PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Hakkında

zeynelhazan
22 Kasım 2019, 14:54
Merhabalar yine ben, internette içerik bulamadım. Uzatmayayım arabaya eklemek için 1 lt Mobil yağ aldım. Aldığım yer Mobil distribütörü ama şimdi farkettim ağzında kapağı açtıktan sonra yırttığımız/deldiğimiz o folyo gibi şey yok. Kapak önceden açılmamıştı. Bu yağın orijinal olup olmadığını nasıl anlarım?

kurubuzz
22 Kasım 2019, 16:03
tadina bakarak yada burnun iyi koku aliyosa koklayarak bizim burda ustalar genelde icerek anliyo .

zeynelhazan
22 Kasım 2019, 16:07
tadina bakarak yada burnun iyi koku aliyosa koklayarak bizim burda ustalar genelde icerek anliyo .

Suyla seyrelteyim mi yoksa sek mi içeyim :D

arndiol
22 Kasım 2019, 16:08

sahte rakı testi gibi olmuş :queen:

tarikcapar
22 Kasım 2019, 16:23
Merhabalar yine ben, internette içerik bulamadım. Uzatmayayım arabaya eklemek için 1 lt Mobil yağ aldım. Aldığım yer Mobil distribütörü ama şimdi farkettim ağzında kapağı açtıktan sonra yırttığımız/deldiğimiz o folyo gibi şey yok. Kapak önceden açılmamıştı. Bu yağın orijinal olup olmadığını nasıl anlarım?

Folyo olacak, folyo olmazsa önceden açılmıştır o... Ben 4 lt 50 tl ye lubco yağ alıyorum onda bile folyo var

MertC7
22 Kasım 2019, 16:35

orijinal tadıyla sahtesinin aradındaki farkı söylesene
Birde sorsana ustalara tam tadını alamadıklarında gargara yapıyorlar mı?

zeynelhazan
22 Kasım 2019, 16:40
Folyo olacak, folyo olmazsa önceden açılmıştır o... Ben 4 lt 50 tl ye lubco yağ alıyorum onda bile folyo var

Yani hocam kapağını ben açtım takur tukur koptu bağları, kapak açılmamıştı yani. Anlamadım gitti.

SuleymanE
22 Kasım 2019, 16:43
Yani hocam kapağını ben açtım takur tukur koptu bağları, kapak açılmamıştı yani. Anlamadım gitti.

Hocam az önce arkadaşıma aldığımız sıfır mobil 1 yağı açıp baktık gerçekten folyo yok. Kapak yapısı diğerlerinden farklı ve folyo koymaya müsait değil kapağın iç uzantısı şişe ağzına giriyor hafiften.

Yetkili distribütörden aldıysan yüzde 99 orijinaldir için rahat olsun :wiinkk:

zeynelhazan
22 Kasım 2019, 17:14
Hocam az önce arkadaşıma aldığımız sıfır mobil 1 yağı açıp baktık gerçekten folyo yok. Kapak yapısı diğerlerinden farklı ve folyo koymaya müsait değil kapağın iç uzantısı şişe ağzına giriyor hafiften.

Yetkili distribütörden aldıysan yüzde 99 orijinaldir için rahat olsun :wiinkk:

Aynen kapaktaki conta gibi şey normalden kalın ve eziliyor izi çıkmış zaten kapakta. Demekki Mobil böyle imiş. Türkiye'de dolduruluyormuş bu da artık ha PO ha Mobil farketmez benim için.

Alisilin
22 Kasım 2019, 21:25
Folyo yok orijinal Mobilde.

EMRE_R19
22 Kasım 2019, 21:30
Bir duble için eger kör olmazsan orjinaldir.şaka bir yana folyosu olmasi lazimdi ama ekleme yaptigin icin skinti olmaz

ulkerhan
22 Kasım 2019, 22:45
mobil yağlarda folyo olmaz hocam. rahat ol kullan, bak keyfine.

zeynelhazan
22 Kasım 2019, 23:10
Yav bu yağ yarı-sentetik 30 lira 4 litresini alsan 75-90 arası. Motosiklet için bi litre yarı-sentetik 5100e 50-60 lira para bayılıyoruz. Ne fark var arkadaş böyle 20 30 liralık.

Mamba09
23 Kasım 2019, 01:13
Yav bu yağ yarı-sentetik 30 lira 4 litresini alsan 75-90 arası. Motosiklet için bi litre yarı-sentetik 5100e 50-60 lira para bayılıyoruz. Ne fark var arkadaş böyle 20 30 liralık.

