PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorunuzu Biri İsterse?

mustafacosku
10 Temmuz 2019, 03:27
Merhaba herkese,
Motorunuzu bi arkadaşınız, samimi olduğunuz veya olmadığınız biri isterse "ver bir tur bakıyım nasılmış, şurda iki dk işimi halledip geleyim benzinini atarım ya da bana bi sürmeyi öğretsene" vs. gibi durumlarda ne diyorsunuz, nasıl reddediyorsunuz kırmayacak ve yanlış anlamayacak şekilde?

Shrieker
10 Temmuz 2019, 03:38
Teklif ettiğimde, "yok abi, şimdi akşam akşam başımıza iş almayalım, başka zaman deneriz" diye akıllı çıkan da oldu, "versene la bi tur, la allahallaaa, yiyecez sanki motoru" şeklinde mal çıkan da. İlkiyle çok görüşmesek konuşmasak -hatta ayrı şehirlerde olsak da- her zaman birbirimize kapımız açıktır. İkincisi trip attı küstü, ben de irtibatı kopardım.

Özetle, it kopuğa motor falan vermeyin. Motosiklete binmeyi bilmeyen adam "abi otoparka falan mı gitsek, kaskı bana verecen di mi" gibi isteklerde bulunuyorsa aklı başındadır. Diğer türlüsü it kopuktur, kasksız korumasız düşer başınıza iş de açar, kendine bi şey olmasa motorunuza zarar verir ve sizi g.t gibi ortada da bırakır.

GT250rAlanya
10 Temmuz 2019, 05:28
At, avrat, silah der çeker giderim. Vermem.

sailor33
10 Temmuz 2019, 06:44
Bunu gördün mü derim :pl:

Ros1n2
10 Temmuz 2019, 06:46
Daha önce beraber sürüş yaptığım, sürüşüne ve kendisine güvendiğim samimi bir arkadaşımsa veririm ancak tanımadığım birisi ise üstüne oturmasından dahi rahatsız olurum.

arndiol
10 Temmuz 2019, 08:00
motorum ucuz oldugu için kişi yakın arkadaşım ise veririrm :queen:

benim kadar cok zarar veremez motoruma

tommygun
10 Temmuz 2019, 08:22
Geçen bayram anneanneme ziyarete gitmiştim. 70'li yıllarda 1-2 tur motosiklet kullanıp bir daha da gidona elini sürmeyen dayım otoparkta motosikletimi sürmek istedi. Motosikletimi vermek de olmaz dayımın kalbini kırmak da olmaz. "Köpeğin olsun" dedim. Yan ayaklık açıkken bastım marşa, bastım marşa haliyle marş almadı. Dedim "dayı motor patatese bağladı, gel boşver yukarıda çay içelim sonra yine deneriz". Bir sonraki bayrama kadar unutturdum.

srknsnyz
10 Temmuz 2019, 08:37
Geçenlerde başıma geldi, Bakırköy sahilde otururken genç kardeşlerimiziden biri gelip beni Güngören tarafına götür diyerek talepte bulundu, kask vs yok tabi, zaten artçı taşıyamıyorum, götürmedim, sonra abi bi tur ver bineyim ehliyet sınavına giricem diyerek talepte bulundu ama onu da reddettim :) böyle olunca; yeeaa abiiğğ benim bmw vardı güven bana bak o büyük olanlar varya, geçen kaza yaptım kamyonun altına girdim, 4 ay yattım bak kolumda hala izi var, ekipmanım çok iyiydi yoksa ölmüştüm. Sonra ofisten arkadaş beni yenikapıya kadar götürsene dedi, onu da reddettim. Belki bir şey olmaz ama olacağı tutar al başına iş. Hadi cana gelmedi mala geldi diyelim ama o zaman da kimse yanınızda olmayabilir maddi anlamda. Bu yüzden riske girmeye gerek yok bence.

mustafacosku
10 Temmuz 2019, 09:07
Bende vermek istemiyorum daha önceki motorumu vermiştim çok kaza olayı oldu, olan benim motora oldu. Ama söylediğimde cimri, pinti, motoruna da kıyamıyor gibi algılar oluşuyor. Ben mi yanlış şekilde reddediyorum acaba anlamadım ki

maktama
10 Temmuz 2019, 10:12
Bende vermek istemiyorum daha önceki motorumu vermiştim çok kaza olayı oldu, olan benim motora oldu. Ama söylediğimde cimri, pinti, motoruna da kıyamıyor gibi algılar oluşuyor. Ben mi yanlış şekilde reddediyorum acaba anlamadım ki

mustafacosku, arkadaşın bu yöntem iyiymiş, bunu kullan derim. Aklımın bi köşesine yazdım ben de :cat:

At, avrat, silah der çeker giderim. Vermem.

LynXMaSTeR
10 Temmuz 2019, 10:19
büyük ihtimalle kaskı bile yoktur o arkadaşın, full ekipman olmadan veremem, sorumluluk alamam deyip sıyrılabilirsiniz.

