PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : başlangıç motosiklet ekipmanları

soo
09 Nisan 2019, 17:29
Merhaba arkadaşlar
Uzun süredir bisiklet sürüyordum, ilk defa motosiklet kullanacağım.
Henüz ehliyetimi ve motosikletimi almadım, genel olarak kendime bir yol haritası çizmeye çalışıyorum.
Motor seçimi konusunda eski başlıkları ve tavsiyeleri okuyarak az çok bir fikir sahibi oluyorum fakat ekipmanlar konusunda bir başlık bulamadım, varsa affola.

Güvenlik ekipmanı; yasal olarak sadece kask zorunluluğu olmakla birlikte, bu kez bisikletten çok daha zorlu bir yol arkadaşım olacağını ve acemi olarak düşebileceğimi hesaba katınca sadece kaskın yetmeyeceğini hissediyorum.

Şu aşamada, acemiliğimi atana kadar yüksek hızlara çıkmayı ve/veya güçlü bir motosiklet edinmeyi de planlamadığımı belirterek sorum şu; bütün bu şartlar altında önereceğiniz başlangıç için olmazsa olmaz güvenlik -ve gerekiyorsa diğer- ekipmanlar nelerdir?

Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Öz_Musti
09 Nisan 2019, 17:42
Paran olduğu müddetçe ekipman almalısın. Başlangıç ekipmanı, tecrübeli sürücü ekipmanı yoktur.

Motosiklet, üzerinde durduğun zaman olduğu yerde yan düşse, köprücük kemiği, el-parmak-kol, ayak-diz-bilek kırıklarına neden olabilir, kafa travması yaşatabilir.

Kask, mont, eldiven, dizlik, bot almalısın. Hatta bellik de kullan. Sırt korumaları beli koruyamıyor. Kuyruk sokumuna darbeyi engelleyemiyor. Paran oldukça bunları al. Başka çare yok.

themeh
09 Nisan 2019, 17:42
full face kask
eldiven
bot
korumalı pantolon ve mont/ceket

kulspruta
09 Nisan 2019, 17:58
Dostum selamlar,
Acemilik dönemi en tehlikeli dönemlerden biridir, çoğu şeyi teoride bilsen bile tecrübe etmediğin için bir anda kendini yerde bulabilirsin.
Bütçen ne durumda bilmiyorum ama önce eğitim ve ekipman işini halledip daha sonra motosikleti almak en mantıklısı.
Motosiklet ekipmanını sadece kask mont eldiven olarak düşünme. Bot, pantolon ve sırt koruması da çok önemli. Yırtık kot New balance ayakkabı ile gazlayan arkadaşlar ilk olarak belden aşağısından hasar alıyorlar.

Kendine prensip edin ve Asla eksik ekipman ile binme.
Misal geçen arkadaşım kaza yaptı sürekli motor pantolonu giyen adam giymediği nadir günlerden birinde kendini yerde buldu.. Kot pantolonu yırtıldı ve derisi asfaltın tadına baktı, poposu bacakları sürtünmeden dolayı hasar aldı.

soo
09 Nisan 2019, 17:59
Muhakkak ki ekipmanda sınır yoktur fakat ekipman sitelerinde dolaştığım zaman gerçek mânâda tüm vücut zırh satıldığını dahi gördüm. Tahminimce bu, yüksek hızlar vs için üretilmiş bir şey.

Şimdi mesela @themeh pantolon dedi, @Öz_Musti ise dizlik.
Korumalı pantolon, dizliği de kapsar mı yoksa ikisi birlikte kullanılması gereken ayrı ekipmanlar mı?

themeh
09 Nisan 2019, 18:01
kalça ve diz korumalı pantolon yeterli.
ayrıca dizliğe gerek yok

kulspruta
09 Nisan 2019, 18:01
Kaliteli korumalı pantolonun iç kısmında dizlerinde ve kalçası için korumaları mevcuttur. Yoksa da harici olarak alıp takmak için yerleri mevcuttur. Ekstra dizlik gerekmez.

soo
09 Nisan 2019, 18:04
Dostum selamlar,
Acemilik dönemi en tehlikeli dönemlerden biridir, çoğu şeyi teoride bilsen bile tecrübe etmediğin için bir anda kendini yerde bulabilirsin.
Bütçen ne durumda bilmiyorum ama önce eğitim ve ekipman işini halledip daha sonra motosikleti almak en mantıklısı.
Motosiklet ekipmanını sadece kask mont eldiven olarak düşünme. Bot, pantolon ve sırt koruması da çok önemli. Yırtık kot New balance ayakkabı ile gazlayan arkadaşlar ilk olarak belden aşağısından hasar alıyorlar.