Araba çok az devir çeviriyor. Motosiklet daha fazla çeviriyor. En basit anlatımla bu.

Araba hacmen daha yüksek ama beygir az, motosiklet hacime oranla beygir daha fazla. 3-5 cümleye sığmaz ama en basit anlatımla böyle bilsen yeter. Harley’lere araba yağı koyanlar var ciddi ciddi. :)

zeynelhazan
23 Kasım 2019, 02:03
Araba çok az devir çeviriyor. Motosiklet daha fazla çeviriyor. En basit anlatımla bu.

Araba hacmen daha yüksek ama beygir az, motosiklet hacime oranla beygir daha fazla. 3-5 cümleye sığmaz ama en basit anlatımla böyle bilsen yeter. Harley’lere araba yağı koyanlar var ciddi ciddi. :)

Peki koyacağımız araba yağının soğuk ve sıcak viskozitesi, yoğunluğu, akma ve yanma noktası x markasının motosiklet yağı ile aynı ise ne olur? Yani viskozitesi aynı olduktan sonra iki yağın yağlama seviyesi, inceliği aynı koşullarda aynı olmuyor mu? Eğer bu şekilde ise yüksek devir, düşük devir muhabbeti yanlış diye düşünüyorum.

COQ
23 Kasım 2019, 02:09
Peki koyacağımız araba yağının soğuk ve sıcak viskozitesi, yoğunluğu, akma ve yanma noktası x markasının motosiklet yağı ile aynı ise ne olur? Yani viskozitesi aynı olduktan sonra iki yağın yağlama seviyesi, inceliği aynı koşullarda aynı olmuyor mu? Eğer bu şekilde ise yüksek devir, düşük devir muhabbeti yanlış diye düşünüyorum.

Örnek olarak bir tane yağ koyarsan iyi olur.
Bakın şu yağ araba için ama motosiklet yağı ile aynı değerlere sahip şeklinde.

Memcoş48
23 Kasım 2019, 07:31
Otomobil yağları temelde aynı gibi görünsede içerdikleri katkılar nedeniyle(teflon vb. gibi) motosikletlerde kullanılan yağlardan farklıdır. Bu farklar ıslak debriyajlı motosikletlerde debriyaj balatalarında kaçırma, balata yanması gibi sorunlara yol açar. Not: alıntıdır.

ryangt
23 Kasım 2019, 13:24
araba yağı motosiklet şanzımanına göre katkılı değildir.

Cyan
23 Kasım 2019, 14:48
Bmw ve Harley'lere araba yağı koyabilirsiniz çünkü şanzıman ve motor yağları farklı. Sistemler birbirinden izole...

Nikkfurie
23 Kasım 2019, 15:52
Bmw ve Harley'lere araba yağı koyabilirsiniz çünkü şanzıman ve motor yağları farklı. Sistemler birbirinden izole...

yinede motosiklet için üretilmiş yağ kullanmak iyidir zira motorlar yüksek sıkıştırma oranına sahip devirli makinalar , krank yatakları piston malzemesi farklı üretimler , scooter a bile özel yağ üretiliyor , pazarlama taktiği değildir gerçekten içeriğinde o motorun ömrünü uzatacak formüller vardır , elbette arabaya motosiklet veya tersi yada dizel için üretilmiş yağı benzinli motora koyabilirsiniz kısa sürede sıkıntı çıkaracak bir aşınma olmaz..

cgs35
23 Kasım 2019, 17:35
Benim tamirci motoruma petrol ofisinin 10w 50 yağını koydu. Motorum honda cb 125e. Kullanma kılavuzunda 10w 30 yağ öneriliyor. Bu yağ kalın gelip bir zararı olur mu.

zeynelhazan
23 Kasım 2019, 18:48
Benim tamirci motoruma petrol ofisinin 10w 50 yağını koydu. Motorum honda cb 125e. Kullanma kılavuzunda 10w 30 yağ öneriliyor. Bu yağ kalın gelip bir zararı olur mu.

Yanlış olmasın hocam? PO'nun 10-50 yağı yok

cgs35
23 Kasım 2019, 20:59
Yanlış olmasın hocam? PO'nun 10-50 yağı yok

Tamam ya pardon kardeş maximoto15w 50 koydu. Usta. Hiç te içime sinmedi. Bu yağ çok kalın değil mi. ?

zeynelhazan
23 Kasım 2019, 21:40
Tamam ya pardon kardeş maximoto15w 50 koydu. Usta. Hiç te içime sinmedi. Bu yağ çok kalın değil mi. ?

