 650 lik makinaya adam 13.500 ytl istiyor olacak iş değil... kime sorsam aman uzak dur diyor. ama şekline bakan hayran oluyor.. arkadaşlar çinliler şekli yapıyor eyvallah. ama gerisini bilmem.......yoruma açık

deskator
22 Ağustos 2006, 18:58
motor patenti vsvsv.. problemleri vardı bu adamların . Su anda buyuk firmaların hemen hemen tamamına motor üreten fabrikaları var.İşçilik ise sen ne kadar para verirsen okadar.Yani Almanya'dan mercedes firması bile gidip fason mal yaptırsa kafadan adama kalite ne düzeyde olsun diye soruyorlar.Sen 1. sınıf işçilik isterim dersen ona göre kalite standartlarını önüne seriyorlar. Anlaşırsan üretim yaptırıyorsun.Bundan yaklaşık 1 yıl önce başka bir forumda gene buna benzer bir konu vardı ( aslında hergun varya neyse :) ) O konuda şöyle demiştim adamlar kaliteyi oturtacak.Nitekim öylede oldu.Türkiye bunu hissetmiyor, kaliteye önem vermeyen ucuza alıp istediği fiyata kilitlemeyi düşünen girişimcilerimizden sebep Türkiye'de Çin işi dandik mal kaynıyor.Zamanında Kore,Taiwan nasıl dışlandıysa Çin de aynı muameleye tabi tutuldu .Aradaki fark Çin geçiş sürecini 20 bilemedin 50 milyonluk nufusuyla değil 1.5 milyarlık nufusuyla aşmak zorunda.Mucize kabul edilecek zaman içinde de kendini piyasa şartlarına adapte etmeyi başardılar ( en azından insanların aklına Çin üretimini kazıdılar )
Benim şahsi kanaatim önümüzdeki 5 yada 10 yıl içinde Çin markalaşma yarışına hız verecek ve fason firmaları marka firmaları olacak.Patent ve buna benzer problemleri hallettikten sonra üretim gücü ile istediği konuma gelecek.Yoksa adamlar için yapamıyor edemiyor demek kör olmak yada görmek istememek demektir.Neticede artık kendi tankını, kendi jet uçağını ( j10 ), kendi tersanelerini ( Hyundai tersanelerine rakip oldular ) yapan Çin'i 600 cc motora göre değerlendirmemeliyiz.
saygılar.

dj-roer
22 Ağustos 2006, 20:01
Çin zamanının japonu ve ardından taiwan'ın(milliyetci çin) yaptığını aynen taklit ediyor,
dolayısı ile çin malı =kötü mantığı yanlış,ucuz istersen halıyle kalitesiz ,kaliteli istersen halıyle daha pahallı.
Mesleğimden dolayı konuya daha yakınım(elektronik) kullandığınız bir çok cep telefonu hemde en kalitelileri bile genellikle çin malıdır hiç dikkat ettinizmi.
Şimdi bir motosiklet satıcısı belli bir miktardaki siparişini açsın bir çin firmasına (tabii yeterliliği olan)650 cc şu kalitede motor istiyorum diyebüyük markaların kalitesine yakın motorlar yapılır vede gelir,kimsenin şüpesi olmasın.
Ama onlar bile bize göre daha kuralcılar;250cc üstü motor imal etmeninde bir standartı var,her firma bu standardı karşılayamadığı için bu işe girmiyor. bizde bi bakıyosun adamlar 350cc yapmış ,kimse sormuyo standartı yeterliliği varmı diye eh işte x markanın taklıdi işte ya ...:)
kazasız sürüşler dilerim herkese..

clint
23 Ağustos 2006, 00:11
şimdi hyosung diye bi marka var 650 lik makinaya adam 13.500 ytl istiyor olacak iş değil... kime sorsam aman uzak dur diyor. ama şekline bakan hayran oluyor.. arkadaşlar çinliler şekli yapıyor eyvallah. ama gerisini bilmem.......yoruma açık

Arkadaş araştırsaydın Hyosung'un Kore malı ve en az Japonlar kadar kaliteli bir marka olduğunu bilecektin. Önyargılı olmamak ve her malı Çin Malı sanmamak lazım.

emreben
23 Ağustos 2006, 00:38
iyide arkadaşlar arkadaşlar resmini koyduğunuz motorun konuyla alakası ne alet 200 cc olarak geçiyor :)