PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Feribotta motosikleti emniyetle sabitleme...

ufoz
28 Haziran 2019, 15:08
Yarın Yenikapı-Bandırma Feribotunu kullanarak bir havacılık yarışmasında hakemlik yapmaya gideceğim.

Havalimanı kule raporlarına göre Yarın öğleye kadar 24 knota kadar rüzgar var.
Üstelik pazarda yarışma var ve ben pazar akşam döneceğim. O gün rüzgar biraz daha yüksek bekleniyor.

Yarışmada ihtiyaç duyacağım ekipmanı taşıyabilmek için mecburen,

Topcase ve Soft Yan çantaları takacağım.

Rüzgarla birlikte dalgalı bir seyir olacağını göz önüne alarak,

Feribotta motorun devrilmemesi için önerileriniz var mıdır?

Orta ayaktamı bırakayım, yan ayağımı açayım?
Extra birşey yapmama gerek var mı?

Çok feribot kullandım ama, motosikletle ilk kez Bandırmaya geçeceğim.
Önerileriniz için peşinen teşekkürler.

Sağlıcakla kalın...

Kural [ Z ]
28 Haziran 2019, 15:16
Şahsen ben orta ayağı olanda orta ayağı , olmayanda yan ayağı tercih ediyorum. Kenara iyice yanaştırıp ayağa aldıktaan sonra duvar tarafına gidonu çevirip kilitleyip motosikletin ön tekeri duvara değecek şekilde ayaktayken çevirip o şekilde bırakıyorum. Bol bol feribot kullandım, ilk seferinde benim de tedirginliğim oldu ama şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Yaşadığım tek sorun yayalardan kaynaklanandı. Adam motosiklet yanından geçerken küfesini (sanırım anladınız) motosiklete sürterek geçince sinyal kırıyor. Tek derdim o. Yayanın sık geçmeyeceği bir yere park etmeye çalışın.

ufoz
28 Haziran 2019, 15:18
;4483472']Şahsen ben orta ayağı olanda orta ayağı , olmayanda yan ayağı tercih ediyorum. Kenara iyice yanaştırıp ayağa aldıktaan sonra duvar tarafına gidonu çevirip kilitleyip motosikletin ön tekeri duvara değecek şekilde ayaktayken çevirip o şekilde bırakıyorum. Bol bol feribot kullandım, ilk seferinde benim de tedirginliğim oldu ama şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. Yaşadığım tek sorun yayalardan kaynaklanandı. Adam motosiklet yanından geçerken küfesini (sanırım anladınız) motosiklete sürterek geçince sinyal kırıyor. Tek derdim o. Yayanın sık geçmeyeceği bir yere park etmeye çalışın.

Kesin bir cevap yazar diyordum. beni yanıltmadınız.
Teşekkürler...

YZFR25
28 Haziran 2019, 15:29
Yenikapı - Bandırma feribotu bildiğiniz gibi kapalı feribot. Ayrıca bilmeyenler için not olsun Yenikapı-Bandırma ve Bursa feribotlarında araçların yanında durmak yasak mutlaka salona çıkmanız gerekiyor. Yetkililerin sizin için uygun gördüğü şekilde park edebiliyorsunuz sadece. Orta ayak her zaman daha emniyetli. Feribottaki yetkililer hava koşullarından dolayı olumsuz bir durum olabileceğini düşünüp mutlaka ona göre bir tedbir alırlar gerek görürlerse. Endişe etmeyin onlar bu konuda tecrübelidir.

Cyan
28 Haziran 2019, 15:57
Bana da yan ayak daha emniyetliymiş gibi geliyor; destek daha geniş bir alanda kalıyor...

Vitesle arka tekeri, bir çırtı da ön frene bağlayarak ön tekeri yani ikisini birden kilitleme şansınız var.

Nikkfurie
28 Haziran 2019, 16:02
Bandırma feribotları katamaran oldukları için rüzgardan çok etkilenir , zeminde arabaları bile sabitleyebilecek halkalar var , yan ayağa alıp aynı tarafdan bir gergi uygularsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız , gerdirmeniz yoksa sağ yolcu pegini biryere dayayıp yan ayağa alın..

