PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 15 Temmuz Sehitler köprüsünde vespayla savrulmak

tubilubba
13 Ağustos 2019, 23:41
Arkadaslar 3-4 aylik motosiklet kullanıcısıyım bugun köprüde rüzgardan dolayı bir pecete gibi savrulacakmişım hissine kapıldım. Vespa 150cc sanirim 150kg ben de 50 kg acayip korktum cok zorlandım.. yavasladim, hakimiyetim düstü. Köprü bitince kenara çektim elim ayagım titriyordu. Siz nasıl yapiyorsunuz?

gurcanozturk
13 Ağustos 2019, 23:44
Ben de sallanıyorum hep :) Çok rüzgarlı havalarda problem oluyor. Ben önermiyorum ama bazı kişiler büyük araç bulup soluna yanasiyorlar, araçla beraber gidiyorlar.

Arkarian
13 Ağustos 2019, 23:49
Ben de sallanıyorum hep :) Çok rüzgarlı havalarda problem oluyor. Ben önermiyorum ama bazı kişiler büyük araç bulup soluna yanasiyorlar, araçla beraber gidiyorlar.

gürcan abi haklı rüzgarı hissetmemek için sığınılabilir ama köprüde vespa ile yavaş kalırsın bence. Arabalara yetişip sığınamayabilirsin. Tehlikeli de bana sorarsan

kurubuzz
13 Ağustos 2019, 23:51
Mecbur kalmadigin surece aşırı ruzgarli havada kopruden gitme gidiceksende metrobus yanindan git ruzgari kesmesi acısından bende devriliyodum dun artciyla yatira yatira gittim zar zor.

tubilubba
13 Ağustos 2019, 23:52
Otobüsler gecerken rüzgarımın kesilmesi iyi geldi ama yetiscem diye yapışmaktan korktum

kulspruta
13 Ağustos 2019, 23:55
Bugün çok enteresan bir rüzgar vardı dostum. Köprüden defalarca geçtim, ilk defa bu kadar sıkıntılı bir rüzgara denk geldim, adeta tekerleklere alttan vurup beni itiyordu vs ciddi denge bozuyordu rüzgar. Otobüs yoktu yakınımda sığınamadım.
Allahtan tek yönden düzenli bir rüzgar vardı, rüzgarın beni ittiği yönün tersine doğru biraz ağırlık verdim, oturuşumu hafif o tarafa aldım ve şeritte kalabildim. Ama köprü direklerine dikkat etmek lazım orada rüzgar kesiliyor birden denge bozulabilir, oralara gelirken hazırlıklı olmak lazım.

Arkarian
13 Ağustos 2019, 23:59
Abi yararlı bi başlık açtın galiba. Kim bilir belki bir canın kurtulmasına vesile olursun.

tubilubba
14 Ağustos 2019, 00:02
Yok ben artık parmagimı tükrükleyip kontrol etmeden girmem köprüye.. vespaya kabahat buluyodum ama sizlerde de oluyosa beni aşar :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:59 ----------

Abla desen daha iyi ama neyse :)

Arkarian
14 Ağustos 2019, 01:12
Yok ben artık parmagimı tükrükleyip kontrol etmeden girmem köprüye.. vespaya kabahat buluyodum ama sizlerde de oluyosa beni aşar :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:59 ----------

kusura bakma abla yaaa :) aslında sen 50 kiloyum yazınca bi tahminde bulunmuştum ama... ağız alışkanlığı işte

levend84
14 Ağustos 2019, 01:19
Geçmiş olsun abla,

Ruzgarli havada ist.köprüde iki tekerli kullanmadim lâkin,

Gidonu fazla sıkmadan(kollar hafif rahat)

Sert estigi anda,biraz gaz açarak şeriti korumak gerekiyor.

