PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Winter is coming

Sayfa : [1] 2

arndiol
12 Eylül 2019, 12:20
Her kış yaklaşırken her aceminin yapacağı gibi muhtemel forumda cevabı oldugu halde konu acıyorum

evet, farkındayım :queen: ancak konulardaki cevaplar yeterli gelmedi.

Malum kış geliyor; ara sıra motosiklet ile izmir-manisa arası gidiyorum. 2 gün önce gittiğimde sabah 7'de üşüdüm, kışın tahmin edemiyorum.

Montum var sıkıntı yok, ancak buz gibi havada yeterli gelecek f/p ürürüne ihtiyacım var.
(durum aşırı rüzgar ve soguk hava içerir; ortalama hızım 90km/saat)

-Eldiven
-Ayakkabı (korumalı olmasa da olur ama rüzgarda en cok ayaklarım uyuşuyor)
Motosiklet Pantolonu tercih etmiyorum; içlik vs. giyeceğim ama yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle asagıdaki tarzda şeyler işe yarar mı merak ediyorum.

Marka - model olarak önerilerinize acıgım.

https://n11scdn.akamaized.net/a1/450/otomotiv-motosiklet/dizlik/forte-gt-297-motor-bacak-ruzgar-yagmur-dizlik-koruma__1475511592229438.jpg

Seramik
12 Eylül 2019, 12:56
Diğer korumalıklar haricinde. Alt üst ayrı ayrı yağmurluk takımı almanız yeterli olacaktır.
Normal soğuklarda ise ekstra içlik giymeniz yeterli olacaktır.

arndiol
12 Eylül 2019, 13:00
Diğer korumalıklar haricinde. Alt üst ayrı ayrı yağmurluk takımı almanız yeterli olacaktır.
Normal soğuklarda ise ekstra içlik giymeniz yeterli olacaktır.

Yağmurlugu denemedim hocam ama içlik işe yaramıyor; ayaklar ve bacaklar için.

Yağmurluk rüzgarı kestiği için mi sıcak tutuyor anlayamadım

espresso
Geçen kış istanbulda motorla işe gidip geldim.
riderdenim'in motosiklet pantolonu yetmişti 3-5 derece soğuklarda bile.
üzerime de revit mont içine de neopren mont giyiyordum.

Seramik
Tabi önerim eksi para durumu olanlar için.

Maddi durumunuz iyiyse sorun yok :)

arndiol
12 Eylül 2019, 13:02
Geçen kış istanbulda motorla işe gidip geldim.
riderdenim'in motosiklet pantolonu yetmişti 3-5 derece soğuklarda bile.
üzerime de revit mont içine de neopren mont giyiyordum.

pantolon istemiyorum hocam dediğim gibi.

mont kısmıdna sıkıntı yok; bir şekilde hallederim ancak bacaklar ve ayakları çözmem gerekiyor.

pantolon değiştirecek durumum yok cogu zaman cünkü.

Seramik
12 Eylül 2019, 13:02
Yağmurlugu denemedim hocam ama içlik işe yaramıyor; ayaklar ve bacaklar için.

Yağmurluk rüzgarı kestiği için mi sıcak tutuyor anlayamadım

Evet yağmurluk gerçekten iyi.

öncesinde dediğim gibi normal korumalıklarınız var diye hesaplıyorum. Kışlık bot dizlik gibi.
Geçen kışı sadece içlik bot ve dizlikle geçirdim. Evet kışın ortasında bol bol SS kullandım.

oldcockroach
12 Eylül 2019, 13:17
Her kış yaklaşırken her aceminin yapacağı gibi muhtemel forumda cevabı oldugu halde konu acıyorum

Malum kış geliyor; ara sıra motosiklet ile izmir-manisa arası gidiyorum. 2 gün önce gittiğimde sabah 7'de üşüdüm, kışın tahmin edemiyorum.

Montum var sıkıntı yok, ancak buz gibi havada yeterli gelecek f/p ürürüne ihtiyacım var.

