PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viraja Sert Giren Motosiklet Sürücüsü Bariyerlere Çarptı..

Sayfa : [1] 2

hachiko
02 Nisan 2019, 15:46
https://resmim.net/f/R9DFjZ.jpg

Bursa'da otobanında hızla seyreden bir motosiklet sürücüsü, virajı alamayıp bariyere çarptı. Sürücü yaralanırken o anlar kask kamerasına yansıdı.

Kaynak ve video : https://www.yenisafak.com/video-galeri/gundem/viraji-alamayan-motosikletlinin-kaza-ani-kask-kamerasinda-2192103

tugrulbora
02 Nisan 2019, 15:59
Hiç kontra vermemiş soldaki elciğe.

Sol elciği ileri ittirmekten korkmasaymış dönmüştü virajı.

to1ga
02 Nisan 2019, 15:59
Mt9 lu çılgın kimmiş ki acaba

ozan1991
02 Nisan 2019, 16:17
Viraja doğru girmemiş ki dışa açılmış kontra versede işi zor çarpmasa bile bariyerlere kadar açılırdı yine

Youjoee
02 Nisan 2019, 16:31
Viraja doğru girmemiş ki dışa açılmış kontra versede işi zor çarpmasa bile bariyerlere kadar açılırdı yine

Aynen ozan kurtarmazmış bencede

logaritma
02 Nisan 2019, 17:06
milleti sollıyım diye viraj açısını kaybetmiş viraja doğru düzgün girememiş yani apeks dönüş açısını kaybetmiş gerisi bilindik hikaye.. bunu acemi adam bile yapmaz normalde işte ona buna hava atıyım derdine mi girmiş onu bunu gazlıyım geçiyim kafasınamı girmiş neyse geçmiş olsun..

Reşit
02 Nisan 2019, 17:44
Hedefe kilitlenme vakası, şanslıymış yaralı olarak kurtulmuş. Acilen eğitim alması gerekmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=CO5AgnRmr8Q

Osma
02 Nisan 2019, 17:44
Vites düşürmek bazen sevaptır

hasmet
02 Nisan 2019, 18:04
O kadar da gömmeyin yahu. Hiç mi acemiyken tanımadığınız bir virajın içinde olması gerekenden yüksek hızda bulamadığınız kendinizi?

Allah biliyor benim başıma geldi. Yüreğim ağzıma gelmişti. Yan taraf da uçurumdu... Virajın ortasında çok dengeli bir ön fren operasyonuyla kurtarmıştım.

Sonrasında viraj nasıl alınır okuyunca çok bilindik bir acemi hatası olan "charging" yaptığımı farkettim.

Vatandaş muhtemelen virajı idrak ettiğinde, hızının kendi yetenek sınırları dahilinde o virajı alabilmek için çok yüksek olduğunu farkedip içinden anacım, Allah veya has...r diye geçiyorken kendini bariyerlerde buldu muhtemelen... Şükür yaşıyor, şükür kolu bacağı kopmamış. Allah acil şifa versin.

Saçmasapan hız yapıp stresle karışık adrenalin yutmak yerine daha kıvrımlı bir yolda hızlı gitmeye çalışsanız? İsteseniz de gidemezsiniz zaten. Kolay değil çünkü. Altınızdaki motosiklet düz yolda gaza asılmak için değil, hızlı viraj almak için yapılmış. Lakin öğrenmek, pratik etmek gerek. Acaip de zevkli. Bir o yana bir bu yana yatıp duruyorsun. Kaldırıyor da namussuz. Uçak gibi neredeyse.

Lastik profilinize bakın. Ortası düzleşmiş, uçlar yepyeni mi yoksa? Çok ayıp... Kimse görmeden zimparalayın o uçları. Ya da gidip viraj çalışın azcık :)

Felis Leo
02 Nisan 2019, 18:04
Azgınlık ve şımarmanın sonucu budur.

watercolours
02 Nisan 2019, 18:08
Doğal seleksiyon provası izledim.

logaritma
02 Nisan 2019, 18:22
Vatandaş muhtemelen virajı idrak ettiğinde, hızının kendi yetenek sınırları dahilinde o virajı alabilmek için çok yüksek olduğunu farkedip içinden anacım, Allah veya has...r diye geçiyorken kendini bariyerlerde buldu muhtemelen... Şükür yaşıyor, şükür kolu bacağı kopmamış. Allah acil şifa versin.

