PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor bi gidiyor bi gitmiyor?

zeynelhazan
16 Eylül 2019, 21:19
Başlıktaki gibi, bazen rüzgar önden vursa bile yokuşları 100 ile tırmandığım oluyor, bazen hiç rüzgarsız havada düzde 90 zor görüyorum. Buji orijinal yeni, supap ayarını yeni yapmıştım supap ayarlarından şüphelendim kontrol ettim birdaha gayet iyi. Karbüratör/enjektör temizleyici koydum 50km oldu hala aynı sanki. Motor 2012 CB125E 60binde. Sorun ne olabilir?

tommygun
16 Eylül 2019, 21:25
Aşağıda link vereceğim konuyla ilgili olabilir, yüksek rakımlı yere çıkmışsan performans düşebilir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/122479-rakim-yukselmesi-sonrasi-gaz-sorunu.html

Kural [ Z ]
16 Eylül 2019, 21:30
Motor ısısı?

Vites değişiminden önce bir alt vitesteki devir?

Hava sıcaklığı?

Debriyaj kavramasının durumu?

Tek silindirli bir motosiklette açıkçası çok takılmamak gereken durumlardan biridir benim gözümde. 10 km/h ciddi bir fark değil. Soru 100 ile gittiğim yolda bazen 60 ı geçmiyor gibi birşey olsaydı o zaman üzerinde düşünmek gerekebilirdi diyorum ve geri çekiliyorum.

Oasceu1s
16 Eylül 2019, 21:42
ayni yil ve model motosiklete sahibim. 90km ile seyahat bile cok rahatsız edici geliyor bana. cunku inanilmas bağırıyor ve titriyor. sanırım sizde de oyledir. en ideali 60 70 5. viteste gitmek gibi geliyor bana.

ufoz
16 Eylül 2019, 23:00
Başlıktaki gibi, bazen rüzgar önden vursa bile yokuşları 100 ile tırmandığım oluyor, bazen hiç rüzgarsız havada düzde 90 zor görüyorum. Buji orijinal yeni, supap ayarını yeni yapmıştım supap ayarlarından şüphelendim kontrol ettim birdaha gayet iyi. Karbüratör/enjektör temizleyici koydum 50km oldu hala aynı sanki. Motor 2012 CB125E 60binde. Sorun ne olabilir?

Dış hava sıcaklığını gözleyin.

Ben benim BN125'in 20-25°C aralığındaki hava sıcaklığını sevdiğini düşünmeye başladım.
Nem ve basınç faktörlerinede ayrıca bakacağım bir ara.

Sizde gözleyin bakalım ne çıkacak.

zeynelhazan
16 Eylül 2019, 23:13
Aşağıda link vereceğim konuyla ilgili olabilir, yüksek rakımlı yere çıkmışsan performans düşebilir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/122479-rakim-yukselmesi-sonrasi-gaz-sorunu.html

Aslinda en buyuk korkum buydu, hava ayarı vidasını yapıştırmışlar ne yaptıysam açılmıyor. Hatta diş kalmadı diyebilirim vidada, en son motorcularda birebir benzeyen karbüratör bulursam uyguna alıp tamir takımıyla yenileyeceğim artık. Niye sabitliyorsun kardeşim şu civatayı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

;4502901']Motor ısısı?

Vites değişiminden önce bir alt vitesteki devir?

Hava sıcaklığı?

Debriyaj kavramasının durumu?

Tek silindirli bir motosiklette açıkçası çok takılmamak gereken durumlardan biridir benim gözümde. 10 km/h ciddi bir fark değil. Soru 100 ile gittiğim yolda bazen 60 ı geçmiyor gibi birşey olsaydı o zaman üzerinde düşünmek gerekebilirdi diyorum ve geri çekiliyorum.

Motor ısısı farketmeksizin oluyor, soğukken zaten asla çeyrek-yarım gazın üstüne çıkmam. Hava sıcaklığını gözlemleyeyim diyorum soğukken biraz isteksiz gidiyor, iyi güzel devirleniyorda sanki zorla yaptırıyormuşuz gibi makineye. Kavrama iyi durumda zannımca. 27bindeki CBF ile kıyaslarsam aynı gibi hatta ayarı bile aynı gibi. Yani aslında problem 5dk önce kuduran motor neden sonra 50ccye dönüşüyor onu anlamıyorum. Bazen bu benim motorum mu diyorum CBF ile başa baş gittiğimiz oluyor daha sonra işte tripleniyor alet.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:10 ----------

ayni yil ve model motosiklete sahibim. 90km ile seyahat bile cok rahatsız edici geliyor bana. cunku inanilmas bağırıyor ve titriyor. sanırım sizde de oyledir. en ideali 60 70 5. viteste gitmek gibi geliyor bana.

15-42 disli var ustunde, %6lik bi hiz artisi var ama yine de 80-90 fena degil. He Motul 5100 15-50 varken cidden titresim cok azdi. Suan elf 10w-40 koydum memnunum diyemem suanlik 700km oldu.

arndiol
17 Eylül 2019, 10:35
Benzin kalitesi
Motorun sıcaklık durumu

vs.

zeynelhazan
17 Eylül 2019, 22:50
Benzin kalitesi
Motorun sıcaklık durumu

vs.

Yahu motor soğukken sıcakken aynı, bu hafta çok dikkat ettim dershane, iş arası giderken ışıklarda kalktıktan sonra 2-3 kere gazlarsam 5. gazlamada aynı performansı vermiyor örneğin. Benzin yetişmiyor sanırsam bir de 2,3,4 çok iyi ama 5. vitese attığımda bariz çekiş düşüşü var.

zeynelhazan
05 Aralık 2019, 15:43
Konuyla alakalı bir detayı farkettik;
Hadi benim motorum karbüratörlü 19xx teknolojisi, 3 ayda şunu anladık ki araba da Karabük'e girer girmez çekişten düşüyor. Motordan ses geliyor ama o kudurma o devirlenme yok. Sanırım Karabük havası aşırı pis bir şehir. Oksijen oranı az mıdır nedir.