pikatel34
28 Haziran 2019, 16:05
ben orta ayaga alip yine de yan ayagi acik şekilde bırakıyorum

motohazar
28 Haziran 2019, 16:10
Ortası kapalı zaten sağ sol rüzgar keser ön arkaya da otobüs araba filan gelir sen orta kesime al Zaten rüzgârlı ise görevliler seni yönlendirir araçları ağırlıklarına göre göz kararı eşit dağıtıyorlar mesela öne hep ağır yüklemiyorlar yada tek bi tarafa sen sorun etme orte sehpaya al kitle yeter

tarikcapar
28 Haziran 2019, 16:17
Var ise orta sehpa ve siteste bırakıyorum, yok ise yan ayak + vites te Gidon kilitli ve ön fren paket lastiği ile çekili bırakıyorum. yan ayakta iki lastikte yerle temas halinde ve frende olduğu için motoru ileri - geri oynatmak imkansız ama devrilme riski yüksek geliyor bana, orta sehpa devrilme riski daha az ama bu seferde 2 lastik basmayacağı için kayacakmış hissi oluyor. Motorda ne yük olacak bilmiyorum, ekipmanın ağır ise yan ayakta devrilmesi daha kolay gibi geliyor bana

computeus
28 Haziran 2019, 16:29
Yan ayak orta ayaktan daha güvenlidir. Yan ayakta, motoru 1. viteste bırakın. Motor 3 noktadan yere baskı yapacaktır. Sanılanın aksine, sallantılı zeminde orta ayak güvenilir değildir.

Ercument
28 Haziran 2019, 16:41
20 yılda 100 kere falan kullanmışlığım var. Sadece iki kere kötü havaya denk geldim. Görevliler motor yan ayak veya orta sehpa farketmiyor sarı halatlarla motoru yere sabitliyorlar. Endişe edilecek bir durum söz konusu değil. (Keşke bende gidebilsem:))

ufoz
28 Haziran 2019, 19:30
Öneri getiren hepinize çok teşekkür ederim

Motoru servise götürüp lastik değişiminde tam ayarlanmayan zinciri ayarlattım.
Debriyaj, fren ayarlandı. Genel kontrol yapıldı. Benzin konuldu.

Orta ayak kontrolü yaptım. Bizim motorlarda orta ayak biraz dik kalıyor.
Öne biraz fazla itince orta ayak kapanıveriyor.
O yüzden yan ayağı kullanmaya karar verdim.

Eşyalarımı hazırladım karşımdalar.
Feribotta mont, kask, dizlik, eldivenleri çantaya koymazda yanıma alırsam
Topcase yeterli olacak. Zira yazıcı ve uzatma kablolarını getirmeyi başka bir arkadaş üstlenmiş.

Bu durumda fazla bir ağırlığım yok.
Laptop, kağıt, kalem, zımba, elektrikçi bandı, powerbank,
Türk kahvesi, şeker, cezve, fincan, mini tencere, konserve ve noddle (yemek işini herkes kendisi ayarlayacakmış),
mini ocağım ve mini tüpü.

Zincir spreyi (alana giderken çok tozlu bir bölgeden geçiliyor), Lastik tamir spreyi

Giyecek olaraksa, 2 yedek tişört, 1 gömlek, bir şort, bir takım iç çamaşırı yeterli.
Belki birde hırka.

SORU : Mini ocağımın 200 ml lik tüpünü feribota almamda sakınca var mıdır?
Taşıma kurallarına baktım. Bir kısıtlama göremedim.

Bu arada konu dışı,

Servisten tam iş yerine geri dönerken valideden gelen telefonla istikamet değişti.

Valide kapalı mutfak balkonunun camını açar. Rüzgardan dışarıya uçan perdeyi geri çekmek için elini uzatmasıyla
yandaki ağaçtan bir muhabbet kuşu gelir koluna konar. Kadın mahallede herkese sormuş ama sahibini bulamamış.

Vardır bir hikmeti, hayvancağız valideden yardım istemiş. Sokakta bırakmak olmaz diyerekten
Şirinevlerdeki motorcuların orda bulunan Pet shoptan kafes, yem, suluk vs tedarik ederek MAVİŞ'i yuvasına kavuşturduk.
Birde tabaktaki suda banyo yapıp serinleyince keyfi yerine geldi hayvancağızın :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Unutmadan, birde mini avadanlığım var.