Motorun kmsi kaç? Eksiltme varsa konulabilir ama kalın tabi. Benimki 62binde sıkıstırıyorum, tek teker deniyorum çabuk eksiliyor haliyle. O yüzden kışında 10w40 koyuyorum. Eksiltme yoksa 10w30 koymanı tavsiye ederim şiddetle.

cgs35
23 Kasım 2019, 22:36
Motor 2013 model honda cb 125e. 30600 km de. Bu yağ motoruma zarar verir mi ?

zeynelhazan
23 Kasım 2019, 22:43
Verir. Havalar soğudu zaten. Motorun 10w30 istiyorken kışın 15w50 koymuşsunuz. İlk çalışma zor olur, motorun daha geç ısınır. Yağ pompan bu havada o yağı pompalamak için üretilmedi.

cgs35
23 Kasım 2019, 23:15
Neyseki havalar daha çok soğumadı ve yağmurlu da motora binmiyorum. En kısa zamanda yağı değiştireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Sende de cb 125e varmış. Sence hangi marka model yağı tercih edeyim? 10w 30 demişsin, marka olarak tavsiyen var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Motul 5100 10w 30 almayı düşünüyorum ne dersin?

zeynelhazan
24 Kasım 2019, 00:15
Neyseki havalar daha çok soğumadı ve yağmurlu da motora binmiyorum. En kısa zamanda yağı değiştireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:57 ----------

Sende de cb 125e varmış. Sence hangi marka model yağı tercih edeyim? 10w 30 demişsin, marka olarak tavsiyen var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Motul 5100 10w 30 almayı düşünüyorum ne dersin?

Sürekli 5100 kullandığım için artık standart geliyor vites geçişleri yumuşak sessiz sakin çalışıyor, ama ben Liqui Moly Street deneyeceğim bir sonraki değişime. 5100 iyidir kullanilabilir

serif abi
24 Kasım 2019, 00:31
Zırt pırt bu konu açılıyor daha önce detaylı yazmıştım , kamyon yagı koyun devir ile alakası yok mesle ıslak karter kuru karter meselesi. , ağzı olan konuşuyor kamyon yagı çogu motor siklet yagından kalitelidir .ayrıvy 50 HP ve altında güç olanlara araba yagıda koysanız gideri var.

zeynelhazan
24 Kasım 2019, 00:50
Zırt pırt bu konu açılıyor daha önce detaylı yazmıştım , kamyon yagı koyun devir ile alakası yok mesle ıslak karter kuru karter meselesi. , ağzı olan konuşuyor kamyon yagı çogu motor siklet yagından kalitelidir .ayrıvy 50 HP ve altında güç olanlara araba yagıda koysanız gideri var.

Serif abi bulamiyoruz ki Rotella koyalım

TheNightHawk
24 Kasım 2019, 01:38
Rotella nın yeni adı rimula, motora gideri olan modeli ise Rimula R6 LME 5w30

zeynelhazan
24 Kasım 2019, 01:51
Rotella nın yeni adı rimula, motora gideri olan modeli ise Rimula R6 LME 5w30

Rotella'nın JASO MA onayı vardı diye hatırlıyorum, dediğin yağın sitesinde göremedim.

TheNightHawk
24 Kasım 2019, 18:59
Jaso DH2 onayı var. Düşük kül oranlı özel bir yağ fakat kovayla satılıyor. Açık olarak yağcılardan alınabilir.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://shell-livedocs.com/data/published/en/1cdfb4f4-18c7-4822-84b4-438bdb66932a.pdf&ved=2ahUKEwjJufT5moPmAhXhxaYKHf8jC4cQFjADegQIBRAB&usg=AOvVaw3SpU02Fb2GN44T_jFq3xEU

zeynelhazan
24 Kasım 2019, 19:13
Jaso DH2 onayı var. Düşük kül oranlı özel bir yağ fakat kovayla satılıyor. Açık olarak yağcılardan alınabilir.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://shell-livedocs.com/data/published/en/1cdfb4f4-18c7-4822-84b4-438bdb66932a.pdf&ved=2ahUKEwjJufT5moPmAhXhxaYKHf8jC4cQFjADegQIBRAB&usg=AOvVaw3SpU02Fb2GN44T_jFq3xEU