UzunYolAdami
10 Temmuz 2019, 10:21
ben vermem, ekipmansiz artci diye bile almam, ki zaten öyle artcili surecek bir seviyemde yok ayri konu
ödunc verilen araclarda kaza aninda arac sahibide asli kusurlu sayiliyor
okumakta fayda var
https://www.guneyguney.av.tr/makaleler/emanet-aracla-yapilan-trafik-kazalarinda-hukuki-sorumluluk

istanbu_gezg
10 Temmuz 2019, 10:22
özellikle kız lar motorla gezeli güzel gezelim diyorum

motoru burada bırak kitlemekle uğraşma sanki çalınsa parasını ödeyecek

54RR
10 Temmuz 2019, 10:27
Sende bu motora binecek g.t yok diyorum mevzu kapanıyor :mrgreen:

istanbu_gezg
10 Temmuz 2019, 10:32
Sende bu motora binecek g.t yok diyorum mevzu kapanıyor :mrgreen:

kuba superlight ile çok havalı bu kelime bari mt 25 motorun olsa neyse

54RR
10 Temmuz 2019, 10:38

MT 25 mi ? Nee ::150::

BatuhanK
10 Temmuz 2019, 10:39
Başımla beraber

Omerius
10 Temmuz 2019, 10:46
Al hallet işini ama düşersen gerekirse bacağını altından çekme motorun, bacağın kırılsın ama motora bir şey olmasın diyorum gülüyorlar aslında şaka yapmıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:45 ----------

Salih abi beni ultra lüx ABS'li motorunda bir gün gezdirir misin?

okanbagiscan
10 Temmuz 2019, 10:51
Tecrübesine ve bu tip bir motoru sürebileceğine inanıyorsam veririm.Zaten kasksız ekipmansız adamla beraber sürmediğim için o konuyu es geçiyorum.

kurubuzz
10 Temmuz 2019, 10:53
Bsg derim.

hasmet
10 Temmuz 2019, 12:12
Geçen bayram anneanneme ziyarete gitmiştim. 70'li yıllarda 1-2 tur motosiklet kullanıp bir daha da gidona elini sürmeyen dayım otoparkta motosikletimi sürmek istedi. Motosikletimi vermek de olmaz dayımın kalbini kırmak da olmaz. "Köpeğin olsun" dedim. Yan ayaklık açıkken bastım marşa, bastım marşa haliyle marş almadı. Dedim "dayı motor patatese bağladı, gel boşver yukarıda çay içelim sonra yine deneriz". Bir sonraki bayrama kadar unutturdum.

O anda baska bir forumda:

Gecen bayramda bizim yigene dedim "ver bi otoparkta süreyim su motosikleti azcik", dedi "Köpeğin olsun dayi". Indik, marsa basti bir-iki, motordan ses yok. Dedi "dayı motor patatese bağladı, gel boşver yukarıda çay içelim sonra yine deneriz." Sonra kendi gidecegi zaman basti, calisti. Daha da istemem gayri.

:wiinkk:

oldcockroach
10 Temmuz 2019, 12:12
Bu zamana kadar kimseye vermedim motosikletimi bundan sonrada vermem.İşi varsa ben bırakır gelirim.

tommygun
10 Temmuz 2019, 13:18

Gecen bayramda bizim yigene dedim "ver bi otoparkta süreyim su motosikleti azcik", dedi "Köpeğin olsun dayi". Indik, marsa basti bir-iki, motordan ses yok. Dedi "dayı motor patatese bağladı, gel boşver yukarıda çay içelim sonra yine deneriz." Sonra kendi gidecegi zaman basti, calisti. Daha da istemem gayri.

Yok üstat, dayım evden ayrıldıktan sonra motoru çıkardım :)

hokahey
10 Temmuz 2019, 13:24
aklı başında olan birisi sizin motorunuzu istemez zaten.

isteyen dürrüktür, dombilidir, gevşektir, taş ocağıdır.

asla ve kat'a vermeyin. kalbini kırın, kötü söz söyleyin ama yine de vermeyin.

Keoma
10 Temmuz 2019, 13:26
Gerçek motorcu başkasının motorunu istemez diyorum.Ben motorcu değilim derse de “o zaman hiç veremem”diyorum.

levend84
10 Temmuz 2019, 13:37

İsteyeceğini bildiği için buji piposunu çikartmiştir zaar...yuvadan biraz kanırtsa veya araya sunger tikasa yeter

Hayırlı yeğenmiş...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

Emanetin gidonu yerdedir der ağalarımız...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:30 ----------

Benden istedikleri zaman,

Sende,şu corbayi içecek ne ağız,ne de bu motoru sürecek makat var..

Var git yoluna...

Oyun parkı az ileride..

Metela
10 Temmuz 2019, 14:01
İsteyen kişinin değeri ile alakalı bir durum ona göre verip vermemek sana kalır.

