PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci el Yamaha R25 alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kaptann
13 Ekim 2019, 03:18
10 bin km dir Bajaj pulsar NS 200 kullanıcısıyım.Bursa Samsun arası üç defa gidip geldim.motorumu satıp ikinci el R25 almayı düşünüyorum. 2016 model 20 küsür binde 16 17 bin tl ye güzel motorlar var gibi nelere dikkat etmeliyim o paraya ikinci el R25 değermi yardımlarınız için teşekkürler.Herkese iyi sürüşler.

motohazar
13 Ekim 2019, 03:44
Bozuk olmamasına dikkat et

gokseleren
13 Ekim 2019, 06:47
Kazıklanmamak istiyorsan bu motoru al,bi arkadaşımın ama bu namussuzda çok para ister malı temiz diye.
Sahibinden : 735782247
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-akrapovic-li-dosta-gider-hatasiz-garaj-motoru-full-extrali-735782247/detay/

IRau
13 Ekim 2019, 08:40
Kazıklanmamak istiyorsan bu motoru al,bi arkadaşımın ama bu namussuzda çok para ister malı temiz diye.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-akrapovic-li-dosta-gider-hatasiz-garaj-motoru-full-extrali-735782247/detay/

adam motorun özelliklerini yazarken Jant Şeridi yok vites çorabı yok depo pedi demiş.

motoru allayıp pullayıp millete geçircek diye böyle oyunlar yapmasaydı keşke.

kendisine iletirsin

Sparks
13 Ekim 2019, 09:34
Para Kolay Kazanılmıyor Bu Ekonomiyle Zor Satar 26700 e 2017 modelini 0 a veriyorlar ne kadar temiz olursa olsun

YasinC
13 Ekim 2019, 10:16
Sahibine dikkat et, mesela egzoz var ise uzak dur.

E.Yzr
13 Ekim 2019, 10:34
Alma. Cbr 250r al. Hem daha ekonomik hem de o vereceğin fiyata kmsi daha düşük motor alırsın.

Exectus
13 Ekim 2019, 11:21

Bu güzel bir örnek olmuş. Mesela bunu alma.

Quantrell
13 Ekim 2019, 11:45
Alma. Cbr 250r al. Hem daha ekonomik hem de o vereceğin fiyata kmsi daha düşük motor alırsın.

Bende düşündüm cbr ama herkes motor düşürmesinden bahsediyor :)

Blackeagletr
13 Ekim 2019, 12:10
İt, kopuktan almamaya dikkat et.

E.Yzr
13 Ekim 2019, 12:43
Bende düşündüm cbr ama herkes motor düşürmesinden bahsediyor :)

2017 modellerde o sorun yok hocam bilgin olsun

impetum
13 Ekim 2019, 13:10
Abs olmayan r25 almayın yani 2018 altı. Acil durumda çok şükredersiniz

Quantrell
13 Ekim 2019, 13:23
İt, kopuktan almamaya dikkat et.

ciddi misiniz hocam ? eğer doğruysa 2017 kırmızı kasa CBR çok hoşuma gidiyor bi deneyebilirim.. ama ben son kasa dahil hepsinde yaşanıyor diye biliyorum.
normalde çünkü 155-160 basması gereken motosiklet piston büyüklüğü sebebiyle 180 basıyor zorlaya zorlaya

Kaptann
13 Ekim 2019, 13:23
2018 ve üstü de parası baya fazla 24 25 bin istiyorlar ktm rc 250 abs var bide aklımda siz ne düşünürdünüz

mfBulut
13 Ekim 2019, 13:33
ciddi misiniz hocam ? eğer doğruysa 2017 kırmızı kasa CBR çok hoşuma gidiyor bi deneyebilirim.. ama ben son kasa dahil hepsinde yaşanıyor diye biliyorum.
normalde çünkü 155-160 basması gereken motosiklet piston büyüklüğü sebebiyle 180 basıyor zorlaya zorlaya

Genel sıkıntı orada zaten. İnsanlar 180 yapabiliyor diye yapmaya çalışıyor. İster araba olsun ister motosiklet. Kaliteli sürücü limitlerini ve artık zorlanmaya başladığını hisseder sürdüğü şeyin. CBR 250 de 150 civar hızlardan sonra “Benden bu kadar. Daha fazlası hem sana hem bana zarar.” diyor zaten. R25 alıp sürekli 190 küsüre ulaşmaya çalışırsanız da sonuçlar çok farklı olmaz. Bir yerden arıza patlak verir. Ayrıca CBR 250 almadan önce deli gibi R25 isteyen ben, çok kez iyi ki R25 almamışım dedim. Sadece yanyana durduklarında malzeme kalitelerinden bile bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ama konu sahibi arkadaş diyorsa ki gönlüm R25 den yana. Başka bir şey alırsam aklımda hep o olacak. İçinden geleni al geç. Önemli olan senin ne düşündüğün çünkü.

