PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bi' hayırlı olsununuzu alırım :)

RideForLife.
14 Eylül 2019, 15:18
Selamlar,

Bugün hayırlısı ile yeni motorum olan MH 150 Drift'i yakın bir arkadaşımdan aldım. 3100km'de 2017 model. Bir kere sağa yatması var ama koruma demirinde kaldı fakat arka fren demirini yamulttu.. Bir kerede sola düşmesi var. Depoda izini görebilirsiniz.

Aslında eski motorumdan da memnumdum fakat uzun yola gitme isteği, şehir içinde azıcık daha atik olmasını istemem nedeniyle değiştirmek istiyordum.

Motorun fren hidroliği ve motor yağını değiştirmem gerek çünkü motor 4 aydır yatıyormuş. Frenide neredeyse gidona kadar basmama rağmen kuvvetli bir tutuş yok. Ayrıca bazı parçalarında yağmurdan dolayı paslanmalar var.

Motor ile hertürlü önerinizi, 'maşallah'ınızı ve 'hayırlı olsun'unuzu alırım :)

Ayrıca eski motorumun ilanınıda şurdan (http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-ilanlari/198314-titizlikle-bakilmis-ilk-goz-agrisi-sikintisiz-kirmizi-razore-antalya.html) görebilirsiniz.

Buyrun fotoğrafları :)

https://i.hizliresim.com/6DG7ZE.jpg

https://i.hizliresim.com/WXRAVP.jpg

https://i.hizliresim.com/odlPZ7.jpg

https://i.hizliresim.com/VQR5LP.jpg

https://i.hizliresim.com/p5VqRJ.jpg

https://i.hizliresim.com/anRJo7.jpg

https://i.hizliresim.com/86o0lA.jpg

https://i.hizliresim.com/DOqVlZ.jpg

arndiol
14 Eylül 2019, 15:26
benim vulture ile aynı motor blogunu kullanıyor.
Şehir içi cok rahat; tork nedneiyle zaten ışıklarda fırlıyor motor, kendi sınıfına göre cok iyi :)

90 sabit hız ile uzun yol yaparım diyorsan sıkıntı yok ancak titreşim nedeniyle yaklasık 1 saat sonra ayagın uyuşmuş oluyor.

Dipnot: castrol yağ bu motora iyi gelmiyor bilgin olsun.

hayırlı olsun; dış kısmına yorum yapamam ancak motor yapısı olarak guzel bır tercıh.

Remzidemir41
14 Eylül 2019, 15:28
Hayırlı olsunn. Kazasız belasız kullanman dileklerim ile 🙏🏻

erkanzdemir
14 Eylül 2019, 16:00
Hayırlı olsun.
Ufak tefek düşmeler olacak elbet bence sorun yapılacak şeyler değil kazasız belasız sürüşleriniz olsun.
Paslı noktalar için belki pas sökücü sıkıp silerek temizleyebilirsiniz sonrası tekrar paslanmayı belki yağlı bırakarak önleyebilirsiniz, haricinde malzeme paslanmaz olmalıydı, Ancak maliyetler nedeniyle malesef normal malzemeler kullanılıyor ve paslanıyor.

RideForLife.
14 Eylül 2019, 16:07
Şehir içi cok rahat; tork nedneiyle zaten ışıklarda fırlıyor motor, kendi sınıfına göre cok iyi :)

90 sabit hız ile uzun yol yaparım diyorsan sıkıntı yok ancak titreşim nedeniyle yaklasık 1 saat sonra ayagın uyuşmuş oluyor.

hayırlı olsun; dış kısmına yorum yapamam ancak motor yapısı olarak guzel bır tercıh.

Teşekkür ederim Arndiol. Torku gerçekten güzel, hoşuma gitti. Eski motora göre baya atik geliyor tabii :).

Sen yağ olarak ne kullanıyordun? Ben Shell Advance 10-40 düşünüyorum. Eski motorumda da hep bunu kullanırdım herhangi bir problem yaşamadım.

