PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyük Hayal: Yurtdışına Motorsiklet ile Yolculuk

darquecoco
23 Ağustos 2019, 15:39
Herkese merhabalar.

Bu yıl ilk motosikletimi aldım (NMAX 155) ve gayet mutlu mesut bir şekilde evimden okuluma gidip geliyorum. Seneye yaz mevsiminde bir hayalim, motosikletimi değiştirerek (XMAX 300 veya 400) yurt dışına bir yolculuk yapmaktır. Paramı denkleştirebilirsem bu hayalimdeki motorlar ile bu yolculuğu gerçekleştirmek istiyorum.

Ancak sormak istediğim, daha önce bu tarz bir yolculuk yapmış (motosiklet ile Yunanistan, İtalya vs.) kişilerin tecrübelerini öğrenmektir. Siz hangi motor ile çıktınız? Yanınızda eşyalarınızı nasıl taşıdınız? Neler almadığınız için ya da neyi bilmeden/tahmin edemeden çıktığınız için pişman oldunuz?

Herkese teşekkürler ve iyi günler dilerim.

capt.ooz
23 Ağustos 2019, 16:02
Merhabalar
Gelirler birazdan ilk Türkiyeyi gezciler
Kaç km tecrüben varcılar
Helvacılar
Senin neye ihtiyacın olduğunu umursamayıp at gözlüğü ile yorum yapanlar
Sen yine dinle tabi abilerimizi de çokta şey yapma.i

Mamba09
23 Ağustos 2019, 16:14
merhaba dostum.

bu benim ilk yurtdışı gezim : http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/190293-9700-km-52-gun-avrupa-ve-balkanlar.html

konunun devamını getiremedim maalesef. vaktim olmadı hiç. en azından bir kısım var.

buda ikinci gezim : http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/196377-motosikletle-rusya%92ya.html?highlight=

ikinci gezimi falan yazamadım henüz. instagramda ayrıntılı hikayeler var ama illa merak ediyorsan instagram: batuhanemir

gky
23 Ağustos 2019, 16:27
merhaba dostum.

bu benim ilk yurtdışı gezim : http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/190293-9700-km-52-gun-avrupa-ve-balkanlar.html

konunun devamını getiremedim maalesef. vaktim olmadı hiç. en azından bir kısım var.

buda ikinci gezim : http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/196377-motosikletle-rusya%92ya.html?highlight=

ikinci gezimi falan yazamadım henüz. instagramda ayrıntılı hikayeler var ama illa merak ediyorsan instagram: batuhanemir

Hocam sen tam bir dunya vatandaşısın.Seni tebrik ediyorum.

fatihcirik
23 Ağustos 2019, 16:49
yukardaki konuyu ve linkteki konuyu okudum benimde boyle bi düşüncem var
ama herkes şurayı gezdim burayı gezdim demiş güzel.
yani yunanistan sınırına gidiyoruz motorla AÇ KAPIYI VEYSE EFENDİ GEZİP GELECEM mi diyoruz adamlar gec tamam mı diyor ne istiyorlar.
vize pasaport tamam. baska ne istiyorlar, hangi belgeler lazım bu belgeler nerelerden alınıyor.bundan kimse bahsetmiyor.
suana kadar anladıgım pasaport ve vizesi olan herkes motora binip istediği ülkeyi gezebiliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:46 ----------

merhaba dostum.

su yazınızdan anladıgım motora bini gitmişsiniz sınırda kimlik pasaport da sorulmamış dolaşıp gelmişsiniz. neler istiyorlar ve istedikleri belgeler neler, nerelerden alınıyor
bunlardan bahsedebilirmisiniz

okanbagiscan
23 Ağustos 2019, 16:59
Youtube da motobaba var bende takip ediyorum.Orda vize işlemleri ile ilgili çok güzel bilgiler var.

