PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sis farı ve Çakar sebebi ile ikinci kez polisten uyarı aldım

Metela
05 Şubat 2019, 00:02
Bundan iki ay önce yeni lastiklerimi deneme amaçlı şile yollarında bir arkadaşımla gezerken Jandarma trafik polisi tarafından durduruldum, haklı olarak çakarın yasak olduğunu sökmem gerektiğini söyledi, bugün de Gayrettepe civarında polis tarafından yine durduruldum, aynı şekilde yine bana sök yoksa ceza yazarız dendi.

Peki diyelim ki sadece sis farına çevirip, kapalı tutsam da ceza keserler mi? Keserler diye biliyorum ama yine de sorayım :)
Benim gibi bir iki derken, çekirge üç olup çakardan söktürtülen ve ceza yiyen arkadaş oldu mu aramızda? Bin küsür TL falan deniyor?

Çakar değil de sadece sis farı olarak orjinal olmayan bu sistemi ruhsata işleme şansı var mıdır?

Polis bu uyarıyı bir yere kaydediyor mu? Mesela sökmeyip, sis harç kullanmasam, açık tutmasam da başka bir polis daha önce uyarıldığımı sistemden görüyor mu? Yoksa polislerin korkutma taktiği midir? :)

Motor ufak ve çakar ya da sisler olmazsa cidden sıkıntı çekiyorum, farlar msx'in 2016 ve sonrası modelini bilen bilir, yuvarlak değil, incecik bir aralıktan ışık veriyor ve çamur olunca gerçekten aydınlatmıyor, benim asıl amacım da bu sıkıntıya girmemek, çakar çok önemli değil. Tabi bunu polise anlatma şansım olmuyor. Bunun dışında yasal olan bir yöntem tavsiyeniz var mıdır?

artemis99
05 Şubat 2019, 00:13
msx i sat müdür, joymaxtan sonra o kadar küçük motora binmek yakışıyor mu sana :)
şaka bir yana elbette polis uyarısının bir kaydı yok. Keyfe keder ceza yazılmamış şanslısın. Ama çekirge misali 3. kez yakalanırsan bir garantisi yok. lamba kapalı dahi olsa ceza yeme ihtimalin var. Ruhsata işletme şansın olduğunu da sanmıyorum.

grognard
05 Şubat 2019, 08:59
Eksiteker :cherry:

MrMud
05 Şubat 2019, 09:41
Hocam deyim yerindeyse sizin olay tam olarak "Kaşınmak"
Ne güzel şanslı adammışsınız 2 defa uyarmışlar, hayat size resmen "Bak Metela, seni seviyorum ve bu yüzden sana şans tanıyorum" demiş, ama siz hâlâ inatla devam :)
Ha diyebilirsiniz, ya kardeşim bütün herkes takiyo ben neden takmıyorum, önce onlar söksün...
Dediğim gibi "Diyebilirsiniz" :D
Memur arkadaşa aynen deyin bunu :D

Angrypower
05 Şubat 2019, 10:20
Ben söyleyim eskiden sürekli çakarlı gezerdim. Çakmadığı sürece problem yok. Sis farı olarak kullandığında kimse kullanamazsın die başını ütülemez. Abi ana arterlerde kullan kullanıyorsan, ara sokaklar sıkıntı. Eskiden sadece trafik polisi ceza yazıyordu. Şimdi hepsinin yetkisi var.

artemis99
05 Şubat 2019, 10:26
Ben söyleyim eskiden sürekli çakarlı gezerdim. Çakmadığı sürece problem yok. Sis farı olarak kullandığında kimse kullanamazsın die başını ütülemez. Abi ana arterlerde kullan kullanıyorsan, ara sokaklar sıkıntı. Eskiden sadece trafik polisi ceza yazıyordu. Şimdi hepsinin yetkisi var.

Hatta zabıta ve sivil trafik de var geçenlerde Kadıköy'de park cezası yazıyorlardı.

