PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Sahip Olmak İstiyorum. Çekincelerim Var.

ersines
17 Eylül 2019, 11:04
Merhaba arkadaşlar 38 yaşındayım. Düzenli bir işte çalışıyorum. Evli değilim..Uzun zamandır motor vlogları takip ediyorum..Motor vloglarını
takip etmeye başlayınca içimde motor tutkusu belirmeye başladı..Hayatımda hiç motor kullanmadım. İki teker üzerinde sadece bisiklet tecrübem var. Aileme ve arkadaşlarıma motor almak istiyorum deyince biraz garip karşıladılar.Sen binemezsin düşersin ölürsün bu yaşta motora mı başlanır vs..Bu biraz hevesimi kırdı destek falan görmedim hiç..ama içimde aşırı motor sürme isteği var :)

Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Vaz mı geçeyim yoksa hayallerimin peşinden mi koşayım?

Yaş 38, 110 kilo, 180 boy

Ne tarz motorla başlayayım. Amacım sadece gezmek vs.Çok Uzak mesafeler değil..

Şimdiden Teşekkürler..

Boldpilot
17 Eylül 2019, 11:21
Trafik tecrübeniz otomobille vs hiç yoksa nmax-pcx tarzı bi scooter, varsa cbr125r -mt125-wr125x tarzı bi vitesli tavsiye ederim.

arndiol
17 Eylül 2019, 11:23
Forumda bircok abimiz 50'sinde başladı; 38'e geç dersem valla kırılırlar :)

Kilo boy olarak baktıgımızda 200+ cc mantıklı olacaktır; 125 cc sizin için yorucu olur.

Tarz olarak ne istediğinize bağlı; bütçe de önemli tabi ki. Önceliğiniz ekipman olmalı.

espresso
17 Eylül 2019, 11:28
Ben 47 yaşında başladım. 48 yaşında ufak bir kazada köprücük kemiğim kırıldı, 6 aydır motora binemiyorum. Benim motor satılık. Ailemi ikna etmeden 2-3 yıl daha binemem sanırım.

Ekipman ve eğitimi ihmal etmeyin. Eğitim deyince de ehliyet kurslarının eğitimi yalnızca sınavı geçmeye yarıyor, sonrasında da eğitim şart.
Ekipman zaten şart, öyle kafama kask takıp yola çıkarım olayı yok. Giyeceğiniz her ekipman olası bir kazada alacağınız hasarı azaltır.

srdrrr
17 Eylül 2019, 11:42
Merhaba.
Ben de sizinle aynı durumdayım. Gezi motoru benim de tercihim. Dominar 400, V Strom 250 ve CRF 250 Rally benim için öne çıkanlar. Ama CRF 250 ile artçılı uzun yol gitmeye pek uygun değil deniliyor. 250 cc olarak CB 250 R da güzel motor gibi. İncelemelerinde ve yorumlarda beğeniliyor.
Ancak çanta takmaya uygun mudur ve uzun yolda artçılı gitmek konusu nasıldır bilemiyorum.

Ekipman konusu ise oldukça önemli.Konuya abone olup, cevapları takip edeceğim.

oktayakgoz
17 Eylül 2019, 11:47
Bende 38 yaşında karar verdim. Daha önce bisiklet tecrübem vardı. Cbr250 ile başladım ama yanlış yaptım. Cbr500 ile başlasaydım çok daha iyiydi. Bir sene sonra cbr650 aldım.
Kişiliğinizi bilmem ama yaşınız bence Türkiye'de motora başlamak için çok uygun. Çocuk değilsiniz ve kendinize hakim olabilirsiniz.
Motor için Türkiye şartlarında söyleyebileceğim şudur. Şayet iyi bir araba tecrübeniz varsa trafiği okuyabilirsiniz. Bu durum bence motor sürmeyi bilmekten çok daha önemli.
Bir buçuk senedir motor kullanıyorum Allah'a şükür daha düşmedim. Olduğu yerde bir iki kere düştü motor. Yedi yaşından beri araba kullanıyorum ve az çok ne olabileceğini bir sürcünün ne yapabileceğini tahmin edebiliyorum. Bir kere kaza riski atlattım ve ondada hisettim hemen kendimi korumaya aldım. Uzun uzun yazamıyorum telefondan yazdığım için. Kısaca iyi bir araba tecrüben var ve gaza gelmem diyorsan motor çok iyi bir seçenek.

