PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski motosikletler hakkında

ahmetmert58
02 Eylül 2019, 12:01
Arkadaşlar merhaba. daralan ekonomide artık büyük motor almak çok zorlaştı malumunuz. eski topraklar belki bi şekil sahibi olabiliyor fakat genç nesil için aynı durum biraz daha zor. bu sebeple kanımca ilerleyen zamanlarda da büyük cc motorsiklete geçmek isteyip yeni modellere o kadar para veremeyen arkadaşlar daha çok eski modellere yönelicektir tıpkı benim şuanda içinde bulunduğum durum gibi :) uzun zamandır araştırdığım motorlar var KLE 500, Fz6 fazer, cbf 500-600, gsf 600 bandit vb. gibi 2000 ila 2008 arası modeller genellikle. sorum şu ? bu tarz 10 yaşını geçmiş, 50 60 bin km'lere gelmiş motorsiklet almak ne kadar mantıklı ? genel olarak hangi sıkıntıları yaşama olasılığımız var ? benim en çok korktuğum problem karbürator. zamanla küçük parçaları ve kauçuk parçalar özelliğini yitiriyor ve yedek parça bulmak hayli zor olabiliyor. tabi fiyatlarıda cabası. eski model motor kullanan abilerim, kardeşlerim bizi aydınlatırsa çok müteşekkir olurum. lakin vereceğiniz cevaplar bir çok kişiyi aydınlatacağından şüphem yoktur :)

gelecek:)
02 Eylül 2019, 12:52
Kafanda ilk yerleşmesi gereken o motorların asla 50-60 bin km olmadıkları. Eski model motosikletlerin kmleri hep 60 binde hiç yükselmiyor ve hiçbiri doğru değil. Geçen 10 yılda sadece hafta sonu 100km kullanılmış olsalar bile (en iyi ihtimalle) 50bin km yapıyor. Sadece hafta sonu kullanılmadıklarını da dürüstlükle sindirerek kabullenirsek bu motorların en alınabilir olanı 100bin km'de filan olmalı. Eski modeller muhtemelen yüz binlerce kilometrede bunu göz önünde bulundurarak almak gerekiyor. Motoru yapılmış ağır bakımdan geçmiş eski model alınabilir ama anahtar değik değil yazanlardan uzak durun. unutmayın o makine bir kaç yüz bin kmde

berk_cglr
02 Eylül 2019, 13:11
2011 model desmolu diye satın adlığım ducati monsterın desmo bakımının hiç bir zaman yapılmadığını ve serviste en ufak kaydının olmadığını , sadece balata ve zincir dişli bakımı amaçlı verdiğimde ustanın arayıp ekstradan sadece parçları için 4000 tl lik masraf çıkarttığını öğrendiğimdeki şoku görmeni isterdim :D
Gerçekten düdüklemeyen tanıdığın bir ustan ve yeterli bakım için paran ve bilgin varsa al ama bizde eski kasa motorlarda bakım sadece yağ , buji ,filtre olarak yapıldığı ve olması gereken üst kapak bakımlarını yaptırmayıp bir de aptalca anahtar değmedi diye böbürlenen bir tayfa olduğunu göz önünde bulundurunca biraz riskli tabi.Ne masraf çıkar bilemeyiz , neye karar verirsen ver sadece kronik sorunu ne onu öğren ilk olarak birde eski kasa 4 silindir bir motor alıyorsan özellikle fazer grubu çok çok dikkat et az parası olup ,4 silindir alayım diyen bir çok deneyimsiz kişilerce canı alınmış ve de kaza yapıp defalarca toplanmış olma ihtimalleri çok yüksek.