The Dude
05 Şubat 2019, 10:36
motorun üzerinde fabrika çıkışında bulunanların dışında bulunan her türlü aydınlatma kanunen yasaktır.
yanıyor olması ya da olmaması çok fark etmez,
bu mantıkla motosikletin üzerine makineli tüfek de ekleyebiliriz (tamam uç bir örnek ama anladın sen onu ).

seçim bitene kadar trafik denetimlerinin azaltılması ya da sana denk geldiği gibi uyarı ile geçiştirilmesi mümkün,
diye düşünürken otogaza gelen zamları hatırladım.

mümkün mertebe kurallara riayet ediniz.
cezalar az sayılmaz.

sana yapma demeyeceğim
gene de sen bilirsin
yine de yapma metela
(güzel bağladım)

ARAL70
05 Şubat 2019, 10:43
Aynı polise/jandarmaya denk gelmediyseniz uyarıların bir kaydı tutulmuyordur. Sizinki tamamen şans olmuş. Kanuna göre yetkisiz/izinsiz her türlü renkte çakar kullanmak yasaklanmış. Kanunun uygulanması vs ayrı bir tartışma ama bir başka polis oracıkta söktürtebilir ve cezayı yazabilir. Artık neredeyse gözünün üzerinde kaşın var diyerek bile ceza yazmaya başladılar. Sis farları ile sürüşe şu anda bir şey söylenmiyor ancak onu da uygunsuz kullanmak suç, seneler önce arabada sis farım açık diye cezayı yemiştim, o günden sonra sis olmadıkça açmadım.

Angrypower
05 Şubat 2019, 11:23
Walla eskiden güvenliğim için. Ceza yazılsa da tekrar kullanırım diyordum. 1 ekimde araba göz göre göre bana vurunca, vazgeçtim bu düşünceden. Şimdiki mt-25’te sadece 6’lı koruma takozu var. Başkada birşey yok üstünde. Öylede görülmüyorsun, böyle de.

PAPAZ_39
05 Şubat 2019, 11:46
Normalde binek arabalara sis olmadığı havalarda sis farı açmak cezai işlem gerektirir. Fakat ben sürekli şahit oluyorum trafik uygulamalarında sis farı açık araçları durdurmuyorlar bile.

Bir gün bir telefon geliyor, "arkadaşlar sis farları konusu üzerinde duralım" diye
Sonra başlıyorlar çevirmeye.
Şahsi fikrim bence motosiklette bu konuya biraz esnek davranılmalı.

Bu arada sis farınız varsa ve normal havada kullanmıyorsanız cezası yok. Fakat çakar için geçerli değil malesef👍

yaşlıveacemi
05 Şubat 2019, 12:51
Yılın şanslı kişisi olduğunuzu kabul edin. Memurları ebabil kuşları gibi sürücülerin üzerine salmışlar onlarda kırmızı görmüş boğa gibi aşkla, şevkle ceza yazıyorlar.

Her yazılan cezadan sonra yüzlerinde mesut, bahtiyar bir gülümseme ile ulvi bir görevi yerine getirmiş olmanın iç huzurunu yaşıyorlar.

Siz bu ortamda üçüncü sıçramanın hazırlıklarını yapıyorsunuz. Pes doğrusu!

Not: Çakar diğer sürücüleri rahatsız edip dikkatini dağıtmakta. Siz kendinizi düşünüyorsunuz ama o yolda sizden başkaları da var. Siz bu işi memurlara bırakmayın.

AzÇok
05 Şubat 2019, 15:07
https://mrkustom.com/wp-content/uploads/2016/07/KS-MOTO-PRO-2-510x510.jpg
Hastasıyız...:)

moli0046
05 Şubat 2019, 15:48
Normal sis farına ceza varmı beyler

foxtrot
05 Şubat 2019, 16:15
benim de merak ettiğim konu sonradan takılan sis farları belli bir muayeneden vs. geçip ruhsata işlenebilir mi?

MahmutBiner
05 Şubat 2019, 16:53
Bundan iki ay önce yeni lastiklerimi deneme amaçlı şile yollarında bir arkadaşımla gezerken Jandarma trafik polisi tarafından durduruldum, haklı olarak çakarın yasak olduğunu sökmem gerektiğini söyledi, bugün de Gayrettepe civarında polis tarafından yine durduruldum, aynı şekilde yine bana sök yoksa ceza yazarız dendi.

Peki diyelim ki sadece sis farına çevirip, kapalı tutsam da ceza keserler mi? Keserler diye biliyorum ama yine de sorayım :)
Benim gibi bir iki derken, çekirge üç olup çakardan söktürtülen ve ceza yiyen arkadaş oldu mu aramızda? Bin küsür TL falan deniyor?

Çakar değil de sadece sis farı olarak orjinal olmayan bu sistemi ruhsata işleme şansı var mıdır?