Karar verirsen başlamaya o zaman başka tecrübeleride sizinle paylaşırız. Giyim olsun trafikte dikkat edilmesi gereken altın kurallar olsun, sürüş ile ilgili tavsiyeler olsun baya paylaşılacak bilgi var.

matay
17 Eylül 2019, 12:25
Sağa solda da ufak geziler ise istedigin başlangıç olarak pcx 125 al. Baktım sardı olay satar başka bir motor alabilirsin..

gurkanerkan
17 Eylül 2019, 12:29
Öncelikle motosiklet kullanmayı bildiğinizi düşünerek bu tavsiyeleri verdiğimi belirteyim de taşlamasınlar. Kısa mesafe diye alırsınız canınız uzun yol yapmak ister maxi scooter veya Honda Nc serisinden bir motosiklet alabilirsiniz.

istanb_lue
17 Eylül 2019, 12:48
Nmax ve pcx 1.80 boya küçük kalır ama scooter ile başlamanızı tavsiye ederim rahat edersiniz.

evural
17 Eylül 2019, 13:26
2019 model Yamaha xmax 250 al, temiz temiz bin.

UzunYolAdami
17 Eylül 2019, 16:06
yillarca bu dedigini gitara baslamak isteyen insanlara öyleyip durdular bazi zibidi heves kiricilar...
yasini almissin, trafik adabini da biliyorsundur araba kullandigini farzederek.
ehliyetini ama gis akademi (ki ehliyette veriyorlar sanirim) bir yerden duzenli guvenli surus egitimi almaya bak.
zaten biraz motorla hasir nesir olunca sana hitap eden tarzi anlar istedigini alirsin

- Guvenlis surus egitimi
- Tam ekipman

simdiden bol keyifli ve kazasiz surusler dilerim

mavellen
17 Eylül 2019, 16:11
Ben motor almaya karar verdiğimde,bayiiden gidip aldım.Kimseye sormadım.İlk motorun o anki yaşattığı his paha biçilemez.Git al sür.Özgürlükmüş bu diceksin.Ölüm öylede var böylede var.ALLAH hayırlısını versin.

artemis99
17 Eylül 2019, 16:28
Eğitim almalısınız, motora başlamak için ideal yaştasınız. Erkekler 40 ından sonra hayattan daha fazla zevk alırlarmış. Ben de başladığımda 40 yaşındaydım. yaklaşık 6 ay araştırmadan sonra sürücü kursu + eğitim sonra sınav ve 125cc bir scooter alarak bu camiaya katıldım. Siz bir başlayın ortamlara etkinlilere katılın motorcularla tanışın, kimbilir belki de evlenirsiniz bile.

batuhanaslan
17 Eylül 2019, 16:44
GW 250 F cuk oturur sana :D

The Dude
17 Eylül 2019, 16:48
yine mi orta yaş sendromu ?

arndiol
17 Eylül 2019, 16:52
yine mi orta yaş sendromu ?

hemen koreli koniçiva filmi izleyip gaza gelmeli bu orta yaşlılar

Sinan Aksu
17 Eylül 2019, 16:59
elin adamı avrupada 60 yaşında çocuk yapmaya başlıyor.
38 nedir ki?
refleksleriniz, algılarınız önsezileriniz hala açıkken başlayın. en azından hevesmi? tutku mu? öğrenmiş olursunuz.

nyk
17 Eylül 2019, 17:34
Yaşınızın olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum sonuçta profesyonel yarış kariyeri istemiyorsunuz :)

Otomobil tecrübeniz var mı? Otomobille yeterli tecrübeniz varsa trafiği okuyabilir kim ne yapar tahmin edebiliyorsanız çok ağır ya da agresif olmamak kaydıyla istediğiniz motoru alın 250cc herhangi bir motor yeterli olur ama nc750 tarzı sakin karakterli hacimli motosikletlerde olur bence. Güvenli sürüş eğitimi almayı ihmal etmemenizi tavsiye ederim.