Bunun acemilikle ilgisi yok yada var bir yandan .. önündeki iki motoru geçdiği için o kazayı yapıyor.. o adamlar birbirlerini geçmiyor takip mesafesinde ilerliyor belliki onlar ya eski motorcu ya iyi eğitim almışlar tatbikini güzel yapıyorlar.. bu arkadaş ne takip mesafesi ne yolu bütün yolar benim diye gazı açıp ikisini geçdikden sonra virajın içinde buluyor kendini %99 bakış açısıda düşük ki buda acemi bile yapmazki bana kalırsa aldığı bir eğitimde yok arkadaşın.. yoksa gene virajı algılayıp en azından az hasarla yada ucu ucuna kurtarabilirdi..

olay bariz belli video herşeyi anlatıyor..

oldcockroach
02 Nisan 2019, 19:16
Allah affetsin bariyerlerden uçunca çok güldüm :D Benim arkadaşım virajı alamayınca motor ile bariyer arasında sema yaptıydı 2 tur :D Burada arkadaş anlık sert bir rüzgara mı denk geldi acaba çünkü o motorun o virajı alamamasının imkanı yok , o viraj başlagıcında bir şey oldu adam kitlendi

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:12 ----------

O kadar da gömmeyin yahu. Hiç mi acemiyken tanımadığınız bir virajın içinde olması gerekenden yüksek hızda bulamadığınız kendinizi?

Allah biliyor benim başıma geldi. Yüreğim ağzıma gelmişti. Yan taraf da uçurumdu... Virajın ortasında çok dengeli bir ön fren operasyonuyla kurtarmıştım.

Sonrasında viraj nasıl alınır okuyunca çok bilindik bir acemi hatası olan "charging" yaptığımı farkettim.

Saçmasapan hız yapıp stresle karışık adrenalin yutmak yerine daha kıvrımlı bir yolda hızlı gitmeye çalışsanız? İsteseniz de gidemezsiniz zaten. Kolay değil çünkü. Altınızdaki motosiklet düz yolda gaza asılmak için değil, hızlı viraj almak için yapılmış. Lakin öğrenmek, pratik etmek gerek. Acaip de zevkli. Bir o yana bir bu yana yatıp duruyorsun. Kaldırıyor da namussuz. Uçak gibi neredeyse.

Lastik profilinize bakın. Ortası düzleşmiş, uçlar yepyeni mi yoksa? Çok ayıp... Kimse görmeden zimparalayın o uçları. Ya da gidip viraj çalışın azcık :)

Bu zamana kadar 1 defa oldu kendimi yolun solunda buldum hava karanlıktı tatlı sert bir viraj gayet rahat alınır bir an dalgınlık bir baktım sol şeridin emniyet şeridine selam veriyorum 110km/h civarıydı nasıl aldım o virajı o lastikler nasıl kaymadı demek dedim yiyecek ekmeğimiz varmış :D

logaritma
02 Nisan 2019, 19:33
rüzga var zaten o belli.. çok sert rüzgar varsa zaten o hızlarda gitmesi sollamaya çıkması sürücülük hatası yani ne yaparsan yap iş sürücülük hatasına gelir çatar .. ama ana unsur hatalı sollama bakışı düşük bence .. neyse ciddi bir şeyi yok anladığım kadarı ile arkadaşın çok geçmiş olsun tekrardan.. umarım motor eğitimi almamışsa alır almışsa bir tazelemesini öneririm..

Volkan76
02 Nisan 2019, 19:34
Tozu dumana katmış havalarda, uzun ince bir virajda.
Bir salladı, iki solladı, üçüncüde bariyeride tokatlayıp, üzerinden uçuverdi.
Manitu büyükdür. Frenleri dize getirsen, affeder, düpedüz durabilirdi, belki.
Karizma çizilmesin diye, elini ayağını çizmiş. Allah şifa versin, geçmiş olsun.
Umarım rüzgarın sesini duyar, şaka makara olayı sağ salim atlatır.