Polis bu uyarıyı bir yere kaydediyor mu? Mesela sökmeyip, sis harç kullanmasam, açık tutmasam da başka bir polis daha önce uyarıldığımı sistemden görüyor mu? Yoksa polislerin korkutma taktiği midir? :)

Motor ufak ve çakar ya da sisler olmazsa cidden sıkıntı çekiyorum, farlar msx'in 2016 ve sonrası modelini bilen bilir, yuvarlak değil, incecik bir aralıktan ışık veriyor ve çamur olunca gerçekten aydınlatmıyor, benim asıl amacım da bu sıkıntıya girmemek, çakar çok önemli değil. Tabi bunu polise anlatma şansım olmuyor. Bunun dışında yasal olan bir yöntem tavsiyeniz var mıdır?

çakar durumda kullanmassanız bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Pek çok motor markası honda yamaha vs orjinal sis farı satıyor bunlar tuv onaylı ve CE belgeli sis farları. Polisin durduk yere bunun için ceza yazacağını sanmıyorum. Yaklaşık 6 7 yıldır kullandığım tüm enduro motosikletlerde sis farı var ve sürekli açık birsürü çevirmeye girdim kimse bunu söndür ceza keseriz demedi.. Belki çakar olarak kullanıyorsanız ve biraz yukarı doğru dönükse rahatsız ediyor olabilir. Ben şahsen otomobil kullanırken bazen böyle motosikletlere kızıyorum öyle bir ayarlıyorlarki önümü göremiyorum aynalarda pata pata çakıyor. Motorcu için farkedilmek niyetli yapılabilir ama araçlar için o iş başka türlü oluyor..

abeciMotoru
05 Şubat 2019, 17:00
çaka çaka gidiyosan heralde yazar ben olsam ben yazarım yani.
aç sis farını düzgün düzgün kullan.

kulspruta
05 Şubat 2019, 17:30
Bunun da suyunu çıkaran arkadaşlar var ne yazık ki. Geçen gidiş geliş orman yolunda birine denk geldim; uzunlar açık, altta sis farları var, üstte de gidon hizasında iki tane çakar yakmış gidiyor. Önümü zor gördüm eleman geçene kadar.

Metela
05 Şubat 2019, 19:06
Çakar devreyi bugün serviste iptal ettirdim artık sadece sis farı. Çakar mod maalesef ki kornaya bastığım bazı zamanlarda farkında olmadan devreye girdiği için tamamen iptal etmem gerekiyordu yoksa sadece sis farı modunda gezecektim, çok nadir kullanacktım.

Şöyle söyleyeyim hemen, ben çakarları sadece yoğun trafikte kullanıyorum ama genelde gündüz fark edilmek için kullanıyorum çakar moduna alıyorum, bu sayede çok rahat da ettim, akşamları sis farı şeklinde anca emniyet şeridi gibi yerlerde, patlar modda değil de ağır ağır sağ ve sol yanıyor neredeyse 2sn aralıkla, dün en düşük sağ sol moddayken polis durdurdu yani öyle ambulans ya da itfaiye gibi gezmiyordum.

Şile tarafında jandarma trafik durdurduğunda, yollarda in cin top oynuyordu, adamlar sıkıntıdan herhalde bana sardılar, evet çakar yasak ama orada çaksa da hiç bir anlamı yoktu, neyse savunma amaçlı demiyorum sadece ben gereksiz çakar asla kullanmadım, motor ufak olduğundan gerekli yerlerde kullanmak amaçlı taktım ve gerçekten çok faydasını gördüm.

Maalesef bir sürü far takıp çakarları zırt pırt açanlar sebebi ile de bize böyle patlayanlar çıkıyor, neyse ki motor sevimli de muhabbet değişiyor yırtıyordum ama artık sadece sis farı şeklinde gezmem şart oldu.

Bu arada trafikte stop çakarlar takanlar var arabada da motorda da, bunlar arkada kaldığı için polisler fark etmiyor ancak o zaman hiçbirine izin vermesinler, hele de arabada arka çakarlı stop lambasının işi ne, hadi biz fark edilmek için takıyoruz, bu işler tam bir gereksizlik, keşke önce bu tip vakalardan başlasalar.

yaşlıveacemi "Pes doğrusu" demişsin, çakarları 1 seneden fazladır sürekli kullanıyorum, çakar moddayken bir çok polisin yanından geçtim sayısını da hatırlayamayacağım kadar çok, son 2 ay öncesine kadar en ufak uyarı almadım, bu işler bu zamanlarda değişti bence, o kadar çok kontrol var ki bilmiyorum farkında mısın? yani yüzsüzlük yapıyorum algınızı anlayamadım açıkça, bence polislere ceza için kesin baskısı var, arabama yıllardır doğru düzgün ceza gelmez, eds'lerle 3 seferdir, sırf çizgi üzerinden gidildiği için ceza geldi, bana göre devletin kasası boş ve artık hatalara göz yumulmuyor, bence kötü bir şey değil, kurallar hepimiz için ama bu zamana kadar hep uygulanması gerekirdi, ben o zaman neden masraf yapıp çakar taktırdım ki buna baştan göz yummasalar trafikte bir tane çakarlı motosiklet olmazdı, bu aynı cam film takma meselesi gibi oldu bence, umarım anlamıştırsınız, pes doğrusu denecek bir durum değil yani.

