PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru odaya koydum fakat kokuyor?

OnlySounD
01 Aralık 2019, 20:54
Merhaba, malum sezon kapandı. Odaya aldım motoru fakat bildiğin oda motor,yağ vs kokmaya başladı. Ne yapabilirim? ( depo full )

levend84
01 Aralık 2019, 21:11
Geçen hafta motorumu sattim,

Ahh ulan odada olsunda varsin koksun..

Gözunun onunden ayirma,gec karşisina yak bir sigara yaninada duble çay,efkarli efkarli izle..

OnlySounD
01 Aralık 2019, 21:13
Geçen hafta motorumu sattim,

Gözunun onunden ayirma,gec karşisina yak bir sigara yaninada duble çay,efkarli efkarli izle..

Hocam sigara kullansam belki bu kadar kokusunu hissetmeyeceğim ama buram buram yağ ve motor kokuyor Allah affetsin😂

kefkes
01 Aralık 2019, 21:14
Çok iyi yapmışsın, benim motorun da eli kulağında, bi oda tahsis etmeyi düşünüyorum yakında. .

Dün çamur, öndeki araçların tekerleklerinden fırlayan sprey tarzında pis sular falan derken ne amortisör ne radyatör kaldı tanınmayacak hale geldı motorum, açık ve beyazli mont, pantolonun durumu da tuz biber oldu..Yağmur altında yıkadım sonra, odada koku mu motosikleti güvenli ve kuruya almakmi diye dusununce her yonden kokuyu seçerdim. ..

Anlatasım varmis uzattım. .Depoyu boşalt, büyük oranda koku sorunu olmaz ve arada havalandirmak yeterli olur bence, hafiften bi koku olacaktır takılma.

levend84
01 Aralık 2019, 21:14
Hocam sigara kullansam belki bu kadar kokusunu hissetmeyeceğim ama buram buram yağ ve motor kokuyor Allah affetsin��

Dostum,Üç kere genzine kadar çek kokuyu..

OnlySounD
01 Aralık 2019, 21:20
Çok iyi yapmışsın, benim motorun da eli kulağında, bi oda tahsis etmeyi düşünüyorum yakında. .

Dün çamur, öndeki araçların tekerleklerinden fırlayan sprey tarzında pis sular falan derken ne amortisör ne radyatör kaldı tanınmayacak hale geldı motorum, açık ve beyazli mont, pantolonun durumu da tuz biber oldu..Yağmur altında yıkadım sonra, odada koku mu motosikleti güvenli ve kuruya almakmi diye dusununce her yonden kokuyu seçerdim. ..

Anlatasım varmis uzattım. .Depoyu boşalt, büyük oranda koku sorunu olmaz ve arada havalandirmak yeterli olur bence, hafiften bi koku olacaktır takılma.

Hocam kimisi depoyu fulle kimisi fulleme boşalt diyor. Korezyon yaparmış vs bende fulleyip bıraktım öyle.

Sorma hocam çamurdan motor bloğuna kadar çamur girmiş temizleyemedim duruyor öyle Allah affetsin :)

kefkes
01 Aralık 2019, 21:30
Ben ayrı odaya koyacagim, depoyu ful tutarım kokuyla sorunum yok.
Şimdi depo ardiye gibi bi yerde duracak olsa boş depo olmaz da rutubet v.s sebebiyle, yirmidort saat sicak duracak kombili falan bi ortamda depo kapagindan da havalandirirsan neden korezyon yapsın.

OnlySounD
01 Aralık 2019, 21:36
Ben ayrı odaya koyacagim, depoyu ful tutarım kokuyla sorunum yok.
Şimdi depo ardiye gibi bi yerde duracak olsa boş depo olmaz da rutubet v.s sebebiyle, yirmidort saat sicak duracak kombili falan bi ortamda depo kapagindan da havalandirirsan neden korezyon yapsın.

Depo kapağından havalandırmak derken hocam?

kefkes
01 Aralık 2019, 21:54
Depo kapağından havalandırmak derken hocam?

Depo içindeki hava nem yapmasın diye (benzin depo kapağındaki toplu iğne kadar deliğe fazla guvenmeyip) evdeyken arada bi kaç saat benzin deposunun kapağını açık tutup hava almasını sağlamak için, yapılmasa da olur.

OnlySounD
01 Aralık 2019, 21:55
Depo içindeki hava nem yapmasın diye (benzin depo kapağındaki toplu iğne kadar deliğe fazla guvenmeyip) evdeyken arada bi kaç saat benzin deposunun kapağını açık tutup hava almasını sağlamak için, yapılmasa da olur.

Benzinin uçmasını sağlamaz mı bu durum hocam?

yürekçe
01 Aralık 2019, 22:10

Niye ki?
İlk defa duydum...
Cidden şaşırdım..

kefkes
01 Aralık 2019, 23:09
Benzinin uçmasını sağlamaz çünkü odada koku yapmasın diye depoyu boşaltmış olacağını varsayarak yazdım onlysound.