-Eldiven
Motosiklet Pantolonu tercih etmiyorum; içlik vs. giyeceğim ama yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle asagıdaki tarzda şeyler işe yarar mı merak ediyorum.

https://n11scdn.akamaized.net/a1/450/otomotiv-motosiklet/dizlik/forte-gt-297-motor-bacak-ruzgar-yagmur-dizlik-koruma__1475511592229438.jpg

Kış gelince kombin belli :queen: Kalın pijama altı 2 adet giyiniyoruz üstüne kot pantolon giyiyoruz üstüne işmonttan aldığımın yağmuruğun altını giyiyoruz ayaklara decathlondan alınan plastik çizmeyi giyip üstümüze biri fermuarlı diğeri kapalı 2 adet poları giyiyoruz üstüne yine decathlondan aldığımız yağmurluğu giyip boynumuzada birşeyler sardıktan sonra yağmurluğun kapşonunu kapatıp kaskı takıyoruz. Yağmur sel soğuk vs vs işlemiyor.Bu şekilde kışın -5 de 1.5 saat yol yaptım aynı şekilde milletin kaza yaptığı selde gram ıslanmadan yine1.5 saate yakın yol yaptım ama eldiven ve bileklerden su alma işini çözemedim :queen:

arndiol
12 Eylül 2019, 13:20
Evet yağmurluk gerçekten iyi.

öncesinde dediğim gibi normal korumalıklarınız var diye hesaplıyorum. Kışlık bot dizlik gibi.
Geçen kışı sadece içlik bot ve dizlikle geçirdim. Evet kışın ortasında bol bol SS kullandım.

deneyeyim bakalım nasıl olacak :)

Kış gelince kombin belli :queen: Kalın pijama altı 2 adet giyiniyoruz üstüne kot pantolon giyiyoruz üstüne işmonttan aldığımın yağmuruğun altını giyiyoruz ayaklara decathlondan alınan plastik çizmeyi giyip üstümüze biri fermuarlı diğeri kapalı 2 adet poları giyiyoruz üstüne yine decathlondan aldığımız yağmurluğu giyip boynumuzada birşeyler sardıktan sonra yağmurluğun kapşonunu kapatıp kaskı takıyoruz. Yağmur sel soğuk vs vs işlemiyor.Bu şekilde kışın -5 de 1.5 saat yol yaptım aynı şekilde milletin kaza yaptığı selde gram ıslanmadan yine1.5 saate yakın yol yaptım ama eldiven ve bileklerden su alma işini çözemedim :queen:

hocam kendimi ateşe vereyim de ölene kadar ne kadar yol yaparsam o kadar yapayım bari, daha kolay olur bence :queen:

oldcockroach
12 Eylül 2019, 13:24
ben yola çıktığım zaman en kısa gittiğim mesafe 1 saat 15 dk sürüyor :D Bir kere hazırlıksız yakalandım 115 km yolu sırılsıklam titreye titreye gittim :D Bir daha tövbe :D 1 saatlik yol için 1 saat giyinmeye razıyım :D

Seramik
12 Eylül 2019, 13:28
ben yola çıktığım zaman en kısa gittiğim mesafe 1 saat 15 dk sürüyor :D Bir kere hazırlıksız yakalandım 115 km yolu sırılsıklam titreye titreye gittim :D Bir daha tövbe :D 1 saatlik yol için 1 saat giyinmeye razıyım :D

Aynen. soğuk neyse ama ıslanmak mahvediyor.

zeynelhazan
12 Eylül 2019, 13:55
Tulum yağmurluk, içlik, diz örtüsü ve elcikler yeter umarım

espresso
12 Eylül 2019, 13:58
pantolon istemiyorum hocam dediğim gibi.

mont kısmıdna sıkıntı yok; bir şekilde hallederim ancak bacaklar ve ayakları çözmem gerekiyor.

pantolon değiştirecek durumum yok cogu zaman cünkü.

Bendeki pantolon normal kot gibi görünen modeliydi, yani görünüşte farkedilmiyordu motor pantolonu olduğu. içindeki diz korumaları da bütün gün işyerind eotututken rahatsızlık vermiyordu ya da ben alışmıştım. Ama zaten çalıştığım işyerind egiyimle ilgili kural yok, giyinik ol yeter modelinde çalıştığımız için rahatız. Mesela yazın da şortla geliyorduk.