ahmetmert58
02 Eylül 2019, 13:40
motor aksamından az çok anlarım. bu güne kadar motosikletlerimin bakımlarını hep kendim yaptım. elim iyi anahtar tutar hevesliyimde bu tamirat tadilat işlerine. ben 4 silindirden ziyade çift silindirli enduro düşünüyorum. en azından daha az masraf açar herhalde. bi kaç ay önce 98 model çok güzel bi 660 tenere bulmuştum mavi renkte. fiyatıda çok makuldü yani çin malı motor parasınaydı diyebilirim. arkadaşlarım hep gözümü korkuttu sanayiden çıkamazsın kapıda yatar kullanamazsın diye. soğuttular açıkçası benide. ama çok pişmanım keşke alsaydım diyorum şuan. şimdide kawasaki kle 500'lere sarmış bulunuyorum fakat çok bi bilgi bulamadım. birisi açabileceği en büyük sorun statör diyor. açık devre olduğu için mıknatıslar bozulabiliyomuş lakin kapalı devre yapılabiliyormuş. araştırmalarım devam ediyor :)

bu arada eski italyana, özellikle ducatiye girecek toto bende maalesef yok. az çok görüyoruz korlas faturalarını :))

zeynelhazan
02 Eylül 2019, 13:41
MT-03 de güzel motor, ben CBF250den sonra düşünüyorum

Kural [ Z ]
02 Eylül 2019, 14:56

MT-03 Gerçekten de güzel bir motosiklet. Lakin temizini bulmak oldukça güç.

arndiol
02 Eylül 2019, 15:21

gecen bir konuda motor önerisi istemiştim ancak 250+ motorlar ben alana kadar 20 bin'i bulacak.

öyle olursa eski motorlara yöneleceğim
cbf250 hk. internette çok bir kıyaslama yok; topspeed ebat olarak memnun musunuz? en olmadı onu alacağım gibi duruyor.

oialdemir
02 Eylül 2019, 16:51
2011 model desmolu diye satın adlığım ducati monsterın desmo bakımının hiç bir zaman yapılmadığını ve serviste en ufak kaydının olmadığını , sadece balata ve zincir dişli bakımı amaçlı verdiğimde ustanın arayıp ekstradan sadece parçları için 4000 tl lik masraf çıkarttığını öğrendiğimdeki şoku görmeni isterdim :D
Gerçekten düdüklemeyen tanıdığın bir ustan ve yeterli bakım için paran ve bilgin varsa al ama bizde eski kasa motorlarda bakım sadece yağ , buji ,filtre olarak yapıldığı ve olması gereken üst kapak bakımlarını yaptırmayıp bir de aptalca anahtar değmedi diye böbürlenen bir tayfa olduğunu göz önünde bulundurunca biraz riskli tabi.Ne masraf çıkar bilemeyiz , neye karar verirsen ver sadece kronik sorunu ne onu öğren ilk olarak birde eski kasa 4 silindir bir motor alıyorsan özellikle fazer grubu çok çok dikkat et az parası olup ,4 silindir alayım diyen bir çok deneyimsiz kişilerce canı alınmış ve de kaza yapıp defalarca toplanmış olma ihtimalleri çok yüksek.

'' Motora anahtar değmedi abi ''
'' Tek bir civatası değişmedi kardeşim ''

La niye lan niye :D

sübap senkron ayarı, eksantrik zinciri, desmo valfi ( Ducati için ) bunların hiç birine niye bakılmıyor !!!

levend84
02 Eylül 2019, 17:32
Alt makinaya anahtari geç.. sinek bile değmedi..
Silindir ve üst kapak daha 200bin gider..
Alan kişi dua eder..

``Servis bakimli``yersen..

Sadece 0km aldiginda,ilk bakim ve rodaj bakimina gitmiş olay bu...

Mt03 torklu ve guzel motordur,amma yukarida arkadaşlarin dedigi gibi temizini oynanmamişini bulmak mesele..

zeynelhazan
02 Eylül 2019, 17:38
MT ikinci hedefim şuanlık. Ekimde A2 aldıktan sonra kışın ucuza sağlam bi CBF250 düşünüyorum, bi sene de onla geçirip maddiyat ne zaman izin verirse MT-03 inşallah :D CBF250yi nasıl bilirsiniz

Blackeagletr
02 Eylül 2019, 18:10
Benzer şeyleri düşünen biri olarak aklına başka motorlar sokayım :)

KLR 650 ve XT 600.