Hocam o onayı Opetin ve PO'nun yağlarında da gördüm o yüzden hemen araştırdım, DH2 ile MA onayının hiç alakası yok diye buldum. Benim motoruma şuan 10w30 lazım ama eksilttiği için 10w40 koyuyorum ince kaçar bana :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:04 ----------

PO Maximus'ta şöyle bir yazı buldum ne kadar doğru bilmiyorum;
" Eksilmeye karşı özel formülasyonu ile endüstriyel standartlara göre eksilmeyi %50'ye varan oranda azaltır"
İlgimi çekmedi değil :D

https://www.petrolofisi.com.tr/assets/pdf/bilgi_formlari/Agir_Ticari_Arac_Dizel_Motor_Yaglari/Maximus_10W-40_TR.pdf

TheNightHawk
24 Kasım 2019, 22:00
Ben de bilmiyorum denemedim. Bilgi olarak ekledim. Jaso MA2 daha güncel katalitik konvertör bulunan motosikletler için onaylı yağlar. Ben shell den Advance Ultra alıp kullanmıştım. İçerisinde VII yani vizkozite indeks arttırıcı bukunmayan ve enerji tasarrufu yazan yağları ıslak debriyajlı motorlarda kullanmamak gerek. Bu vizkozite arttırıcı katkılar baz yağın içerisine vizkozite aralığını genişletmek için eklenen uzayıp kısalan moleküller. Zamanla kopup yağın tek vizkozite haline gelmesine yol açıyormuş ve yağlayıcı özellikleri olmadığından iyi olmuyormuş. Aslında en güzeli yaz kış tek vizkozite yağ kullanmak ama kamyoncular dışında tek vizkozite yağ kullanan yok gibi birşey. Bu Rimula R6 ve Rotella T6 tırlarda 100.000km aralıkla değişen bir yağ. Bir çok motorcunun da kullandığını biliyorum. Ama benim deneyimim yok ayrıca dediğim gibi 25L kovayla satılıyor. Fiyatı bir hayli pahalı haliyle. Şöyle 3-5 litrelik bulsam deneyeceğim :)

zeynelhazan
24 Kasım 2019, 22:09
Ben de bilmiyorum denemedim. Bilgi olarak ekledim. Jaso MA2 daha güncel katalitik konvertör bulunan motosikletler için onaylı yağlar. Ben shell den Advance Ultra alıp kullanmıştım. İçerisinde VII yani vizkozite indeks arttırıcı bukunmayan ve enerji tasarrufu yazan yağları ıslak debriyajlı motorlarda kullanmamak gerek. Bu vizkozite arttırıcı katkılar baz yağın içerisine vizkozite aralığını genişletmek için eklenen uzayıp kısalan moleküller. Zamanla kopup yağın tek vizkozite haline gelmesine yol açıyormuş ve yağlayıcı özellikleri olmadığından iyi olmuyormuş. Aslında en güzeli yaz kış tek vizkozite yağ kullanmak ama kamyoncular dışında tek vizkozite yağ kullanan yok gibi birşey. Bu Rimula R6 ve Rotella T6 tırlarda 100.000km aralıkla değişen bir yağ. Bir çok motorcunun da kullandığını biliyorum. Ama benim deneyimim yok ayrıca dediğim gibi 25L kovayla satılıyor. Fiyatı bir hayli pahalı haliyle. Şöyle 3-5 litrelik bulsam deneyeceğim :)

Benim motora ince gelir yoksa açığını bulur denerdim bir yerlerden :D Ne bileyim motosiklet yağı sanki para tuzağı gibi geliyor. 4lt PO 10w40 yarı-sentetik 65 lira Motul 5100 160 liradan aşağı değil. O da orijinal mi belli değil.

TheNightHawk
24 Kasım 2019, 23:21
Shell Advance 4T AX7 10W-40 öneririm, fiyatı da 35-40 tl 1Lt.

gondors1990
25 Kasım 2019, 09:11
Konu açılmışken sorayım bari. Elimde 15 50 iphone katana yağ var yarım litreye yakın acaba motul 7100 15 50 ile karıştırsam bir sonra ki bakımda sorun olur mu?

TheNightHawk
25 Kasım 2019, 11:55
ikiside sentetik ve aynı akışkanlıktaysa birbirine katılabilir.