MimTolga
12 Eylül 2019, 14:02
Ayağa coldkillers çorap, bacaklar için tucanonun panta diye bir ürünü var, çok pratik giyilip çıkartılıyor, üste de motor montunun üzerine yağmurluk işi çözer

Green Arrow
12 Eylül 2019, 14:55
İçinize içlik giyip, üstüne korumalı bir pantolon ve onun üstüne yagmurluk giyerseniz üşüme ihtimaliniz pek yok. Elbette sogugu hissedersiniz ancak üşümezsiniz.

ahmetmert58
12 Eylül 2019, 15:05
gösterdiğiniz dizliği ben alacağım. alacaksanız bence sizde şimdiden alın kışın 100 liranın altında olmuyor

arndiol
12 Eylül 2019, 16:07
Diğer bir secenek ise hiç bunlarla ugrasmayıp scooterlar için olan örtü şeysi.

vitesliler için de var mı acaba? direk bacak ayak kapatıyor ürtü. kuryelerin kullandıgı gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

bu arada f/p eldiven önerisi olan var mı marka/model?

zeynelhazan
12 Eylül 2019, 16:11
Diğer bir secenek ise hiç bunlarla ugrasmayıp scooterlar için olan örtü şeysi.

vitesliler için de var mı acaba? direk bacak ayak kapatıyor ürtü. kuryelerin kullandıgı gibi.

Var, ben ilk aldığımda motorun üstündeydi aldığım gibi söktüm. Motorun bütün sıcağı içerde kalıyor. Motor soğuksa ısıtması yok sadece deri olduğu için rüzgar geçirmiyor. Isındıktan sonra güzel ama.

arndiol
12 Eylül 2019, 16:53
Var, ben ilk aldığımda motorun üstündeydi aldığım gibi söktüm. Motorun bütün sıcağı içerde kalıyor. Motor soğuksa ısıtması yok sadece deri olduğu için rüzgar geçirmiyor. Isındıktan sonra güzel ama.

Kış için güzel olabilir bence. Model vs. öneriniz var mı

kurubuz
12 Eylül 2019, 17:20
O kadar para verme, içine pijama giy başgan. :mrgreen: .

https://mcdn01.gittigidiyor.net/33996/tn50/339969463_tn50_1.jpg

arndiol
12 Eylül 2019, 17:30
denedim aga herşeyi denedim.

askerde verilen koyun ve tezek kokan iclik ile ve termal içlik ile bile denedim.

Ayak üşümesine kar botu + 2 corap işe yaramıyor
Bacak üşümesine pantolon altı içlik / pijama - eşofman da işe yaramıyor.

Ellere de eldiven içine yün eldiven giydim işe yaramadı (eldivenim kışlık değil idi)

sabahları 15 dk sürdüğümde geberiyordum; 40 km nasıl yapacağım onu düşünüyorum simdi :(

kurubuz
12 Eylül 2019, 17:35
O kadar üşüyorsan otobüse bineceksin. Bu kadar üşüyen adamı hiçbirşey ısıtamaz.

arndiol
12 Eylül 2019, 17:38
işin garip yanı ben üşüyen bir adam değilim.

kışın işte evde tişört ile geziyorum; motor giymezsem kazak bile giymem spor ayakkabı ile gezerim.

Motorda rüzgardan oluyor bu durum.

Mirable
12 Eylül 2019, 17:44
Spidi superstorm gibi pantolon üstü pantolon bakın bence. Hem içine dizlik de yerleştiriliyor. Giyip çıkarması alışınca 30 saniye.

arndiol
12 Eylül 2019, 18:07
En son öyle birşey olacak.

ayak kısmı için ne önerirsiniz?

mimtolga bi öncekı sayfada coldkillers demiş ancak sürekli rüzgar yersek işe yaramaz gibi.