Kendine prensip edin ve Asla eksik ekipman ile binme.
Misal geçen arkadaşım kaza yaptı sürekli motor pantolonu giyen adam giymediği nadir günlerden birinde kendini yerde buldu.. Kot pantolonu yırtıldı ve derisi asfaltın tadına baktı, poposu bacakları sürtünmeden dolayı hasar aldı.

Tavsiyen için çok teşekkür ederim. Benim de planım bu yönde, her şey tamam olduğunda motosikleti alacağım.

@themeh Çok teşekkürler.
Aynı konu montta da aklıma takılıyor, halihazırda korumalı bir mont aldığımda tekrar sırt korumalarına ihtiyaç duyar mıyım?

themeh
09 Nisan 2019, 18:06
montlarda da dirsek omuz ve sırt koruması mevcut.
hatta tam güvenlik için ekstra göğüs koruma da alabilirsin.
zırh gibi olan o görsüğün korumalar daha çok enduro cross için

soo
09 Nisan 2019, 18:12
montlarda da dirsek omuz ve sırt koruması mevcut.
hatta tam güvenlik için ekstra göğüs koruma da alabilirsin.
zırh gibi olan o görsüğün korumalar daha çok enduro cross için

Öyleyse; full face kask, korumalı mont ve pantolon, eldiven, bot olarak özetleyip ekstra olarak da göğüs olabilir diyebilir miyim ilk aşamada olmazsa olmazlarım için?

themeh
09 Nisan 2019, 22:24
aynen, tam koruma şart. tabi bunların yazlık kışlık olanı ayrı ayrı. 4 mevsimi yazlığı kışlığı ayrıdır. para varsa hepsinden ayrı ayrı da alabilirsin. ya da 4 mevsim alır yazın astarını çıkarır kullanırsın.

Angrypower
09 Nisan 2019, 22:25
Kask, korumalı ceket/mont, korumalı eldiven, korumalı bot, korumalı pantolon!..

soo
09 Nisan 2019, 22:36
aynen, tam koruma şart. tabi bunların yazlık kışlık olanı ayrı ayrı. 4 mevsimi yazlığı kışlığı ayrıdır. para varsa hepsinden ayrı ayrı da alabilirsin. ya da 4 mevsim alır yazın astarını çıkarır kullanırsın.

Çok teşekkür ederim tüm tavsiyeler için. :)

Bu bahsettiğiniz, astarı çıkarır kullanırsın olayı, pratikte işe yarıyor mu? Yani muhakkak, mevsimliğin tam yerini tutmasını bekleyemem ama 8/10 oranında tutar mı mesela? Bütçemi fazla sarsmamak için parça saysını azaltıp kaliteyi arttırmaya çalışıyorum. :)

Angrypower
09 Nisan 2019, 22:40
Nerede oturduğuna göre de değişir. Ben kaza yapana kadar 4mevsim mont giyiyordum. Her yaz yemin ediyordum değiştireceğim ve yazlık bir mont daha alacağım die. Uzun yolda 4mevsim'in panellerini açınca sıkıntı pek olmuyor ama bir yazlık gibide rahat edemiyorsun. Sürekli terleyip duruyorsun. Bazen süresin bile gelmiyor.

Hemen hemen tüm montlar 600d kumaştan yapılır ve sürtünmeye dayanıklıdır. CE onaylı korumalarıda vardır. Şekil, stil, isim ve rahatlık avantajları olur pahalı olanların. Ben sana Venom'a bakmanı şiddetle tavsiye ederim. 4riders'in montlarıda iyiydi f/p oranında. Scoyco'nun bot ve eldivenlerine sahibim ve çok memnunum. Ayrıca Prohel'de senin işini görür...

soo
09 Nisan 2019, 22:46
Nerede oturduğuna göre de değişir. Ben kaza yapana kadar 4mevsim mont giyiyordum. Her yaz yemin ediyordum değiştireceğim ve yazlık bir mont daha alacağım die. Uzun yolda 4mevsim'in panellerini açınca sıkıntı pek olmuyor ama bir yazlık gibide rahat edemiyorsun. Sürekli terleyip duruyorsun. Bazen süresin bile gelmiyor.

