PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor, ekipman ve diğer masraflar hakkında birkaç sorum var

HevesliGenç
20 Ağustos 2019, 20:18
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar,
öncelikle onay için teşekkür ederim. Bir sorun olmazsa artık sizlerle birlikte aynı forum altında aktif paylaşım yapacağım.

Uzun zamandır Youtube üzerinden motor kanallarına takip ediyorum. Yaklaşık iki senedir ilgim var. Ve iki senedir motor sahibi olmak istiyordum. Gelecek ay motor almayı düşünüyorum. Şu an elimde toplam 10 bin TL bulunmakta. Honda CBR 125 almak istiyordum lakin daha farklı motorlara bakmam önerildi. Super Sport bir motor istiyorum. Benim bütçeme uygun motor öneriniz nedir?

Ayrıca ekipman için ayrı bir bütçe oluşturacağım. Ortalama ne kadar bir bütçe gereklidir?
Bunların yanı sıra motor almak isteyince ekstra masrafları olacaktır. Bu masraflar ortalama ne kadar tutar?

İnternet üzerinden videolar izleyip, yazılar okumak bir yere kadar. Canlı bir insanın cevap vermesi daha farklı olacaktır. Umarım sorularımı es geçmez, yadırgamazsınız. Tekrardan herkese iyi akşamlar diliyorum.

dogukanb
20 Ağustos 2019, 20:47
Ekipman konusu dipsiz kuyu gibi. Bütçen konusunda şu video yardımcı olabilir.

https://youtu.be/tSXgeeY5iUo

Motor konusuna gelirsek, zaten 10K ekipman+motor olunca başka super sport alamazsın. Bana göre 125cc sınıfında CBR dan başka super sportcuk almak macera arayışı olur. Yamahanın oturuş pozisyonu dillere destan keza KTM'nin de öyle geriye Aprillia RS4 125 kalıyor (son sahibi olursun :) ) Birde suzuki var belki o tercih edilebilir. Birde kim ve neden cbr bakma dedi merak ettim. Cbr 125 hakkında ayrica sorun varsa sorabilirsin.

HevesliGenç
20 Ağustos 2019, 22:10
Ekipmanın fiyatından ziyade beni gerçekten koruyacak bir ekipman olmasını göz önünde bulunduruyorum. Tabi, ilk etapta yüksek meblağlarda ücret ödemek istemem ama gidip 300 liralık kaskta almak istemem. Videoyu bu mesajımdan sonra izleyeceğim. Teşekkür ederim.

10 bini sadece motor için ayırdım.
CBR seni tatmin etmez, göründüğü kadar iyi değil. Performansı çok kötü gibi yorumlar aldım. Çok yüksek hız arayan birisi değilim. Hız yapma gibi düşüncem olsa farklı motor arayışına girerdim zaten.

CBR 125'lere bakınca fiyatlar çok fark ediyor. Mesela 6000'e var, 12000'e var. Hasar kayıtlarına bakıyorum temiz. Anlamış değilim. Neye dikkat etmeliyim?

Motorda kilometreye dair birçok kişi farklı yorum yaptı. Kimisi önemli diyor, kimisi önemsiz. Kaç KM altında motor alınır?

CBR 125'ler aşırı ilgimi çekiyor.
CBR 125 ile CBR 125 R arasındaki fark tam olarak ne oluyor? Bir de tek mi yoksa çift silindir mi önerirsiniz

dogukanb
21 Ağustos 2019, 00:00
Modelin ismi CBR 125R. Eski çift farlı ve yeni tek farlı kasa olmak üzere 2 modeli var. Ikiside tek silindir. KM konusuna gelirsek motordan motora değişir. Motor vardır, 35k kilometrede bakımları düzenli yapılmıştır, motor vardır 20k kilometrede bakımları yapılmamıştır. Genel olarak ne kadar temizini alabilirsen o kadar iyi olur. Ayrıca tek ve çift silindir konusu ayrı bi dünya. Tek silindir az yakar, bakım maliyeti düşüktür, torku yüksektir, çift silindir biraz daha fazla yakar, performansı daha fazladır, sesi daha güzeldir. Eğer daha önce iki teker tecrüben varsa biraz da trafik bilgin ve deneyimin varsa, bileğine de güveniyorsan 12-13 civarına KTM RC200 alabilirsin.

KayaEmre
21 Ağustos 2019, 10:14
Bence elindeki para ile önce ekipman diz. Ekipmanları aradan çıkarttıktan sonra 500 civarı sigorta için , 250 noter den üstüne almak için ayırmalısın. 2.el alıcagın motoru direk bakıma götürmen gerekicek. Gerek yağ, gerek zincir gibi diğer şeyler için. Bu 3 şey için kafadan 1000 lira gider. Aşağı yukarı tam ekipman alsan 2000 lira çıkar. Elinde 7000 kaldı , bu paranın üstüne paranı tamamlarsın alıcagın motora göre. Önce ekipman al dememin sebebi elindeki para arttıkça motora vericegin para artabilir, ekipmandan kısabilirsin. Ehliyetin olduğunu sayıyorum. Bide cbr125 sağlam Motordur ama zorlayanı da çoktur.

atasy
21 Ağustos 2019, 10:25
300 TL kaska vermem deme, düşünce anlıyorsun ekipmanın ne kadar önemli olduğunu.