Mamba09
23 Ağustos 2019, 18:00
yukardaki konuyu ve linkteki konuyu okudum benimde boyle bi düşüncem var
ama herkes şurayı gezdim burayı gezdim demiş güzel.
yani yunanistan sınırına gidiyoruz motorla AÇ KAPIYI VEYSE EFENDİ GEZİP GELECEM mi diyoruz adamlar gec tamam mı diyor ne istiyorlar.
vize pasaport tamam. baska ne istiyorlar, hangi belgeler lazım bu belgeler nerelerden alınıyor.bundan kimse bahsetmiyor.
suana kadar anladıgım pasaport ve vizesi olan herkes motora binip istediği ülkeyi gezebiliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:46 ----------

su yazınızdan anladıgım motora bini gitmişsiniz sınırda kimlik pasaport da sorulmamış dolaşıp gelmişsiniz. neler istiyorlar ve istedikleri belgeler neler, nerelerden alınıyor
bunlardan bahsedebilirmisiniz

Mevlana'yı severim güzel bir lafı vardır. Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır, yada yazık olur adabına demiş.
Bre müdavim, buraya bunu yazmayı bilirsin, google'ye "araçla yurt dışına çıkmak için gereken belgeler" yazmayı bilmez misin?
Tecrübelerini sormuş arkadaş insanların. Al sana tecrübelerim deyip paylaştım bendeki bilgileri. Konu başlığında "gereken şeyler?" dememiş ki. Ayrıca bunu demen bile çok saçma, mevlana'dan daha ilim sahibi google'ya sorsana be çocuk.

Aç gapıyı veysi efendiymiş... Tembel ve araştırmaktan uzaksın. Bu bilgi o kadar çok yerde olan bir bilgi ki, yazmaya değmez yani. Saygılar.

sheriff87
23 Ağustos 2019, 19:06
Ben ilk motorla yurtdışımı Dominarla Gürcistana yaptım zaten daha fazlasını yapmaya imkan olmadı henüz. Öyle ekstra bi aksiyonu yok normal yurtiçi nasıl çıktıysam öyle çıktım. Motorumda çanta, topcase filanda yoktu, bütün eşyalarımı sırt çantasına koyup vurdum sırtıma çıktım. Bi lastik tamir kiti almakta fayda var, onun harici yağmurluksuz olmaz illaki bir yerde yağmura denk gelinir.

espresso
23 Ağustos 2019, 19:25
Bu bayram tatilinde arabayla (çocuklar da olduğu için motorla ailecek gitmemiz imkansız zaten) Yunanistan'a gittik.
İpsala sınır kapısınd aaraba için 15 günlük uluslarası sigorta 47 euro aldılar. motorlar için biraz daha ucuzmuş.
kapıdaki kontrol noktalarında arabanın camından pasaportları uzattım, görevliler damgalayıp geri verdiler. O sırada motorlar nasıl geçiyor diye baktım, motordan bile inmediler onlar da pasaportları damgalatıp devam ettiler. demek ki zor bir şey değil.

İpsala kapısından çıktıktan sonra deniz tarafında ilk şehir Dedeağaç şehri. Oradaki kampinde çadır kurup kaldım. Türkiye plakalı motorlar gördüm orada. Araba olarak zaten 10 dakika içinde 15 tane 34 plaka saydım.

Selanikte 34 gezerken plaka motorcu grubu gördüm, bir tane de xmax 250 vardı. demek ki xmax 250 ile taa Selanike gidilip dönülebiliyormuş dedim.

Vize alabiliyorsanız, paranız da varsa gidin gezin derim. Para derken de vize masrafları hariç Yunanistan'da gezmek Ege kıyılarında gezmekten daha ucuz. Biz kampinglerde kaldık, kampingler kişi sayısı, çadırın boyutu, araba vb. fiyat değişiyor ama biz ortalama 30 euro verdik, aynı kişi sayısında gökçeadada gecelik 300 lira vermiştik, Türkiyeden ucuza geldi yani.

Vista86
23 Ağustos 2019, 20:31
Bu yaza çıkarken motosikletle uzun bir Avrupa turu yaptım. Benelli Bn 251 ile.. 45 gün sürdü.

Kampingte kalmak ile hotellerde konaklamak çok farklı ihtiyaçlar gerektirir. Önce buna da karar vermek gerekir..

watercolours
23 Ağustos 2019, 20:35
Umarım gerçekleşir hayaliniz.

Not: Motorsiklet değil, motosiklet doğrusu.