Hemen hemen tüm montlar 600d kumaştan yapılır ve sürtünmeye dayanıklıdır. CE onaylı korumalarıda vardır. Şekil, stil, isim ve rahatlık avantajları olur pahalı olanların. Ben sana Venom'a bakmanı şiddetle tavsiye ederim. 4riders'in montlarıda iyiydi f/p oranında. Scoyco'nun bot ve eldivenlerine sahibim ve çok memnunum. Ayrıca Prohel'de senin işini görür...

Teşekkür ederim tavsiyeler için. Hemen bakıyorum.

İstanbul'dayım, günlük kullanım ve uzun yol için düşünüyorum. Gerçi uzun yol işi acemiliği atana kadar bekleyebilir.

emenyasin
09 Nisan 2019, 22:56
Teşekkür ederim tavsiyeler için. Hemen bakıyorum.

İstanbul'dayım, günlük kullanım ve uzun yol için düşünüyorum. Gerçi uzun yol işi acemiliği atana kadar bekleyebilir.

İstanbul Çengelköy'de LBC firması var. Atölyelerinin altındaymış dükkanları. Ürünleri uygun fiyatlı. Kendi ürettikleri de var, başka firmaların malları da var. Gidip görüşebilirsiniz. Hem o mecradan biriyle irtibatınız olmuş olur. Direk üreticiden fikir almakta iyi olur zannımca. Belki bizim dikkatimizi çekmeyen farklı noktaları gösterirler size.

Ben LBC'nin mont ve pantolonunu kullanıyorum. Lakin yazlık değiller bendekiler ve bu yüzden terletiyorlar. Pantolonun kalça korumalarını çok zayıf buluyorum. Ama fiyatları çok uyguna geldi bana, şimdi haklarını yemeyeyim.

soo
09 Nisan 2019, 23:21
İstanbul Çengelköy'de LBC firması var. Atölyelerinin altındaymış dükkanları. Ürünleri uygun fiyatlı. Kendi ürettikleri de var, başka firmaların malları da var. Gidip görüşebilirsiniz. Hem o mecradan biriyle irtibatınız olmuş olur. Direk üreticiden fikir almakta iyi olur zannımca. Belki bizim dikkatimizi çekmeyen farklı noktaları gösterirler size.

Ben LBC'nin mont ve pantolonunu kullanıyorum. Lakin yazlık değiller bendekiler ve bu yüzden terletiyorlar. Pantolonun kalça korumalarını çok zayıf buluyorum. Ama fiyatları çok uyguna geldi bana, şimdi haklarını yemeyeyim.

Teşekkür ederim.
Sitelerine baktım da, fiyatlar diğerlerine göre gerçekten çok daha uygun.
Gerçi kadın kesim pek bir şeyleri yok galiba, dükkandâki ürünler de web sitesindekiyle sınırlıysa faydalanamayacağım gibi duruyor.

Angrypower
09 Nisan 2019, 23:33
Teşekkür ederim.
Sitelerine baktım da, fiyatlar diğerlerine göre gerçekten çok daha uygun.
Gerçi kadın kesim pek bir şeyleri yok galiba, dükkandâki ürünler de web sitesindekiyle sınırlıysa faydalanamayacağım gibi duruyor.

O zaman Venom, Prohel, Scoyco üçgeninde dolanacaksın. Umarım açık kask yada çeneden açılır ve LS2 markasına yönelmezsin. İstanbul'da yazın çok nemli olduğundan ve hemen hemen mevsim geldiğinden yazlık ekipman bakabilirsin bence. Kışın ve yağmurlarda süreceğini sanmıyorum. Bu hususta kalkıp 4mevsim mont almana gerek yok die düşünüyorum.

Dizlik olayına girme derim, ben geçen bir mallık yapıp 110'la kaza yaptım. Asfalta yapışmadığım için üstümdeki eşyalar yırtılmadı ama korumalı kotu giymedim die belden aşağısı hafif rendelendi. Dizi korursun dizlik ile ama kalçaları kim koruyacak?

Bir özlü sözü paylaşıp seni emperyalist mağazalarla başbaşa bırakacağım...

Motorcular ikiye ayrılır. Düşenler ve düşecek olanlar :bounce:

soo
09 Nisan 2019, 23:48
O zaman Venom, Prohel, Scoyco üçgeninde dolanacaksın. Umarım açık kask yada çeneden açılır ve LS2 markasına yönelmezsin. İstanbul'da yazın çok nemli olduğundan ve hemen hemen mevsim geldiğinden yazlık ekipman bakabilirsin bence. Kışın ve yağmurlarda süreceğini sanmıyorum. Bu hususta kalkıp 4mevsim mont almana gerek yok die düşünüyorum.