Özellikle XT 600, hava soğutmalı, kara düzen bir motordur. KLR 650'nin namı da ölümsüzdür.
Bunlardan iyi durumda sayılabilecek birini 10-12 bin arası alıp, motor yaptırmak zorunda kalsan bile 12-15 bine çok güzel şekilde yürütebilirsin.

Tek silindir, tek piston, tek karbüratör herşey tek, birşey gelse bile başına, masraf tek :) 4 silindirli bir motorda ise x4, ayar tutması gereken 4 silindir piston.

Ekarademir
02 Eylül 2019, 22:49
Elin anahtar tutuyorsa ve sanayide işin içindeysen alınır. Yoksa ustaya kalırsan uzun hikaye. 2000 model ktm 640ım var. Kendime güvenip aldım. Şükür büyük arıza çıkarmadı. Ufak tefeğide hallediyorum. Haftasonu 575 km yol yaptım. Biraz yağ ekledim. Yan ayağın sonrada ortaayağın yayları çıktı. Lastikle geçici çözüm yaptım. Göstergenin camı çıktı (üniversal çin malıydı ) onuda cebime koydum geldim. 😀

Benim bunlarda titreşimle alakalı gerçi.

hasmet
02 Eylül 2019, 23:05
Benzer şeyleri düşünen biri olarak aklına başka motorlar sokayım :)

KLR 650 ve XT 600.

Özellikle XT 600, hava soğutmalı, kara düzen bir motordur. KLR 650'nin namı da ölümsüzdür.
Bunlardan iyi durumda sayılabilecek birini 10-12 bin arası alıp, motor yaptırmak zorunda kalsan bile 12-15 bine çok güzel şekilde yürütebilirsin.

Tek silindir, tek piston, tek karbüratör herşey tek, birşey gelse bile başına, masraf tek :) 4 silindirli bir motorda ise x4, ayar tutması gereken 4 silindir piston.

"Oglum, kalp doktru degil dis doktoru ol. Sonucta insanda bir kalp, 32 dis var" :)

Genellemek dogru degil bence.

4 silindir 900cc Fireblade motoru canavar gibi calisiyor sorunsuz yillarca. Hava sogutmali Harley'lar genelde dayaniksiz.

Olay tamamen modele bakiyor. Duzgun dizayn edilip uretilince motor tipi ne olursa olsun uzun sure sorunsuz calisiyor.

Blackeagletr
02 Eylül 2019, 23:24
"Oglum, kalp doktru degil dis doktoru ol. Sonucta insanda bir kalp, 32 dis var" :)

Genellemek dogru degil bence.

4 silindir 900cc Fireblade motoru canavar gibi calisiyor sorunsuz yillarca. Hava sogutmali Harley'lar genelde dayaniksiz.

Olay tamamen modele bakiyor. Duzgun dizayn edilip uretilince motor tipi ne olursa olsun uzun sure sorunsuz calisiyor.

Yok hocam, tabi haklısınız, ancak dediğimin temeli 4 silindirlerin dayanıksızlığından ya da problemli olmasından değil.

Ülkemizdeki motorların çoğunluğunun hor kullanılması, özellikle 4 silindirlerin sesinden dolayı ayrı bir hor kullanılması, üstüne bakımsız kalmasına dayanıyor. İlk elden, şevkle ve hor kullanılmamış bakımlısını bulursa ne ala, ama o ihtimal de yüzde 1. Böyle olunca, en azından eski motor aldığında masraf yapacaksan, hele bir de düşük bütçen varsa, tek silindirli motoru daha ucuza kurtarırsın. Atıyorum ülkemizde XT 600'ü 2bin liraya çıkarırken, 900 Fireblade'i 7-8 bine çıkarırsın.