Eğer araba/trafik tecrübeniz de yoksa o zaman scooter ile başlamanız daha faydalı olabilir.

YZFR25
17 Eylül 2019, 17:40
Tavsiyem 200-250 cc bir motosiklet ile başlamanız.

esakiz
17 Eylül 2019, 17:50
Ben de benzer şeyler yazacağım. 38 geç bir yaş değil. (ben 34 te başladım)

Otomobil tecrübesi varsa, trafiği okuma anlamında büyük avantaj. 150-200 cc scooter veya CBF150 tarzı motorlar olabilir. Şahis görüşüm ergonomik olarak dik ve rahat oturma pozisyonunun en azından başlangıçta konsantrasyonun tamamını trafiğe ve motora verme açısından yararlı olduğunu düşünüyorum. Koruma ekipmanlarının önemini ver gerekliliğini göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

Gerek otomobilde gerekse başka alanlarda para verip eğitim almayı pek gerekli görmeyiz. Ancak motosiklette bunun tamamen farklı olduğunu ve doğru bir eğitim kurumuna vereceğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alacağınızı belirtmek isterim.

Şimdiden hayırlı olsun.

erensel
17 Eylül 2019, 18:01
36 yaşında 92 kilo ve 2 çocuk babasıyım. Motora 6 ay önce başladım ve geç kalmışım diyorum. Eğitim ve ekipmandan sonra düşük cc scooter ile başladım. (Ucuz ve 0 KM diye Çin malı ile başlamıştım ama bin pişman oldum) şuan Suzuki Addres 110 kullanıyorum gayet keyifli bir motor. Ama bu kiloda çok yeterli olmuyor :) Motor ile trafik tecrübemi arttırıp kısmet olursa önümüzdeki yıl 250cc maxiscooter yada vitesli naked tarzı motor almak niyetindeyim. Size tavsiyem ilk etapta gaz tepkileri çok agresif olamayan kolay kullanabileceğiniz bir motor tercih etmeniz olur.

gurcanozturk
17 Eylül 2019, 18:26
40 yaşında başladım, önce 1250km elektrikli scooter ardından 13000km 200cc scarabeo, 4 aydır da 250cc bir scooter kullanıyorum, 3000km de onunla yapmışım.
Hayatta yaptığım en iyi şey motosiklete başlamak. Her gün kendime küfrediyorum niye daha erken başlamamışım diye.

Seneye hatun izin verirse balkanlar-avrupa yapabilirim bu gidişle :)

Herkes aynı şeyleri yazmış, vucut yapınızı düşününce 150-250cc abs özelliği olan bir scooter işinizi görür.

Medley, Scarabeo, xcity, tricity gibi orta modeller veya 250cc maxi scooter.

Kapali alanda hakimiyet egitimi alin mutlaka.

Keyifle başlayın keyifle sürün.

jarre
17 Eylül 2019, 19:35
125 cc alma hocam sakın 113 kg yim hanımla binince 200 kg oluyor .agilty125 var bakımlarını düzgün ve aksatmadan yapmama ragmen bu ay yağ eksiltmeye başladı 31600 de.şok oldum.ustaya sorduğumda 125 cc küçük geliyor motoru yoruyor bu sebeple yağ yakıyor dedi.

gurcanozturk
17 Eylül 2019, 19:49
125 cc alma hocam sakın 113 kg yim hanımla binince 200 kg oluyor .agilty125 var bakımlarını düzgün ve aksatmadan yapmama ragmen bu ay yağ eksiltmeye başladı 31600 de.şok oldum.ustaya sorduğumda 125 cc küçük geliyor motoru yoruyor bu sebeple yağ yakıyor dedi.