Bu arada, arada seni rahatsız edebilirim motor konusunda haberin olsun :) .

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:04 ----------

Hayırlı olsunn. Kazasız belasız kullanman dileklerim ile ����

Çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:06 ----------

Hayırlı olsun.
Ufak tefek düşmeler olacak elbet bence sorun yapılacak şeyler değil kazasız belasız sürüşleriniz olsun.
Paslı noktalar için belki pas sökücü sıkıp silerek temizleyebilirsiniz sonrası tekrar paslanmayı belki yağlı bırakarak önleyebilirsiniz, haricinde malzeme paslanmaz olmalıydı, Ancak maliyetler nedeniyle malesef normal malzemeler kullanılıyor ve paslanıyor.

Çok teşekkür ederim.

Paslanan yerleri zımpara ile temizleyip daha sonra boyasam nasıl olur? Egzoz borusunuda boyamam gerekiyor, ondada paslanan yerler var. Ayrıca orjinal egzoza geri çevireceğim büyük ihtimalle.

Boldpilot
14 Eylül 2019, 16:10
hayırlı olsun, kazasız belasız ağız tadıyla kullanırsın inşaallah

RideForLife.
14 Eylül 2019, 16:22
hayırlı olsun, kazasız belasız ağız tadıyla kullanırsın inşaallah

Eyvallah Abi, çok teşekkür ederim.

SuleymanE
14 Eylül 2019, 16:24
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız kullan inşallah.

Mcht-mico
14 Eylül 2019, 16:29
ilandaki motosikletinizdeki yag sıcaklık göstergesi nasıl bişey?

06Serhat
14 Eylül 2019, 17:38
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle. Beklentim kask, kıyafet, ekipman tam teşekküllü bir şekilde apaçi olmadan kurallara uyarak kullanmandır.

hokahey
14 Eylül 2019, 18:20
Hayırlı olsun

Kursad55
14 Eylül 2019, 18:21
Hayırlı olsun kardeşim. Allah kaza bela vermesin.

darkmotor
14 Eylül 2019, 21:34
Hayırlı olsun, Allah kazasız belasız sürmeyi nasip etsin. Orjinal eksoz takman motor için daha iyi olur, büyük ihtimal üstündeki eksoz torku baya düşürmüştür. Orjinal eksozu takınca tork artışını hissedersin.

RideForLife.
14 Eylül 2019, 23:38
ilandaki motosikletinizdeki yag sıcaklık göstergesi nasıl bişey?

Yağ çubuğunun olduğu yere takılan termometremsi bişi. Aynı yağ çubuğu gibi takıyorsunuz oraya, termometrenin çubuğu yağa değiyor. Yağ ısındıkça termometredeki gösterilen sıcaklık artıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:27 ----------

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle. Beklentim kask, kıyafet, ekipman tam teşekküllü bir şekilde apaçi olmadan kurallara uyarak kullanmandır.

Kesinlikle her zaman tam ekipman kullanırım. Fotoğrafta ceket gözükmesede üzerimdeydi :). Apaçi olmaktan nefret ederim. O yüzden hemen egzoz'u değiştireceğim, orijinal haline geri çevireceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:28 ----------

Hayırlı olsun, Allah kazasız belasız sürmeyi nasip etsin. Orjinal eksoz takman motor için daha iyi olur, büyük ihtimal üstündeki eksoz torku baya düşürmüştür. Orjinal eksozu takınca tork artışını hissedersin.

Teşekkür ederim. Replika egzozu orjinal boruya kaynak yapmışlar. Sanırım tekrar kaynakçıya gidip orjinal egzozu kaynattırmak gerekecek. Ben zaten her zaman orijinalci biriyim. Ayrıca görüntüsü her ne kadar az buçuk iyi olsada maalesef ses çok kötü. Ki susturucu olmasına rağmen.. Mahallede 2bin devri geçmeden tın tın gitmek zorunda kalıyorum, ana yolda da kafam şişiyor maaalesef. Motoru garaja çektim, egzozu halledene kadar binmemeyi düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:31 ----------

Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız kullan inşallah.

