PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlanlarda kullanılan vize saçmalığı

Metela
23 Ağustos 2019, 10:19
Ya arkadaş vize nedir ya! İlanlarda muayene yerine hiçbir şekilde anlamı olmayan bir delinin ya da kronun ortaya atıp diğer akılsızların kullandığı bu saçma "vize" kelimesini her gördüğümde uyuz oluyorum. Kullanmayın arkadaşlar!

Ne ruhsatta yazar, ne Tüvtürk kullanır, kim çıkarttı bunu anlamış değilim. Aracın muayenesi denir, muayenesi şu tarihe kadar denir, içine etmeyin terimlerin!

mavzer-i
23 Ağustos 2019, 10:23
vize ne ola ki. ilk defa duyuyorum ben.

arndiol
23 Ağustos 2019, 10:33
Foruma düzenli olarak ilanları vs. eleştiren bir güruh musunuz hocam?
Her hafta 2-3 konu acılıyor bu ilanda yazılan şeylerden sikayet etmek için :queen:

Doğru; vizenin kelime anlamı olarak muayene ile akalası yok ancak asagıdaki ikinci madde ile alakalı.
Herkes, yanlış, yanlız kelimelerini çözemeyen bir ülkeyiz, en büyük derdiniz vize kelimesi olsun.
bence abartılacak bir yönü yok, deli ya da kro birisinin değil kelimelere takılmayan birisinin ortaya attıgı yarı mantıklı bir kelime.

1.yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izin.
2.kimi resmi kâğıtlara görülmüştür anlamında konulan im ve bu imi koyma işi.

Metela
23 Ağustos 2019, 11:27
Foruma düzenli olarak ilanları vs. eleştiren bir güruh musunuz hocam?
Her hafta 2-3 konu acılıyor bu ilanda yazılan şeylerden sikayet etmek için :queen:

Doğru; vizenin kelime anlamı olarak muayene ile akalası yok ancak asagıdaki ikinci madde ile alakalı.
Herkes, yanlış, yanlız kelimelerini çözemeyen bir ülkeyiz, en büyük derdiniz vize kelimesi olsun.
bence abartılacak bir yönü yok, deli ya da kro birisinin değil kelimelere takılmayan birisinin ortaya attıgı yarı mantıklı bir kelime.

1.yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izin.
2.kimi resmi kâğıtlara görülmüştür anlamında konulan im ve bu imi koyma işi.

İlanlarla ilgili konu açmıyorum o kadar da değil, şikayette bence haklı yanlar var :)

2. madde de evet olabilir ama türktüv'ün resmi sitesinde ya da ruhsatta bile olmayan bir terimi sürekli gündemde tutmak ve bunun yerine muayene denen bir şey varken bunu inatla kullanmak nedir?

Alakası olmayan bir terim ve yaygınlaşıyor, "ciğerli motor" gibi, bir de genel şeyler mesela "herkez" yazmak gibi, alakası olmayan ya da saçma sapan bir şeyi yaygınlaştırmak bence önemli bir durum, bilmeyen bir adam cidden oturur bunun ne olduğunu çözmeye çalışır, gereksiz yere zaman kaybeder, muayenedir bu, bundan başka bir terim yokken gereksizliği devam ettirmek saçma.

Artı bu sitede bunu yazmayacaksam nerede yazacağım, bir çok insan motosiklet için buraya geliyor, görsünler bilsinler, vize diye motosiklet muayenesinde bir terim yok bunu bilsinler, hiçbir araç için muayenede böyle bir kelime yok.

Öz_Musti
23 Ağustos 2019, 11:31
Vize'nin kullanımı ayrı konu cazibesi de bir diğer konu.

Muayene dediğin 200-250 TL birşey. 1sene sonra olsa nolur, 6 ay sonra olsa nolur. Bence bir albenisi yok.

shooter1
23 Ağustos 2019, 11:52
sigorta vize yok alan kişi vergi borcunu da odeyip alacaktır işini gelirse al fazla söze gerek piyasanın çok altına veriyoruz abi su kadar olmaz mı diyenlere kalp kirarim
güzel ilan oldu mu

arndiol
23 Ağustos 2019, 12:27
belki konuyu acanlar muayene yazamıyordur; misal bende schwarzenegger yazamıyorum

(googledan baktım :D )

06Serhat
23 Ağustos 2019, 14:45
Aynen öyle bende gıcık gidiyorum o tiplere.

levend84
23 Ağustos 2019, 15:03
Vizesi Tam
Sigorta Tam
Bandrol Tam
Mermi gibi
Alan arkamdan dua eder
Parasi olan arasin.

Ulan,madem biniyorsun zaten sigorta yapacaksin,bana bir faydasi yok senin sigortanin.