Kursad55
12 Eylül 2019, 18:39
Içlik girdin mi? Giydin üstüne bu streç yok mu onlardan sar sarmala üstüne de motosiklet pantolonu tamamsin hiç bişey olmaz denedim ben fizana kadar gidersin :) Ama su kaybı oluyor bol bol su iç 😂😂😂 Ciddi işe yarıyor göğüs kısmı dahil yaptım denedim 😁

Seramik
12 Eylül 2019, 18:44
En son öyle birşey olacak.
ayak kısmı için ne önerirsiniz?

mimtolga bi öncekı sayfada coldkillers demiş ancak sürekli rüzgar yersek işe yaramaz gibi.

Koroteks gerçek Askeri Bot.

arndiol
12 Eylül 2019, 18:49
Koroteks gerçek Askeri Bot.

link verebilir misin :)

Içlik girdin mi? Giydin üstüne bu streç yok mu onlardan sar sarmala üstüne de motosiklet pantolonu tamamsin hiç bişey olmaz denedim ben fizana kadar gidersin :) Ama su kaybı oluyor bol bol su iç ������ Ciddi işe yarıyor göğüs kısmı dahil yaptım denedim ��

Son care bu olacak zaten; kaskın tepesine de aparat bağlarım mis.

Misal;

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1UA55G1ySBuNjy1zdq6xPxFXa6/Beverage-Helmet-Drinking-Beer-cola-Coke-Soda-Miner-Hat-Lazy-lounged-Straw-Cap-Party-Cool-Unique.jpg_220x220.jpg

Zeybeks
12 Eylül 2019, 19:07
Hocam ben günlük kıyafetin üzerine giyilen rüzgar geçirmez altlık almıştım (eve geçtiğimde marka bildiririm). Ankara soğuğunda kışın hiç usumeden kullanabiliyordum. Kışlık montun üstüne yağmurlugu da giyiyordum. Ankara'da kışın hiç usumeden kullandım. Tek sıkıntım elcik isitma olmaması nedeniyle elimin usumesiydi.

Seramik
12 Eylül 2019, 19:22
link verebilir misin :)
İnternette araştırısanız bulabilirsiniz.
Ama hakiki askeri botu
Askerliği bitmiş bir arkadaştan temin edebilirsiniz.

ufoz
12 Eylül 2019, 19:49
Validem ayak bileğini kırdığında ne iskemle nede koltuk değneği kullanabildi. Evin içinde emekliyordu.
Dizleri yara olmasın diye bir sürü şey almıştım.

En çok TEX 297 motosiklet bacak koruyucuyla rahat etmişti.

Geçen kış artık validemin ihtiyacı kalmadığı için ben kullandım. Müthiş rahat ettim. Çünkü ayakkabının önden üzerinide kapatıyor. Önden rüzgar girmiyor. Arkadan girmesin diyede pantolon paçasına 2-3 tane para lastiği takıyordum.

Üstüne ayrıca dizlik koruma kullandığımda oldu.

Yağmurluğun altlığını direk Tex297 nin üstüne giyiyordum.

Hangi marka alırsan al ama içi battaniye gibi olsun ve ayakkabı üstüne inen rüzgar engelleyici bulunsun.

Ne yaparsam yapayım montun fermuarından rüzgar giriyor ve göğsüm üşüyordu.

Evde laminat parke altı köpüğü vardı.
Ondan kesip göğüs bölgesine koyuyordum. Müthiş rahat ettim. Eskidikçe yenisini kestim. Bir plaka bütün kış yetti.

Tex297 motosiklet bacak rüzgar koruyucu (https://www.motorsepeti.com.tr/urun/atk-motosiklet-bacak-ruzgar-diz-koruma)

Laminat parke altı kapron köpük levha (https://m.n11.com/laminat-parke-alti-kapron-silte-levha-1-sinif-kaliteli-P373432372?3+mm+Kapron=1+m2&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjw2efrBRD3ARIsAEnt0ehGZoIav-XVbRc05aT6PCzLB4CGkIQmDVpSMbX98DPLKB4snUHeMhsaAqOu EALw_wcB)

Memcoş48
12 Eylül 2019, 19:49
İzmirde Venom kışlık mont, tech 90 city pantolon üzerine Lbc yandan fermuarlı pantolon altına 4riders bot, ellere ise suomy çan çin çon kışlık eldiven yeterli geliyor. Çok yağışta çok soğukta motosiklet sürmüyorum.

