PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Muayene Hk.

Levent
16 Nisan 2019, 13:02
Arkadaslar selam.

650F'in muayenesi bitmiş, o kadar kullanmıyoruz ki, 7300 km'de muayene gelmiş durumda. Neyse konunun özüne gelelim. Alette açık egzoz mevcut, ve bunu sökmeden muayene yaptırmamız mümkün mü ? Son zamanlarda bu konu hk. fikri olan çözüm bulan, eden birileri var mıdır? Nasıl ilerleyebilirim?

https://resmim.net/f/F3wsfy.jpg

Son Ütücü
16 Nisan 2019, 13:25
Muayene istasyonunda amir yardımcılığı yapan bir abime sormuştum geçenlerde bu egzoz olayını. Eğer sesinde bir anormallik olduğunu farkeder de orijinal olduğunu ispatlayamazsa geçirmiyoruz demişti.

Lucas
16 Nisan 2019, 13:31
Koy otobüsün bagajına yolla. Muayenesini yaptırıp geri yollamayayım.

__sArSıLmAz__
16 Nisan 2019, 13:33
Bendede cbr650f var,bu Cumartesine randevu aldım , aynı dertten bende muzdaribim ama bikaç arkadaşa sordum,orijinal olmayan egzozlarla muayeneden geçmişler sıkıntı çıkmamış

Stock Sever
16 Nisan 2019, 13:39
Abi yozgatta adam full tiger egzozlu susturucusuz fazeri geçirdi ama ben lastik dişinden kaldım. Lastiğim öyle bitik de değildi. Lastik, plaka ve zincirden kaldım.(zincire hafif yazdılar ama yine de yazdılar. )

yaşlıveacemi
16 Nisan 2019, 13:47
Normal yolda trafik polisinin bile çevirip ceza yazdığı egzoz için muayeneden geçer mi sorusu hele bunu motosiklet formunda moderatörün sorması :santa:

Diğer moderatörün de koy otobüsün bagajına yolla muayeneden geçirip geri yollayayım diye cevap yazması::haapppy:

Motosiklet net formu için tarihi günler yaşıyoruz beyler, bayanlar.

Levent
16 Nisan 2019, 13:59
Normal yolda trafik polisinin bile çevirip ceza yazdığı egzoz için muayeneden geçer mi sorusu hele bunu motosiklet formunda moderatörün sorması :santa:

Diğer moderatörün de koy otobüsün bagajına yolla muayeneden geçirip geri yollayayım diye cevap yazması::haapppy:

Ne yani Apaçi moderatör olmaz mı :) Bizim de bi egzozumuz olmasın mı şu fani dünyada.. Zaten kullanacak vakit bulamıyoruz, üzerime gelmeyin ;) Ayrıca polisler hiç ceza yazmadı henüz, ara gaz verip, kazasız belasız diyorlar, Galiba bana denk gelen polisler de apaçi.. Susturucusu var ama yine de biraz sesli calisiyo gibi geldi bana sanki yani, tam da emin değilim :)

Yollamayayım Yazmış oysa ki :)

Lucas
16 Nisan 2019, 14:03

Sayın abim saygım sonsuz size lakin, kardeşin olarak gözlük numaralarının değişim zamanının geldiğini üzülerek düşündüğümü belirtirsem terbiyesizlik etmiş olmam umarım.

Zira, yolla bana, geri yollamayayım yazmışım.
Tabiki usulüne uygun egzos takıp muayeneden geçirip güzel güzel nizami nizami kullanacağım :P

Levent
16 Nisan 2019, 14:07
Erdem sana bilet alayım da gel şurada hallet şu işi :P

yaşlıveacemi
16 Nisan 2019, 14:09
Sayın abim saygım sonsuz size lakin, kardeşin olarak gözlük numaralarının değişim zamanının geldiğini üzülerek düşündüğümü belirtirsem terbiyesizlik etmiş olmam umarım.

Zira, yolla bana, geri yollamayayım yazmışım.
Tabiki usulüne uygun egzos takıp muayeneden geçirip güzel güzel nizami nizami kullanacağım :P

Pardon. Pardon.