RideForLife.
02 Nisan 2019, 19:37

Harfiyen katılıyorum. Hepimiz bu zamana kadar bir şeyleri tecrübe ederek geldi. Hepimiz zamanında acemiydik. Benimde ilk kazam viraja hızlı girmekten oldu. Sonuç olarak bakış kaçtı, korktum ve dümdüz bir bahçenin tellerine yapıştım :). O zaman viraja girme tekniğimin yanlış olduğunu acı bir yolla öğrenmiştim.

Angrypower
02 Nisan 2019, 19:46
MT-09 süren acemi ise biz boşuna millete ybr125 demeyek :queen:

hasmet
02 Nisan 2019, 19:51
Bunun acemilikle ilgisi yok yada var bir yandan .. önündeki iki motoru geçdiği için o kazayı yapıyor.. o adamlar birbirlerini geçmiyor takip mesafesinde ilerliyor belliki onlar ya eski motorcu ya iyi eğitim almışlar tatbikini güzel yapıyorlar.. bu arkadaş ne takip mesafesi ne yolu bütün yolar benim diye gazı açıp ikisini geçdikden sonra virajın içinde buluyor kendini %99 bakış açısıda düşük ki buda acemi bile yapmazki bana kalırsa aldığı bir eğitimde yok arkadaşın.. yoksa gene virajı algılayıp en azından az hasarla yada ucu ucuna kurtarabilirdi..

olay bariz belli video herşeyi anlatıyor..

Acikcasi kullanicinin niyetini sorgulamak istemedim. O iki motosikleti egosunu tatmin icin mi gecti, yoksa hiz ve heyecan hosuna gittigi icin mi yapti, net bir fikrim yok. Ancak kesin olarak soyleyebilecegim sey:
- Tecrube eksik
- Bilgi eksik
Kaza sebebi de karsisina cikan viraja hazirliksiz olmasi. Bilgi ve yetenek bir yana, az cok tecrubeli, bilincli, hatta temkinli bir surucu dahi kendini o konuma sokmazdi kolay kolay.

Bence olay soyle gerceklesti: Yol kivrildi, yuksek hizla cikisini gormedigi viraja girdi, ic seride kendimi atarsam disa acildigimda muhtemelen viraj bitmis olur ve yirtarim diye umdu, lakin viraj kivrilmaya devam etti, o anda kurtarmasi cok mumkun degildi. Cunku o anda kurtarabilecek biri muhtemelen bastan kendini o pozisyona sokmazdi.

Oyle bir viraji yuksek suratte almak icin yontem belli, oncelikle viraj cizgisi, sonra uzerinde motosikleti yatirma noktasi belirlenir. O noktada motosiklet hizi dusurulup cok cabuk yatirilir, ve sonra gaz koklenir. Arkadas ne nokta belirledi, ne hizini ayarladi, ne de motosikleti yatirdi. Viraji tanimiyordu ki. Cikisini gormediginiz viraja yuksek hizda girmek, rus ruleti oynamak gibi bir sey...

Cyan
02 Nisan 2019, 19:59
Sonuncu motosikleti geçerken farkediyor virajı, garip bir hareket irkilme falan yapıyor, motosiklet sağa sola sarsılıyor. Ya bilmiyordu virajı ya da başka bir şey oldu... Geçmiş olsun.

tommygun
02 Nisan 2019, 20:09
Aklıma nedense rahmetlinin aşağıdaki kamu spotu geldi.

https://youtu.be/TOYGEN_lAYY

BatuhanK
02 Nisan 2019, 20:19
Bu durumu yaşamamak için sürüş planlamasını daha doğru yapmalısınız. Bi çok şey yazılabilir bu konuda.
Ama bu durum başınıza gelirse videodaki gibi frene basarak motosikleti yatırmaya çalışmayın.(Yarış tekniklerine hakim değilseniz) Hem dönemez hem de yeterince yavaşlayamazsınız.