Kaptann
13 Ekim 2019, 13:42
2018 ve üstü de parası baya fazla 24 25 bin istiyorlar ktm rc 250 abs var bide aklımda siz ne düşünürdünüz

mfBulut
13 Ekim 2019, 14:04

Donanım olarak CBR dan da R25 den de daha dolu ve kaliteli malzeme diye biliyorum. Çok tutmayan ve parçası pahalı bir motor diyor kullanıcıları genelde. Oturuş olarak da günlük kullanımdan çok spor motor oturuşu şeklinde. Ben yine de ABS ve kaliteli amortisör sisteminden dolayı tercih edebilirdim eğer oturuşu o kadar yorucu olmasaydı.

snappy x
13 Ekim 2019, 14:22
Bu ülkede japon harici motor alınmaz.
aç forumu bak ktm ile ilgili kaç kişi sorun yaşamış,cbr 250 al temizinden devam et..

Kaptann
13 Ekim 2019, 15:03
R25 düşünüyodum ama cbr 250 alıcam gibi ikinci el R25 herkez kötü bakmış baya araştırdım eyer gönlüme yatan uygun bir r25bulamazsam cbr alıcam herkeze yorumu için çok teşekkür ederim.

Carlsberg
13 Ekim 2019, 17:10
Ninja 300'e bakın bence.

sharkspeedr2
13 Ekim 2019, 17:59
Sen bu forumda almak istediğin motosiklet için tavsiye de bulun,sana alakasız yerlerden alakasız öneriler gelicektir kafan o kadar karışacak ki mesela R25 hoşuna gittiği halde, buradaki tavsiyelere uyup R25 almadığını görüp ve çok sonrasında pişman olduğun zaman keşke buraya konu açmasaydım diyebilirsin yani sen hangisini istiyorsan onu al yoksa bu tavsiye ve önerilerin sonu gelmez
(he bu arada bu forumda racing motosikletlere karşı bir nefret ve antipati var bu da anlam veremediğim husulardan biri :)

Meraklı Genç
13 Ekim 2019, 18:09
MT25 kullanıcısı daha bilinçli ben 19 a çok temiz mt25 aldım en azından içim rahat,r25 alsam hem daha fazla km,hem de rahat edemezdim,teker mi yaptı,redline mı yaptı ?

uzay gemisi
13 Ekim 2019, 18:39
R25 leri ne zaman görsem böğürterek kullanıyorlar ciğeri çıkıyor aletin:) R25 kesinlikle sıfır alınması gereken motosiklet grubunda ikinci elde temizi zor

E.Yzr
13 Ekim 2019, 23:20
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-servis-bakimli-kapali-garaj-motoru-741114168/detay/

Şuraya da koyayım düşünürseniz :king:

gokseleren
14 Ekim 2019, 00:57
Sen bu forumda almak istediğin motosiklet için tavsiye de bulun,sana alakasız yerlerden alakasız öneriler gelicektir kafan o kadar karışacak ki mesela R25 hoşuna gittiği halde, buradaki tavsiyelere uyup R25 almadığını görüp ve çok sonrasında pişman olduğun zaman keşke buraya konu açmasaydım diyebilirsin yani sen hangisini istiyorsan onu al yoksa bu tavsiye ve önerilerin sonu gelmez
(he bu arada bu forumda racing motosikletlere karşı bir nefret ve antipati var bu da anlam veremediğim husulardan biri :)

Usta Racing'ciler biliyor hasta ruhlu olduklarını o yüzden böyle forumlardan uzak duruyorlar. Senin benim gibi 2-3 gariban racing'ci var burada.
unutmayalımki racing'e bok atanlar parası yetmediği için turşu,eski veya unutulmuş motorlara binen adamlar e bunların zaten parası yok cafe cafe gezip takılamazlar napsınlar forumda o kötü bu kötü diye eleştiriyorlar. Nerede çirkin bitli enduro var onlara övüyorlar tıpkı karılarının her dediklerini yapıp evde kılıbık olup dışarıda aslan parçası kesilen erkekler gibi bu forumdakiler. Ben pek kafaya takıp iplemiyorum onları aynısını sanada tavsiye ederim:

