PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüzgar Gürültüsü !!!

HerveauX
23 Eylül 2019, 02:24
Arkadaşlar herkese selamlar, 2019 Xmax kullanıyorum üzerinde standart tur camı var 2.kademede yani en yüksekte ayarlı, 110 120 130 km hızlara çıktığım zaman inanılmaz bir rüzgar gürültüsü geliyor hem dışarıdan hemde kasketin içerisine doluyor, 110 dan yukarı hızda seyretmek mümkün değil bu konuya bir çözüm bulmuş olan var mı aydınlatabilir mi ?

Shrieker
23 Eylül 2019, 04:04
En makul çözüm bu. (https://www.3m.com.tr/3M/tr_TR/turkiye-tr/tum-urunler/~/3M-K%C4%B1sa-S%C3%BCreli-Kulak-T%C4%B1ka%C3%A7lar%C4%B1-1100-Tek-kullan%C4%B1ml%C4%B1k-SNR-37-Db/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720539+8720546 +8720766+3294471432&rt=rud)

Angrypower
23 Eylül 2019, 07:22
Sadece gürültüden şikayetçi değil. Rüzgarın kask içine girmesinden de şikayetçi. Paraya kıyıp uzun tur camı takman gerekiyor.

kulspruta
23 Eylül 2019, 08:23
Deflektör takıp camı uzatabilir ya da uzun tur camı alabilirsiniz.

Arda_Karaca
23 Eylül 2019, 10:51
Kulak tıkacı takıp bir kere uzun yol yapın. Tur camı v.b. sonra bakarsınız.

Sinan Aksu
23 Eylül 2019, 11:16
Shoei kullanıyorum o bile 130'dan sonra rüzgar alıyor.
rüzgar konusunda yapılabilecek şeyler sınırlı gibi, hatta yerine göre rüzgar terlemelere ve kötü kokulara karşı konfor bile sunabilir
fakat ses konusunda tıkaç en mantıklısı.

Vista86
23 Eylül 2019, 11:59
Kullandığım motosiklet naked. Tur camı hiç yok..

120 km. hızda uzun yol yaptığım da çok oluyor. Sürekli kulak tıkacı kullanıyorum..

Rüzgardan hiç rahatsız olmadım.

Belki de yanlış ölçüdeki tur camı gürültüye sebep olabilir.

levend84
23 Eylül 2019, 12:50
Boyunuz uzun (185-195cm)araliginda ve tur camida kisa ise,ruzgar türbülans yaparak direk kaska vurur.

Kulak tikaci %60-70 oraninda filtre gorevi yapar,tabi kask kalitesi ve vizor cevresi contasi deformasyonu yok ise.çene perdeli bir full face kask varsayiyorum.

Çene açilir kask kullaniliyorsa durum farkli

Kural [ Z ]
23 Eylül 2019, 13:00
Arkadaşlar herkese selamlar, 2019 Xmax kullanıyorum üzerinde standart tur camı var 2.kademede yani en yüksekte ayarlı, 110 120 130 km hızlara çıktığım zaman inanılmaz bir rüzgar gürültüsü geliyor hem dışarıdan hemde kasketin içerisine doluyor, 110 dan yukarı hızda seyretmek mümkün değil bu konuya bir çözüm bulmuş olan var mı aydınlatabilir mi ?

Sorun büyük ihtimalle motosikletinizde değil kaskınızda. Kaskınızın marka modeli önemli, çene kısmında çıkarılabilir kumaş bir parça olmalı. O parçanın bulunmayışı kask içinde fırtınalar esmesine ve aşırı rüzgar sesine neden olacaktır. Ayrıca birçok uygun fiyatlı ve hatta bazı gerçekten pahalı kasklarda dahi belirli hızlar üzerinde anormal gürültü duyulabilmekte.