abeciMotoru yukarıda nasıl gittiğimi yazdım, 42 yaşında 15 senelik gece gündüz motorcuyum hatalarım olabilir ama yeni yetme gibi motor kullanmıyorum yani senden de büyük ve deneyimli olma ihtimalim var sözün özü aklı başında her motorcu kadar düzgün kullanıyorum.

moto_embriyo
05 Şubat 2019, 20:21
vlogcu arkadaş merak ettiklerinizi polise sormuş. polisten alalım cevabı. anladığım kadarıyla fabrika çıkışında sis yoksa sis koymak bile yasak.

kaynak
https://www.youtube.com/watch?v=ZztzqM6E7-g

espresso
06 Şubat 2019, 00:03
Be de çakarlı değil ama sis taktırmayı düşünüyordum.
Benim xmax 250'nin önde çift far var, kısaları yakında biri, uzunları yakınca biri yanıyor. ikisi birden yanmıyor. eğer sis taktıramayacaksam onu modifiye ettirip uzunları yakınca ikisini birden yanacak hale getirsem iyi olacka gibi. zaten hep uzun farlarla geziyorum gündüzleri. Ehliyet kursunda hoca uzunlarla git demişti ama gece nasıl gitcez diye sormayı unutmuştum, gece karşıdan araba gelmiyorsa yine uzunlarla gidiyorum ki anca farkedileyim.

rebeka
06 Şubat 2019, 00:43
Çok şanslı mısın?

PAPAZ_39
06 Şubat 2019, 01:28
Normal sis farına ceza varmı beyler

Sisli havada kullanırsan yok👍

yaşlıveacemi
06 Şubat 2019, 11:32
yaşlıveacemi "Pes doğrusu" demişsin, çakarları 1 seneden fazladır sürekli kullanıyorum, çakar moddayken bir çok polisin yanından geçtim sayısını da hatırlayamayacağım kadar çok, son 2 ay öncesine kadar en ufak uyarı almadım, bu işler bu zamanlarda değişti bence, o kadar çok kontrol var ki bilmiyorum farkında mısın? yani yüzsüzlük yapıyorum algınızı anlayamadım açıkça, bence polislere ceza için kesin baskısı var, arabama yıllardır doğru düzgün ceza gelmez, eds'lerle 3 seferdir, sırf çizgi üzerinden gidildiği için ceza geldi, bana göre devletin kasası boş ve artık hatalara göz yumulmuyor, bence kötü bir şey değil, kurallar hepimiz için ama bu zamana kadar hep uygulanması gerekirdi, ben o zaman neden masraf yapıp çakar taktırdım ki buna baştan göz yummasalar trafikte bir tane çakarlı motosiklet olmazdı, bu aynı cam film takma meselesi gibi oldu bence, umarım anlamıştırsınız, pes doğrusu denecek bir durum değil yani.

Bey efendi siz tatlı tatlı olayları anlatmışsınız bizde okuyup yorum yapmışız niye alınganlık gösteriyorsunuz anlamış değilim.

Birinci yazınızı ve bu ikinci yazınızın tamamını alıntı yapmadın görüntü olarak uzamasın diye ama toptan yorum yapıyorum.

Bir seneden beri aracınızda çakar olması size hiç bir hak vermez. - ben o zaman neden masraf yapıp çakar taktırdım ki - bu sözünüze diyecek bir cevap bile bulamıyorum yani para vermek sizi cezadan bağışık mı tutacak? Diğerleri bedava mı taktırıyor? Polislerin hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadığı kaşının üzerinde gözün var dercesine ceza yazdığı bir dönemde iki sefer ikaz edilmişsiniz bu durum İstanbul trafiğinde kolay kolay kimseye nasip olmayan bir durum.

Etrafta eskisinden çok fazla çevirme ve ceza yazma durumun olduğunun farkındasınız ve bunu size bu güne kadar gelmeyen cezaların gelmesi ile örneklendirdiğiniz halde hala bu çakar olayının nasıl sağından solundan kemiririm arayışındasınız.