Yürekce hocam, iş güç ve yoğunluk yüzünden kafa baya gitti benim bir iki gündür. .Hani tozdan fln deliği tıkanmıs olabilir diye fazla pimpirikli bir düşünce aslında:) Koy motoru,depo boş ve nem yapsın falan.(yatan ve bos depolu motor için).Bildiğimden gördüğümden değil yani, deponun hava almayacagi varsayımi üzerine sadece..

nyk
01 Aralık 2019, 23:34
Evin içinde motorun ne işi var hocam :)

Bir çok yerden koku gelebilir ama egzoz ve yakıt en muhtemel yerler. Sağlınıza da etki eder. İlla evin içinde duracaksalar bence depoyu komple boşaltın ve havalandırılan bir odada tutun.

Benzin deposunun havalandırılması vardır oradan buharlaşma yapar. Depo kapağından değildir benzin kokusu.

OnlySounD
02 Aralık 2019, 00:15
Evin içinde motorun ne işi var hocam :)

Bir çok yerden koku gelebilir ama egzoz ve yakıt en muhtemel yerler. Sağlınıza da etki eder. İlla evin içinde duracaksalar bence depoyu komple boşaltın ve havalandırılan bir odada tutun.

Benzin deposunun havalandırılması vardır oradan buharlaşma yapar. Depo kapağından değildir benzin kokusu.

Koyacak yerim yok maalesef hocam. Diğer odaların hepsi dolu ve koyacak yer yok.

Depoyu nasıl boşaltabilirim bu durumda ?

Aslında benzin kokusundan çok motor yağı kokusu geliyor.

ulkerhan
02 Aralık 2019, 00:56
motosikletin sezonu mu olurmuş? biz yağmurda da karda da soğukta da keyifle biniyoruz.

OnlySounD
02 Aralık 2019, 01:28
motosikletin sezonu mu olurmuş? biz yağmurda da karda da soğukta da keyifle biniyoruz.

600cc Supersport ile maalesef sezon oluyor :) hele Elazığda isen ahey ahey

arndiol
02 Aralık 2019, 08:25
600cc Supersport ile maalesef sezon oluyor :) hele Elazığda isen ahey ahey

gec bile kapatmıssın sezonu sen :queen:

koku olur, depoyu boşaltman gerekir ama tavsiye edilmiyor.

Mallaca
02 Aralık 2019, 09:00
Arkadaşlar, acemi motorcu olduğum için bilgim çok eksik. Benim evimde kapalı otopark var. Kapalı otopark motorun kışlaması için yeterli, bir ortam mı? (Bu gün motor ile geldim işe sadece kar ve buzda kullanmam) Ayrıca diyelim bir ay kullanmadım motoru, akü boşalır mı bu sürede? Ne yapabilirim?

rollcycle
02 Aralık 2019, 09:02
Motosikleti kapalı oda tarzı biryere koymadan önce tamamen yıkayın ve üzerindeki yağı temizleyin. Zincir temizleyin camurluk lastik altı ince bölgeleri silin. Tabiki depoyu boşaltın. Depo ağzına kadar benzin doluysa benzin bir süre sonra eve girilmez bir koku yapacaktır. Tavsiyem deponun dibine kadar bitirilmesi. Kapalı ev ortamında oda sıcaklığında bir depo öyle 3 5 ayda korezyon yapmaz. Bir deponun bozulması için eski bir motosikletin 3 4 yıl hava alan nemli biryerde olması gerekir.( su alan bir kapalı otopark veya sokak ) Haricinde akünüzüde motosikletten çıkarıp bir akü şarj aleti alın aküyü haftada bir şarj edin ki gücü zayıflamasın. Defalarca 2 yıl 3 yıl 1 yıl bu şekilde motor muhafaza ettim. Hiçbir problem sorun yaşamadım.

HerveauX
02 Aralık 2019, 10:44
Merhaba, malum sezon kapandı. Odaya aldım motoru fakat bildiğin oda motor,yağ vs kokmaya başladı. Ne yapabilirim? ( depo full )

Tiktokta odaya R25 sokmuş birini görmüştüm o sen misin yoksa, bu arada hiç bir şey yapamazsın koku giderek yoğunlaşıp artacak

uzay gemisi
02 Aralık 2019, 12:19
Arkadaşlar, acemi motorcu olduğum için bilgim çok eksik. Benim evimde kapalı otopark var. Kapalı otopark motorun kışlaması için yeterli, bir ortam mı? (Bu gün motor ile geldim işe sadece kar ve buzda kullanmam) Ayrıca diyelim bir ay kullanmadım motoru, akü boşalır mı bu sürede? Ne yapabilirim?

