PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka frende hava mı var Başka birşey mi ?

liquem
21 Haziran 2019, 16:49
Geçenlerde arka fren merkezim değişmişti. 2 ay falan oldu biraz hava olduğunu hissediyordum fakat hiç hava varmış gibi freni boşa düşürmüyordu.
Dün yolda giderken arka freni komple sıkmama rağmen 2-3 kez fren boşa düştü hiçbir şekilde tutmadı hava olabilir mi ?

Borular plastik olduğu için yaz aylarında genleşip hava yapabiliyor mu

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:12 ----------

Servise gittim yogun olduğu için 6 gibi gel dedi. Fren bloğu tek taraflı oldugu için biryerler kaynamış olabilir falan filan dedi.
Fren hava yapmaz dedi hava olsa her zaman yumuşak olur dedi sorunun ne olabilecegi hakkinda fikri olan var mı?
arka disk balatalar ve fren hortumlari merkezleri yeni değişti. 2 ay önce değişme sebebi ise fren merkezinin bozuk olmasindan ötürü sürekli fren yapmasiydı

uzay gemisi
21 Haziran 2019, 17:01
hava olsaydı frende boşluk olurdu dururken veya hareket halinde bastığınız zaman hiçbir tepkime alamazdiniz. Belli bir sebepten dolayı arka fren çok ısınıyor ve hidroliği de ısıtıyor olabilir dediğiniz sorun bu şekilde olur anca. Hidrolik çok ısındığı zaman basınçtan dolayı hava varmış gibi bassaniz bile tepki alamazsınız pedala sonuna kadar basarsiniz tutmaz

EUOGLU
21 Haziran 2019, 17:50
hava olsaydı frende boşluk olurdu dururken veya hareket halinde bastığınız zaman hiçbir tepkime alamazdiniz. Belli bir sebepten dolayı arka fren çok ısınıyor ve hidroliği de ısıtıyor olabilir dediğiniz sorun bu şekilde olur anca. Hidrolik çok ısındığı zaman basınçtan dolayı hava varmış gibi bassaniz bile tepki alamazsınız pedala sonuna kadar basarsiniz tutmaz

Bu ihtimal varsa balatalar hafif basiyodur diske. Yaylari sokun temizleyip takin.

liquem
21 Haziran 2019, 18:35
Şimdi servisten geldim balataları söktü pislik mislik yok dedi taktı birde hava aldı ama fren şuan herzamankinden kötü. Dedim bu tutmuyor tutuyor diyip yolladılar :'(
Yayları da söktüler fakat nafile şuan fren daha kötü.

Thesinner83
21 Haziran 2019, 19:19
Kahrolsun bağzı tamirciler

emenyasin
21 Haziran 2019, 19:20
Şimdi servisten geldim balataları söktü pislik mislik yok dedi taktı birde hava aldı ama fren şuan herzamankinden kötü. Dedim bu tutmuyor tutuyor diyip yolladılar :'(
Yayları da söktüler fakat nafile şuan fren daha kötü.

Allah Allah

istanbu_gezg
21 Haziran 2019, 20:25
hava olabilir yağ da eklemek gerekebilir fren gibi birşeyi lütfen şakaya alma en kısa sürede kontrol bakımını yaptır şakası yok bu işin

liquem
21 Haziran 2019, 20:28
hava olabilir yağ da eklemek gerekebilir fren gibi birşeyi lütfen şakaya alma en kısa sürede kontrol bakımını yaptır şakası yok bu işin

Kesinlikle yarın tekrar gideceğim

Nikkfurie
21 Haziran 2019, 20:47
fren balatalarının üzerinde ısı transferini engellemek için plakalar vardır , yeni balata ile gelmez bunlar , değişim esnasında da bizim ustalar gereksiz diye eskisinden çıkarıp yeni balataya takmazlar , büyük ihtimal yerlerinde değiller ve sen freni uzun süre soğumasına zaman tanımadan kullanırken fren hidrolik yağı kaynamaya başladı , o esnada fren hava varmış gibi gider biraz soğuyunca düzelir....servisten geldim daha kötü oldu yazmışsın , bununda açıklamasını yapıyorum :) sevgili ustamız balataların yerine oturuşuna baktı , havasını tekrar aldı , kaliperin bağlantılarını sıktı , hiçbir enayilik görmedi , içinden hadi be acemi teres dedi seni gönderdi :D bu işleri yağlı ellerle yaptıysa diske dokunmuştur balatalar 200-300 km kaçırır , fren temizleme spreyi sıkabilirsin , o plakalar çöpe gittiyse frenlerin soğumasına daha fazla izin vermelisin , ön arka sırayla kullanabilirsin..

darkmotor
21 Haziran 2019, 20:51
Balataya yağ bulaşmış olabilir.

liquem
21 Haziran 2019, 20:56
O plakaları nereden temin edebilirim ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:55 ----------

fren balatalarının üzerinde ısı transferini engellemek için plakalar vardır , yeni balata ile gelmez bunlar , değişim esnasında da bizim ustalar gereksiz diye eskisinden çıkarıp yeni balataya takmazlar , büyük ihtimal yerlerinde değiller ve sen freni uzun süre soğumasına zaman tanımadan kullanırken fren hidrolik yağı kaynamaya başladı , o esnada fren hava varmış gibi gider biraz soğuyunca düzelir....servisten geldim daha kötü oldu yazmışsın , bununda açıklamasını yapıyorum :) sevgili ustamız balataların yerine oturuşuna baktı , havasını tekrar aldı , kaliperin bağlantılarını sıktı , hiçbir enayilik görmedi , içinden hadi be acemi teres dedi seni gönderdi :D bu işleri yağlı ellerle yaptıysa diske dokunmuştur balatalar 200-300 km kaçırır , fren temizleme spreyi sıkabilirsin , o plakalar çöpe gittiyse frenlerin soğumasına daha fazla izin vermelisin , ön arka sırayla kullanabilirsin..

Serviste diske çıkarken sprey sıktırdım hidrolik yağı gelmiş olabilir diye. Diskte yağ yok temiz. O plakaları nasıl temin edebilirim ?