Teşekkür ederim.

OwLRider
15 Eylül 2019, 00:05
Hayırlı olsun kazasız belasız :)Montunuz ve eldiveniniz toprak ve mıcır yüzü görmesin inşallah :)

RideForLife.
15 Eylül 2019, 01:02
Hayırlı olsun

Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:59 ----------

Hayırlı olsun kardeşim. Allah kaza bela vermesin.

Teşekkür ederim :) .

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:01 ----------

Hayırlı olsun kazasız belasız :)Montunuz ve eldiveniniz toprak ve mıcır yüzü görmesin inşallah :)

Amin inşallah, çok sağolun :) .

Tengri
15 Eylül 2019, 01:24
Hayırlı olsun hemşehrim, kazasız belasız - iyi günlerde sürersin inşallah

fz6_fazer
15 Eylül 2019, 09:16
Hayırllı uğurlu olsun,arka teker eğri mi? :):):)

Kural [ Z ]
15 Eylül 2019, 11:13
Hayırlı uğurlu olsun. Siz beğeniyorsanız gerisi boş. Güle güle ve zevkle kullanın.

Ön sağ tekerdeki kilometre sayacının kablosunu ön çamurluktan ayrı tutan ve o aşınmayı engelleyen küçük bir lastik parça var. Onu veya benzerini kullanırsanız o kısım daha fazla hasar görmez.

Plastik parçalardaki sürtünme v.s. konuları için basit bir sprey boya iş görür.

Metal kısımlardaki paslanmalar için; önce bir parça zımpara veya tel fırça ile (parçaları sökmeye gerek yok, ama çevresine değmesinler) paslardan biraz arındırın ve zincir spreyini bu kısımlara biraz sıkıp öyle bırakın. Artık paslanmayacaklardır. Görüntüyü iyice kurtarmak isterseniz daha sonrasında bir balata spreyi ile yağı ve kiri temizleyip yine sprey boya ile üzerlerini boyayabilirsiniz. Ancak pas alttan yürür ve boyayı yine atar. O yüzden yağlayıp bırakmanızı öneririm.

Sanıyorum ki lastikleri değiştirilmemiş. ANLAS gibi çok daha kaliteli bir markanın lastikleri ile değiştirmeniz, motosikletin tüm karakterini ve sizin sürüş güvenliğinizi arttıracaktır. Şiddetle öneririm.

Motor yağını MOTUL 5100 öneririm. Klavuzda yazanı bilemiyorum ancak 5100 10W-40 veya 15W-50 oldukça uygun olur kanısındayım. Bir de önemli bir not, Mondial Z-One 180' de motor yağı değişimi 1.000 km' de bir yapılıyor (motor bloğunda ve kullanım klavuzunda yazar). Sizin motosikletiniz için değişim aralığını kontrol edin.

Fren hidroliğinizin bahsettiğiniz sorun ile alakası var mı emin değilim. Ancak yararı olur zararı olmaz, zaten 2017 diyorsunuz, zamanı gelmiş. Fakat fren performansındaki sorun genellikle fren balatalarından kaynaklanıyor. Daha kaliteli bir balata sorunu çözecektir. Siz yine de DOT3 veya DOT4 fren hidroliği ile değişimi yapın.

Tekrar hayırlı olsun, tekeriniz düz bassın. Gaza gelmeden güvenle kullanın :cat:

RideForLife.
15 Eylül 2019, 13:07
Hayırlı olsun hemşehrim, kazasız belasız - iyi günlerde sürersin inşallah

Teşekkür ederim :) .

levend84
15 Eylül 2019, 13:11
Hayirli olsun motorun,

Ayağini yerden kesiyorsa mesele bitmiştir.

Driftin alt makinasi sağlamdir,parça bol,tamiri basit..

RideForLife.
15 Eylül 2019, 13:14
;4502482']Hayırlı uğurlu olsun. Siz beğeniyorsanız gerisi boş. Güle güle ve zevkle kullanın.