Daha önce okuduğum bilgilerden; küçük cc motorlarda çok zorlayınca aşırı ısınma sebebiyle yağ buharlaşıp eksiliyor, eksilince de mekanik parçalara zarar veriyor.

smtzturk
17 Eylül 2019, 20:18
Bende hocykullanmamisyim. Dreksiyon dersinde 100 cc lik eski bisey kullandim. Sonra pulsar 150 kullandiysaniz m yine. Direksiyon dersinde. Sonra da gittim mt 25 aldim. Cok bi sikinti cekmedim ama, alisana kadar mahalle arasinda baya bi turladim. Cekibecek bir sey yok ama. Pratik yapmak ve dikkatli olmak cok onemli. Benim de yaş 35 şu an motoru da 3 sene önce almıştım.. 👍👍👍🤟🤟🤟

sharkspeedr2
17 Eylül 2019, 20:53
motosiklete başlayın düşünmeyin bile başlangıç olarak 250cc altı herhangi bir makine işinizi görür dünyanın en keyifli şeylerinden biridir emin olun.

arndiol
18 Eylül 2019, 08:18
bu konuyla beraber tahmini forumun yaş ortalamasının 50 olduguna karar verdim :thumleft:

oktayakgoz
18 Eylül 2019, 09:24
Arkadaştan hiç bir yorum gelmemiş. Vazmıgeçti acaba

salih015
18 Eylül 2019, 09:53
merhaba bende motora yeni başladım yaşım 34 bende sizinle aynı durumdaydım hatta ben motoru aldıktan sonra bile çekincelerim vardı 32 yaşında aldım ilk motorumu ybr 125 (boy 176 kilo 76 ) viteslere alışmak vs başlarda biraz zor gelmişti frenleme olsun çok acemilik çektim hatta aldığımın 2. günü kavşaktan dönerken ön freni sıkmam neticesinde motoru yatırdım :)) tabi birşey olmadı hızlanamamıştım bile sadece motor yattı koruma demiri vardı ayağıma geldi parmağım bi kaç gün ağrıdı (motor botu almak lazım ) ve her ışıkta stop ettiriyordum biraz soğudum daha sonra işyerine scooter aldık honda activa onu kullanmaya başladım bu arada ybryi kullanmadım yani çok az kullandım 3,4 ay scooter kullanınca motosiklete alıştım yaklaşık 2 aydır kendi motorumu kullanıyorum ybr yi çok keyifli hocam hafta sonu gelsede motorla gezsem diye bekliyorum neyse lafı çok uzatmayayım çekinmeyin alın motosiklet harika ama tabi koruma ekipmanlarını da eksik etmeyin kask,eldiven,dizlik,dirseklik bana birşey olmaz demeyin alıştıktan sonra çok keyifli :)

mrt20
18 Eylül 2019, 10:06
R serisi grenajlılardan uzak durun derim.
Madem bekarsınız tavsiyem crf250.
Düşsenizde bişey olmaz. Dağ bayır gezersiniz.
Asfalta da uygun.
Bundan iyisi benzinin 3 tl olması. :)

sallami
18 Eylül 2019, 10:11
Merhaba yaşım 49 (ama daha 15'imden gün almadım). 41 (Kırkbir) yıldır araba kullanırım. Bi o kadar da bisiklet 29 Haziran da dükkandan daldım içeri oradan bir motosiklet sar dedim. Arka dükkandan ekipman alıp vurdum yola. O günden beri arabayı çıkarmadım. 350 cc kymco downtown scooter ile başladım. Ehliyeti de aldım. Rahmetli babam bin bir yalanla almadı bana motoru. Kendide binmiş halbuki. İki tekerleğin bütün numarası ileri bakmak. Geçer geçmezi öyle ayarlamak, gözünü bir yere sabitlememek, bir de tır yanından geçerken dar araya girmemek. Bu hayat senin, araba ve bisiklet kullanmayı iyi biliyorsan al ve vur yola. Bu işten zevk alacağını düşünüyorsan vakit kaybetme. Boy 1,72 kilo 105 en 50...