Yapılması gereken şudur;
1) Motosikleti dikleştirip frenlere asılın.
2) Çok geç olmadan frenleri bırakıp, virajın içine dalın.

BatuhanK
02 Nisan 2019, 20:23
garip bir hareket irkilme falan yapıyor, motosiklet sağa sola sarsılıyor. Ya bilmiyordu virajı ya da başka bir şey oldu...

Yatık frenlemeden ötürü muhtemelen arka tekerde abs devreye girdi. Abs olmadığında da motosiklet benzer tepkiler verebiliyor

oldcockroach
02 Nisan 2019, 20:23

işte biryerimizden çıkarmasınlar diye 125 cc aldık :D yoksa kesin çıkartırlardı hatta uğraşmazlardı bile direk gömün bunu böyle :D

tommygun
02 Nisan 2019, 20:25
işte biryerimizden çıkarmasınlar diye 125 cc aldık :D yoksa kesin çıkartırlardı hatta uğraşmazlardı bile direk gömün bunu böyle :D

Allah gönlündeki motoru nasip eylesin, öyle deme 125 cc candır :)

oldcockroach
02 Nisan 2019, 20:38

Amin cümlemize :D Lafım yok küheylanıma yokuşlarda biraz nazlanıyor ama olsun :D

EnvEng
02 Nisan 2019, 20:47
Hem acemi hem de görükle virajını bilmiyor. Oraya 100le girsen bile tam dönüşte hızını 60'a cekmen gerekiyor, öyle saçma bir viraj.

Angrypower
02 Nisan 2019, 21:01

Wallahi candır. 5lt yakıyor bendeki namussuz. Evlat acısı gibi koyuyor. 144km olmuş. 2diş benzin gösteriyor...

tommygun
02 Nisan 2019, 21:26
Wallahi candır. 5lt yakıyor bendeki namussuz. Evlat acısı gibi koyuyor. 144km olmuş. 2diş benzin gösteriyor...

Heheheheheh aslan besleyen, yemini düşünmez :)

ozansntrk
02 Nisan 2019, 21:28
kesint mt07 dir dedim :D başlığı okurken :S 09 çıktı

Angrypower
02 Nisan 2019, 21:33
Heheheheheh aslan besleyen, yemini düşünmez :)

Yaw abi bırak böyle aslanı. Zaten sürekli kendimi 150-160km/sa bandında buluyorum. Basmayacağım basmayacağım diyorum ya üstüme sürüyorlar yada biri saçma sapan hareket yapıyor.

Dün Atatürk Havalimanı'nın oradayım. Bir clio soldan orta şeride geçti. Sinyal falan hak getire. Sonra oradan soldaki clio'nun üstüne sürdü. Korna çalınca tepki gösterdi araca çarpıyordu. Yanıma gelip sağımdan geçsene, arkadaşımla şakalaşıyorum diyor andaval. Bu pazarlamacı süt çocuklarını birgün fena döveceğim.

Söz konusu lavuk Beyaz Clio 4 kasa. Plakası 34 BJJ 913. Kiralık araba olduğu içinde söz konusu veledin götünde değil kaza yapma olayı.

Arkadaşımla şakalaşıyorum, ötede beride git diyor. Video'su da var. Sinirimden silmiyorum. Sonra dövüncede motorlu suçlu bla bla yapıyorlar. Sessiz sakin kullanınca anında cıvıyorlar. Bu sebeple geçip gidiyorum hepsini, bir an önce gideceğim yere gidiyorum. Uzun yola bu motorla çıkmadım Çanakkale harici. Onda da vaktim yok die abanmıştım. Güzel havalarda nasıl olur bilmiyorum? Zaten sürekli gazla die de insanı gaza getiriyor :P

oldcockroach
02 Nisan 2019, 21:34

Bendeki farklı mı bana motor ufak geliyor yine fazla yakıyor :D

Angrypower
02 Nisan 2019, 21:35
Bendeki farklı mı bana motor ufak geliyor yine fazla yakıyor :D