CBR 125R performans açısından 125cc bir motor. Yani bu kadar, uçmasını bekleyemezsin :D Ama kendi sınıfında hantal bir motor da değil yani, neye istinaden tatmin etmez dediler bilemedim. Hangi 125cc tatmin edecekmiş o zaman? :D

Sıfır kask eldiven, ikinci el mont alabilirsin. 500 kask 400 mont 100 eldiven olabilir. Sigorta minimum 500 çıkar, noter en son 180 idi 200 olmuştur heralde. Aldığında bakıma götüreceksin, orası biraz sürpriz, neyi bittiyse değişir ama bir bütçe de ona lazım. Kalan para ile alırsın bir CBR. Eski(2006 model vb) almanı tavsiye etmem sadece. Yenilerin arasından bir temiz alırsan binersin. Haydi hayırlı olsun

HevesliGenç
21 Ağustos 2019, 15:48
Modelin ismi CBR 125R. Eski çift farlı ve yeni tek farlı kasa olmak üzere 2 modeli var. Ikiside tek silindir. KM konusuna gelirsek motordan motora değişir. Motor vardır, 35k kilometrede bakımları düzenli yapılmıştır, motor vardır 20k kilometrede bakımları yapılmamıştır. Genel olarak ne kadar temizini alabilirsen o kadar iyi olur. Ayrıca tek ve çift silindir konusu ayrı bi dünya. Tek silindir az yakar, bakım maliyeti düşüktür, torku yüksektir, çift silindir biraz daha fazla yakar, performansı daha fazladır, sesi daha güzeldir. Eğer daha önce iki teker tecrüben varsa biraz da trafik bilgin ve deneyimin varsa, bileğine de güveniyorsan 12-13 civarına KTM RC200 alabilirsin.

Önerini inceledim ama maalesef bütçemi aşıyor. CBR125R alacağım diyorum ama fiyatlara bakınca yine bütçemi zorlayacak gibi duruyor. Verebileceğim en yüksek ücret 10 bin TL (diğer masraflar haricinde)

Netteki ilanlara bakınca çift silindir göremedim zaten. Çift silindir alıp daha iyi performansta ve daha yüksek seste kullanmak istemiyor değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

Bence elindeki para ile önce ekipman diz. Ekipmanları aradan çıkarttıktan sonra 500 civarı sigorta için , 250 noter den üstüne almak için ayırmalısın. 2.el alıcagın motoru direk bakıma götürmen gerekicek. Gerek yağ, gerek zincir gibi diğer şeyler için. Bu 3 şey için kafadan 1000 lira gider. Aşağı yukarı tam ekipman alsan 2000 lira çıkar. Elinde 7000 kaldı , bu paranın üstüne paranı tamamlarsın alıcagın motora göre. Önce ekipman al dememin sebebi elindeki para arttıkça motora vericegin para artabilir, ekipmandan kısabilirsin. Ehliyetin olduğunu sayıyorum. Bide cbr125 sağlam Motordur ama zorlayanı da çoktur.

CBR125R almak istiyorum. Söylediğini yapınca elde 7000 kalıyor ve almak nerede imkansız hale geliyor. Netteki ilanlara bakarak söylüyorum. 10'bine dahi zor bulacağım diye düşünüyorum.

Ekipman için ayrı bir bütçe oluşturdum. Ekipmana 2000-3000 arası bir meblağ verebilirim. Bu bahsettiğim 10 bin içinden.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:46 ----------

300 TL kaska vermem deme, düşünce anlıyorsun ekipmanın ne kadar önemli olduğunu.

CBR 125R performans açısından 125cc bir motor. Yani bu kadar, uçmasını bekleyemezsin :D Ama kendi sınıfında hantal bir motor da değil yani, neye istinaden tatmin etmez dediler bilemedim. Hangi 125cc tatmin edecekmiş o zaman? :D

Sıfır kask eldiven, ikinci el mont alabilirsin. 500 kask 400 mont 100 eldiven olabilir. Sigorta minimum 500 çıkar, noter en son 180 idi 200 olmuştur heralde. Aldığında bakıma götüreceksin, orası biraz sürpriz, neyi bittiyse değişir ama bir bütçe de ona lazım. Kalan para ile alırsın bir CBR. Eski(2006 model vb) almanı tavsiye etmem sadece. Yenilerin arasından bir temiz alırsan binersin. Haydi hayırlı olsun

300 TL kaska vermem derken, iyi bir kask almak istediğimi vurgulamak istemiştim. 300 TL vereceğime üzerine biraz daha eklerim gerçekten beni koruyacak, süs niyetine olmayan bir kask alırım.

125lik motordan büyük bir performans beklemiyorum. Yaptığı hız zaten belli, bana yeter diye düşünüyorum. Kesinlikle eski model almak istemiyorum. Yeni modellere bakınca ise bütçemi aştığını görüyorum. Bu bir hayli canımı sıktı.

Teşekkür ederim.

KayaEmre
21 Ağustos 2019, 17:02
Demek istediğim 7 bine bulamaman normal sonra bütçeni tekrar yükseltirsin. Cbr125 hızlanması mükemmel olmasa bile 120 130 bandında gidebilen bi motor seni tatminkar eder lakin a2 ehliyetin varsa 200 250 lik naked bakabilirsin 10 11 k civarına