PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka basımı

frankestayn1
30 Ocak 2019, 16:22
Selam arkadaşlar benim motorun plaka patates oldu iyice :D

Yeni plaka çıkarmak istiyorum da bu işlemler nasıl oluyor acaba? İnternette bazıları randevu al diyor bazıları alma diyor motorlar için farklı diyor anlayamadım.

tarikcapar
30 Ocak 2019, 17:08
Kaybetmediğin için sıkıntı yok... Sabah erken saatte trafik şubeye gidip numaratörden numara alırsan randevuya gerek kalmıyor.. ordan plaka basım kağıdını alıp söforler odasına gidip plakanı bastırabilirsin... ben kaybettiğim için birde ruhsat masrafı ödemiştim ek olarak... plakamda değişmişti

Carlsberg
30 Ocak 2019, 17:38
Yıpranan plaka değişimi için şoförler odasına gitme devri eskide kaldı. Henüz birkaç ay önce eskiyen plakamı değiştirdim. Şoförler odasına eskiyen plakan ve ruhsat fotokopin ile gidip sıra alıyorsun, sıra sana gelince gidip teslim ediyor ve ödemeyi yapıyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam 18TL normal ücret, 6TL'de hızlandırma ücretiydi. Eğer ekstra 6TL'yi verirsen en geç 15 dakikada, eğer vermezsen en geç 1 saat içinde yeni plakan basılmış oluyor. Basit bir işlem.

frankestayn1
30 Ocak 2019, 17:51
Kaybetmediğin için sıkıntı yok... Sabah erken saatte trafik şubeye gidip numaratörden numara alırsan randevuya gerek kalmıyor.. ordan plaka basım kağıdını alıp söforler odasına gidip plakanı bastırabilirsin... ben kaybettiğim için birde ruhsat masrafı ödemiştim ek olarak... plakamda değişmişti

Teşekkürler noterden plaka basım kağıdı aldım 22 tl ye herhalde sadece plakamı alıp basım yerine götüreceğim parasını verip plaka alacağım

oldcockroach
30 Ocak 2019, 17:57
Yıpranan plaka değişimi için şoförler odasına gitme devri eskide kaldı. Henüz birkaç ay önce eskiyen plakamı değiştirdim. Şoförler odasına eskiyen plakan ve ruhsat fotokopin ile gidip sıra alıyorsun, sıra sana gelince gidip teslim ediyor ve ödemeyi yapıyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam 18TL normal ücret, 6TL'de hızlandırma ücretiydi. Eğer ekstra 6TL'yi verirsen en geç 15 dakikada, eğer vermezsen en geç 1 saat içinde yeni plakan basılmış oluyor. Basit bir işlem.

6 tl hzılandırma ücreti nedir yav :D rüşvetin yasal hali olmuş o :D Bu cumartesi vizeye sokacaktım motoru plakayı plakalığa vida ile tutturmuşlar ama yazılarda bir sıkıntı yok geçer mi bilmem ama konunu açılmış ve yakın zamanda bu işlemi yapan birinin olması iyi olmuş :D

Carlsberg
30 Ocak 2019, 19:41
6 tl hzılandırma ücreti nedir yav :D rüşvetin yasal hali olmuş o :D Bu cumartesi vizeye sokacaktım motoru plakayı plakalığa vida ile tutturmuşlar ama yazılarda bir sıkıntı yok geçer mi bilmem ama konunu açılmış ve yakın zamanda bu işlemi yapan birinin olması iyi olmuş :D

Aynen öyle, bende ilk duyduğumda şaşırmıştım bayağı. Benimde aynı şekilde plakalarımda vidalar vardı, harflere gelmemesine rağmen muayeneden geçmez bu değiştir dendi, bende gidip değiştirdim. Daha dün muayeneye soktum motoru, sorunsuz geçtim.