Kursad55
12 Eylül 2019, 21:39
Göğüs kısmına montun altına gazete de ise yarıyor 😁

gurcanozturk
12 Eylül 2019, 22:21
Istanbul sogugunda,

Ustte Richa kislik mont, altinda Helly Hansen softshell ruzgarlik. (Elyaf oldugu icin isitiyor)
Altta Decathlon'dan ici polarli pantolon.

Karda bile kullandim. Scooterin gozunu seveyim :)

Tefoo
12 Eylül 2019, 23:39

-Eldiven

hocam görseldekini aldım 2 sene önce kış başlamadan. sonbahar ve ilkbaharda ok ama kışın donuna kadar ıslanırsın ve poponda(sağ sol kalça daha çok) rüzgardan donar. ilk yağmurdan sonra gittim kışlık bir pantolon almak zorunda kaldım. aldım ve rahatladım. ne soğuk ne yağmur.

ayrıca sabuncubeli normalden daha da soğuk.

yigozya
12 Eylül 2019, 23:44
Alt kısım için çözüm çok basit bu kadar buyutmeye ne gerek var anlamadim. Decathlonda su ve rüzgar geçirmez özelliği olan trekking eşofmanı var. 50 tlydi geçen sene. Pantolonun üstünen giyilebilir şekilde bol alırsan çok rahat ve sıfır üşüme. Ekstra olarak içlik istersen yine rüzgar geçirmez koşu ici pamuklu termal taytlari var Decathlonun. Ve cidden başarılı. Öyle lafta termal değil

hokahey
13 Eylül 2019, 00:01
Senin aradığın şöyle bir şey: yağmur, soğuk ve dahi radyasyon falan geçirmez; radyoaktif serpintiye karşı fevkalade dayanıklıdır.

https://i.hizliresim.com/6DbW3N.jpg (https://hizliresim.com/6DbW3N)

Kursad55
13 Eylül 2019, 00:24
Senin aradığın şöyle bir şey: yağmur, soğuk ve dahi radyasyon falan geçirmez; radyoaktif serpintiye karşı fevkalade dayanıklıdır.

https://i.hizliresim.com/6DbW3N.jpg (https://hizliresim.com/6DbW3N)

Fiyata kask da dahil mi?😂😂😂 süpermiş ya

RoofRoof
13 Eylül 2019, 00:40
Erzurum'da kışın kar yağarken alt üst yağmurluk+kışlık mont+korumalı motosiklet botu giyiyordum.Ellerede tucano urbano'nun kışlık new sepphia eldivenle 1.5 saat yol gidip geliyordum.Son 10-15 dakika iyice soğuyordu ama yine de işimi çok gördü.Boyuna da mutlaka buff yada balaklava.

Kursad55
13 Eylül 2019, 00:44
Erzurum'da kışın kar yağarken alt üst yağmurluk+kışlık mont+korumalı motosiklet botu giyiyordum.Ellerede tucano urbano'nun kışlık new sepphia eldivenle 1.5 saat yol gidip geliyordum.Son 10-15 dakika iyice soğuyordu ama yine de işimi çok gördü.Boyuna da mutlaka buff yada balaklava.

Valla helal olsun biz burda denize sıfır yerde kışın ne yapacağız diye kara kara düşünürken siz orda 1800 metre rakimda kullanabiliyorsunuz valla helal olsun 👏👏👍

APALA
13 Eylül 2019, 00:52
Asla motosiklet pantolonun yerini tutmuyor hiçbiri. F/p sormuşsun ama, kışlık yada 4 mevsim pantolonlardan parana göre birini almalısın.
Kevlar kotlar yine üşütecektir.

RoofRoof
13 Eylül 2019, 01:04
Valla helal olsun biz burda denize sıfır yerde kışın ne yapacağız diye kara kara düşünürken siz orda 1800 metre rakimda kullanabiliyorsunuz valla helal olsun 👏👏👍

Hocam mantıklı bişi değildi yaptığım.Yaptığıma pişmanım.Eve gelince 1 saat titrediğimi biliyorum.Çok soğuk havada yinede motor sürmek mantıklı değil.

hasmet
13 Eylül 2019, 07:24
Eldiven ne kadar korumali olursa olsun yeterince soguk havada yeterince uzun giderseniz elleriniz tas kesilir. Surekli elinize gelen soguk havayi kesmek en makul cozum: Elcik koruma.

arndiol
13 Eylül 2019, 08:51
haftasonu decathlon'a gidecektim, su polarlı pantolon olayını bir test edeceğim :)

dün prosev'in deri eldivenlerinden sipariş verdim.

