PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : plaka değiştirme

Halilyildiz
13 Eylül 2019, 16:07
Abiler merhabalar arkadaşımın motorunu aldım ve plakayı değiştirmek istiyorum internette biraz araştırma yaptım ama birşey anlayamadım birde size sormak istedim

arndiol
13 Eylül 2019, 16:10
Klasik konu :)

Eski plakayı söküyorsun; notere gidiyorsun. Sonra elinde eski plaka ve noter kagıdı plaka basım yerine gidip plakanı bastırıyorsun.

Eğer fiziki olarak plakan yoksa emnniyet süreci de işin içine giriyor; var ise emniyetlik bir durumun yok.

-Sistem yine değiştiyse bilemem; birkaç ay once boyleydı

karaca3
13 Eylül 2019, 16:11
satışı almadıysanız.noterde soruyorlar plaka degişecekmi.
o zaman soylersınız yada siz plakayı degiştirmrk ıstediginizi soyleyin.
plaka basım kagıdını ve ruhsatı noterden alıyorsunuz.

Halilyildiz
13 Eylül 2019, 16:15
daha motorun satışını üstüme almadım arkadaşımın adına hala ruhsat plkada delmişler ve katlamışlar plakayı yenileme işlemini nasıl yapıcaz

mavellen
13 Eylül 2019, 16:17
Aynı bölgede igamet ediyorsanız satışdan sonra bile değişiklik olmuyor.

Halilyildiz
13 Eylül 2019, 16:24
Aynı bölgede igamet ediyorsanız satışdan sonra bile değişiklik olmuyor.

ikimizde istanbulda ikhamet ediyoruz ama semt ler farklı o maltepede ben sancaktepede ikhamet ediyorum

arndiol
13 Eylül 2019, 16:33
daha motorun satışını üstüme almadım arkadaşımın adına hala ruhsat plkada delmişler ve katlamışlar plakayı yenileme işlemini nasıl yapıcaz

almadıysan noterde soruyorlar; değiştircem de sonra direk git bastır plakayı.

Halilyildiz
13 Eylül 2019, 16:36
almadıysan noterde soruyorlar; değiştircem de sonra direk git bastır plakayı.

hacı emmi motorun muayeneside yok onuda yaptırıcaz plaka o şekilde geçmez plakayı yenilemem için hangi belgeleri almam lazım

hisvarlar
13 Eylül 2019, 16:40
Geçen hafta bu işlemi yaptım.
Noterde sana soracaklar plakayı değiştirmek istiyor musun diye ?
Evet de, sana verilen kağıtlarla şöförler odasına git.
Evraklar + 25 tl verince başka bir kağıt vericekler. Onunla plakam basıma gönderecek, genelde giriş kat basım üst kat şöförler odası oluyor.
Toplam 10 dk sürmedi şöförler odasında işim, kocaeli kartepe.

arndiol
13 Eylül 2019, 16:48
hacı emmi motorun muayeneside yok onuda yaptırıcaz plaka o şekilde geçmez plakayı yenilemem için hangi belgeleri almam lazım

o farklı bir konu.yukarda cevabı yazmıştım.

Plakayı sök, notere git belgelerini al basım yerine git bastır motora tak. Bu kadar basit.

Diğer secenek muayanaeye gir, plakadan kal direk basım yerine git bastır.

Simsar
13 Eylül 2019, 17:28
El altından basan yerler var 20-30 tlye. Mühürlü orijinal plaka, yaptır gitsin ne uğraşacaksın. Yer bulamazsan ulaş bana. Hatta ufak boy bile mümkün (yine mühürlü sıkıntısız)

arndiol
13 Eylül 2019, 17:31
hocam ztn 25 tl yenileme ücreti niye 20-30 tl'e sahtesini yapsn yahu :)

değiştirme ücreti 290 tl noter ile birlikte, onu da kacak yapaz zaten

karaca3
13 Eylül 2019, 17:54

satışı alacagın zaman plakayı noter görevlisine goster ve plakayı yeniletmek istediğini belirt
onlar sana plaka yı basmaları için gereklı kagıdı verırler ve o kagıtla şoförler cemiyeti
plaka basım yerinde yeni playı verirler.

Simsar
13 Eylül 2019, 20:44
hocam ztn 25 tl yenileme ücreti niye 20-30 tl'e sahtesini yapsn yahu :)

değiştirme ücreti 290 tl noter ile birlikte, onu da kacak yapaz zaten

Güzel kardeşim bak ne diyosun Noter bilmem ne. Onunla uğraşmadan hiç bişeye bulaşmadan plakayı almaktan bahsediyorum ben.

gerivites
13 Eylül 2019, 21:12
Satışlarda aynı il içerisinde plaka değişikliği yaptırmıyor noterler. Diğer mesajlardaki önerileri değerlendirebilirsiniz.

arndiol
14 Eylül 2019, 08:27
Güzel kardeşim bak ne diyosun Noter bilmem ne. Onunla uğraşmadan hiç bişeye bulaşmadan plakayı almaktan bahsediyorum ben.

hocam anlatamıyorum sanırım;

Plaka yenileyeceksen zaten 25 tl ücreti var; notere gitmene gereken yok direk basım yerine gidiyorsun, bunun için de niye 30 tl'e sahtesine para versin ki adam?

Plaka değiştireceksen ruhsatı revize ettirmen gerekiyor; allah askına ruhsatta farklı plaka no motorda bastırdıgın farklı no plakayı mı kullanacaksın?

Değiştirmek ve yenilemek arasında fark var.

Kursad55
14 Eylül 2019, 10:00
Ben de aynı ilden almıştım ilçe farklıydı sormuşlardi değişecek mi diye. Sorarlarsa değiştireceğim dersin yada sen sor noterde at la deve değil ya halledersin. Sora sora Bağdat bulunur derler.😂

arndiol
14 Eylül 2019, 10:03
kimse okumuyor galiba :queen:

aga aracın vizesi yok diyor adam; satışı almak için vize'ye sokacakmış plakayı sadece yenileyecek.

herkes gelmiş satış sırasındaki plaka değişimini anlatıyor; o kısma geleiblmesi için vize'den gecmesi gerek önce :D

karaca3
14 Eylül 2019, 11:31
yinede plakayı yenilıyecekse ruhsat ve plakayı notere goturuyor
noter eski plakayı alıyor yerineplaka basım kagıdı veriyor
kagıt olmadan plakayı gotursen plakayı basmıyorlar
Ankarada durum böyle.

arndiol
14 Eylül 2019, 12:13
yinede plakayı yenilıyecekse ruhsat ve plakayı notere goturuyor
noter eski plakayı alıyor yerineplaka basım kagıdı veriyor
kagıt olmadan plakayı gotursen plakayı basmıyorlar
Ankarada durum böyle.

sehirden sehire fark etmesi de ilginç gerçekten; internette de böyle yazıyor ancak plaka basım yerini aradıgımda "hiç ugrasma plaka elindeyse sök gel" dedi.

2 arkadaşım da bu sekilde yaptı bende böyle yaptım :)