Kask içinde rahatsız edici rüzgar hissediyorsanız;
1. Kaskınızda (yukarıda bahsettiğim) çene reflektörü (tam adını malesef bilmiyorum) olduğundan emin olun.
2. Kaskınızın arka kısmındaki havalandırma çıkışları kapaklı ise kapatın, kapatılamıyor ise bir bant ile kapatıp tekrar deneyin.
3. Vizörünüzün yuvasında doğru oturduğundan emin olun. Vizörü temizlik için çıkarttıktan sonra bazı durumlarda yerine tam oturtamayabiliyoruz.
4. Kulak tıkacı kullanmayı deneyin ve/veya daha iyi bir kaska geçin.

foxtrot
24 Eylül 2019, 12:08
Schuberth kasklar ses konusunda çok iyiler ancak çok pahalılar.. kulak tıkacı ucuz yollu işini görecektir.. bir de tur camı elbette.. kaskını değiştirmek istersen de premier touran modeline bakmanı öneririm tam bir f/p ürünü karbon fiber & aramid kompozit ve bin tl bandında.. karbon olan modelleri de var onlar direkt olarak çift katman karbon fiber.

örnek link:

https://www.drdmotorbikes.com/premier-touran-carbon-kask

HerveauX
24 Eylül 2019, 12:56
Schuberth kasklar ses konusunda çok iyiler ancak çok pahalılar.. kulak tıkacı ucuz yollu işini görecektir.. bir de tur camı elbette.. kaskını değiştirmek istersen de premier touran modeline bakmanı öneririm tam bir f/p ürünü karbon fiber & aramid kompozit ve bin tl bandında.. karbon olan modelleri de var onlar direkt olarak çift katman karbon fiber.

örnek link:

https://www.drdmotorbikes.com/premier-touran-carbon-kask

tur camı satın aldım bugün yarın gelicek takıcam, tur camı ile işi çözebileceğimiz kanaatindeyim olmazsa artık bakıcaz bi çaresine tekrardan

foxtrot
24 Eylül 2019, 14:34
tur camı satın aldım bugün yarın gelicek takıcam, tur camı ile işi çözebileceğimiz kanaatindeyim olmazsa artık bakıcaz bi çaresine tekrardan

tur camı, problemi büyük oranda çözecektir.

tanermavi
24 Eylül 2019, 14:54
Bende Nexx kask kullanıyorum, rüzgar sesi acayip rahatsız ediyor. Vizör tam açıkken hiç ses yok. Ama vizörü kapattığım zaman dehşet ötesi ses oluyor.
Bu yüzden Nexx kasktan uzak durun...

foxtrot
24 Eylül 2019, 15:09
Bende Nexx kask kullanıyorum, rüzgar sesi acayip rahatsız ediyor. Vizör tam açıkken hiç ses yok. Ama vizörü kapattığım zaman dehşet ötesi ses oluyor.

bende de var aynı kask sx100 modeli, 100 ün üzerinde gerçekten çok gürültülü... kulak içi kulaklık takıp müzik açıyorum ancak o şekilde sıkıtıyı çözmüş oluyorum

HerveauX
24 Eylül 2019, 15:32
Arkadaşlara araştırdığım kadarı ile kesin bilgi olmamak ile birlikte şöyle bir şey buldum, naked racing tip makinalar rüzgarı daha iyi yarabilen makinalar tur camlarıda yok dolayısı ile rüzgar ile muhattaplık daha az xmax te daha kült önden daha geniş karemsi bir tasarım var dolayısı ile makina daha çok rüzgar yaratıyor, buna birde orjinal kısa tur camı geldiğinde camdan seken rüzgar direk kafaya, kaskete doğru geliyor ve aşırı rüzgar oluşturuyor kasket içerisinde önde hiç camı olmayan ya da kısa spor camı olan xmaxlerde daha çok göğüse vuran rüzgar problemi orjinal kısa tur camlı xmaxlerde kasketin içine dolan bir rüzgar sesi problemi oluyor problemin sebebi kısa tur camı gibi ortaya çıkıyor yaklaşık 44 45 cm orjinal cam ben şimdi 70 cmlik cam takıcam ardından rüzgar ve gürültü durumunu sizlere bildireceğim

ahe
24 Eylül 2019, 16:25
sessiz kask yoktur kulak tıkacı vardır 3m kulak tıkacı alacaksın tertemiz

