PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : R25 - Yanıp Sönen "OIL" Yazısı

Carlsberg
27 Ağustos 2019, 18:31
Abiler kardeşler merhaba,
Az önce motoru sürerken resimde işaretlediğim "OIL" yani yağ yazısının yanıp söndüğünü farkettim, belki hep yanıp sönüyordu ancak şu an dikkatimi çekti.
Yağ değişimi gelince göstergedeki yağ lambası yanıyor diye biliyorum, bu oil yazısı neyi ifade ediyor acaba? Yağ değişimi mi geldi yoksa farklı bir şey mi? veya şöyle sorayım normal mi yanıp sönmesi?

En son 15.000km'de Yamaha bayiisinde değiştirildi yağı.

Eğer ki değişecekse, 10.000km'de değiştikten sonra 15.000'e kadar aynı yağla kullanmıştım, şimdi bu kadar erken olmasının sebebi nedir?

https://i.hizliresim.com/AOGAar.jpg

sey_47
27 Ağustos 2019, 18:32
yağ haznesi ne durumda. Ne kadar yağ var makina da. Onu bir kontrol et.
pek çalıştırmamak daha iyi olur. mümkünse hiç çalıştırmamak.

mfBulut
27 Ağustos 2019, 19:11
Kullanım kitapçığında yazıyordur yanmasının veya yanıp sönmesinin neleri belirttiği.

mavellen
27 Ağustos 2019, 19:13
Yağ olmasa veya yağ basıncı yeterli gelmese yağ lambası yakar,heralde bunda yağ lambası vardır.

zuluman
27 Ağustos 2019, 19:18
bu sorun değil. motoru her zaman bakıma tam km'sinde götüremezsin. 5000km ve 10000km bakımlarına toplamda 1800km geç gitmişsin . 15000km yanması gerekirken 16800 de yanmış yağ değişim ışığın.
bence hiç elleme 20.000km bakıma gittiğinde ışığı kapattırırsın. sonraki yağ değişim uyarın gerektiği km de yanar.

Carlsberg
27 Ağustos 2019, 19:39
Yağ olmasa veya yağ basıncı yeterli gelmese yağ lambası yakar,heralde bunda yağ lambası vardır.

Var hocam aynen öyle soldaki yağ ikonu ona işaret ediyor, OIL yazısı ise yağ değişimini gösteriyor ancak şu aşağıda yazdığım gibi garip bir durum var bilemedim, bi alttaki yazıma bakarsanız :)

Kullanım kitapçığında yazıyordur yanmasının veya yanıp sönmesinin neleri belirttiği.

İlk oraya baktım hocam zaten, yağ değişimi lambası ancak her 5bin de bir uyarı olarak yandığı yazıyor, her 5binde servis tarafından sıfırlanıyor yani, yağın kalitesi kötü, bu kullanılmaz, değiştirmen lazım gibi bir anlamı yok. Acaba 15bin'de yenilence serviste mi sıfırlamadılar diye düşündüm ancak 1600km boyunca ille dikkatimi çekerdi diye düşünüyorum, bilemedim o yüzden bi sormak istedim :)

yağ haznesi ne durumda. Ne kadar yağ var makina da. Onu bir kontrol et.
pek çalıştırmamak daha iyi olur. mümkünse hiç çalıştırmamak.

2 saat bekleyip, soğuyup bütün yağ süzüldükten sonra en doğru biçimde aldığım seviye.
En iyi seviyesinde, renginde de çok bi gariplik yok gibi. Pek sorunlu gözükmedi.

https://i.hizliresim.com/bv95ZV.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:37 ----------

bu sorun değil. motoru her zaman bakıma tam km'sinde götüremezsin. 5000km ve 10000km bakımlarına toplamda 1800km geç gitmişsin . 15000km yanması gerekirken 16800 de yanmış yağ değişim ışığın.
bence hiç elleme 20.000km bakıma gittiğinde ışığı kapattırırsın. sonraki yağ değişim uyarın gerektiği km de yanar.

Hocam ben çok dikkat ederim kmlerine tamı tamına kitapçıkta yazan km'ye gelmeyen 3-5 km önce en geç gidip değiştiririm, ben 11bin'de aldım motoru, o zamandan beri ben yaptırıyorum, 5binini bilmiyorum tam kmsini ancak 10bin bakımı 10binde yapılmış, bende 15bini tam 15'te yaptırdım. Merak ettiğim, ben servise gittiğim zaman 15binde servisin sıfırlaması gerekmiyor muydu? Ben mi yanlış anlıyorum olayı?