Arkadaşa gelince evet sonradan pişman olucaksın ''Onay Aradığın'' için çünkü millete ne ki senin zevkinden bu tür soruları ben çok şuna benzetirim hep.
Bu karı güzel mi evleneyim mi ? Senin evine yatağına girecek birisini millet ne alakadar ederse hiç tanımadığın yüzünü dahi görmediğin forumdaki adamlarda alacağın motoru alakadar etmemesi lazım bencede foruma takılma aklına gönlüne yatan motora verebilecek paran varsa 2.el piyasasıda güçlü ise hiç düşünme buraya bakarsan R25 alıcak adama gider çin malı çakma R1200GS aldırırlar.
Vesselam sağlıcakla kalın...

levend84
14 Ekim 2019, 01:09

Ön çamurluğa Abs stikeri yapiştirmiş.
Konuya dönecek olur isek,

R25 alirken ilk dikkat edecegin unsur,

Satan kişinin tipine ve konuşmasina bakmak olsun.

Bunlar yerindeyse,motoru ustaya bile göstermene gerek yok..hemen atm sonra noter..

Herkes yoluna..

gokseleren
14 Ekim 2019, 01:18
Ön çamurluğa Abs stikeri yapiştirmiş.
Konuya dönecek olur isek,

R25 alirken ilk dikkat edecegin unsur,

Satan kişinin tipine ve konuşmasina bakmak olsun.

Bunlar yerindeyse,motoru ustaya bile göstermene gerek yok..hemen atm sonra noter..

Herkes yoluna..

Bence yetkili bayide experte sokmakta fayda var. Adam bi fren manetini taktırmaya yetkili bayiye gitti, direk KM istediler. Sordum dışarda neden yaptırmadın için rahat olur diye ''Oğlum motorumun değeri bilinir'' dedi arkadaş.
Bence expert şart kesinlikle hiç olmazsa yetkili bayi diyosniğe bağlanarak bakılmalı motora

levend84
14 Ekim 2019, 01:36
Bence yetkili bayide experte sokmakta fayda var. Adam bi fren manetini taktırmaya yetkili bayiye gitti, direk KM istediler. Sordum dışarda neden yaptırmadın için rahat olur diye ''Oğlum motorumun değeri bilinir'' dedi arkadaş.
Bence expert şart kesinlikle hiç olmazsa yetkili bayi diyosniğe bağlanarak bakılmalı motora

Mutlaka,

Diagnostik terminali ile ecudan hata kodlari ve yazilim bilgilerine ulaşiliyor.

Motor isisi
Yanma ve karişim oranı
Ateşleme düzeni
Aku ve stator voltaji
Vb.parametreler kontrol ediliyor.

İlave olarak,servis kayitlari olursa ne alâ..

Esnaf arkadaşimin dukkanina(kuafor) R25 kullanan tipler geliyor,

Son zamanlarda gözlemliyorum,sokagin başindan bağirtarak gaz açmalar,tekere almalar.vs.

Elde tesbih
Şekil dağinik
Atarli

İstisnalar olsa bile,bu kişiler motoruna zerre önem vermiyorlar,en basiti zincirde gram yağ yok.

Hee,

Mevzu R25,600RR,R6 olayida değil.kullanan kişi baz alinacak.

gokseleren
14 Ekim 2019, 02:13
Mutlaka,

Diagnostik terminali ile ecudan hata kodlari ve yazilim bilgilerine ulaşiliyor.

Motor isisi
Yanma ve karişim oranı
Ateşleme düzeni
Aku ve stator voltaji
Vb.parametreler kontrol ediliyor.

İlave olarak,servis kayitlari olursa ne alâ..

Esnaf arkadaşimin dukkanina(kuafor) R25 kullanan tipler geliyor,

Son zamanlarda gözlemliyorum,sokagin başindan bağirtarak gaz açmalar,tekere almalar.vs.

Elde tesbih
Şekil dağinik
Atarli

İstisnalar olsa bile,bu kişiler motoruna zerre önem vermiyorlar,en basiti zincirde gram yağ yok.

Hee,

Mevzu R25,600RR,R6 olayida değil.kullanan kişi baz alinacak.