Arkarian
14 Ağustos 2019, 01:29
Geçmiş olsun abla,

Ruzgarli havada ist.köprüde iki tekerli kullanmadim lâkin,

Gidonu fazla sıkmadan(kollar hafif rahat)

Sert estigi anda,biraz gaz açarak şeriti korumak gerekiyor.

abi bu mesajın 4999 uncu mesajın bi kere daha yaz da 5k olsun yaw :)

pea
14 Ağustos 2019, 01:35
200 kilo motor, 100 kilo ben ve yükler, 50000 km tecrübe. Hala korkuyorum motor altımdan kayıp gidecek diye.
Benim yöntemim, en sol şeridin ortasında olup hem diğer araçları rüzgar kesici olarak kullanıp daha az etkilenmek hem de yalpalama/savrulma payı bırakmak. Biraz da yüksek devirde sürüp hızlı tepki verebilmek.

Motor küçük olsaydı arkadaşların dediği gibi metrobüsü kalkan olarak kullanırdım. Köprü ayaklarındaki ani değişen rüzgara ve metrobüs teker hizasında gitmeye ekstra dikkat.

levend84
14 Ağustos 2019, 01:36
abi bu mesajın 4999 uncu mesajın bi kere daha yaz da 5k olsun yaw :)

Aynen dostum :cat:

Şimdi 5K oldu.

Yillar önce whatsapp yok iken telefondan aylik 5bin sms in canını okurdum.Nokia N79..

laz61
14 Ağustos 2019, 01:39
Bugün gerçekten efsane rüzgar vardı. Bende edirnekapıya gittim bağcılardan. Rüzgar bir o yana bir bu yana motoru çekiyor. Gerçekten çok tehlikeli oluyor rüzgarda motosiklet kullanmak.

allegromod
14 Ağustos 2019, 01:52
hızı azaltmakda fayda var

hachiko
14 Ağustos 2019, 01:58
Bayramın ilk günü izmite gidiyorum dacia sandero ile oda savruluyordu şerit değiştiriyordu..Lan 130u geçmedi rampada..Normalde 170e kadar çıkardı..

Arkarian
14 Ağustos 2019, 02:46
Aynen dostum :cat:

Şimdi 5K oldu.

Yillar önce whatsapp yok iken telefondan aylik 5bin sms in canını okurdum.Nokia N79..

valla abi inanır mısım ben şu an tuşludan giriyorum foruma(sabahları pc den) babamlar el koydu akıllı tele... Fen lisesinde okuyorsun ders çalış diye

BatuhanK
14 Ağustos 2019, 12:04
Gidonu gevşek bırakın ve bir yelkenli gibi hem yatık hem düz gitmenin tadına varın :mrgreen:
Rüzgar çok şiddetliyse hızı azaltmak mantıklı olabilir

MrMud
14 Ağustos 2019, 12:44
Arkadaslar 3-4 aylik motosiklet kullanıcısıyım bugun köprüde rüzgardan dolayı bir pecete gibi savrulacakmişım hissine kapıldım. Vespa 150cc sanirim 150kg ben de 50 kg acayip korktum cok zorlandım.. yavasladim, hakimiyetim düstü. Köprü bitince kenara çektim elim ayagım titriyordu. Siz nasıl yapiyorsunuz?

Allah'a sığınıp sürmeye devam ediyoruz..
Şaka şaka, hafif motor üzerinde ki hafif sürücü dramlarından biri bu.
Özellikle 2-3 gündür akıllara zarar, durmayan bir rüzgar var, bu tür havalarda hızı minimuma indirip, mümkün mertebe şeriti ortalayıp diğer araçlara ve bariyerlere en uzak konumda sürün.

Onun dışında Mikail'e sözümüz geçmeyecegi için yapacak pek birşey yok.

HUN
14 Ağustos 2019, 13:20
Armutlu dan Gemliğe doğru geliyoruz totalde 300 kg rampayı çıktık tepe üstünden aşşağı salınacagız , motor tepede hönk diye yavaşladı sonra bir sağa bir sola bir alttan bir üstten şahadetler eşliğinde kullanılmış bir çift katlı selpak gibi oradan oraya savrulduk. Dedim hayat yalan rüzgar gerçek, böylesini ilk defa gördüm. scooter çok etkileniyor yaa

owlam
14 Ağustos 2019, 13:22
İlk motorum 50 cc bir scooter dı. Köprüde heyecanlı dakikalar çok yaşadım :) sizi sıkıntıya sokmayacak bir hızla düşüp geçmek bana mantıklı geliyor.

to1ga
14 Ağustos 2019, 13:25
Gidon fazla sıkılmadan serbest tutulur.
Rüzgarın estiği yöne ağırlık verilir o tarafa doğru hafiften kontra tekniği ile rahatça devam edilir.