Şahsen benim de aşağı yukarı konuyu açan arkadaş gibi 20 bin lira civarı bütçem var. Fz6 fazer, cbf 600, gsf 600 bandit gibi 10 yaşından büyük, kim bilir üstündeki 10-12 yıl nasıl geçmiş motorlara girmeye cesaret edemem. Çünkü 18-19 bine aldığım Fazer'in bir de 6 bin'e masrafı çıkarsa motordan soğutur kısıtlı bütçeyle. Ama 20bin bütçem varken 12 bine aldığım XT 600'in motorunu yenilemeye kalksam, 3 bin lira harcasam, "ulan en azından ömürlük binerim." der geçerim.

Yoksa tertemiz çiçek gibi binilmiş bir 900 Fireblade dururken, kim XT 600'e bakar. Ülkemizde çiçek gibi 10 yaş üstü kalmış 4 silindir fazlasıyla kısıtlıdır, olan da batmadıkça satmaz.

ero__
03 Eylül 2019, 08:57

2008 model F800ST kullanıyorum. Geçen sene 37.000 km. iken aldım ve şuan 61108 km. oldu. 11 yaşında ve 60.000'i yeni geçti. Hiç bir derdi yok çok şükür. Bu şekilde genelleme yapmanız çok yanlış.

tommygun
03 Eylül 2019, 09:27
Cbf 500-600 , Bandit 600, Mt03, F800 s/st, Fz6 Fazer. Hay maşallah nokta atış hergün ilanlarına baktığım motorlar.

ahmetmert58
03 Eylül 2019, 09:33
arkadaşlar genelleme yapmak bizim ülkemiz için doğru olabilir istisnalar olsada. çünkü gerçekten tecrübesiz veya bilinçsiz öyle yıpratıldı ki eski 4 silindir makinalar, şuanda bile yan mahallemde gsr 600 kullanan bir arkadaş var, motoru "beni bi sal artık hurdaya ayrılayım" diye yalvarıyor resmen. bir çok keş yurt dışında bulundum. küçük cc motora binenler nadir fakat büyük motorlarında %70-80'i 2000-2010 arası modellerdi hep vede ufacık bir çiziği dahi yok adamların motorlarında.

Blackeagletr arkadaşımıza katılıyorum. büyük motorun masrafıda büyük oluyor. heleki ülkemizdeki motosiklet yedek parça piyasası 7-8 model arasında dönerken iş iyice zorlaşıyor.

berk_cglr
03 Eylül 2019, 10:00
2008 model F800ST kullanıyorum. Geçen sene 37.000 km. iken aldım ve şuan 61108 km. oldu. 11 yaşında ve 60.000'i yeni geçti. Hiç bir derdi yok çok şükür. Bu şekilde genelleme yapmanız çok yanlış.

genelleme derken bakımsızlıktan bahsettim sonuçta altınızdaki bmwnin de tamir yada bakım kitapçığını bulursanız hangi kilometrede neler değişecek yada neleri kontrol edilip değişmesi gerekirse değiş yazdığını görürsünüz bu bütün motorlarda mevcut olan bir şey sonuçta buji , kayış , egzantrik , zinciri supap şimi , piston segmanları , contalar , rulmanlar belli bir süre eskidiği için arıza verme ya da kopma dağılma eğiliminde olan parçalar bunları illaki değişmeniz gerekicektir olması gereken zamanda değişmeyip bak süper sorunsuz çalışıyor diyerek binlerce km yaptıktan sonra saçma bi arızadan yatan bozulan çok motor oluyor sonuçta

smtzturk
03 Eylül 2019, 10:21
Bende bmw f 650 gs düşünüyorum aylardır. Hem arazi hem uzun yol. Uygun fiyata bulsam söküp takmaya bakim falan yapmayada baslarim diyorum ama. Nası olsa eski. yeni olsa yanlis yaparim diye dokunmaya korkarim.
Bi sata bilsem.elimdeki motoru...