Ön sağ tekerdeki kilometre sayacının kablosunu ön çamurluktan ayrı tutan ve o aşınmayı engelleyen küçük bir lastik parça var. Onu veya benzerini kullanırsanız o kısım daha fazla hasar görmez.

Plastik parçalardaki sürtünme v.s. konuları için basit bir sprey boya iş görür.

Metal kısımlardaki paslanmalar için; önce bir parça zımpara veya tel fırça ile (parçaları sökmeye gerek yok, ama çevresine değmesinler) paslardan biraz arındırın ve zincir spreyini bu kısımlara biraz sıkıp öyle bırakın. Artık paslanmayacaklardır. Görüntüyü iyice kurtarmak isterseniz daha sonrasında bir balata spreyi ile yağı ve kiri temizleyip yine sprey boya ile üzerlerini boyayabilirsiniz. Ancak pas alttan yürür ve boyayı yine atar. O yüzden yağlayıp bırakmanızı öneririm.

Sanıyorum ki lastikleri değiştirilmemiş. ANLAS gibi çok daha kaliteli bir markanın lastikleri ile değiştirmeniz, motosikletin tüm karakterini ve sizin sürüş güvenliğinizi arttıracaktır. Şiddetle öneririm.

Motor yağını MOTUL 5100 öneririm. Klavuzda yazanı bilemiyorum ancak 5100 10W-40 veya 15W-50 oldukça uygun olur kanısındayım. Bir de önemli bir not, Mondial Z-One 180' de motor yağı değişimi 1.000 km' de bir yapılıyor (motor bloğunda ve kullanım klavuzunda yazar). Sizin motosikletiniz için değişim aralığını kontrol edin.

Fren hidroliğinizin bahsettiğiniz sorun ile alakası var mı emin değilim. Ancak yararı olur zararı olmaz, zaten 2017 diyorsunuz, zamanı gelmiş. Fakat fren performansındaki sorun genellikle fren balatalarından kaynaklanıyor. Daha kaliteli bir balata sorunu çözecektir. Siz yine de DOT3 veya DOT4 fren hidroliği ile değişimi yapın.

Tekrar hayırlı olsun, tekeriniz düz bassın. Gaza gelmeden güvenle kullanın :cat:

Üstad bu nasıl güzel yorumdur böyle :)

Kilometre telinin oldğu yere bir çözüm bulsam iyi olacak, pek güzel gözükmüyor gerçekten. Oranın parçası satılıyor alıp takmam gerek.

Pas meselesi kafamı kurcalıyor. Motor açıkta durmuş 3-4 ay ve o kadar çok yağmur yemiş ki şasenin bazı kaynak bölgeleri bile pas tutmuş. Bu cidden canımı sıktı ama çözülemeyecek problem değil gibi gözüküyor.

Lastik konusundada düşünclerim var ama şuan bütçemi sıfıra yakın ettim. Bir süre idare etmem gerekecek maalesef.

Yağı kullanım kitapçığında her 1000 kmde değiştirin diyor ama ben bu aralığın çok kısa olduğunu düşünüyorum açıkçası. Eski motorumda 3000'de bir değiştirirdim. Bunda da aynı şekilde devam etmeyi düşünüyorum. Motoru fazla sıkıştıran hor kullanan bir yapım yok.

Güzel temenniniz için teşekkür ederim. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:12 ----------

Hayırllı uğurlu olsun,arka teker eğri mi? :):):)

Teşekkür ederim, arka tekeri eğik değil :) . Bence bu soruyla farklı bir şey demek istediniz sanırım ama ben anlamadım :queen: .

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:13 ----------

Hayirli olsun motorun,

Ayağini yerden kesiyorsa mesele bitmiştir.

Driftin alt makinasi sağlamdir,parça bol,tamiri basit..

Teşekkür ederim. Evet şimdi parça fiyatlarına bakıyordum, sizinle aynı şeyi düşünüyorum :) .