Yeni tanıştığım birine hayatta vermem, kim oluyor ki benden motosikletimi istiyor, had denen bir şey var, kendimden bir iki örnek vereyim, 200 lük bir scooter'ım vardır, benim için çok değerli bir arkadaşım ehliyet alacağı için bu scooter acemi biri için ideal olması sebebiyle, daha üstünde çizik bile yokken teklif ettim, gittik 8'ler çizdik ve o an geldi bir yerde dönemedi, devirdi, inanın ona birşey olmaması benim için daha önemliydi, garibim motoru devirmemek için sonuna kadar tuttu kolunu biraz incitti, çok kızdım ona neden tuttun diye, ben bu riski almışım bir kere, sen eğitimine odaklan dedim, yani o kişinin değeri binlerce motordan fazlayken benim için motoruma vereceği zararın hiç önemi yok.

Diğer bir örnek de motorculuğu iyi olan bir arkadaşım almıştı, hiç düşünmem zaten benim samimi arkadaşım veririm, tek derdim üstünde kıyafet var mı ona bir şey olur mu olur.

Bunun dışında kardeşim bile olsa eğer altımdaki motor bir acemiye uygun değilse katiyetle motorumu kullanamaz, onun hayatını tehlikeye sokacak bir durum düşünemem bile.

Bunların dışında tanımadığım adam rossi gibi motorcu bile olsa hiç kusura bakmasın, motora anca gelir bakar, üstüne boyuma uygun mu diye en fazla oturur o kadar, lafını bile edemez, terslerim.

scorpions_59
10 Temmuz 2019, 14:38
Kesinlikle vermeyin derim, ben verdim başım yandı. Kaza değil ama düşme kaynaklı sorun çıktı (verdiğim öküz park ettiği yerde düşürdü) şuan ustada, durum netleşsin yazacağım açtığım konunun devamına.

İsterse konuşmasın, darılsın vermeyin.

Kazasız sürüşler.

nvrmnd
10 Temmuz 2019, 14:56
motsiklet kullanmasına kefil oldugum arkadaslarıma vermişligim vardır.. ama motosiklet kullanmayı bilmeyen ya da daha önce kullandıgına sahit olmadıgım kimseye vermem.. bunu da mal icin degil senin canın icin derim cıkarım işin icinden... şimdiye kadar ddarılan küsen olmadı... küserse de cokta umrumda olmaz :)

motorumu satarken kendi sürmek isteyene bile vermem.. artçı olarak bin arkama gidişine durusunu gör derim.. kabul etmezse yine kendi bilir :)

Alisilin
10 Temmuz 2019, 15:08
Gençlik yıllarımda arabam yokken arabasını aldığım birisi var, gece gündüz ne zaman lazımsa hiç olmaz demedi.

Bu adama araba, motosiklet veririm. Başkasına imkansıza yakın.

İsteyen kişinin değerine göre değişir.

hacidayi
10 Temmuz 2019, 15:11
Valla bana sorduklarında acemiyse başlangıç motoru değil bu tehlikeli 1 sn'lik hatanla kolu,bacağıikafayı,g.tü,başı orada bırakırsın der korkuturum.kasksız 30la düşersen ölme riskin var derim iyice korktuktan sonra tamam kanka olmadı daha sonra der uzak durur.

atalayalper
10 Temmuz 2019, 15:15
Motosikletinizi bir başkası asla sizin gibi dikkatli kullanamaz, sizin gibi park etmez, sizin dikkat ettiğiniz hiç bir şeye kolay kolay dikkat etmez ayrıca başkasına motosikletinizi vermek olası bir kaza durumunda Allah korusun hem motosikletinizi verdiğiniz insanın zarar görmesine neden olabilir hem de sizin vicdan yapmanıza, üzülmenize sebep olabilir..O yüzden nazikçe gelen bu teklifleri reddetmek her iki taraf için de en iyisi.

TIGERSHARK
10 Temmuz 2019, 15:24
İsteyen olmadı ama sürüşünü bildiğim bir arkadaşım ise veririm ama yabanciysa direk red. Vermek istemediğim ama tanıdık biriyse direk kırarsan motor artık senindir diyorum genelde vazgeçiyorlar.

Fatih kutlu
10 Temmuz 2019, 16:21
2 3 sene motor kullanmış yakın tanıdığıma veririm. ama gel gör ki geçen gün arkadaşla gezelim dedim bende motor var arkadaş evlilik için motorunu sattı haliyle bir günlük motor ihtiyacımız oldu yine çok yakın arkadaşımızın motorunu istedik kem küm etti biz de vay yav.ak dedik konuyu kapattık. saygı duymak lazım :)

oznkrçm
10 Temmuz 2019, 16:31
Vermiycem vermiycem.

Benim değil mi vermiycem.

Tommy
10 Temmuz 2019, 17:04
Motor verilmez ve istenmez...Araba da oyledir..

AliR25
10 Temmuz 2019, 17:05
Kimseden motorunu arabasını istemedim, kimseye de vermem, isteyen kişinin cinsiyeti ve yakınlığına göre gezdirip gezdirmeyeceğim değişkenlik gösterir ama kimseye sür dürt tür mem.. :)