Ben 2 ay civarı motoru yatırdım çalıştırmak istediğimde tek marşta aldı sıkıntı olmadı ama motor 2018 modeldi yani akü eski sayılmaz. eğer sizin akünüz 3-4 sene veya daha eskiyse 1 haftada bile marş yapamayacak hale gelebilir. yeniyse 1 aydan sıkıntı olmaz. Diyelim ki bitti en kısa yöntem başka bir araçtan takviye yapmak diğer yöntemlerse aküyü şarj ettirmek vurdurmak diye gider

kurubuz
02 Aralık 2019, 13:14

Sen bekarsın değil mi ? :mrgreen: . Evli olsan eşin o motoru evin kapısından sokmaz. Şahsen böylee bir şeyi teklif bile etmeye cesaret edemem ..

levend84
02 Aralık 2019, 13:29
Sen bekarsın değil mi ? :mrgreen: . Evli olsan eşin o motoru evin kapısından sokmaz. Şahsen böylee bir şeyi teklif bile etmeye cesaret edemem ..

Mâlesef evliyim abi,

Aslan parcasi oglum ellerinden öper,

Hani bir espri varya,

Baliğa gidince ahaaa boyle kol kadar balik tuttum derler,ama eve gelene kadar o balik parmak kadar olur..

He işte o hesap,

İs ortaminda atıp tutuyoruz,yok şöyle yok böyle.ama evde hanimin sesini duyunca çıt kesilir..

Tiar
03 Aralık 2019, 11:41
Yakıt ve yağ buharlaştıkça kokacak ve sokunması zehirli gazlar ortaya çıkacak. Büyük olasılıkla çamurlarda da bakteri ürer ılık sulu ortamda o da koku yapar. Gıcır fabrika çıkışı hale getirmedikten sonra yaşadığın yere koymamalısın. Bazı kafelerde filmlerdeki evlerde oluyor ama onların bütün filtrelerine kadar tertemiz.

levend84
03 Aralık 2019, 12:04
Yakıt ve yağ buharlaştıkça kokacak ve sokunması zehirli gazlar ortaya çıkacak. Büyük olasılıkla çamurlarda da bakteri ürer ılık sulu ortamda o da koku yapar. Gıcır fabrika çıkışı hale getirmedikten sonra yaşadığın yere koymamalısın. Bazı kafelerde filmlerdeki evlerde oluyor ama onların bütün filtrelerine kadar tertemiz.

Uretim bandindan çikan 0 motosiklet bile kokuyor,

Bayilere,showroom lara içeri girdiginiz an buram buram motosiklet kokuyor..

Lastik
Metal
Yağ
Vb.

250-600-1000 hepsinin kokusu bir başka...:cherry:

Seyir esnasinda,öndeki magirus minibus,kamyon,otobusun egzozundan çikan gazlar(fabrika bacasi gibi)dogrudan yuzumuze vuruyor,odada duran çalişmayan bir motosiklet daha az zarar verir.

zzf
03 Aralık 2019, 12:25
Kocaman bir naylonun üzerine çıkartıp yan taraflar dahil komple kapatın . Bı de koli bandı ile sabitleyin yaza kadar kullanmayacaksaniz.

HerveauX
03 Aralık 2019, 13:08
Kocaman bir naylonun üzerine çıkartıp yan taraflar dahil komple kapatın . Bı de koli bandı ile sabitleyin yaza kadar kullanmayacaksaniz.

bu ne gaz odası tarifi mi

foxtrot
03 Aralık 2019, 16:19
motosiklet yağmurluğu geçir üstüne.. örtü yere kadar iniyorsa koku falan çıkmaz..

SuleymanE
03 Aralık 2019, 16:55
Motosikleti salona koydum denince zihnimde canlanan :

https://i.pinimg.com/originals/7e/69/55/7e695550c036454f1ab6e99511a1b562.jpg

Fakat gerçekte olan:

https://media-cdn.t24.com.tr/media/library/2019/02/1549867130219-modifiye-motosikletini-evinin-salonuna-park-ediyor-4041-dhaphoto-4-min.jpg

Hayaller ve hayatlar :P

En ucuz çözüm olarak ise bimden 1 top strech film alıp güzelce her yanını streçlersen ne koku yapar nede tozlanır. Sıfır sorun, misss.

Ama görsellikten taviz vermem dersen otomatik pilli makinesi olan glade oda kokusu tavsiye ederim. Saat başı sıkar, oda mis gibi çiçek kokar :king:

MeliksahMELO
03 Aralık 2019, 16:57
Motosikletimi evin/odamın içine koymak hep en çok istediğim hayallerimden biri...

snappy x
12 Mayıs 2021, 22:06
2 ay sonra askere gidiyorum,cbf satılmazsa odama koymak gibi bir fikrim var,eğer yaparsam fotoğraf atarım:)