Lucas
16 Nisan 2019, 14:27
Erdem sana bilet alayım da gel şurada hallet şu işi :P

IBAN numaranı yolla da ben sana egsoz yollayayım, boğazdan hemde. Nasıl fikir ?
Utanmıyorsun yasal olmayan egsozlarla gezmeye, hep sizin gibi apaçiler yüzünden tüm motosiklet camiası kötü tanınıyor, kınıyorum :P

Levent
16 Nisan 2019, 14:29
IBAN numaranı yollada ben sana egsoz yollayayım, boğazdan hemde. Nasıl fikir ?
Utanmıyorsun yasal olmayan egsozlarla gezmeye, hep sizin gibi apaçiler yüzünden tüm motosiklet camiası kötü tanınıyor, kınıyorum :P

Ben piste çıkıyorum genç, sokakta edvençırımı kullanıyorum, hadi simdi yavaş yavaş ilerle :P

Lucas
16 Nisan 2019, 14:33
Ben piste çıkıyorum genç, sokakta edvençırımı kullanıyorum, hadi simdi yavaş yavaş ilerle :P

Şile yolundaki 650F'li resimlerin mevcut elimde, şile yoluna pist mi yaptılar ? Yeni edvençırınla da başarılar diliyorum genç :)

Levent
16 Nisan 2019, 14:35
Şile yolundaki 650F'li resimlerin mevcut elimde, şile yoluna pist mi yaptılar ? Yeni edvençırınla da başarılar diliyorum genç :)

Piste kamyonetle mi goturelim tescilli motoru sampiyon :)

screamaykut
16 Nisan 2019, 15:14
benım motorumda salyangoz kat ıptalı vardı eksoz barıyordu halıylebu sekılde gectı sormadılar bıle ordakı cakan adamlara denk gelırsen kalırsın ama bılmeyene denk gelırsen gecersın bence

Nikkfurie
16 Nisan 2019, 16:04
Motosiklete özel istasyona gidersen geçemezsin , orada gaz verip sesini dinliyorlar yada ses ölçümü yapıyorlar , benim orj egzozu bile açık alana çıkarıp gaz açtı , otomobil muayene istasyonunda böyle birsey görmedim , fren testini bile abi şurda 20 mt sür freni kilitlede bakalım şeklinde yaptık :)

Levent
16 Nisan 2019, 16:08
Motosiklete özel istasyona gidersen geçemezsin , orada gaz verip sesini dinliyorlar yada ses ölçümü yapıyorlar , benim orj egzozu bile açık alana çıkarıp gaz açtı , otomobil muayene istasyonunda böyle birsey görmedim , fren testini bile abi şurda 20 mt sür freni kilitlede bakalım şeklinde yaptık :)

Anladım, hiç sevmiyorum bu işleri ;) Genelde de elimde tutmam aslında muayene bitmeden satarım da bu sefer kaldı ;)

ichiroo
16 Nisan 2019, 17:22
ölçülerini alıp sanayide susturucu yaptırabilirsin geçici olarak işini görür en azından

Levent
16 Nisan 2019, 18:04
ölçülerini alıp sanayide susturucu yaptırabilirsin geçici olarak işini görür en azından

Aslında bende susturucusu var ama işe yarayacak mı bilmiyorum.

PAPAZ_39
16 Nisan 2019, 18:27
Bir kaç ay önce bu konu açılmıştı bende o sıralarda muayne yaptirdiğım için yardımcı olmak maksadı ile yazmıştım.

İki farklı muayene istasyonuna gittim egzozum orjinal değil ve helikopter gibi sesi var ama ikisindede kimse sese takılmadı. Hafif kusur bile yazmadılar ses için.

Levent
16 Nisan 2019, 19:17
Tesekkurler

Angrypower
16 Nisan 2019, 22:25

Şile yolunda bende bir fotosunu gördüm. Kendi elleri ile gösterdi. Edvençır yapmış sayıyorum :cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:23 ----------

Silivri-Kavaklı'daki muayene istasyonu ile Haraççı'daki de aynı sistemle çalışıyor. Hatta Kavaklı'dakine bu motor Abs'li demez isen fren kitlenmedi die seni muayeneden bırakması bile söz konusu :queen:

Nikkfurie
16 Nisan 2019, 23:18
.......Silivri-Kavaklı'daki muayene istasyonu ile Haraççı'daki de aynı sistemle çalışıyor. Hatta Kavaklı'dakine bu motor Abs'li demez isen fren kitlenmedi die seni muayeneden bırakması bile söz konusu :queen:

Canım Türkiyem ;) koskaca Alman TUV u bile hizaya getiririz böyle :D

PAPAZ_39
17 Nisan 2019, 00:17
Şile yolunda bende bir fotosunu gördüm. Kendi elleri ile gösterdi. Edvençır yapmış sayıyorum :cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:23 ----------

Silivri-Kavaklı'daki muayene istasyonu ile Haraççı'daki de aynı sistemle çalışıyor. Hatta Kavaklı'dakine bu motor Abs'li demez isen fren kitlenmedi die seni muayeneden bırakması bile söz konusu :queen:

Bende kavaklı ve Alipaşa da ki istasyonları kullanıyorum ;)

The Dude
19 Nisan 2019, 12:21
az önce muayeneden geldim,
belki motosikletin kendisinden dolayı belki genel uygulamadan dolayı 10 dakikada muayene bitti,
lastik derinlikleri, fren mesafesi gibi konulara baktılar, kuyruk da yok.
istanbulda ise sağını solunu fazla kurcalıyorlardı.

her zamanki gibi,
far ayarlarında (led far) ve arka çantadan dolayı hafif kusurlarımız var.