İşin ironik kısmı ise, benimle birlikte başka bir motosikletli arkadaş soktu muayeneye, 3 adet vida vardı plakasında ve o da geçti. :mrgreen:

Teşekkürler noterden plaka basım kağıdı aldım 22 tl ye herhalde sadece plakamı alıp basım yerine götüreceğim parasını verip plaka alacağım

Dostum plakan kaybolmadığı sürece herhangi bir yerden herhangi bir kağıt almana gerek yoktu, direk bastırmaya gidebiliyorsun. :)

Cyan
30 Ocak 2019, 21:22
İstanbul'da öyle olmuyor diye biliyorum; önce trafik tescil'e uğramanız lazım.

watercolours
30 Ocak 2019, 21:30
18TL haricinde 1 kuruş isteme hakları yok. Federasyona sorabilirsiniz.

nalpergok
30 Ocak 2019, 21:39
Ben de muayeneye gireceğim için üzerinde delik olan plakamı yaklaşık 1 ay önce değiştirdim. Yukarıda bir arkadaş doğrudan şoförler cemiyetine giderek plakasını değiştirdiğini söylemiş ancak şundan eminim, bu Samsun için mümkün değil. Önce trafik şubeye plakanızla birlikte gidip değişim kağıdı almanız, bu kağıtla birlikte şoförler cemiyetine gitmeniz gerekli. Ayrıca hızlandırma ücreti adı altında bir ücret almalarının da mümkün olmadığını düşünüyorum.

Boldpilot
30 Ocak 2019, 21:52
N11 de plaka basan yerler var bastır geç. Birebir aynısı zaten.

Carlsberg
30 Ocak 2019, 23:35
Ben de muayeneye gireceğim için üzerinde delik olan plakamı yaklaşık 1 ay önce değiştirdim. Yukarıda bir arkadaş doğrudan şoförler cemiyetine giderek plakasını değiştirdiğini söylemiş ancak şundan eminim, bu Samsun için mümkün değil. Önce trafik şubeye plakanızla birlikte gidip değişim kağıdı almanız, bu kağıtla birlikte şoförler cemiyetine gitmeniz gerekli. Ayrıca hızlandırma ücreti adı altında bir ücret almalarının da mümkün olmadığını düşünüyorum.

Bursa'da ikamet ediyorum. İnternetten okuduğum kadarı ile bende bu şekilde sanıyordum, ustama gittiğimde laf arasında sordum, hiçbir şeye gerek olmadığı direk eski plakam ile gittiğimde çıkarabileceğimi söyledi. Bende direk gidip o şekilde aldım plakayı ve alırken sorduğu soru; "İşlemi hızlandırmak ister misiniz?" akabinde "yanlış hatırlamıyorsam" 6TL ücret talep ettiler. Normalde 1 saatte çıkıyorsa sırada öne atıp 15 dakikaya çıkartıyorlarmış. Hatta acelem vardı, bir an önce bitsin diye verdim ve o şekilde aldım.

Cyan
30 Ocak 2019, 23:41
Benim 20-30dk'da falan çıkmıştı, plakayı anında basıyorlar da üzerindeki boyanın kuruması sertleşmesi lazım biraz, hem bir yere değerse bozulur hem de toz toprak falan varsa yapışır. 30-40dk'da ancak sertleşip kuruyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:40 ----------

O atölyenin yaptığı da bence kurala uygun değil, başka bir yerde bu şekilde olacağının garantisi yok, gitmeden önce mutlaka telefon falan edip sorun ne olur ne olmaz...

frankestayn1
31 Ocak 2019, 00:11
Arkadaşlar bide bende gidon aynası var muayeneden geçer mi acaba?

kanucan
31 Ocak 2019, 01:40

Benimde aynalar gidonda ve plakamın tam ortasından vidalanmış olmasına rağmen geçtim. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

frankestayn1
31 Ocak 2019, 18:01
Benimde aynalar gidonda ve plakamın tam ortasından vidalanmış olmasına rağmen geçtim. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Herhalde kişiden kişiye değişiyor bazıları geçiriyor bazıları pek umursamıyor. İnşallah iyi biri denk gelir tabii ki ben tüm hepsini kontrol edip muayeneye gideceğim.

fazil
31 Ocak 2019, 18:23

Benimki de oyle, sorun olmuyor. Gectim.