Vista86
15 Eylül 2019, 15:02
Hayırlı olsun.. Güle güle ve sağlıkla kullan..

Motosikleti değiştirme düşüncesi bende de başladı..

Her yeni motosiklet yeni bir deneyim ve yeni bir heyecan oluyor..

Uzun ve kazasız yolculuklar..

Blackeagletr
15 Eylül 2019, 18:17
Hayırlı olsun. Şuanlık bir drift kullanıcı olarak ben de tavsiye vereyim.

Lastikleri çok tırttır, öncelikle iyi marka bir lastik ile değiştirin. Frenleri de çok iyi değildir özellikle arka fren çok hissizdir, o yüzden lastikler çok kritik.
Bu motor epey bir yağmur altında eziyet çekmiş, bu yüzden iyi bir zımparalama yağlama işleminden geçirmek gerek paslanmanın önüne geçmek için.
Zinciri tatsız anılar yaşamamak için Arch veya Choco 428h zincir ile değiştirin.
Topcase takacaksanız orjinal çanta tutacağı plastiktir, epey bir sallar, yük olursa da kırılır. Demirden bir çanta demiri almalısınız.
Selesi baya rahatsızdır, şu kalın sele fileleri epey iş görüyor.
Egzozu da bütçeniz uygun olunca orjinaliyle değiştirirseniz hem kendinize, hem çehrenize yararı olur.
Onun dışında sorunlu bir motor değil zaten, kazasız belasız sürüşler.

jacob34
15 Eylül 2019, 20:28
özellikle paslanan yerleri nasıl hallettiğini takip edeceğim. bana da bir çözüm lazım. mutlaka haberdar et @RideForLife.

Kural [ Z ]
15 Eylül 2019, 20:33
özellikle paslanan yerleri nasıl hallettiğini takip edeceğim. bana da bir çözüm lazım. mutlaka haberdar et @RideForLife.

Kola + bulaşık teli sonrası su ile durulayıp tam kuruttuktan sonra motor yağı veya zincir yağı ile yağlayın. Boyanmaya müsait ise boyayın. En makul ve pratik çözüm.

jacob34
15 Eylül 2019, 21:43
;4502595']Kola + bulaşık teli sonrası su ile durulayıp tam kuruttuktan sonra motor yağı veya zincir yağı ile yağlayın. Boyanmaya müsait ise boyayın. En makul ve pratik çözüm.

bildiğimiz nalburlarda satılan normal sprey ile mi? yoksa oto kaportacıda fırın boya mı yapmak lazım. eğer ikinci şık olması gereken ise pek uğraşacağımı sanmıyorum :)

yürekçe
15 Eylül 2019, 23:18
Mc150 kullanıyorum, inanın ki bu mototdan daha önce haberim olsa hero karizma 250cc diye almaz bunu alırdım.
Müthiş hoş ve refleksli bir motor bloğuna sahip.
Hayırlı uğurlu olsun..

RideForLife.
16 Eylül 2019, 09:02
Hayırlı olsun. Şuanlık bir drift kullanıcı olarak ben de tavsiye vereyim.

Lastikleri çok tırttır, öncelikle iyi marka bir lastik ile değiştirin. Frenleri de çok iyi değildir özellikle arka fren çok hissizdir, o yüzden lastikler çok kritik.
Bu motor epey bir yağmur altında eziyet çekmiş, bu yüzden iyi bir zımparalama yağlama işleminden geçirmek gerek paslanmanın önüne geçmek için.
Zinciri tatsız anılar yaşamamak için Arch veya Choco 428h zincir ile değiştirin.
Topcase takacaksanız orjinal çanta tutacağı plastiktir, epey bir sallar, yük olursa da kırılır. Demirden bir çanta demiri almalısınız.
Selesi baya rahatsızdır, şu kalın sele fileleri epey iş görüyor.
Egzozu da bütçeniz uygun olunca orjinaliyle değiştirirseniz hem kendinize, hem çehrenize yararı olur.
Onun dışında sorunlu bir motor değil zaten, kazasız belasız sürüşler.