Not : Kemirmek kelimesini olayı zorlamak anlamında kullandım lütfen bunu başka bir anlama çekip alınganlık göstermeyin.

tarikcapar
06 Şubat 2019, 11:40
Abi yazacaklar cezayı.. "Sisinide farınıda ..." diye söylene söylenece sökeceksin ne varsa.. Rahatlayacaksın... olay bu :)Millete boşuna sarıyorsun... Cevaplarından rahatsız olacaksan olayı burda paylaşmamalısın.

kurubuz
06 Şubat 2019, 12:07
Ben de şehir içinde gündüz uzun farla gidiyorum. Polis görünce kapatıyorum. Hayatım trafik cezasından daha önemli. Polisi "tamam canım abim"'lerle idare edebildiğin kadar idare et, ara sıra yiyeceğin cezaları da sineye çek.

PAPAZ_39
06 Şubat 2019, 12:18
İç işleri bakanliğından bu sabah gelen mesaj
Bilginize;
Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN.

ARAL70
06 Şubat 2019, 12:23
Bilginize;
Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN.

"ARTIK" kelimesi de ilginç olmuş, olması gerekeni yeniymiş gibi sunmak... Aymışlar şükür.

yaşlıveacemi
06 Şubat 2019, 13:50
Bilginize;

Bazı ana arterlerde devamlı yaya trafiği var buralardan dönüş yapmak için gece 02:00 beklemek lazım. Örneğin bağdat caddesinden ( mark spencer in önü ) kazım özalp sokağa dönmek istediğinizde ne yapacaksınız oluk gibi yaya trafiği var. Bunu trafik polisi de biliyor ve devamlı oraya polis koyuyorlar mis gibi ceza yazılır sonrada denetimlerde şu kadar ceza kestik diye övünülür.

Angrypower
06 Şubat 2019, 15:18
Abi kimse kusura bakmasın. Zorlu Center önünde mesela böyle bir kavşak var. Viraja yatıyorsun, yaya geçidi var. Ben motoru yatırmışken, nasıl yayaya yol vereceğim? Yaya’ya yol verdiğim zaman yaya bana sen geç diyorsa, Allah’ını seversen geç mi diyeceğim?

Vasıta, ağır vasıta farketmiyor. Hep durur yol veririm ama motosiklette her zaman öyle olmuyor. Neden bunu paylaştım? Acemi arkadaşlar yol vereceğiz die kaza riski ile karşılaşsın istemiyorum.

Öz_Musti
06 Şubat 2019, 16:51
Abi kimse kusura bakmasın. Zorlu Center önünde mesela böyle bir kavşak var. Viraja yatıyorsun, yaya geçidi var. Ben motoru yatırmışken, nasıl yayaya yol vereceğim? Yaya’ya yol verdiğim zaman yaya bana sen geç diyorsa, Allah’ını seversen geç mi diyeceğim?

Vasıta, ağır vasıta farketmiyor. Hep durur yol veririm ama motosiklette her zaman öyle olmuyor. Neden bunu paylaştım? Acemi arkadaşlar yol vereceğiz die kaza riski ile karşılaşsın istemiyorum.

Yolun gerisinde daha yaya geçidine varmadan kırmızı üçgen yaya geçidi işareti olabilir. İleride yaya geçidi var demek. Ona göre yavaşlayabilirsin.

Sis farı güvenlik ekipmanıdır. Sabit yananlardan var. Onlardan alınabilir.

Angrypower
06 Şubat 2019, 16:54
Yolun gerisinde daha yaya geçidine varmadan kırmızı üçgen yaya geçidi işareti olabilir. İleride yaya geçidi var demek. Ona göre yavaşlayabilirsin.

Sis farı güvenlik ekipmanıdır. Sabit yananlardan var. Onlardan alınabilir.

Viraj içlerinde görünen geçitlerde maalesef yok. Amaç yaya’ya yol vermemek değil ama ben yaya’yım die yayanlardan da kendini korumasını bilmeli bir motosiklet sürücüsü.