Jemand
14 Ağustos 2019, 13:43
tavsiyelere uymayarak (https://youtu.be/ulawrvvwMTQ?t=129)

Madrap2
14 Ağustos 2019, 13:45
2gun once motorla istanbul fsm gebze izmit den kandira kefgen e gittim istanbul acayip derecedr ruzgarli suan 1 saat once döndüm ruzgar biraz olsa azalmis durumda benide savuruyor baya

Metela
14 Ağustos 2019, 14:51
poyraz kuvvetli savrulmak gayet normal, trafik durumu gibi yağmur ve rüzgar için her zaman internette bir bakınırım.

misal bu siteler ve telefon uygulamaları her zaman favorimdir.
https://www.windy.com/?41.002,29.034,10

https://www.mgm.gov.tr/deniz/ww3-ayrintili.aspx?b=Marmara&t=W&s=15&g=p#sfB

Rüzgarda eğer çok abartı bir durum yoksa korkmadan geçebilirsiniz, size tavsiyem hızınızı kesmemek, yavaşlamak ya da yüksek süratle gitmek en büyük hata, gerçi hızlı gitmek nispeten daha dengeli ama düşük süratle yapraktan farkınız kalmaz, rüzgarın şiddeti bir de altınızdaki motorun direnci ile birleşince sakat durum yaşamak olasıdır, geçen yıllarda msx 125 ile rüzgarlı havalarda köprüden birçok defa geçtim ki motor 100 kilo ben 80, evet baya hissediyorsunuz ama hiç sıkıntı yaşamadım, daha önceleri de 200-250lük scooter'larla çok defa geçtim, uzun yıllardır da geçiyorum, şimdi de büyük motorla geçiyorum rüzgarın şiddetini her zaman hissediyorsunuz. Önemli olan köprü ayaklarından geçerken dikkatli olmak, rüzgar anlık bir durur sonra güzelce vurur şiir gibi :) biraz motoru yatırın yeter, hızı sabit ama düşük olmayacak şekilde normal seyirde tutmak, araç aralarında riske girip durmamak gerekir, mümkünse otobüs gibi büyük araçları rüzgarı perdeleyecek şekilde kullanmak yeterli, fırtına hariç bence hiçbir önemi olmayan durum.

50 kilo bile olsanız bu sefer de yüzey alanınız düşük onun da avantajını kullanabilirsiniz, sadece paniklemeyin yeter.

Angrypower
14 Ağustos 2019, 14:55
Büyük ihtimalle 2 saat sonra iş çıkışı bende karşıya geçeceğim. Mt-07 182kg, bende 85kg. Beraber tatlı tatlı geçeceğiz :)

Memcoş48
14 Ağustos 2019, 15:19
Rüzgar bazen çok korkutucu olabiliyor. Total 280 kg bişey olmaz filan desem de fena sallıyor, özellikle alttan üstten karıştırıp deli deli estiğinde 😄

hasmet
14 Ağustos 2019, 15:37
Arabalarda bile hissediliyor bazen...

emrello
14 Ağustos 2019, 16:40
Büyük küçük her türlü motorda sıkıntı yaratan bir durum gerçekten. Ben mümkün olduğunda metrobüsü sağıma almayı tercih ediyorum, işe yarıyor. Ayrıca sabit, ortalama bir hızda, yeteri kadar yüksek devirde olmak da kontrolü artırıyor. Rüzgar mecburen kontra yaptırabilir (yatık kullanma), bunda bir sorun yok, ancak köprü ayağına gelince rüzgar aniden kesiliyor ve nedensiz yere bir saniyeliğine yatık kalıyorsunuz. Maceranın tadı... Scooter'da diz örtüsü gibi profili genişleten şeyler durumu kötüleştirebilir. Büyük ve çantalı endurolar/kros motorlar ise doğası gereği rüzgardan daha çok etkileniyor.