Sürüşünü bilmiyorum ama herhalde bana ufak geliyor lafını birde beni izlerken gör :) Motor yetmiyor lafı yeridir. Yettiriyoruz bizde garibanlıktan :)

Volkan76
02 Nisan 2019, 21:36
MT-09 yüksekk torklu bir motor. Sola dönen viraja, sollamadan dolayı, sol şeritte başlıyor. Hızïnı hemen azaltmadan ziade yetişirim diye sağ- sol manevra yapıyor. Ve vitesi düşürmesede (görünmüyor), gazı kesiyor. Bu hareket, motorun yüksek torkundan dolayı, yatırmaya çalışırken, drift etkisi yaratıyor. Arka teker yana geliyor. Bu durumda arka absin hiç bir funksiyonu kalmıyor. Arkafreni kullanılsa bile, öyle durumda daha çok drift etkisi yaratır. Düzeltmeye çslışınca, sağ-sol-sağ hareketi, motosikletteki yükü sağ sola savuruyor ve önfrene asılınca, ön tarafda yalpalamaya başlıyor ve motor tamamen kontriolden çıkıp en son imve aldığï yünde ilerliyor. Umarım, arkadaş sağlığına kavuşur, olayı kendisi anlatır ve bizde tahministan'dan kurtuluruz. Geçmiş olsun, tekeriniz düz bassın. :)

tommygun
02 Nisan 2019, 22:01
Yaw abi bırak böyle aslanı. Zaten sürekli kendimi 150-160km/sa bandında buluyorum. Basmayacağım basmayacağım diyorum ya üstüme sürüyorlar yada biri saçma sapan hareket yapıyor.

Dün Atatürk Havalimanı'nın oradayım. Bir clio soldan orta şeride geçti. Sinyal falan hak getire. Sonra oradan soldaki clio'nun üstüne sürdü. Korna çalınca tepki gösterdi araca çarpıyordu. Yanıma gelip sağımdan geçsene, arkadaşımla şakalaşıyorum diyor andaval. Bu pazarlamacı süt çocuklarını birgün fena döveceğim.

Söz konusu lavuk Beyaz Clio 4 kasa. Plakası 34 BJJ 913. Kiralık araba olduğu içinde söz konusu veledin götünde değil kaza yapma olayı.

Arkadaşımla şakalaşıyorum, ötede beride git diyor. Video'su da var. Sinirimden silmiyorum. Sonra dövüncede motorlu suçlu bla bla yapıyorlar. Sessiz sakin kullanınca anında cıvıyorlar. Bu sebeple geçip gidiyorum hepsini, bir an önce gideceğim yere gidiyorum. Uzun yola bu motorla çıkmadım Çanakkale harici. Onda da vaktim yok die abanmıştım. Güzel havalarda nasıl olur bilmiyorum? Zaten sürekli gazla die de insanı gaza getiriyor :P

Dövmek de çözüm değil, iyileştiklerinde daha beter trafik canavarı oluyor p.z.venkler. En iyisi günümüz tıp teknolojisinin bile çare olamayacağı, iyileştiremeyeceği bir hale sokmak. Artık koma olabilir, kötürüm bırakma olabilir, katana ile el ayak kesme olabilir. Tamamen senin sinir katsayına ve yaratıcılığına bırakıyorum.

Angrypower
02 Nisan 2019, 22:11
Dövmek de çözüm değil, iyileştiklerinde daha beter trafik canavarı oluyor p.z.venkler. En iyisi günümüz tıp teknolojisinin bile çare olamayacağı, iyileştiremeyeceği bir hale sokmak. Artık koma olabilir, kötürüm bırakma olabilir, katana ile el ayak kesme olabilir. Tamamen senin sinir katsayına ve yaratıcılığına bırakıyorum.