Dizlik olayına girme derim, ben geçen bir mallık yapıp 110'la kaza yaptım. Asfalta yapışmadığım için üstümdeki eşyalar yırtılmadı ama korumalı kotu giymedim die belden aşağısı hafif rendelendi. Dizi korursun dizlik ile ama kalçaları kim koruyacak?

Bir özlü sözü paylaşıp seni emperyalist mağazalarla başbaşa bırakacağım...

Motorcular ikiye ayrılır. Düşenler ve düşecek olanlar :bounce:

Haha bu gidişle şu tam vücut zırhlarından giyip scooter süreceğim. :mrgreen:
Teşekkürler tekrar.

Angrypower
10 Nisan 2019, 00:07
Body armor'larda sürüklenince kopuyor parçalar. Sürtünmeye karşı mukavemetleri yok. 10.Ayda bir araba ansızın emniyet şeridinden üstüme kırdı ve hayatımda ilk kez ambulansla acil'e götürüldüm. 8saat kontrolden sonra yürüyerek çıktım hastaneden ama kaza parçalanan montumu ve kafamı koruyan kaskı halen saklıyorum. Dönerken sürtünmekten ( kaplumbağa misali ) montun hem kumaşı erimiş hem de tüm dikişleri atmıştı arkadan.

Levent'te, Etiler'de parlak taytları ve açık kaskları ile scooter sürüp, düşünce feryat figan olan birçok örnek gördüm. Bizim burada Harley Davidson süren full korumalı ve bir o kadar karizmatik olanınıda. Sonuçta yaptığın her masraf senin kendi güvenliğin için.

Ben sedye'de tek parça yatarken, içeride genel cerrah bir tane motorcunun çıkan kemiklerini yerine takmaya çalışıyordu. Ben 110-120 ile girdim kanımca, o çocuk belki 50-60la bile gitmiyordu.

Volkan76
10 Nisan 2019, 01:14
En başda illk darbede karpuz gibi ikiye ayrılmayacak Kask.
İkinci ele alacağım Eldiven. Sağlam ve her tarafdan kurumalı bir çift Sağlam eldiven.
Sonra bilekler, diz, dirsek, kalça, gövde, boyun korumaları.
Fuarlarda yüzde 40-50'ye kadar, üretici ve bayi standlarından indirimli ve kesin orjinal ürünler alabilirsin. 40% az değil. :)Her ikinci parça bedavaya geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:37 ----------

Bot ve omuz koruma unutmamak gerek. Omuz koruma montlarda ve koruma yeleklerinde oluyor. Botda, yarış botu olmasada Sağlam Harley bot filan en azından. Bilekleride sarmalı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Uygun tsm koruma istiyorsan, minimum Sağlam kask, eldiven, omuz ve dirsek korumalı yekek, kalça korumalı dizlik ve bilek korumalı sağlam bot. Ü=altına içlik üstüne istediğini giyebilisin. İleride Korumalı deri kelver korumalı mont pantolon vsr alırsın. Buda yedeğin kalır. Olurya manita yaparsın artcıyla gezmek istersin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:58 ----------

Gövde, diz dirsek ve kalça koruma için uygun fiyata böyle bir setler var.
https://m.tr.dhgate.com/product/herobiker-motorcycle-armor-moto-body-armor/415891515.html#pd-112

E.Yzr
10 Nisan 2019, 01:18
Ekipman işi bütçeye gore şekillenir. Ne kadar butçeniz var ? Ona göre onerilerde bulunabiliriz. Baştan aşağı tam bir şekilde alın ekipmanlarınızı,motoru sonra alırsınız. Çinli markalardan ve imitasyon ürünlerden uzak durun

Umutksk
10 Nisan 2019, 03:07
Baskan ben de senin gibi yeni baslıyorum,ben gecen sene ekipman,aldigim icin motosiklete param,cikismamisti ama pisman değilim,ekipmanlari sonrasinda acil bi ihtiyaçtan dolayı satmış olsam da,perşembe gunu insallah alacagim motor oncesinde ekipmanlari dizdim,simdi butceye gore değişiyor bence de ama bence en kaliteli paran neye yetiyor ise onu al,orneğin ben shoei almıstım,benimle dalga geçenler oldu,125lik motora bineceksin ne bu racing tutkunluğy diye...Benimde tavsiyem sırtlık ve omuz dirsek korumalı bir ceket,kask,eldiven,motosiklet pantolonu ve botu olur,genelde botu es geçiyoruz ama acemi adama bence ayriyetten bot lazım,ben dün 150nk saticisiyla gorusmeye gittigimde bildigin motoru tutamiyordum neredeyse,büyük kazalardan allah korusun bahsetmek bile istemiyorum.Ama ufak tefek olanlardada ekipman ile yirtabilecegimiz,ekipman sayesinde ufak tefek kaza diyebildiğimiz şeyler olabilir Allah göstermesin.Hem eldiven ceket ve kask,zaten şahsen beni iyi hissettiriyor,koruma acisinin yaninda konfor sağlıyor,ama botu ve pantolonuda es geçme