Ayakkabı için de asker botu bakacagım.

Daha da olmaz ise yapacak birşey yok, daha az kullanmaya calısacagım motoru :)

Seramik
13 Eylül 2019, 13:19
haftasonu decathlon'a gidecektim, su polarlı pantolon olayını bir test edeceğim :)

dün prosev'in deri eldivenlerinden sipariş verdim.

Ayakkabı için de asker botu bakacagım.

Daha da olmaz ise yapacak birşey yok, daha az kullanmaya calısacagım motoru :)

Asker botu demiştik daha önce ama biraz önce fiyatlara bakarken biraz kötü oldu. Fiyatları gerçekten pahalıymış
Goro-tex askeri botlar 400 tl civarında dolaşıyor.(Tabi malzemeye bakmak gerek ve gerçekten gerçek ise) ve deliksiz komple deri olanlarından almanız gerek. Bu botlar gerçekten ağırdır. ayak ucundan topuklara kadar katmanlıdır ve serttir. Asker botu diye satılanlara dikkat edin zaten elinize aldığınızda fark edersiniz. Ama hakikileri gerçekten ağırlar. Bilginiz olsun.
İyi alışverişler.

arndiol
13 Eylül 2019, 13:34
Asker botu demiştik daha önce ama biraz önce fiyatlara bakarken biraz kötü oldu. Fiyatları gerçekten pahalıymış
Goro-tex askeri botlar 400 tl civarında dolaşıyor.(Tabi malzemeye bakmak gerek ve gerçekten gerçek ise) ve deliksiz komple deri olanlarından almanız gerek. Bu botlar gerçekten ağırdır. ayak ucundan topuklara kadar katmanlıdır ve serttir. Asker botu diye satılanlara dikkat edin zaten elinize aldığınızda fark edersiniz. Ama hakikileri gerçekten ağırlar. Bilginiz olsun.
İyi alışverişler.

Direk kemearaltına gitmeyi planlıyorum bu konu için.
Gerçek olanı bulunur mu bilmem ancak askeri malzeme satan yerlerden almıstım bot, gayet iyiydi

SaygınKenobi
13 Eylül 2019, 13:43
bana kışIık m0nt önerisi gerek, revit excaIibur nasıI?

berk_cglr
13 Eylül 2019, 13:56
1 senedir bunu kullanıyorum en ufak su geçirme , üşütme , rahatsız etme durumu olmadı hatta mayıs ayına kadar kullandım.
İçliği çıkartıp hava ceplerini açınca mayıs ortasına kadar idare etti sonra zaten yazlık monta geçtim ama en ufak şikayetim olmadı , kar yağdığı gün bile üstümdeydi , alt yağmurluk su geçirdi bu mont geçirmedi o derece birde en sevdiğim özelliği iç cebi %100 su geçirmez telefonu , cüzdanı , ruhsatı kupkuru tuttum bütün sene.
Bu sene bir tek bot ve pantolon bakıcağım onlarıda büyük ihtimal alpinestar tercih ederim çok memnun kaldım çünkü.

https://www.youtube.com/watch?v=EQbgO5n0eOk

espresso
13 Eylül 2019, 13:59

Bende revit safari var, bunlar arasında çok büyük fark yok gibi görünüyor görüntü ve ceplerin durumu vb. farkları dışında.
Kışın aşırı soğuk olmayan havalarda yeterince iyiydi. çok soğuklarda da içime neopren mont giydim rüzgarı tamamen kesti, bu sefer de terlediğim bile oluyordu.
istanbul kışında idare eder sanırım.

SaygınKenobi
13 Eylül 2019, 14:01
HızIı cevabınız için teşekkür ederim, peki m0nt kesimi fit mi sp0r yaptığım için kesimi de önemIi?