Yok yeterince şiddet uygular isen korkudan trafiğe bile çıkamaz. Psilojik deneylere maruz bırakacaksın bunları.

oldcockroach
02 Nisan 2019, 23:57
Sürüşünü bilmiyorum ama herhalde bana ufak geliyor lafını birde beni izlerken gör :) Motor yetmiyor lafı yeridir. Yettiriyoruz bizde garibanlıktan :)

Bir ara gittiğim yolun videosunu atayim :D in çık in çık yollarda motor bayılıyor kiloda olunca haliyle deviri yuksek tutuyoruz o zamanda yakıyor :D

Angrypower
03 Nisan 2019, 09:43
Bir ara gittiğim yolun videosunu atayim :D in çık in çık yollarda motor bayılıyor kiloda olunca haliyle deviri yuksek tutuyoruz o zamanda yakıyor :D

Benim emti 25’te aynı halt. Güçlü birşeyler lazım ki kaldırsın kiloları. Yoksa sıkıntı :)

MrMud
03 Nisan 2019, 13:08
Bkz.: Bariyere kitlenmenin sonuçları vol. 357

Nasate
03 Nisan 2019, 14:16
Eğitim niyetine "yapılmaması gerekenler" videoları arasına konulabilir. :)

Danmark16
03 Nisan 2019, 14:40
Bazi arkadaslar soruyorlarya viraja motosikleti yatirmadan girebilirmiyim(kontra vermeden)?iste cevap bu videoda.Bende her zaman salmasi olmayan tekne gibi kaya kaya bariyerlere gidersin diyorum.Gecmis olsun arkadasa..

gerivites
03 Nisan 2019, 16:57
Aynisi daha düşük süratte basıma geldi. Viraja hızlı girip alamayacagimi düşünerek yavaşlamaya calistim. Haliyle viraj dışına çıkıp sağdaki kanala uctum. Neyse ki yine dik durdum sıkıntı olmadı :)

istanbu_gezg
03 Nisan 2019, 17:10
bu mt tarzı motorlar çok can yaktı :(

hasmet
03 Nisan 2019, 17:49
Bazi arkadaslar soruyorlarya viraja motosikleti yatirmadan girebilirmiyim(kontra vermeden)?iste cevap bu videoda.Bende her zaman salmasi olmayan tekne gibi kaya kaya bariyerlere gidersin diyorum.Gecmis olsun arkadasa..

Birakin motosikleti bisikleti, hizli kosarken bile yatmadan donemez insan :)

Aslinda can yakan motor degil :wiinkk:

zekeriyaimam
03 Nisan 2019, 17:53

Kayımço olsa düşmezdi

istanbu_gezg
03 Nisan 2019, 17:55
Birakin motosikleti bisikleti, hizli kosarken bile yatmadan donemez insan :)

Aslinda can yakan motor degil :wiinkk:

haşmetlim, böyle kuvvetli motor olsa bende girerim bir yere kendimi biliyorum xmax yeter diyorum 130 da kesiciye giriyor gayet yeterli

TIGERSHARK
03 Nisan 2019, 22:42

Rahmetli yine güldürdü yıllar sonra :)

oldcockroach
03 Nisan 2019, 23:28
Rahmetli yine güldürdü yıllar sonra :)

O hal hareketler Allah rahmet eylesin çok hoştu :D

uzay gemisi
03 Nisan 2019, 23:51
Büyük cc neden tecrübe gerektirir isimli video

leons
03 Nisan 2019, 23:56
Burası Bursa Görükle sapağı sanirim,o viraj fazlasıyla derin virajdır. O virajda arabaların patladığını bile gördüm. Kazayı yapan arkadaş bu virajı ilk defa görmüş gibi geldi bana. Bu tarz durumlarda ilk önce abs çok önemli sebebi virajı alırken bu gibi yüksek hızlar da orta derece fren ve abs desteği ile hızı düşürebilmek çok önemli. Bunun haricinde naked tarzıyla virajlarda daha dikkatli olmak gerekiyor dik oturuş pozisyonu ve rüzgar sorunu viraj almayı zorlaştırıyor. Arkadaşın 3 hatası var. Öncellikle bilmediğiniz veya hatırlayamadığınız virajlara hızını düşürerek girin. Virajda bakışı kesinlikle kaçırmayın. Fren ve debriyaj destekli dönüş yapmaya çalışın.

MaryJane
04 Nisan 2019, 00:30
Mtler Viraj Motorları Degildir