hasmet
14 Ağustos 2019, 17:11
"Bana hic bir sey olmuyor" diyen yigit araniyor :)

Uğur
14 Ağustos 2019, 18:41
Yeni SÜRÜCÜLERE rüzgar uyarıları !. (http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/80475-yeni-suruculere-ruzgar-uyarilari.html)

Bu konuyu inceleyebilirsiniz.

yaşlıveacemi
14 Ağustos 2019, 20:12
dacia sandero .. 170..

https://i.hizliresim.com/AOz5Gz.jpg (https://hizliresim.com/AOz5Gz)

HRider
14 Ağustos 2019, 20:32
Sağa doğru savuruyorsa, sola doğru hafif kontra vererek köprü boyunca devamlı o şekilde gitmeyi dene. Ben öyle yapıyorum. Yavaş veya hızlı gitmek; gelicek rüzgarın savurma etkisini azaltmaz.

zekeriyaimam
15 Ağustos 2019, 10:42
"Bana hic bir sey olmuyor" diyen yigit araniyor :)

Vardır senin SUPER DUKE 1290 R da rüzgarı engelleyen elektronik sistem

oktayakgoz
15 Ağustos 2019, 11:51

İlk yorumda 50 kg de ben deyince. Bende dedim nasıl biri ya. Dikkat etmek gerekiyor muş. :)

oktayakgoz
15 Ağustos 2019, 11:52

İlk yorumda 50 kg de ben deyince. Bende dedim nasıl biri ya. Dikkat etmek gerekiyor muş. :)

Hiç köprüden geçmedim ama rüzgarlı ilk sürüşümde bende çok korktum. Ne yapacağımı da bilmiyordum. Bi sağa gidiyor bir sola. Alışmak lazım heralde.

OkNisT
15 Ağustos 2019, 11:57
Bayramın 2.günü cbr500r ile işe gelişte ve dönüşte bende yaşadım bu olayı fena rüzgar vardı, hızınız düşükken daha fazla etkiliyor özellikle köprü ayaklarından geçenken yediğiniz ters rüzgar motoru düşük hızda yatırıyorsanız daha tehlikeli oluyor, ben çözümü gidonu sıkmayarak, motoru dizlerimle tutarak hızımı düşürmeyerek ve köprü ayaklarından geçerken biraz da gaz açarak hallediyorum, rüzgar düşük süratte grenajlı motosikletleri çok etkiliyor.
Ataşehirde ani bir rüzgar yedim kask kafamdan çıkıyor sandım boyundan ameliyatlıyım boynuma aşırı yük bindi fena bir ağrı hissettim, rüzgar ben gibi acemileri gerçekten baya zorluyor :)

arndiol
15 Ağustos 2019, 12:25
dün biraz alışveriş yaptık; normalde bizim burada sahil şeridinde yağmur oldugunda savurur rüzgar seni.

Tabi ben + hanım + toprak + çadır + canta + saksı + sandalye 'yi 162 cc motora yükleyince rüzgar savuramadı :queen:

HRider
15 Ağustos 2019, 16:58
dün biraz alışveriş yaptık; normalde bizim burada sahil şeridinde yağmur oldugunda savurur rüzgar seni.

Tabi ben + hanım + toprak + çadır + canta + saksı + sandalye 'yi 162 cc motora yükleyince rüzgar savuramadı :queen:

Bi gün taşınmaya karar verirsen nakliyeciye gerek yok ustam. Buzdolabını çamaşır makinesini yükle motora götür.

arndiol
15 Ağustos 2019, 18:41
Bi gün taşınmaya karar verirsen nakliyeciye gerek yok ustam. Buzdolabını çamaşır makinesini yükle motora götür.

valla olabilir; tezgahüstü fırın ve ocak taşımıştım da millet garip garip bakmştı :queen:

hasmet
15 Ağustos 2019, 21:09
Vardır senin SUPER DUKE 1290 R da rüzgarı engelleyen elektronik sistem