Tvs01
31 Ocak 2019, 19:16
Selam arkadaşlar benim motorun plaka patates oldu iyice :D

Yeni plaka çıkarmak istiyorum da bu işlemler nasıl oluyor acaba? İnternette bazıları randevu al diyor bazıları alma diyor motorlar için farklı diyor anlayamadım.

Git bir notere sor yada şöförler odasını ara bu kadar basit

frankestayn1
01 Şubat 2019, 02:09
Git bir notere sor yada şöförler odasını ara bu kadar basit

Hallettim....

Öz_Musti
01 Şubat 2019, 11:40
Yine bir bilgiyle karşınızdayım.

Eğer muayeneden plaka sebebi ile ağır kusur aldıysanız noter-trafik tescil falan gerekmiyor. Muayene kağıdınız plakanız ve ruhsatla doğrudan şoförler cemiyetine gidip plakanızı bastırıyorsunuz. Tecrübe ile edinilmiş net bilgi. Yayalım. :)

Buralarda da Cumartesi çalışılmaması büyük eksiklik. Noterlerde düşünüldüğü gibi buralarda da nöbetçi sistemi getirilmeli.

Cyan
01 Şubat 2019, 12:29
Doğrudur, ben de trafik tescille uğraşmak istemediğim için kalacağımı bile bile gittim ağır kusur yazımı aldım sonra plaka basım atölyesinde hallettim işimi.

mustafa2198
01 Şubat 2019, 21:20
İstanbul için güngörene gittim hafta içi saat öğlen 2-3 gibi 10 dakika sürdü her şey hiç yoğunluk yoktu.

oldcockroach
02 Şubat 2019, 12:30
Evet bu gün vizeye girdim ve plakadan kaldım :D pazartesi şöförler odasına gidip plaka yenileyeceğim :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

vidalar sayıların üst tarafından atılmış olsa neyse tam arada olduğun için kaldın denildi :D

Cyan
02 Şubat 2019, 12:52
Benimkiler üstteydi ve yazıların arasına girmiyordu, Maslak motosiklet muayene istasyonu bıraktı. Normalde delik veya vida varsa neresinde olursa olsun bırakıyorlar. Ama karma istasyonlarda tersi durumlar da olabiliyor anladığım.

oldcockroach
02 Şubat 2019, 13:17
Bizim burada karma ve baktılar :D neyse sağlık olsun plakalığımız oldu bedavadan :D

yigitaksoyx
06 Şubat 2019, 14:16
4 gün önce plakam iyice haşat olduğu için trafik şubeye gittim fakat artık bu işlemin trafik şubeden değil noterden 22 TL gibi bir ücret karşılığında olduğunu öğrendim.
Plakamı da alıp noterin kapısını çaldım..
Plakamı aldılar bir ücret karşılığında da değişim kağıdı verdiler bu kağıt ile birlikte bildiğimiz gibi şöförler cemiyetine gidip 34 TL karşılığında plakamı bastırdım.
Eskiden sadece plaka basımına ücret alınıyordu şimdi ise kağıdı bile parayla veriyorlar.

watercolours
06 Şubat 2019, 15:07
Niye 34TL? İki plaka mı bastırdınız?

yigitaksoyx
06 Şubat 2019, 15:10
Hayır tek motosiklet plakası 34 TL. Ben de fazla bulduğum için sordum otomobil ile bir mi tutuluyoruz diye Çift plaka 68 TL dedi.

watercolours
06 Şubat 2019, 15:52
O zaman şöyle yapın. Uğraşmayacaksınız bile.
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun web sitesinde bilgi edinme kısmına girin. "Şu şu şoförler odası benden tek plaka basımı için şu kadar aldı, ben 17TL diye biliyordum. Tarife mi değişti?" diye sorun. Tarife değiştiyse yapacak birşey yok. Ama değişmediyse sizin koşturmanıza gerek olmayacak, TSOF o odaya soracak, tutuşan odanın bizzat kendisi sizi arayacak. Gerisi sizin inisiyatifinize kalacak.
Tanıdıkta olaylar böyle gelişmişti.