Kesinlikle katılıyorum. Kullanan kişinin tipine bakıcaksın serseri adamdan almıyacaksın motoru.
Kendine saygısı olmayanın hiç kimseye saygısı olmaz,yine kendine saygısı olmayan adamın motoruna zerre saygısı olmaz

Öz_Musti
14 Ekim 2019, 13:10
Herkes birşey demiş. İnşallah bunu da okursun.

Malesef çok zor bir motor. Yukarıdakilere ilave olarak zincir seti ve fren balatası değişim sürelerine bak. Örneğin ben 30 bin km de olan motorumun daha hiç zincir-dişli setini değiştirmedim. Yetkili servise 15 binden sonra her gidişimde "bi birdaha ki bakıma zinciri değiştiririz dedi. Çünkü genel kullanıcı kitlesi 20 binde zincir-dişli yiyecek potansiyelde. 20-25 ve 30 da sordum, hep birdaha ki bakıma değişiriz dediler. Fren balatası da aynı. 10 bşn km den beri aynı şey söyleniyor. 30 u geçti orjinal balatalar duruyor. Çünkü aptalca gazlayıp, salakça frenlemiyorum. "Temiz kullanmım" denilen şey bu.

Cyan
14 Ekim 2019, 13:23
Herkes birşey demiş. İnşallah bunu da okursun.

Malesef çok zor bir motor. Yukarıdakilere ilave olarak zincir seti ve fren balatası değişim sürelerine bak. Örneğin ben 30 bin km de olan motorumun daha hiç zincir-dişli setini değiştirmedim. Yetkili servise 15 binden sonra her gidişimde "bi birdaha ki bakıma zinciri değiştiririz dedi. Çünkü genel kullanıcı kitlesi 20 binde zincir-dişli yiyecek potansiyelde. 20-25 ve 30 da sordum, hep birdaha ki bakıma değişiriz dediler. Fren balatası da aynı. 10 bşn km den beri aynı şey söyleniyor. 30 u geçti orjinal balatalar duruyor. Çünkü aptalca gazlayıp, salakça frenlemiyorum. "Temiz kullanmım" denilen şey bu.

Zincir normal gerginliğindeyken arka dişlide saat 3 istikametinde baklalardan birini tutup sağa çekin ne kadar ayrılıyor bakın. Bakla dişli boşluğunu görecek kadar ayrılıyorsa geçmiş olsun; o zincir de dişli de bitmiştir...

Öz_Musti
14 Ekim 2019, 14:15
Zincir normal gerginliğindeyken arka dişlide saat 3 istikametinde baklalardan birini tutup sağa çekin ne kadar ayrılıyor bakın. Bakla dişli boşluğunu görecek kadar ayrılıyorsa geçmiş olsun; o zincir de dişli de bitmiştir...

Bu durumda gerdiririz, sorun çözülür. Sizin dediğiniz eğer gerdirme işlemleri sona dayandıysa olur sanırım.

levend84
14 Ekim 2019, 14:25
Bu durumda gerdiririz, sorun çözülür. Sizin dediğiniz eğer gerdirme işlemleri sona dayandıysa olur sanırım.

Yanlişin var,

Zincir istedigi kadar gergin veya bol olsun,

Arka dislinin arka kismindan elinle disa dogru actirdigin zaman ayriliyorsa zincir bitmiştir.

Defalarca denedim,

Sen yinede gerdir ve dene bakalim

Resimde oklarla belirttim.

https://i.hizliresim.com/Z5RlgA.jpg (https://hizliresim.com/Z5RlgA)

Cyan
14 Ekim 2019, 16:29
Bir ipucu: 30.000km dayanan zincir diye bir şey yoktur, zincirin 30.000km dayandığını zannedenler vardır :)

(Otomatik yağlayıcı kullananları yukarıdaki iddianın kapsamı dışında bırakayım: Otomatik yağlayıcıyla herhangi tecrübem yok, kullananlar dayandığını söylüyorlar, ben bu iddialardan şüpheliyim ancak kendim görüp test etmediğim için aksini söyleyemem, kullananların beyanını doğru kabul etmek durumundayım...)

Öz_Musti
16 Ekim 2019, 13:41
Yanlişin var,

Zincir istedigi kadar gergin veya bol olsun,

Arka dislinin arka kismindan elinle disa dogru actirdigin zaman ayriliyorsa zincir bitmiştir.