Seramik
03 Eylül 2019, 12:11
Motora ayırdığınız nakit paranız varsa yani kredi çekmeden, borçlanmadan alınır.
En önemli nokta ise kendi motorunuzu kendiniz dağıtıp toplayacak beceriniz olması gerekir.
Sonra rahat rahat binersiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Tabi alırken en az iki ustaya gösterilmeli. Çok ayrıntılı incelenmeli.

F54
03 Eylül 2019, 12:20
15 19 yaşında motorların 50000 km oldduğunu sanmak en büyük hata
benim 660 5 yaşında 55000 km de yani o km lerin çoğu hikaye
benden sana tavsiye çift silindir yıl başına da 8 10000 km yapmış motor bak km 100000 de olsa en azından gerçek km bilmiş olursun
ve sık el değiştirmiş motordan uzak dur
kle 500 xt 600 xt750 xt 660r klr650 dr650 gibi motorlar bak fazer tipi 4 silindir üzebilir

Deadly Sto(R)m
03 Eylül 2019, 12:34
Bende bmw f 650 gs düşünüyorum aylardır. Hem arazi hem uzun yol. Uygun fiyata bulsam söküp takmaya bakim falan yapmayada baslarim diyorum ama. Nası olsa eski. yeni olsa yanlis yaparim diye dokunmaya korkarim.
Bi sata bilsem.elimdeki motoru...

F650GS'lerin en büyük sorunu zamanında polis motosikleti olarak kullanılmış olmaları. Kaç yüz bin km devirdiği bile belli değil. Sonrasında büyük ihtimalle 3-5 yıl yatmış, yarısı yedek parça yapılmış yarısı toplanmış.

İlla F650GS'e bulaşacağım diyorsanız, düşündüğünüz motosikletin şasi numarasını alın ve herhangi bir Borusan yetkili servisten Borusan çıkışlı olup olmadığını öğrenin. Hatta size ilk 2 yıl yetkili servis bakımları yapılmış mı yapılmamış mı onu bile söyleyebilirler.

Km ise takıntı olmasın, şu an 117 bin km'de XT660R kullanıyorum. 2 yılda yaklaşık 30 bin km yaptım, rutin bakım dışında masraf çıkarmadı. Güvenip 90 binde almıştım motosikleti.

smtzturk
03 Eylül 2019, 15:11
F650GS'lerin en büyük sorunu zamanında polis motosikleti olarak kullanılmış olmaları. Kaç yüz bin km devirdiği bile belli değil. Sonrasında büyük ihtimalle 3-5 yıl yatmış, yarısı yedek parça yapılmış yarısı toplanmış.

İlla F650GS'e bulaşacağım diyorsanız, düşündüğünüz motosikletin şasi numarasını alın ve herhangi bir Borusan yetkili servisten Borusan çıkışlı olup olmadığını öğrenin. Hatta size ilk 2 yıl yetkili servis bakımları yapılmış mı yapılmamış mı onu bile söyleyebilirler.

Km ise takıntı olmasın, şu an 117 bin km'de XT660R kullanıyorum. 2 yılda yaklaşık 30 bin km yaptım, rutin bakım dışında masraf çıkarmadı. Güvenip 90 binde almıştım motosikleti.

Dogru diyorsunuz. Hem arazi hem seyahat için ABS li, hem az yakan en fiyat performans model bu. Az daha param olsa 2007 suzuki dl650 lere bakacagim ama...
Para para para..

hasmet
03 Eylül 2019, 15:47
Eski Avrupa onermem. Cok kullanilmis motosiklette Japondan sasmamak en guvenlisi...

brnkrc
03 Eylül 2019, 15:52
çok yakın bir arkadaşım 2 sene CBF 250 kullandı. Tüm Türkiye'de bulunan Cbf 250 lere baktığını ancak temizinin olmadığından bahsediyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:50 ----------