Metela
06 Şubat 2019, 17:14
Bir kaç defa daha yazayım, çakar meselesi aynı cam film meselesi gibi, cam film ve çakar her zaman yasak,, cam film neden sonra milletten söktürüldü, çakar trafikte belki de 10 yıldır yasal olmadığı halde insanlara bunun izni veriliyor, ben polis olsam trafikte her gün yüzlerce ceza kesecek, arka stopları çakarlı, farları çalışmayan , aynası kırık, sinyali çalışmayan bir ton araç bulurum, hatta sivil trafik polis araçları ile çekim yapar bunların çoğunu tespit ederim, amaç gerçekten kuralları uygulatmak mı? Yoksa cidden kotayı doldurmak mı? Bunu anlatmaya çalışıyorum ama iş harcadığım paraya gelecek kadar komikleşiyor.

schumacher__
06 Şubat 2019, 17:53
https://www.youtube.com/watch?v=h6y1G8KBOYs

Burada uzunlar ve çakarlar açık, tiger egzoz var ve sonuç ortada. Karşıdaki mal olunca hiçbir faydası olmuyor, o yüzden çok da takılmamak lazım

PAPAZ_39
07 Şubat 2019, 10:47
Bazı ana arterlerde devamlı yaya trafiği var buralardan dönüş yapmak için gece 02:00 beklemek lazım. Örneğin bağdat caddesinden ( mark spencer in önü ) kazım özalp sokağa dönmek istediğinizde ne yapacaksınız oluk gibi yaya trafiği var. Bunu trafik polisi de biliyor ve devamlı oraya polis koyuyorlar mis gibi ceza yazılır sonrada denetimlerde şu kadar ceza kestik diye övünülür.

Aynen dediğin gibi abi. Fakat böyle kilit noktalara farklı bir çözüm üretmeleri gerek, yoksa kuyruk olur uzar gider bu trafik. İstanbul içi zaten normalde gitmiyo, herkesin yaya yol vermek için 10 saniye durması demek trafik felç. Aslında uygulama çok güzel , olması gereken bi durum. Ama işin içinde istanbul olunca ortalık karışiyor ☺

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:45 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=h6y1G8KBOYs

Burada uzunlar ve çakarlar açık, tiger egzoz var ve sonuç ortada. Karşıdaki mal olunca hiçbir faydası olmuyor, o yüzden çok da takılmamak lazım

34 NT 267
Beyaz ford
Yazdım listeye
Dünya küçük👍

oguncelik
07 Şubat 2019, 23:05
Yaklaşık iki ay önce basın ekspreste sabah 7:45 de sivil trafik polisleri tarafından Sis farları Çakar’lı olduğu için 396 tl küsür bi ceza yemiştim. Durduran polis ceza dedi cezayı yazan polis kırmızı mavileri niye kullanıyorsun dedi, kırmızı mavi değil dedim sadece beyaz dedim. Niye durdurdu Allaalla dedi ama yasak dedi yazdı cezayı

tyro06
27 Şubat 2020, 02:25
madem ceza yazılıyor, takacan kırmızı mavileri. bide polis sireni koyduracan. ceza yiyeceksen değsin bari :D

erkanzdemir
27 Şubat 2020, 06:28
Aynen dediğin gibi abi. Fakat böyle kilit noktalara farklı bir çözüm üretmeleri gerek, yoksa kuyruk olur uzar gider bu trafik. İstanbul içi zaten normalde gitmiyo, herkesin yaya yol vermek için 10 saniye durması demek trafik felç. Aslında uygulama çok güzel , olması gereken bi durum. Ama işin içinde istanbul olunca ortalık karışiyor ☺

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:45 ----------

34 NT 267
Beyaz ford
Yazdım listeye
Dünya küçük��

Konu hortlamış madem yazalım dedik.
Videoda çarpışma olsa suçlu focus olurdu.Tabi motosikletli bu çarpışmadan büyük hasar alırdı.
Ancak feribot çıkışındaki hız limiti öncelikle 20 km/saat sonrasında ise 50km/saat
Motosikletin 20 km ile çıkış yapması ve focusla buluştuğu yerden sonra 50 km ile gitmesi gerekirken 20 km limitli alandan 60 km /saat hızla çıkıyor. Dolayısı ile kural ihlalinden önce kendisini sonra karşı tarafı tehlikeye atıyor. Aşırı hızlı değilmiş gibi görülsede o nokta için ölü görüş açısı nedeniyle motosiklet hızlı focus yol hızına göre boş diyerek dönüş yapıyor ancak motosiklet yol kuralı hız limitinden çok daha hızlı olduğu için focusa sobeliyor.
Hiçbirşey göründüğü gibi değil BENCE.

okanbagiscan
27 Şubat 2020, 08:56
Be de çakarlı değil ama sis taktırmayı düşünüyordum.
Benim xmax 250'nin önde çift far var, kısaları yakında biri, uzunları yakınca biri yanıyor. ikisi birden yanmıyor. eğer sis taktıramayacaksam onu modifiye ettirip uzunları yakınca ikisini birden yanacak hale getirsem iyi olacka gibi. zaten hep uzun farlarla geziyorum gündüzleri. Ehliyet kursunda hoca uzunlarla git demişti ama gece nasıl gitcez diye sormayı unutmuştum, gece karşıdan araba gelmiyorsa yine uzunlarla gidiyorum ki anca farkedileyim.