Defalarca denedim,

Sen yinede gerdir ve dene bakalim

Resimde oklarla belirttim.

https://i.hizliresim.com/Z5RlgA.jpg (https://hizliresim.com/Z5RlgA)

Tamam hacı bir bakarım. Daha önce böyle bir kontrol yöntemi duymamıştım. Zincir gerginse zaten dışa doğru çekilemez diye düşünüyorum ama deneyeceğim.

Bir ipucu: 30.000km dayanan zincir diye bir şey yoktur, zincirin 30.000km dayandığını zannedenler vardır :)

(Otomatik yağlayıcı kullananları yukarıdaki iddianın kapsamı dışında bırakayım: Otomatik yağlayıcıyla herhangi tecrübem yok, kullananlar dayandığını söylüyorlar, ben bu iddialardan şüpheliyim ancak kendim görüp test etmediğim için aksini söyleyemem, kullananların beyanını doğru kabul etmek durumundayım...)

Otomatik yağlayıcım yok. Orjinal zincir-dişli setim 30 bin km dir benimle. Demek ki dayanmış. Diğer ipucu da zincirin 30 bin km dayanamayacağını düşünenler vardır. Oysa gerçek daha 5-10 bin km gitmesi olabilir. "Benim zincirim seninkini döver" laflarına girmeyeceğim. Ben böyle kullandım. Benim kullanım stiliyle herkes uzun süre kullanabilir.

jarre
16 Ekim 2019, 13:47
garaj dediğide bence odunluk

ahe
16 Ekim 2019, 13:56
bende mt 25 vardı 35 bin kullandım zinciri 30 binde değiştirdim halada sağlam durumdaydı. Millet zannediyoki heaaağ motul aldım c4 sıktım tamam zincirim bebek sşfksdlfds .

Hepsinin zinciri zift gibi ağacım ilk başta zincir temizlenir sonra yıkarsın sonra yağlarsın 4-5 saat binmezsin temel kuraldır. He zincirin temizlenince ve yağı yiyince kendini salar birazda gerersin tamam.

yüzde70 kullanıcı söyle yapıyo 500km veya 1000kmde bir alıyo pis pis pis sıkıyo tamam zincirim bakımlı oluyo sonra 20 binde bitiyo

Cyan
16 Ekim 2019, 14:51
Tamam hacı bir bakarım. Daha önce böyle bir kontrol yöntemi duymamıştım. Zincir gerginse zaten dışa doğru çekilemez diye düşünüyorum ama deneyeceğim.

Otomatik yağlayıcım yok. Orjinal zincir-dişli setim 30 bin km dir benimle. Demek ki dayanmış. Diğer ipucu da zincirin 30 bin km dayanamayacağını düşünenler vardır. Oysa gerçek daha 5-10 bin km gitmesi olabilir. "Benim zincirim seninkini döver" laflarına girmeyeceğim. Ben böyle kullandım. Benim kullanım stiliyle herkes uzun süre kullanabilir.

İyi de hiç bizim dediğimiz gibi kontrol etmemişsin? Neye dayanarak dayanmış diyorsun ki bir sefer? Sana göre dayanma ölçütü zincirin kopmaması mıdır? Tövbe tövbe... Bir şey öğretiyoruz laf işitiyoruz :)

Type-r
16 Ekim 2019, 20:41

Kardeşim bu motor senin hem kullanıcı adından hemde yazış tarzından belli namussuz deyince senin olduğun anlaşılmadığınımı sanıyorsun bi insan niye kendine niye söver

Mossberg500
16 Ekim 2019, 21:47
Alma, nerede R25 sahibi var, hepsi yeni yetme, apaçi, kro, motorun canını cikaran tipler, R25 Türkiyedeki en keko motosiklet modeli. Onun yerine al ikinci el bir CB250R efendi gibi bin. R25 fakir racingi, buyuk motor alamayan fakirler alıp hava attigini saniyor. İnsanlar anliyor tabiki, cakma Rolex takmak gibi birsey R25.

Öz_Musti
17 Ekim 2019, 11:26
İyi de hiç bizim dediğimiz gibi kontrol etmemişsin? Neye dayanarak dayanmış diyorsun ki bir sefer? Sana göre dayanma ölçütü zincirin kopmaması mıdır? Tövbe tövbe... Bir şey öğretiyoruz laf işitiyoruz :)

Tamam hacı deneyeceğim dedim işte. Henüz fırsatım olmadı.