Ayni şekilde muayeneside,muayene yoksa zaten devir veremezsin

Adam ağustos ayinda ilan vermiş,yok ilk 6aylik (Ocak-temmuz)bandrolu yatirdim yaziyor.tabi yatiracaksin noter devri veremezsin.

Motorlu bir taşita biniyorsan,tüm yükümlükleri yerine getirmeye mecbursun.

İyi bir matah gibi ilanlara yazmanin alemi yok,

Hee yazacaksan,motorun kusurlarini yaz,eksiklerini yaz ki alacak vatandaşa faydan olsun,gereksiz laf kalabaligina,boş tatavaya,gerek yok..

Zamaninda lavuğun birisiyle ağiz dalaşina girmiştim,verdim ayari..tittirdi gitti..

sey_47
23 Ağustos 2019, 15:22
o değil de;

Google'a "vize randevu" yazdım.

En üstte reklamlı olarak şu site belirdi.
https://www.turktuvrandevu.com/tuvturk-randevu-al/

girdim baktım.
25 tl randevu ücreti alıyorlar.
Hahha tam bir keriz avına çıkmışlar.

levend84
23 Ağustos 2019, 15:26
Edit:

Arkadaşlar size bir tavsiyede bulunayim,

Çevremdeki arkadaşlarima 2.el motosiklet alirken,

Çok defa karşilaştim,

Örnek,Bir arkadaşa 2.el ybr almaya gittik,motorun muayenesi biteli 1 sene olmuş.

Eleman,yaa abi hic ruhsata bakmamişim dedi,motoru biraz inceledim,ön balata bitmiş demiri kalmis,diske surtuyor aşindirmiş,arka fren zaten tutmuyor.motor yağina bakmadim ama eminim katran gibi olmuştur.

Almadan döndük.

Muayeneye
Sigortaya
Bandrole

Dikkat etmeyen araç sahipleri,kullandigi malınada dikkat etmiyor(bakim,temizlik,kullanim)eşege biner gibi biniyor.

2.el araç alirken ilk bakacaginiz unsur bu olsun.boyle bir durumla karşilaşirsaniz arkaniza bile bakmadan uzaklaşin.

Bir dost tavsiyesi.

hayat2teker
23 Ağustos 2019, 15:34
Benim favorim gittikçe yaygınlaşan şu ifade:
"Atma ötme yok"

serif abi
23 Ağustos 2019, 17:00
Siz yanlış anlamışsınız VİZE li diyor,
ADANALI der gibi düşünün ,
İÇİNDEN mi diye sorun bakalım içinde mi Köylüsü mü çıkacak

https://i.hizliresim.com/vaa88v.png (https://hizliresim.com/vaa88v)

espresso
23 Ağustos 2019, 18:28
Siz yanlış anlamışsınız VİZE li diyor,
ADANALI der gibi düşünün ,
İÇİNDEN mi diye sorun bakalım içinde mi Köylüsü mü çıkacak

https://i.hizliresim.com/vaa88v.png (https://hizliresim.com/vaa88v)

Vize çok harika süper bir yer olan Trakya'mızın harika bir ilçesidir. Ne de olsa coğrafik olarak Avrupa kıtasındadır. Yani motora atlayıp İstanbul'dan Vize'ye gidip orada köfte yiyip devamında Kıyıköy'de kamp kurup dönseniz mini avrupa turu attım diyebilirsiniz. :)

moonspell07
23 Ağustos 2019, 18:46
ilanının birisinde de aracın muayenesi ..,..,2020 tarihine kadar uzatılmistir yazmış.Sanki garantisini süresinden bahsediyor.ne adamlar var ya.

shruikan
23 Ağustos 2019, 20:22
bi b.ku da beğenmiyonuz. tdk'ye part-time iş başvurusunda bulunun toptan.

watercolours
23 Ağustos 2019, 20:24
Mekan, lokasyon;
varış yeri, destinasyon;
aşevi, lokanta (lokanta da beğenilmeyip restoran oldu şimdi);
bilgi, enformasyon oldu bu ülkede. Nüfusun %60'ı da muhafazakar.
Muayene vize olmuş, çok mu?

Allah'tan özçekimi bulduk.

Cyan
23 Ağustos 2019, 20:31
Aşevi deyince ben fakirlere muhtaçlara yemek dağıtan bir yer anlıyorum yalnız.

watercolours
23 Ağustos 2019, 20:33
Aslında aşevi kullanıldığı zamanları ben de hatırlamıyorum ama vardır herhalde. Lokanta gökten inmemiştir.

bindiregandi
23 Ağustos 2019, 23:13
Dil, yaşayan bir olgudur.

nazar48
24 Ağustos 2019, 00:34
Adam sıfır motoru bayiden çıkartırken ödediği sigorta, plaka masrafı ve hatta takipçi parasını da hesaba katıp sıfır motor parasını istiyor ve diyor ki: plaka masrafınız olmayacak.
Peki ikinci el alırken de aynı masraflar yapılıyor, ilk sahibinin kullanmadığı sigorta süresi ücreti iade ediliyor.