İkisi birden yanarsa sisteme fazla yük binebilir yada akünü zayıflatabilir.Far ampülün normal helojense led ile değiştirip ikisi birden kullanılabilir.Araştırmadan yapma.

arndiol
27 Şubat 2020, 09:06
benim motorun eski sahibi taktırmış, üzerinde geldi.

Aksamları ek far olarak kullanıyorum ve oldukca faydalı bence. Cezası ne kadardı bunun? :queen:

Gökhan_Aygün
27 Şubat 2020, 09:18
Ben sis farından dolayı yaklaşık 1 sene önce 100 try civarı bir bedel ödemiştim, olay şu ; keşke kağıt yanımda olsa da kanun maddesini hatırlasam.

" Aracın üzerinde orijinalinde olmayan bir şey kullanmak / gezmek / monte etmek " gibi bir şeydi .. Sonuçta kesti cezayı altına da " düzeltildi " yazdı, isterse otoparka çekebilirmiş ya da orada sökebilirmiş v.s v.s .. ama böyle bir ceza kesmişti kendileri ki isterse top case için de aynı cezayı kesebilrmiş ...

Yani cezayı kesen keser her türlü, ben yedim oradan biliyorum :mrgreen:.

----------------------
Edit ; ( Buldum )

K.T.K. 32. madde

Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek,

Ama bildirebileceğim bir yer olmadığı için, belge üzerinde " normale çevrildi " yazıyor.

Benzer konu ; http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/185535-cakar-lambali-motorsiklet-ve-scouterler-3.html#post4441872

Angrypower
27 Şubat 2020, 09:45
Çakarları çaktırmadan yani full açık yani sis farı pozisyonunda sürerseniz, polis ceza yazmaz. Çakarın cezası var, sis farının yok. Tabiki çarpık kanun sistemimiz ile bu da polisin insiyatifinde kalıyor :)

Öz_Musti
27 Şubat 2020, 10:28
2. sayfada da yazmıştım. Sis farı bir güvenlik ekipmanıdır ve kullanılmalıdır.

Çakar olan neredeyse her sis farında uzun ve kısa modlar var. Ben çakar modu hemen hiçbir zaman kullanmıyorum. Şehirlerarası gidiş-geliş yolda uzunları, %95 imizin tarzı olan şehiriçinde kısa modları kullanıyorum.

Tabi bunları fazla havaya doğru kaldırmamak lazım. Koruma demirlerine bodoslama takılıyor çoğu zaman bilinçsiz ustalar tarafından. Çok polisle karşılaştım, kısa modda sürekli yanar haldeyken kimse birşey demedi.

noz
27 Şubat 2020, 12:19
Sis farı amacı dışında yanmadığı sürece sorun olmaz.Çakar ışık her durumda yasaktır.Ne muayenede,nede trafikte sis farı kapalı ise ikaz ve uyarı yapılmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:11 ----------

Sisli, yağmurlu gibi olumsuz hava koşullarında yol yüzeyi, şerit çizgileri ve işaretleri daha az görmekteyiz. Bu gibi durumlarda kısa far ya da uzun farlar ışıkları parklar yansımalar oluşturdukları için tercih edilmemektedir. Özellikle ıslak zeminlerde yol yüzeyi ışığın yüzde 80’ini yutmaktadır. Bu duruma maruz kalınmaması ve daha iyi bir yol görüşü sağlamak için araçlarda yerlere daha yakın noktalara yerleştirilmiş olan sis farlarını kullanıyoruz. Ancak bazı sürücüler olumsuz hava şartları oluşmasa bile sis farlarını keyfi olarak yakmaktadırlar. Bu da diğer sürücülerin görüşünü olumsuz etkileyen bir durum. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, tamamen keyfi olarak sis farklarını yakan sürücülere idari para cezası ve puan cezası uygulandığını açıkladı. Peki sis farını keyfi olarak yakmanın, kullanmanın cezası nedir?