ersines
18 Eylül 2019, 10:21
Arkadaştan hiç bir yorum gelmemiş. Vazmıgeçti acaba

Merhaba yorumları tek tek okuyorum. Vazgeçmedim..yorumları okuyunca hevesim tekrar arttı.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
250 cc altı scooter ile başlayacağım sanırım.

oktayakgoz
18 Eylül 2019, 11:28
Merhaba yorumları tek tek okuyorum. Vazgeçmedim..yorumları okuyunca hevesim tekrar arttı.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Benim motorda tek yaptığım hata 250 ile başlamak oldu. Şuan 650r aldım. 500 ile başlasaydım satma alma ile uğraşmama gerek kalmayacaktı.

Tabi bunu derken yaşına göre diyorum. Dayanamam gaza gelirim diyorsan sakın.

Ekarademir
18 Eylül 2019, 12:14
Bizim grupta 40ından sonra 1000cc varadero ile başlayan var.

Bence düşük cc ile başlanmaz bu yaşta. 125likle başlaması gerekenler yaşı küçük kendine hakim olamayan insanlar. 38 yaşının olgunluğu ile transalp vb bi motor alınabilir. Her türlü gezide yapılabilir.

erkanzdemir
18 Eylül 2019, 12:24

Kilonuz ve boyunuz için 250 cc yamaha scoter sizi çok mutlu edecektir. Kesinlikle ilk motosikletiniz heveslenip racing almayın.
Hatta varsa tanıdıkta felan 2. El scoter alın bir süre sonra gerçekten nasıl bir motosiklete bineceğinize karar verip yola devam edersiniz.
Ben 34 de başladım, keşke daha önce imkanım olsaydı, şimdi 39 yaşındayım, hafta da bir - iki motosiklete ancak biniyorum ve bana müthiş zevk veriyor, garajımda olması bile hayatımı güzelleştiriyor.

espresso
18 Eylül 2019, 15:22
bu konuyla beraber tahmini forumun yaş ortalamasının 50 olduguna karar verdim :thumleft:

Dünden beridir yakın gözlüğü kullanmaya başladım, yaşlılık zormuş. :)

srdrrr
18 Eylül 2019, 19:13
İlk motorum olacak. Honda CB 125 F veya 250 cc CB 250 R düşünüyorum. Alacağım zaman ki maddi durumuma bakacağım.
Biraz araştırıp, inceleme videoları izliyorum. Son iki senede motor fiyatları baya yükselmiş maalesef.

brnkrc
19 Eylül 2019, 08:25
Merhaba, öncesinde hiç ilgisi olmayan biri olarak 30 yaşında motosikletle tanıştım ve 8 senedir zevk ile kullanıyorum. Gerekli belgeleri olan birinden/bir yerden eğitim alıp yolunuza bakmanızı tavsiye ederim. Kısa süre içinde uzun yol yapma isteği de oluşacaktır :) Hayırlı olmasını dilerim.

siyanoz
19 Eylül 2019, 11:39
GW 250 F cuk oturur sana :D

Fuck diye okudum ilk :queen:

250 cc üstü bi vitesli ile başla scooter senin hevesini soğutabilir

okanbagiscan
19 Eylül 2019, 15:50
Dünden beridir yakın gözlüğü kullanmaya başladım, yaşlılık zormuş. :)

Hangi seviyeye kadar dayandın.Benimde yakın gitti.Dur ertelemiyeyimde cumartesine göze randevu alayım :(