Volkan76
10 Nisan 2019, 15:29
Doğa sana doğru yolu birßekilde hep gösteriyor.
Misal, bak, bu sayfada, hızlı cevap'ın üstündeki reklamda gereken var.
Ekipman, motosiklet eğtim. 3 temel, biri olmadan diğerleride olmuyor.
Doğamızı dikkate almazsak, gideceğimiz yol doğru olamaz.

atilas
10 Nisan 2019, 16:35
en iyi koruma eğitim kadar koruyamaz . koruma ekipmanları tabiki önemli ama yuksek hızda koruyacak ekipman yok maalesef. eğitimle riskleri minumuma düşürmek mümkün. kazaların çoğu , çatıdan atlamak gibi en iyi ekipman dış yaralanmaları engeller ama içerde herşey yerinden oynar nerdeyse. full koruma hard enduro ve motokros yapıyorum. ekipman kesinlikle önemli eğitim iki kat daha önemli

gurcanozturk
10 Nisan 2019, 17:03
Ekipmanda durum tamamen butceyle ilgili bir bakima. Kendi ekipman gecmisimi dusunuyorum alti ustu 1 yilda montu, eldivenleri, kaski degistirdim. Korumali kot pantolon, yazlik/kislik bot aldim. Ekipmana ilk basta ne kadar iyi yatirim yaparsaniz o kadar iyi olur sizin icin. Simdilik bir seyler alayim sonra degistiririm dediginiz de daha masrafli oluyor. Bu arada scooter dedigimiz alet yok hizli gitmiyor yok dengesiz deniyor ama ekipman farketmiyor.

Kask: Gecen yil acik kask kullaniyordum, bu yil kapali kaska gectim, gerekli sertifikasyonlara sahip.

Mont: mumkunse yaz/kis ayri kullanacaginiz 2 urun, olmuyorsa 4 mevsim (icine bir sey giyince kisin da ise yariyor, yazin biraz zorluyor tabii.) Montta benim icin onemli olan sirt korumasiydi, yazlik aldigim montun icinde sirt korumasi gelmiyordu, ekstradan sirt korumasi aldim 200TL civarinda bir sey.

Eldiven : Gecen yil ilk kazamda yere yapisirken asfaltta cok az kaydim bir sey olmadi ama bilegimi incittim, 3 hafta agriyla gecti. Bilek korumasi olan modeller pahali ama koruyucu, henuz bilek korumasi olan bir sey kullanmadim, kullanmasi/alismasi da zor sanirim. Bu arada 4 tane eldivenim olmus 1 yil icinde, hava durumuna gore degistire degistire kullaniyorum.

Pantolon: Giymesi dertli, gorunusu kaba :) Ama kalcalarin kenarlarinda (basen) ve dizlerde koruma var, dusersek korur herhalde.

Bot: Sadece soguk/sicak degil, rahat olmasi, tabaninin kaymamasi, bilegi korumasi onemli. Kislik olan botumda koruma hissi yazliktan fazla.

Yagmurluk: Ekipmandan sayilmayabilir belki ama cok ise yariyor, sele altina atiyorum alt/ust bir de tam boy olani, hangisini istersem giyiyorum.

Gordugunuz gibi marka/model belirtmedim, 1500TL'ye de bitebilir yukaridakiler, 15000TL'ye de, size kalmis marka/model/goruntu. Ama korumasi onemli.

Guvenli ve keyifli surusler.

soo
10 Nisan 2019, 20:18
Yardımseverliğiniz için çoook teşekkür ederim öncelikle.

Motosikletimi almayı birkaç ay erteleyip, bu arada hem ekipman bütçemi artırıp hem de eğitime katılmaya karar verdim tüm yorumlarınız sonucunda. Ekipmanları parça parça, iyice araştırarak toparlayabilirim böylece de bu zamanda.