Arka taşıyıcının plastik olduğunu bilmiyordum. Keşke demirden olsaymış..

Selesi bana rahat geldi açıkçası fakat uzun yolda ne olur pek tahmin edemiyorum.

Egzozu değiştirmek şart. Değiştirene kadar binmeyi düşünmüyorum zaten.

Teşekkür ederim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Mc150 kullanıyorum, inanın ki bu mototdan daha önce haberim olsa hero karizma 250cc diye almaz bunu alırdım.
Müthiş hoş ve refleksli bir motor bloğuna sahip.
Hayırlı uğurlu olsun..

:) Teşekkür ederim.

Mertcan39
16 Eylül 2019, 09:03

castrol yağ iyi gelmiyor mu 94 bin km boyunca sadece 2 kez farklı marka kullandım :)

RideForLife.
16 Eylül 2019, 09:07

Tamamdır buraya yazarım Jacob34.

arndiol
16 Eylül 2019, 09:23
Motul kullanıyordum yarı sentetik; sonra bakımda castrol koydular.

Motorda fazladan bir ısınma oluyor gibi geldi ancak artık seleye vurunca uzun yolda 750 km'de değiştirdim tekrardan.

istanbuls34
16 Eylül 2019, 18:40
Hayırlı olsun hocam öncelikle. Birşey sormak isterim aynı motor bende de var. Arka frene bastığınız zaman fren pedalı birden aşşağıya düşüyor mu ? Bende böyle bir olay var kronik mi merak ettim. Benimki 2018 model.

RideForLife.
16 Eylül 2019, 19:20
Motul kullanıyordum yarı sentetik; sonra bakımda castrol koydular.

Motorda fazladan bir ısınma oluyor gibi geldi ancak artık seleye vurunca uzun yolda 750 km'de değiştirdim tekrardan.

Eyvallah Arnidol.Ben bu arada 1000km bakım aralığının çok düşük olduğunu düşünüyorum. Sen her 1000kmde bir bakım yaptın mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Hayırlı olsun hocam öncelikle. Birşey sormak isterim aynı motor bende de var. Arka frene bastığınız zaman fren pedalı birden aşşağıya düşüyor mu ? Bende böyle bir olay var kronik mi merak ettim. Benimki 2018 model.

Teşekkür ederim. Şuan fren pedalı yamuk ve motorun egzozunu değiştirip orijinal hale getirmeden binmeme kararı aldım. Bindiğim süre zarfındada dikkatimi çekmedi açıkçası. O yüzde tam olarak bilmiyorum. Fakat test edince size geri dönüş sağlayayım.

arndiol
17 Eylül 2019, 08:12
Eyvallah Arnidol.Ben bu arada 1000km bakım aralığının çok düşük olduğunu düşünüyorum. Sen her 1000kmde bir bakım yaptın mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Teşekkür ederim. Şuan fren pedalı yamuk ve motorun egzozunu değiştirip orijinal hale getirmeden binmeme kararı aldım. Bindiğim süre zarfındada dikkatimi çekmedi açıkçası. O yüzde tam olarak bilmiyorum. Fakat test edince size geri dönüş sağlayayım.

Yok yav; öyle şey mi olur. Tek sıkıntı motor yağ eksiltiyor nedense; ona dikkat etmen lazım; ama öyle cok olmadıgından 2 bin km yetti bana yağ

Zincirine, frenine, yağ eksiltip eksiltmediğine dikkat et. Ben 14 binde aldım motoru direk bakıma soktum, sonra baska bir ustaya 16 binde tekrar soktum (ilk usta 2 bin km dedi) ; ikici usta 1500'de bir bakım yaptırmanda fayda var ama kendin kontrollerini yapıyorsan 2 bin yeterki dedi.

mombohunter
17 Eylül 2019, 10:40
Hayırlı olsun sağlıkla güzel günlerde kullanın.