Sis Farı Yakmanın Cezası 2020
Sis farları sadece gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bunun gibi olumsuz havaların dışında kullanılan sis farları tarafınıza daha iyi bir aydınlatma sağlamamaktadır. Yüksekliği doğru bir şekilde ayarlanmamış olan sis farkları öndeki sürücüleri, gereksiz olarak yakılan arka sis farkları da arkadaki sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Sis farlarını amaç dışında kullanmak yasaktır. Peki bunun cezası nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 64/1 maddesine göre; yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamanın cezasının da 132 TL olduğu hatırlatıldı.

“Geceleri, yerleşim birimleri dışında kara yollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmamasının cezası ise 236 TL’dir. Kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamanın cezası ise 132 TL olarak uygulanıyor. Kanunun 64/1-b-1 maddesine göre de ‘Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının cezası 132 TL’dir. Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamanın cezası da 488 TL’dir.”

Bu yazımızda gereksiz sis farı kullanımı, sis farı kullanmak yasak mı, sis farı ne zaman kullanılır, açılır, sis farı yakmak neden yasak, sis farı yakmanın cezası gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:16 ----------

Sisli, yağmurlu gibi olumsuz hava koşullarında yol yüzeyi, şerit çizgileri ve işaretleri daha az görmekteyiz. Bu gibi durumlarda kısa far ya da uzun farlar ışıkları parklar yansımalar oluşturdukları için tercih edilmemektedir. Özellikle ıslak zeminlerde yol yüzeyi ışığın yüzde 80’ini yutmaktadır. Bu duruma maruz kalınmaması ve daha iyi bir yol görüşü sağlamak için araçlarda yerlere daha yakın noktalara yerleştirilmiş olan sis farlarını kullanıyoruz. Ancak bazı sürücüler olumsuz hava şartları oluşmasa bile sis farlarını keyfi olarak yakmaktadırlar. Bu da diğer sürücülerin görüşünü olumsuz etkileyen bir durum. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, tamamen keyfi olarak sis farklarını yakan sürücülere idari para cezası ve puan cezası uygulandığını açıkladı. Peki sis farını keyfi olarak yakmanın, kullanmanın cezası nedir?

Sis Farı Yakmanın Cezası 2020
Sis farları sadece gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Bunun gibi olumsuz havaların dışında kullanılan sis farları tarafınıza daha iyi bir aydınlatma sağlamamaktadır. Yüksekliği doğru bir şekilde ayarlanmamış olan sis farkları öndeki sürücüleri, gereksiz olarak yakılan arka sis farkları da arkadaki sürücüleri zor durumda bırakabiliyor. Sis farlarını amaç dışında kullanmak yasaktır. Peki bunun cezası nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 64/1 maddesine göre; yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamanın cezasının da 132 TL olduğu hatırlatıldı.

“Geceleri, yerleşim birimleri dışında kara yollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmamasının cezası ise 236 TL’dir. Kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamanın cezası ise 132 TL olarak uygulanıyor. Kanunun 64/1-b-1 maddesine göre de ‘Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılmasının cezası 132 TL’dir. Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamanın cezası da 488 TL’dir.”

Bu yazımızda gereksiz sis farı kullanımı, sis farı kullanmak yasak mı, sis farı ne zaman kullanılır, açılır, sis farı yakmak neden yasak, sis farı yakmanın cezası gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Lucas
27 Şubat 2020, 12:54
Çakar modu olmayan sis farı veya gündüz farına polis sadece ceza yazmak istediği için ceza yazar. Artık çoğu araçta görünürlüğü artırmak için gündüz farı standart olarak geliyor, biz de motosiklete görünürlüğü artırmak için takıp kullanıyoruz zaten.

Öz_Musti
27 Şubat 2020, 17:46
Sis farı amacı dışında yanmadığı sürece sorun olmaz.Çakar ışık her durumda yasaktır.Ne muayenede,nede trafikte sis farı kapalı ise ikaz ve uyarı yapılmaz.

Bence yanlış değerlendirip kanunları yazmışsınız.

Sis farı değil, ilave aydınlatma demek daha doğru.

Tıpkı emniyet şeridi gibi ilave aydınlatma takılmış motosikletlerde de polisler genelde tolerans gösteriyor. Yeter ki saçma sapan çakan-aydınlatan cins olmasın.

Bilmem kaçıncı defa söylüyorum. İlave aydınlatma, motosikletler için bir güvenlik ekipmanıdır. Kullanılmalıdır. Chopper-racing-scooter-naked fark etmez. Eldiven neyse doğru monte edilmiş ilave aydınlatma da o.

jarre
27 Şubat 2020, 19:20
Çakar dediginiz polislerdeki kırmızı ,mavi olan mi yoksa beyaz yanıp sonenlerde mi Çakar sayılıyor