Seramik
27 Ağustos 2019, 20:40
10 defa yanıp sönüyor mu? eğer öyle ise yağ seviye veya yağ basınç kablonuz yerinden çıkmıştır veya kablolarında sıkıntı vardır.

Carlsberg
27 Ağustos 2019, 23:25
10 defa yanıp sönüyor mu? eğer öyle ise yağ seviye veya yağ basınç kablonuz yerinden çıkmıştır veya kablolarında sıkıntı vardır.

Heh işte böyle bir şey olabilir mi diye merak ediyordum bende. O söylediğiniz kablolar hangileri acaba öğrenmem mümkün mü? Kendim yapabileceğim bir şey mi yoksa Yamaha bayiisine mi götürmeliyim? veya böyle bırakıp binsem 20bin'e kadar başıma bir şey gelir mi? 3 hafta içinde 500km kadar yola gideceğim motor ile.

Seramik
27 Ağustos 2019, 23:44
Heh işte böyle bir şey olabilir mi diye merak ediyordum bende. O söylediğiniz kablolar hangileri acaba öğrenmem mümkün mü? Kendim yapabileceğim bir şey mi yoksa Yamaha bayiisine mi götürmeliyim? veya böyle bırakıp binsem 20bin'e kadar başıma bir şey gelir mi? 3 hafta içinde 500km kadar yola gideceğim motor ile.

Motorun altından gelen kabloları kontrol edin. Yağ sensörü genelde tek telli bir kablodur. Biraz önce sizin parça resminize baktığımızda motorun alt yanıda görünüyor ama tam anlaşılmıyor. Alttan gelen kablolara bakın. Kabloların soketlerini söküp soket içlerine bakın. Kabloları görsel olarak kontrol edip tekrar takın.
Eğer sensörde bir sıkıntı yoksa yüksek ihtimalle sorunu görürsünüz.
Kolay gelsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Ek olarak boş vites sensör kablosu da tek tellidir karıştırmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Biraz önce videolarda izledik. Yağ değişiminden sonra Reset atılması gerekiyormuş

https://www.youtube.com/watch?v=kFIkcrv18IY

Carlsberg
28 Ağustos 2019, 00:14
Motorun altından gelen kabloları kontrol edin. Yağ sensörü genelde tek telli bir kablodur. Biraz önce sizin parça resminize baktığımızda motorun alt yanıda görünüyor ama tam anlaşılmıyor. Alttan gelen kablolara bakın. Kabloların soketlerini söküp soket içlerine bakın. Kabloları görsel olarak kontrol edip tekrar takın.
Eğer sensörde bir sıkıntı yoksa yüksek ihtimalle sorunu görürsünüz.
Kolay gelsin

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Ek olarak boş vites sensör kablosu da tek tellidir karıştırmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Biraz önce videolarda izledik. Yağ değişiminden sonra Reset atılması gerekiyormuş
https://www.youtube.com/watch?v=kFIkcrv18IY

Bir şey dikkatimi çekti, reset atarken kilometre sayacı TRIP konumunda, yani TOTAL km'yi değil de tripi gösteriyor, ben de motoru ilk aldığım tripi sıfırlamıştım, 5500km kadar önce yani, onu sıfırladıktan beri hiç sıfırlamadım şu an ilk aldığım günden beri yaptığım bütün 5500km kadarı orada duruyor. Acaba orası bu kadar ilerleyip 5bini aştığı için olmuş olabilir mi?
Yani mantıken trip serviste sıfırlanmadıysa yağ değişiminden sonra, yani hala benim bıraktığım gibiyse serviste sıfırlamayı unutmuşlar ve bu yüzden yanıyor olabilir? Yanlış mıyım?

Seramik
28 Ağustos 2019, 00:22
Bir şey dikkatimi çekti, reset atarken kilometre sayacı TRIP konumunda, yani TOTAL km'yi değil de tripi gösteriyor, ben de motoru ilk aldığım tripi sıfırlamıştım, 5500km kadar önce yani, onu sıfırladıktan beri hiç sıfırlamadım şu an ilk aldığım günden beri yaptığım bütün 5500km kadarı orada duruyor. Acaba orası bu kadar ilerleyip 5bini aştığı için olmuş olabilir mi?
Yani mantıken trip serviste sıfırlanmadıysa yağ değişiminden sonra, yani hala benim bıraktığım gibiyse serviste sıfırlamayı unutmuşlar ve bu yüzden yanıyor olabilir? Yanlış mıyım?

Hocam çok kafa yormayın. Servise gidin bakımda benim km yi resetlememişsiniz diye söyleyin halletsinler. Garantiliyse motorunuz hiç ellemeyin.