PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş almama sorunu?

HRider
24 Nisan 2019, 11:39
Arkadaşlar bugün motoru sağa çektim, bir telefon görüşmesi yaptım motoru stop ettim fakat kontak açıktı, 7-8 dakka sonra tekrar bindim marşa bastım ve ekran aniden gitti. Daha sonra kontağı kapattım açtım, ekran gidip gidip geldi kontağa bastım tekrar, tık etti tekrar kapandı ekran vs.
Dün de uzun yol yapmıştım. Akünün full dolu olması gerekiyordu. Neden kaynaklanıyor olabilir? Vurdurarak çalıştırdım.. Sabah gelirken motoru çalıştırdığımda tek marşta almıştı.

kurubuzz
24 Nisan 2019, 12:20
Benzin bitmişdir .

Seramik
24 Nisan 2019, 12:33
Öncelikle motorunuzun elektriğinde kaçak var mı yok mu ona bakmalısınız?
-ilk olarak kontak kapalı iken akünü eksi kutbunu söküp araya akünüzün voltajı kadar bir ampül koyabilirsiniz veya multimetreniz varsa oradan bakabilirsiniz. Eğer ampül yanıyorsa motorunuz da kaçak vardır. Veya multimetre de kablo ve kutup başı arasında Voltaj değeri okuyorsanız kaçak vardır.
-İkincisi, yabancıların değimiyle parazit kaçağı yani kontak açıkken olan kaçak durumu bulunuyor. Bunun için kesin bir multimetreye ihtiyacınız var. Multimetreyi akım amper konumuna alıyorsunuz. Akünün eksi kutbunu söküyorsunuz. Eksi kablosu ile eksi kutupbaşı arasına multimetreyi koyuyorsunuz. kontak kapalı iken sıfır değeri almalısınız. Kontağı açtığınızda ufak da olsa bir akım görünüz bu akım göstergelere giden akımdır normaldir. Eğer multimetrede 1 amper den büyük bir değer okuyorsanız motorunuz da elektrik kaçağı vardır.

Eğer bunları yapacak durumunuz yoksa. Kısaca motorunuz daki kablolara bakıp yanık kırpık kesik kablo var mı ve değmemesi gereken yerlere değiyor mu ona bakabilirsiniz. Eğer hala bulunamıyorsa Bir elektrikçiye göstermelisiniz.
Geçmiş olsun.

HRider
24 Nisan 2019, 12:52
Öncelikle motorunuzun elektriğinde kaçak var mı yok mu ona bakmalısınız?
-ilk olarak kontak kapalı iken akünü eksi kutbunu söküp araya akünüzün voltajı kadar bir ampül koyabilirsiniz veya multimetreniz varsa oradan bakabilirsiniz. Eğer ampül yanıyorsa motorunuz da kaçak vardır. Veya multimetre de kablo ve kutup başı arasında Voltaj değeri okuyorsanız kaçak vardır.
-İkincisi, yabancıların değimiyle parazit kaçağı yani kontak açıkken olan kaçak durumu bulunuyor. Bunun için kesin bir multimetreye ihtiyacınız var. Multimetreyi akım amper konumuna alıyorsunuz. Akünün eksi kutbunu söküyorsunuz. Eksi kablosu ile eksi kutupbaşı arasına multimetreyi koyuyorsunuz. kontak kapalı iken sıfır değeri almalısınız. Kontağı açtığınızda ufak da olsa bir akım görünüz bu akım göstergelere giden akımdır normaldir. Eğer multimetrede 1 amper den büyük bir değer okuyorsanız motorunuz da elektrik kaçağı vardır.

Eğer bunları yapacak durumunuz yoksa. Kısaca motorunuz daki kablolara bakıp yanık kırpık kesik kablo var mı ve değmemesi gereken yerlere değiyor mu ona bakabilirsiniz. Eğer hala bulunamıyorsa Bir elektrikçiye göstermelisiniz.
Geçmiş olsun.

Çok teşekkürler ustam. Anlayamadığım şey şu oldu zaten. Sabah ve önceki günler tek marşta alan akü bu sabah yolda gidip gidip gelmeye başladı o yüzden bi tedirgin oldum

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:39 ----------

Enjeksiyonu yapıyor, ekran geliyor fakat marşa basınca gidiyor herşey. Enjeksiyonu yapmasa vurduramazdım zaten.

Volkan76
24 Nisan 2019, 13:35
Marşmotorun bozulmuş, sıkışmış, hatta çalıştırınca kısadevre yapıyor olabilirmi?

HRider
24 Nisan 2019, 15:41
Aküden kaynaklandığını varsayıyorum çünkü ekran da gidip gidip geliyor. Enjeksiyon bile zorla yapıyor. Bu gidişle vurduramıycam bile

cihangir151
24 Nisan 2019, 19:21
Anlattıklarna göre Tümevarım yapacak olursak
Akü > konjektör > tesisat > sargı