PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XMAX 250 Kalkışta Titreme ve Sarsıntı

SlimeDont
02 Ağustos 2019, 20:02
Merhabalar, geçenlerde daelim almayı planlarken 2500 kmde 2016 model absli xmax aldım. Tertemiz motordu bende dayanamayıp alıverdim.
İlk aldığım gün Tekirdağdan İstanbula geldim. Herhangi bir soruna rastlamadım fakat diğer sabah motoru çalıştırdıktan sonra gitmeye hazırlandım ki değişik bir olay oldu.
Motor kavramaya çalışırken acayip zorlanıyormuş gibi titreme ve sarsıntıyla kalkıyor. Vites attıktan sonra diğer viteslerde hiçbir titreme olmuyor. Aşırı şaşırdım ve anlam veremedim açıkçası. İlk defa scooter kullanıyorum ve bu sorunu nasıl halletmem gerektiğini bilmiyorum açıkçası..

Not: Belirli bir süre sonra yani bi 10 dakika sonra motor ısısı artınca bu titreme olayı tamamen kalkıyor. Özellikle durup denedim ve hiçbir şekilde titremiyordu. Sabahları 1-2 dakika bekliyorum ona rağmen bu titremeyi yapıyor.

aLoneman
02 Ağustos 2019, 20:43
aramanın gücüne inansan, aradığın cevaba beklemeden ulaşacaksın.

SlimeDont
02 Ağustos 2019, 20:56
Ah, kusura bakmayın denize düşen yılana sarılır misali ben de direk buraya konu açmışım.

moonspell07
02 Ağustos 2019, 21:19
Tam olarak hangi viteste titreme oluyor ?

HUN
02 Ağustos 2019, 21:44
7 den 6 ya çekince oluyormuş

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:40 ----------

sooter ilk kalkışta düşük gaz veriyorsan öyle ambeleli kalkar. Ha yok sonradan oldu diyorsan serviste ön varyatör bagalar ve kayışa baktır bi

pertry
03 Ağustos 2019, 00:02
setup motorcycle Arda yılmaz' dan baga set ve debriyaj yayı alıcaksın kurtulcaksın.

Thesinner83
03 Ağustos 2019, 01:06
Bence ilk yapmanız gereken motorunuzun kavrama yaptığı deviri yavaş yavaş gaz vererek öğrenmeniz. Ornek olarak 2500 devirde kavrama yapmaya başlıyorsa biraz fazla gaz vererek o deviri hızlıca geçmeniz. Bunları yaptınız ama hala titreme oluyorsa o zaman baga ya da kayışa baktırırsınız. Ama ben aktarma organlarınızda bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü 2500 km de ki bir xmax in ne bagasında ne de kayışında sorun olacağını düşünmüyorum çünkü o parçalar o km lerde sorun çıkaracak parçalar değil.

levend84
03 Ağustos 2019, 01:22
Hele dur,

1 sene kullandim,kalkiştaki titremeyi geçtim,arkaya 80-90kg artci al bakalim 110 dan sonra yolda nasil geziniyor görursun.

Xmaxin Ön ve arka aks agirlik dagiliminda bir tuhaflik var,

sym Joymax ve kymco xcitingte bu derece titreme olmuyor,bizzat denedim.

Hele italyanlara zaten laf yok.

navarin11
03 Ağustos 2019, 12:39
Sayın slimedont, otomatik vitesli scooteri otomatik vitesli arabayla karıştırmışşın belliki, scooterlerde vites atmaz canım kardeşim, belliki bu hususta biraz fransız kalmışşın, scooterlarda sürat merkezkaç kuvvetine göre çalışır,sakın kalkarken farkında olmadan elin fren manetinde olmasın, motoru ana ayağa kaldır boşta çalıştırıp gaz ver bakalım ne olacak,olmazsa varyatörü açtır fren balata spreyi ile temizlettir, kolay gelsin.

SlimeDont
03 Ağustos 2019, 18:54
Sayın slimedont, otomatik vitesli scooteri otomatik vitesli arabayla karıştırmışşın belliki, scooterlerde vites atmaz canım kardeşim, belliki bu hususta biraz fransız kalmışşın, scooterlarda sürat merkezkaç kuvvetine göre çalışır,sakın kalkarken farkında olmadan elin fren manetinde olmasın, motoru ana ayağa kaldır boşta çalıştırıp gaz ver bakalım ne olacak,olmazsa varyatörü açtır fren balata spreyi ile temizlettir, kolay gelsin.

Scooterlara komple yabancıyım malesef. Bunları öğrendiğim iyi oldu. Dediğiniz gibi ustaya varyatörü açtırıp temizlettireyim. Bu arada neden fren manetindeyken kalkış yapmayın dediniz ?