__sArSıLmAz__
19 Nisan 2019, 13:45
Yarın muayene ye girecem
Zenon var
Lastiklerim kötü
Tiger egzoz var
Geçermi acep 😕

AAB
19 Nisan 2019, 14:27
Arkadaslar selam.

650F'in muayenesi bitmiş, o kadar kullanmıyoruz ki, 7300 km'de muayene gelmiş durumda. Neyse konunun özüne gelelim. Alette açık egzoz mevcut, ve bunu sökmeden muayene yaptırmamız mümkün mü ? Son zamanlarda bu konu hk. fikri olan çözüm bulan, eden birileri var mıdır? Nasıl ilerleyebilirim?

https://resmim.net/f/F3wsfy.jpg

Sayın Levent, geçtiğimiz Haziran ayında muayene esnasında yaşadığım diyaloğu birebir aktarıyorum. Muayene memuru, susturucu olduğu sürece ve belli db değerlerini aşmadığı sürece sonradan takılan egzozlara sorun çıkartmadıklarını söylemişti. Sonuçta artık birçok motosiklet modeli üzerinde "stock" olarak farklı egzoz markalarıyla satılabiliyor, bu yüzden bunun takibini yapmamız zor diye de eklemişti. Dolayısıyla abartılı bir durum söz konusu olmadığı ve susturucu takılı olduğu sürece bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak;

Her halükarda sonradan taktığınız egzoz bir modifikasyona girdiği için, doğru emülsiyon değerlerini karşılayıp karşılamadığı bir muamma olarak kalır. Dolayısıyla ilgili memur bu durumu sizi aleyhinize de kullanabilir, kullanmayabilirde. Malesef böyle bir açık kapıda mevcut.

Levent
19 Nisan 2019, 14:40
az önce muayeneden geldim,
belki motosikletin kendisinden dolayı belki genel uygulamadan dolayı 10 dakikada muayene bitti,
lastik derinlikleri, fren mesafesi gibi konulara baktılar, kuyruk da yok.
istanbulda ise sağını solunu fazla kurcalıyorlardı.

her zamanki gibi,
far ayarlarında (led far) ve arka çantadan dolayı hafif kusurlarımız var.

hadi bakalım sonucu yaz.
bende fırsat bulursam bi gün alacağım.

The Dude
19 Nisan 2019, 16:03
muayene 10 dakika sürmedi.
istanbuldaki gibi sağını solunu kurcalamadılar,
şase numarası, ön süspansiyon, direksiyon turu, lastik derinlikleri, far ayarları, fren mesafesi, sinyaller gibi önemli yerleri kontrol ederek;
far ayarsız ve arka çanta onaysız (ya da benzeri bir ifade) olarak hafif kusurlu olarak geçtik.
(aramızda kalsın arada korna tutukluk yapıyor, onu da yeni fark ettim, korna kullanmıyorum burada, gerek kalmıyor)

chevy64
19 Nisan 2019, 16:03
Bende bugun girdim muayeneye. Termignoni ile sorunsuz gectim. Egzoza pek takmiyorlar

OkNisT
19 Nisan 2019, 16:53
Benim motorda mivv egzost var, muayeneden susturucu takılı şekilde geçmiş.

Levent
19 Nisan 2019, 17:29
Valla herkes geçmiş, bakalım, önümüzdeki hafta Rusya'ya seyahatim var, dönüşte bende gideceğim.

__sArSıLmAz__
27 Nisan 2019, 18:10
Bugün muayene işini hallettim :
Sizinkiyle ( The Dude isimli üyeyle ) aynı şeylere baktılar,egzozdan ( Tiger ) ve lastiklerden korkuyordum,lastiklerim iyi değildi. Hatta benim motosikleti muayene eden elemanın,yan tarafındaki eleman geldi gazı kökledi 😃 ortalık inledi herkes baktı falan,aha dedim egzozdan kalacaz. Çok şükür sadece far ayarı bozuk ,hafif kusurlu geçtik