Ruzgar degil de simsek engelleyen sistem mevcut :queen:

Araba bile etkileniyorsa dükün süperi de olsa hiperi de olsa savrulur bence :wiinkk:

tubilubba
15 Ağustos 2019, 21:33
Yeni SÜRÜCÜLERE rüzgar uyarıları !. (http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/80475-yeni-suruculere-ruzgar-uyarilari.html)

Bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler faydası oldu
Lakin defalaca bacaklarımızla motora sıkı tutunmaktan bahsetmis. Vespada tam da sorunum bu tüm yolculuk boyunca taburede gider gibiyim :(

serif abi
15 Ağustos 2019, 21:53
Tavsiyem rüzgar lı havalarda geçmemeniz ama olaki yaklandınız.

İki yöntem önerebilirim, bir büyük bir otobüs kendinize siper etmek .
İki en sag şeritten tın tın çok yavaş gitmek

Kontra verilir hız artırılır diyenlere( fizik bilimi geregi) itibar etmeyiniz .hızı azaltıp kendizini en sağ şerit e atınız.

Kontra verilir diyen dogru diyor da rüzgar sabit değil yanından sürekli araçlar geçiyor buda vortex oluşturuyor birden rüzgar estigi istikametin tam tersine kuvvet uygular .

Hız ile yandan gelen kuvveti etkisi var . Duran bir motoru yana ittirmek için gereken kuvvet ile hareket halinde ki bir motoru yana ittirmek arasında güç aynı değil . Hız artırmanız sizi daha çok etkileyecektir fizik bilimi böyle der , internet videoları vardır.

Peki hızı artırdım rahat geçtim diyen arkadaşlar yalan mı söylüyor HAYIR onların hesaba katmadıgı diger araçlar hızları yavaş iken yanlarından araç geçiyor ve ters etkide kalıp vorteks giriyorlar hızı artırınca diger araçlar ile aynı hıza ulaşıp sadece yan rüzgarı yiyorlar . Daha rahat geçiyorlar ama hız artışından dolayı değil , diger araçlardan etkilenmemesinden dolayı . Ama bomboş köprü tüm araçlardan arınmış sadece sizin motor olsa hızı artırmak daha çok etkiler hızı düşürmeniz lazım.

Tengri
15 Ağustos 2019, 21:55
Yeni havaalanı tarafında kuzey marmara otoyolunda hemen her saat zorlayıcı rüzgar oluyor, rüzgarda sürüş tecrübesi kazanmak isteyenlere tavsiye ederim.:thumleft:

pcmnyk
16 Ağustos 2019, 23:32
aynen benim pulsarında yönünüçeviricek nerdeyse ama ben geçiyorum. bu yüzden köprüde yavaş gidip şeridi ortalıyorum. yanıma araç girmesin. aksi bi durumda toparlayacak zaman olsun diye. olmassa da şeridin ortasına düşersiniz görürler dururlar.köprüde araçların arasına girmek yada sollama yapmak tehlikeli ani bi rüzgar esinde motor şaşıyor. hız yapan salaklık eder. otobüsün yanına geçtiniz otobüs geçince rüzgar aniden vurup şaşırtıyor daha tehlikeli. fsmde o zamanlar kamyonlara açık olduğu zamanlarda bi motorcunun hızlı giderken rüzgar kamyonun tekerlerine doğru sürekliyip kamyon altına aldığı bi kaza biliyorum tanıdık hemde. ona göre dikkat edin.

Uğur
22 Ağustos 2019, 13:17
Teşekkürler faydası oldu
Lakin defalaca bacaklarımızla motora sıkı tutunmaktan bahsetmis. Vespada tam da sorunum bu tüm yolculuk boyunca taburede gider gibiyim :(

Scooterlarda bu durum malesef var. Ama selenin biraz daha gerisine oturup,bacaklarınızı daha dik bir şekilde uzatırsanız biraz daha konforlu olabiliyor.
En azından ben scooter kullanırken öyle yapıyorum :)