Angrypower
28 Haziran 2019, 21:15
Abi ben feribotta hep yan ayağı kullanıyorum. Motoru vitese takıp yanında kalmaya özen gösteriyorum. Çok sarsıntılı olur ise ters taraftan ayağa baskı yaparak üstüne oturuyorum yan şekilde. Lakin anladığım kadarıyla sen hızlı feribot ile gideceksin. Sanada büyük olasılıkla yan ayağa al ve vitese tak die uyarıda bulunurlar. İtalya’da falan feribotlarda motorları demirlere de bağlıyorlar ve yan ayakta bırakın die uyarıyorlar. Birkaç tane ibretlik olsun die orta ayakta duranları da çekmişti vloggerlar. Sabah kalktıklarında orta sehpada olanlar devrilmişler, diğerleri sağlam duruyorlardı.

ufoz
28 Haziran 2019, 22:30
Motor yüklendi :)

Bu sıcakta birde sırt çantası kullanamam. Yan çantaları taktım.
Kontrol ettik. Oynama, sallanma yok.
Yan ayak kullanacağım. Yanımda bir parçada ip götüreceğim. Zaten sahada lazım olacak. Gerekirse feribotta kullanırım.

https://i.hizliresim.com/yGlbQa.jpg (https://hizliresim.com/yGlbQa)

okanbagiscan
28 Haziran 2019, 23:05
Feribotun ortasına bir yere park edersen belki sallantıdan daha az etkilenir.

Cyan
28 Haziran 2019, 23:08
Feribotun ortasına bir yere park edersen belki sallantıdan daha az etkilenir.

Motosikletleri en son ve en arkaya alıyorlar ve ilk çıkarıyorlar. (Katamaran olan feribotlar için söylüyorum...)

arca94
28 Haziran 2019, 23:37
Orta sehpaya al, yan ayaktayken sallantıdan momentumu alıp sağa devrilme ihtimali oluyor. (Harem feribotunda koşarak son anda tutmuştum) Sehpaya aldığında yan ayağı da açık bırak. Sonrası feribota kalmış..

Angrypower
28 Haziran 2019, 23:38
Benim yerimede gez abi...

ufoz
29 Haziran 2019, 08:41
Orta sehpaya alamıyorum. Bu akşam denedim. Çok az bir itmede orta sehpadan kurtuluveriyor. Mondiale baktık o daha yatık. Kurtulmuyor.
Yan sehpayı kullanacağım.
Yanıma 7-8 metre urgan aldım. Miçolar bağlamazsa ben bağlarım motoru.

@Angry, atla motora pazar günü gel. Karar verirsen sana koordinat atarım :)

Herşey hazır. Birde uyuyabilsem. Ülkenin farklı şehirlerinden ekipler gelecek. En son 29.Ekim yarışmasında görüşmüştük. Hepsini çok özledim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:02 ----------

Bu arada anladığım kadarıyla şuraya koyayım diyemeyeceğim. En sona alacakları için şansıma neresi çıkarsa artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

Yine ben. Mini ocak tüpüyle ilgili bir yorum gelmedi. Koydum yan çantaya.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:08 ----------

Görevliler bağlamadı. Ben yanımdaki halatla bağladım. Motoru viteste bıraktım.

https://i.hizliresim.com/9YE8po.jpg (https://hizliresim.com/9YE8po)
.
.
.

..YaNKee..
29 Haziran 2019, 08:51
en sağlamını yapmışsınız feribot için.. fakat kasktada kendinizi sağlama alsanız daha güzel olmaz mı?

Angrypower
29 Haziran 2019, 09:19
Walla atlayıp gelirim gelmesine de dönüş nasıl olur bilemedim. Abi kafamı bulandırma :queen:

ufoz
29 Haziran 2019, 21:04
Sahada o kadar çok rüzgar vardıki feribot hava civa kaldı yanında.

Bu resim motorun yüklü hali.
Diğeride uçuş sahasındaki rüzgardan dolayı motoru bağlayıp emniyete alışım. Arkadaki bayrak direğinden rüzgar hızı fikir verebilir.
Sahadan nasıl çıktığımı hiç sormayın. Tam anlamıyla rüzgar yumrukluyordu motor üzerinde.

https://i.hizliresim.com/jqj4Wj.jpg (https://hizliresim.com/jqj4Wj)
.
.
https://i.hizliresim.com/WXEVQN.jpg (https://hizliresim.com/WXEVQN)

Angrypower
29 Haziran 2019, 21:22
Şu motordan ucuza bir tane denk getirmek lazım. En kötü kışın kullanmak için :P

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:20 ----------

Tabi kışlık scooter tadından yenmez ama işte benimkide hayal. Servisle işe gidip gelsem de içimde heves kaldı :P

ufoz
30 Haziran 2019, 23:48
Bandırma dönüşünde 1600 cc bir BMW ile yanyana bekledik feribota binmeyi.
Benim motordan çokta farklı değilmiş :)
Feribotta ulan ben niye motoru bağlıyorum. Yanımdaki 400kglık motor benimkinin üzerine devrilse benimkinin canı çıkar deyip halatı ağır amcaya verdim :) :)

https://i.hizliresim.com/zGYBkO.jpg (https://hizliresim.com/zGYBkO)

Kazasız belasız döndük şükür.