Cyan
06 Şubat 2019, 15:55
2018 Aralık'ta 17TL verdim. 100% zam olmaz, hata var...

Öz_Musti
06 Şubat 2019, 16:03
Önceden de yazmıştım güncelleyeyim. Vidalı plakadan ötürü ağır kusur aldım. Buna dair tüvtürk kağıdı, plakam ve ruhsatla gittim. 23 tl ye 15 dakikada şoförler cemiyetinden plakamı aldım. Tekrar muayeneye gittim geçtim.

Vidasız olarak plakalığa taktığım plakam eğreti geldi. Titreşimden falan çıkacak gibi geliyor. Araya karton v.s. koyup sıkıştıracağım.

mombohunter
06 Şubat 2019, 16:31
Benim de motorun plakası vidalı yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Kolaçan da izlediğim kadarıyla ruhsat ve plaka haricinde belgeye gerek yok sanırım.

chetaq
07 Şubat 2019, 00:19
Ümraniye'deki plaka basım yerindeki fiyatlar;

Çift Plaka - 42 TL.
Tek Plaka (Motor) - 21 TL.

İstenen evraklar;

https://i.postimg.cc/htcP8Ssh/Plaka.jpg

watercolours
07 Şubat 2019, 10:05
Orada ne yazdığının önemi yok. TSOF ne diyorsa odur. TSOF 17 değişti, 50 oldu derse 50'dir. 21TL, 2019 fiyatı olabilir ama.

frankestayn1
07 Şubat 2019, 16:25
Orada ne yazdığının önemi yok. TSOF ne diyorsa odur. TSOF 17 değişti, 50 oldu derse 50'dir. 21TL, 2019 fiyatı olabilir ama.

Ben geçen hafta 22 lira noter kağıdına 22 lira plakaya verdim yanlış hatırlamıyorsam

hokahey
07 Şubat 2019, 16:34
açılın taze değişim geldi.

1 ay önce trafik şubeden ücretsiz kağıt alıp değiştirdiğim plaka sistemi değişmiş. şöyle:

önce notere gidip 22 tl bayılıyorsunuz. noter size bir kağıt veriyor. o kağıt ile şoförler odasına seğirtiyorsunuz. 36 lira da odaya bayılıp plakanızı teslim alıyorsunuz.

bu yazdıklarım motor plakası için geçerli.

yani araya noter girmiş, bir öpücük almadan vallahi bırakmıyor. öpüle öpüle cepte para kalmadı.

watercolours
07 Şubat 2019, 16:36
Millet, bu işler trafikten alınıp notereverildi diye mi coşmuştu?
Plaka basım ücretini teyit etmek lazım.

SuleymanE
07 Şubat 2019, 17:24
Sırf noterle uğraşmamak için önce tüve muayeneye girip plakadan kalsak ve ruhsat fotokopisi+ eski plaka + muayene kağıdı ile şöförler odasına gidip plaka bastırsak olmuyor mu?

hokahey
07 Şubat 2019, 17:34
Sırf noterle uğraşmamak için önce tüve muayeneye girip plakadan kalsak ve ruhsat fotokopisi+ eski plaka + muayene kağıdı ile şöförler odasına gidip plaka bastırsak olmuyor mu?

olmuyor. eski plakayı notere teslim edip basım kağıdı alacaksın dostum. ha unutmadan, 22 lira ateşlenecek.

chetaq
02 Mart 2019, 23:55

Oluyor(dün şoförler odasında bizzat şahit oldum).

Muayeneden kaldığını gösteren belge ile 21 TL. karşılığında yeni plakanı alıyorsun.