Bunu satıcıya an la ta mı yo rum....

GezeGeze
24 Ağustos 2019, 00:56
Özçekim yerine "anlık" kullanımına denk gelmiştim; daha çok beğendim. Özçekim ne öyle, soyaçekim der gibi ... Selfie yerine anlık daha bir tutar gibime geliyor...

Vizede sorun yok bence. 2 hece. Muayene oldukça zor bir söylenişe sahip... u _ a _ ye ... başka sesli kaldı mı ... :) ördek gibi dudakları uzatıp, peşinden dişçideymişcesine a deyip, sonrasında gülerkenki gibi yanakları geriye çekmek ... yazarken bile yoruldum :D

Vize iyidir... takılmayın pek de ... sonra o muayene olur size maaanee... :mrgreen:

İlanlarda belirtilmesi de iyi bence. Aldığınızın haftasında bir 150-200 TL vize masrafı malın size maliyetini etkileyen bir farktır sonuçta.

Hele plaka "eski" türdense kalın yazılı, delikli vidalı olmasa bile, plaka yenilemek zorunda kalıyorsunuz, ince yazılı; 40-50 TL de ordan ...

Evet bunu da yeni çıkarmışlar, gerçi 2 yıl olmuş, ben yeni denk geldim. 2 yıl önceki plakayı da şoförler odası bastıydı. Fontu değiştirip, yeniden plaka bastırmak zorunda bırakılınıyor.. neyse.. deveye gelecek konu...

arndiol
24 Ağustos 2019, 08:28
üniversitelerde de ara sınava vize diyorlar

amerika oyunu bunlar; vize den visa'ya visa'dan alışverişe, alışverişten amerikan kapitalizmini zihnimizi işliyorlar.

nalet olası federaller.

nyk
24 Ağustos 2019, 10:02
çok eskiden kalan kelimeler bunlar. Eskiden vergi yatırınca arabanın camına da bandrol yapıştırılırdı mesela. Vize, Pul, Bandrol vs gibi kelimeler 90lar ve öncesine ait terimler. Forumun yaş ortalaması baya ufak olduğu için bilinmemesi normal öyle saçmalık bir taraftan uydurulmuş falan da değil yani :)

serif abi
24 Ağustos 2019, 10:49
Vize li demesinde şöyle bir saçmalık var zaten vizeli olmak zorunda vizesi yok ise belirtirsin.

Yani motosikletimizin iki tekeri , arka tekeri döndüren zincir ve dişli si var demek kadar saçma , vize de kanunlara uygun karayollarında seyir etmen için lazım olan gerek şartlardan bir tanesi , farı var sinyali de var de o gerek şartlardan bir tanesi

Vize sı yoksa yaz . o normal zaten söylemen lazım .

COQ
24 Ağustos 2019, 11:26
Vize kelimesi gerekli şartlara sahip gibi bir anlam taşıyor.
Örneğin üniversitede final sınavlarına girebilmek için vize sınavlarını almanız gerekir.
Ya da belirli kriterler isteyen ülkelere girebilmek için.
Araç trafiğe çıkabilmek için gerekli şartları taşıyorsa verilen belgeye vize denmesi bu açıdan anormal değil.
Muayene kelimesi de daha çok insan için kullanılan yanı doktorun veya hastanenin yaptığı işlemler için kullanılıyor.
Fakat denetim araştırma gibi bir anlamı da var ve bunun kullanılması da anormal değil.
Aslında bir araç ya da makine için en uygun kullanım 'teknik kontrol' ifadesi.
Burada sorun olan şey durum, olay veya duygulara kelime türetme ve kullanma kısırlığımız.
Amaaann nooolucak?
Ne dediğini anlıyoruz ya!
Kolaycılığı nedeniyle güzelim türkçeyi kelime fakiri bir dil haline getirmekteyiz.

figodayi
24 Ağustos 2019, 12:35
Sıfır ile ikinci el arasında 80-100 lira filan farkediyor. Ayrıca sıfır motosikleti taksitle alabiliyoruz.

MahmutBiner
24 Ağustos 2019, 14:27
Ben size daha büyük ve herkesin kullandığı bir saçmalık söyliyim ÇAKAR. :) Çakar nedir arkadaşlar yurt dışındaki Flash Flashing bize nasıl çakar olarak çevrilmiş bunu kim çevirmiş onuda tebrik etmek lazım :)