PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Zorlandığında Sübap Kapatıyor

moli0046
13 Eylül 2019, 20:54
Herkeze İyi Akşamlar
Motosikletim geçenlerde sübap kesti,tamirciye götürdüm mil ve sübapları büküldüğü için değiştirdi.
İlk etapda sübapları gevşek bıraktı 200km sonra gel ayar yapalım dedi.
200km sonra gittim sübap ayarı yaptı

Ondan sonra 15km yol yapıp eve geldim ve boş vitesde gaz verdim (9-10bin devir)
Motor bi anda stop etti ne yaptıysam çalışmadı.
Ustayı çağırdım baktı egzoz sübabı kapanmıştı arasında hiç boşluk yoktu göz kararı ayarladı motoru zorlamışsın yada sübaplar sıkı olmuş ondan olabilir dedi
ve motoru yapıp gitti.

1 2 saat sonra yola çıktım boşta gaz verdim yine stop etti iterek eve götürdüm baktım yine egzoz sübabı kendini kapatmış motoru ayak marşı ile göz kararı senteye alıp sübabı gevşettim 1-2mm kadar motor çalıştı.
Bu akşam 10km yola çıktım dönüşte 9bin 10bin devir civarlarında motoru kullandım
Gazdan elimi çekince yine stop etti

Sizce motorun arızası nedir?

(çok uzun oldu kusura bakmayın)

zeynelhazan
13 Eylül 2019, 21:02
Supap alıştırması yapmadan takmış sanırsam

moli0046
13 Eylül 2019, 21:24
Supap alıştırması yapmadan takmış sanırsam

ilk 200km düşük devirde (sabit değil)
güzelce rodaj yaptım.Yinede faydası olmadı heralde
Sizin dediğiniz macun gibi şeyle sübap yataklarını alıştırmasımı lazım
Eğer bundan kaynaklanıyorsa usta böyle bişey yapmadı.

zeynelhazan
13 Eylül 2019, 21:31
Büyük ihtimal ondan kaynaklanıyor, bu arada boşta yüksek devir çevirmek kranka zarar veriyor diye biliyorum.

levend84
13 Eylül 2019, 21:32
Ayar yapilirken,

Motor sıcakmıydı?
Soğukmuydu?

Veya subapa basan piyano dedikleri zamazingo somunu mu gevşiyor..

Moturun markasi/modeli ne?

moli0046
13 Eylül 2019, 21:35
Ayar yapilirken,

Motor sıcakmıydı?
Soğukmuydu?

Veya subapa basan piyano dedikleri zamazingo somunu mu gevşiyor..

İlk 200km den sonra ayar yapılırken motor aşırı sıcak değildi ama el yakıyodu
somunda normal sıklıktaydı

levend84
13 Eylül 2019, 21:37
İlk 200km den sonra ayar yapılırken motor aşırı sıcak değildi ama el yakıyodu
somunda normal sıklıktaydı

Ayar motur tam soğuk iken yapilir.

Bazi ustayim diyen bisiklet tamirinden gelen kişiler sentil bile kullanmiyor,el yordamiyla yapiyor.

Sen ilk evvela eyi bir ``usta`` bul

zeynelhazan
13 Eylül 2019, 21:57
En az 8 saat beklemesi lazım motorun levend84 abimin dediği gibi. Usta bozacağına ben bozayım bu Mayısta olanlardan sonra ustalara el sürdürtmüyorum motoruma.

hasmet
13 Eylül 2019, 22:24
Herkeze İyi Akşamlar
Motosikletim geçenlerde sübap kesti,tamirciye götürdüm mil ve sübapları büküldüğü için değiştirdi.
İlk etapda sübapları gevşek bıraktı 200km sonra gel ayar yapalım dedi.
200km sonra gittim sübap ayarı yaptı

Ondan sonra 15km yol yapıp eve geldim ve boş vitesde gaz verdim (9-10bin devir)
Motor bi anda stop etti ne yaptıysam çalışmadı.
Ustayı çağırdım baktı egzoz sübabı kapanmıştı arasında hiç boşluk yoktu göz kararı ayarladı motoru zorlamışsın yada sübaplar sıkı olmuş ondan olabilir dedi
ve motoru yapıp gitti.

1 2 saat sonra yola çıktım boşta gaz verdim yine stop etti iterek eve götürdüm baktım yine egzoz sübabı kendini kapatmış motoru ayak marşı ile göz kararı senteye alıp sübabı gevşettim 1-2mm kadar motor çalıştı.
Bu akşam 10km yola çıktım dönüşte 9bin 10bin devir civarlarında motoru kullandım
Gazdan elimi çekince yine stop etti

Sizce motorun arızası nedir?

(çok uzun oldu kusura bakmayın)

Subabi degistiren usta, ayarini yapan ayni usta, bu sorunu cozume ulastirmasi gereken de o degil mi?

Eger forumu ustaya tercih ediyorsaniz muhtemelen ustayi degistirmeniz gerekli. Yaptigi isin arkasinda olmayan insanlara is yaptirmamak lazim, ne kadar ucuz olursa olsun.

telike
13 Eylül 2019, 22:38

Bazi ustayim diyen bisiklet tamirinden gelen kişiler sentil bile kullanmiyor,el yordamiyla yapiyor.

Sentilin ne olduğunu bilip kullanmamak, ben böyle daha iyi yapıyorum demek var. Bi de sentilden haberi olmayan adam var

Nikkfurie
14 Eylül 2019, 01:18

piyanolar bozuk ise o motor sentille ayar tutmaz el yordamı ile yapmak daha iyi sonuç verir , aşırı yıpranmış bloktan egzantrikli motorlarda yine supap ayarı motor stop edildikten yarım saat sonra sıcak iken yapılmalı , yüksek devirde yaşanan subap sorunları yayların deforme olmasındandır , subap motor hızına uyumlu kapanamadığı için pistona çarpar , eğrilir , ayarı bozulur , tırnakları atar , piyano itecekden kurtulur vs..