Kural [ Z ]
24 Eylül 2019, 21:46
Arkadaşlara araştırdığım kadarı ile kesin bilgi olmamak ile birlikte şöyle bir şey buldum, naked racing tip makinalar rüzgarı daha iyi yarabilen makinalar tur camlarıda yok dolayısı ile rüzgar ile muhattaplık daha az xmax te daha kült önden daha geniş karemsi bir tasarım var dolayısı ile makina daha çok rüzgar yaratıyor, buna birde orjinal kısa tur camı geldiğinde camdan seken rüzgar direk kafaya, kaskete doğru geliyor ve aşırı rüzgar oluşturuyor kasket içerisinde önde hiç camı olmayan ya da kısa spor camı olan xmaxlerde daha çok göğüse vuran rüzgar problemi orjinal kısa tur camlı xmaxlerde kasketin içine dolan bir rüzgar sesi problemi oluyor problemin sebebi kısa tur camı gibi ortaya çıkıyor yaklaşık 44 45 cm orjinal cam ben şimdi 70 cmlik cam takıcam ardından rüzgar ve gürültü durumunu sizlere bildireceğim

Kasket

https://www.sapkaal.com/parcali-kasket-sapka-kahverengi-4-kasketler-10798-15-K.jpg

Kask

https://www.motoruma.com/content/images/thumbs/0055773_mt-kask-revenge-skull-kapali-motosiklet-kaski-gri_500.jpeg

fireblade e
24 Eylül 2019, 23:07
Kulak tıkacı kullanın sorununuz çözülecektir,motosiklet kullanmaktan zevk alacaksınız,kaskınız hangi marka olursa olsun tek çare kulak tıkacı.

MahmutBiner
25 Eylül 2019, 10:53

Ben de kullanıyorum nexx x.wed2 modelini gayet memnunum. Benimle beraber gs trophy grubundanda arkadaşlarım aldı hepsi çok memnun. Kask kafa yapınıza uymamış belliki. Her kask kafa yapısına göre ses şiddeti değişkenlik gösterebilir. Kaskın içerisine giren ses ve rüzgarın büyük bir kısmı kaskın alt arka tarafında bulunan yanak padlariyle iç padin birleşiminden içeri girebiliyor. Markalara önyargılı yaklaşmak yerine bu durumu neden yaşadığınızı çözmeye çalışmak ilerdeki seçimleriniz için daha sağlıklı olacaktır. Shoei arai bile alsanız aynı durumu yaşamanız söz konusu olabilir. Haricinde özellikle bir modelden bahsesiyorsanız markayı değil modelini belirtmenizde fayda var.

HerveauX
25 Eylül 2019, 11:07
;4504510']Kasket

https://www.sapkaal.com/parcali-kasket-sapka-kahverengi-4-kasketler-10798-15-K.jpg

Kask

https://www.motoruma.com/content/images/thumbs/0055773_mt-kask-revenge-skull-kapali-motosiklet-kaski-gri_500.jpeg

Sen benim ne taktığımı nerden biliyorsun ? :) ben orada kasket yazdım ki kasket kullanıyorum zaten motosiklet sürerken ?

Kural [ Z ]
25 Eylül 2019, 11:15
"-...direk kafaya, kaskete doğru geliyor ve aşırı rüzgar oluşturuyor kasket içerisinde önde hiç camı olmayan ya da kısa spor camı olan xmaxlerde daha çok göğüse vuran rüzgar problemi orjinal kısa tur camlı xmaxlerde kasketin içine dolan bir rüzgar sesi problemi oluyor problemin sebebi...

Altı çizili kısımlardan biliyorum. Yoksa kulaklarınız olması gereken yerde değil demektir :queen::wiinkk::rendeer:

HerveauX
25 Eylül 2019, 11:26
;4504603']Altı çizili kısımlardan biliyorum. Yoksa kulaklarınız olması gereken yerde değil demektir :queen::wiinkk::rendeer:

altı çizili yerler belli https://eksiup.com/p/b21760613a5o kulaklarım olması gerektiği yerde ve çok iyi duyarlar.