Arkadaşlar merhaba. daralan ekonomide artık büyük motor almak çok zorlaştı malumunuz. eski topraklar belki bi şekil sahibi olabiliyor fakat genç nesil için aynı durum biraz daha zor. bu sebeple kanımca ilerleyen zamanlarda da büyük cc motorsiklete geçmek isteyip yeni modellere o kadar para veremeyen arkadaşlar daha çok eski modellere yönelicektir tıpkı benim şuanda içinde bulunduğum durum gibi :) uzun zamandır araştırdığım motorlar var KLE 500, Fz6 fazer, cbf 500-600, gsf 600 bandit vb. gibi 2000 ila 2008 arası modeller genellikle. sorum şu ? bu tarz 10 yaşını geçmiş, 50 60 bin km'lere gelmiş motorsiklet almak ne kadar mantıklı ? genel olarak hangi sıkıntıları yaşama olasılığımız var ? benim en çok korktuğum problem karbürator. zamanla küçük parçaları ve kauçuk parçalar özelliğini yitiriyor ve yedek parça bulmak hayli zor olabiliyor. tabi fiyatlarıda cabası. eski model motor kullanan abilerim, kardeşlerim bizi aydınlatırsa çok müteşekkir olurum. lakin vereceğiniz cevaplar bir çok kişiyi aydınlatacağından şüphem yoktur :)

2006 model CBF 600 sahibiyim, karbüratörlü modeli. 1 Seneyi geçti motor bende. Bu güne kadar öyle çok büyük bir arıza çıkartmadı. Yaz başı bir küçük akü sorunum oldu, aküyü değiştirdim. Merak ettiğin bir şey varsa seve seve cevaplarım.

sodurlu88
03 Eylül 2019, 16:00
Tamamen almayı düşündüğün marka modele bağlı bir durum. Gider eski model sırf apaçilik yapılmış bir süper sport alırsan sürekli sorunları ile uğraşırsın. Ama temiz bir CBF 600 alırsan ömrün boyunca sıkıntısız binersin.

mesut hoca
03 Eylül 2019, 19:11
motor aksamından az çok anlarım. bu güne kadar motosikletlerimin bakımlarını hep kendim yaptım. elim iyi anahtar tutar hevesliyimde bu tamirat tadilat işlerine. ben 4 silindirden ziyade çift silindirli enduro düşünüyorum. en azından daha az masraf açar herhalde. bi kaç ay önce 98 model çok güzel bi 660 tenere bulmuştum mavi renkte. fiyatıda çok makuldü yani çin malı motor parasınaydı diyebilirim. arkadaşlarım hep gözümü korkuttu sanayiden çıkamazsın kapıda yatar kullanamazsın diye. soğuttular açıkçası benide. ama çok pişmanım keşke alsaydım diyorum şuan. şimdide kawasaki kle 500'lere sarmış bulunuyorum fakat çok bi bilgi bulamadım. birisi açabileceği en büyük sorun statör diyor. açık devre olduğu için mıknatıslar bozulabiliyomuş lakin kapalı devre yapılabiliyormuş. araştırmalarım devam ediyor :)

bu arada eski italyana, özellikle ducatiye girecek toto bende maalesef yok. az çok görüyoruz korlas faturalarını :))

Selam dostum benim de yaş 45, aynı senin gibiyim bende 250cc inazumayı sattım modelli motorlar çok para çok düşündüm ve enduro motor hevesimi bir türlü bastıramadım sonunda 2005 model 660cc bir enduro aldım, karbüratör lü kle 500 ü çok benmeme rağmen ileride dediğiniz gibi kauçuk ve lastik parçalar zamanla ömrünü tamamladığı için bulunmasında problem oluyor,ben enjeksiyonlu xt660r enduro aldım inan çok akıllılık ettiğimi düşünüyorum,şimdiden alacağınız motor hayırlı olsun, Eskişehir den selamlar

shooter1
03 Eylül 2019, 19:47
km olayını hiç anlayamadım ya benim gibi bir kullanıcı yılda 2 ila 4 bin km arası değişken bir kullanıma sahibim 10 yilda ortalama 30 bin km anca yapabilirim
aile faktorunden 4 teker kullanmaya mecbur kalıyorum
ama eski alacaksan benim de onerim japondan yana