PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor supersport, hava 1500

Mehmet Cirit
29 Ocak 2019, 16:58
Kusura bakmayın bugün oldukça sinirlendiren bir olay yaşadım, tepkimi de mazur görün.

Cruiser makine sahibiyim ve elimden geldiğince öncelikle kendi can güvenliğimi düşünerek trafikte hedefime ulaşmaya çalışan bir motor sürücüsüyüm. Bütün motorcular kardeştir derler o yüzden kardeşim diye hitap etmek istiyorum. Sen supersport kullanan kardeşim, bugün 12:50 saatlerinde 3 şeritli Aydın-Denizli yolunda Denizli istikametine doğru Sarıoğlu Lokantası önünde 3 şeritli yolda iki ayna arasında 2 karış mesafe ile sıyırıp sağdan geçme hareketinin manası nedir, anlayamadım. Umarım kardeşimiz bu gruba üyedir ve bu yazdığım yazıyı da okuyordur. Koca yolu mu paylaşamadık. Tamam kardeşim sen kendi can güvenliğini düşünmüyorsun, benimkini neden riske atıyorsun anlayamıyorum. Benim yapacağım herhangi bilinçsizce küçük bir sağ manevrasında iki motorun birbirine takışması durumunda ne hale geleceğimizi, neremizin kırılıp, neremizin sürteceğini, arkadan gelen araçların birinin altında kalma riskiyle karşı karşıya geleceğimizi irdelemek aklının ucundan geçmiyor mu ? Motorun güzel kardeşim, motorun en hızlısı, motorunun sesi efsane, asfaltında en kralı sensin, ama canın bu kadar mı değersiz kardeşim...

Amacım herhangi bir tartışma ortamı yaratmak değil. Genelleme olarak alınmasın, bu tip sürücüler her motor tipinde maalesef mevcut. Ani şekilde karşısına dikkatsiz bir yaya, bilinçsiz bir hayvan, açılabilecek bir otomobil kapısı, yolcu indirmeye hazırlanan bir personel aracı, sağa sola bakmadan yola bodoslama dalan bir araç çıkabileceğini kestirmeden, başka motor kullanıcılarını düşünmeden sıyırarak geçmek, arkadaşlar bunlara ne gerek var. Gerçekten bu yapılan sürat, havamı basar yalar geçerim amacıyla diğer motor sürücüsünü, bir yayayı veya bir aracı zora sokacak hareketlere ne gerek var.

Seni buradan en iyi dileklerimle selamlıyorum kardeşim. Saygılar...

emremm
29 Ocak 2019, 17:05
Onların yurdumun yolundaki çukurdan, tepedeki çalıdan farkları yok, takmıycan kafana.:)
Etrafından dolanıp geçeceksin.
Çukurla, çalıyla muhatap olma.

MrMud
29 Ocak 2019, 17:31
Yaz aylarında İstanbul bu kardeşlerimizle dolup taşıyor hocam takmayın kafanıza :)
Tabi insan sinirleniyor, haklısınız o konuda.
Ben canımı yolda mı buldum ?
O hareket yüzünden benim eşim dostum abisiz kardeşsiz eşsiz babasız neden kalsın ? Diyorsunuz...

Elden ne gelir malesef ?
Toplayıp eğitemeyiz ne yazık ki, ve sorun toplamak değil, toplasakta hepsini tane tane, eğitemeyiz.
Eğitilmez çünkü, geçmiş artik cehaletten sıyrılma dönemi, tek şansımız doğal seleksiyon.
Umarım ölürken başka birine sebep olmadan ölür giderler ne diyelim.
Beddua değil bu ayrıca, dua hatta.

Ben akşam saati ıssız yolda kenara çekmiş hanım arkadaşa "Bi problem varmı ?" dediğimde "Sen kimsin ya ne diyosun?" cevabına, anlamadı herhalde diyip tekrar "Bi sorun mu var yardım edebileceğim birşey var mı?" deyince, "Sanane be seni ne ilgilendirir" cevabını almış insanım.
Bir daha kimseye yardım etmeyeyim mi ?
Ediyoruz yine :)
Takmıyorum kafama, sağlık olsun diyorum.

Sizin durum can tabi, farklı.
Ama olacakla öleceğe çare yok, maksimum dikkat, maksimum açık algıyla sürün, geçmiş olsun tekrar.

levend84
29 Ocak 2019, 19:38
Onların yurdumun yolundaki çukurdan, tepedeki çalıdan farkları yok, takmıycan kafana.:)
Etrafından dolanıp geçeceksin.
Çukurla, çalıyla muhatap olma.

Çaliyi dolanmakta çözüm degil,arkadaş silme geçti diyor,iki teker dedigimiz araç.belirli bir hizdan sonra otomobili bile devirecek darbeye sahip.

Seneler önce çeşme otobaninda otomobilim ile ilerlerken hizim ortalama 130-140,yanimdan geçen ss nin ruzgari resmen aracimi sarsti.(hizi abartmiyorum 280+ vardir..

icimden dedim,ulan bu eleman benim arabaya sol arkadan patlatsa,bagaji pestil eder..hatta gidonu ön camdan cikar..

Beladan uzak kalmak temennisiyle..

zekvan
30 Ocak 2019, 09:19
Hız yapması normal ss in amacı hız zaten, tabi linç yemeden açıklayayım yoğun trafikte veya şehir içinde değil.. Tabi daha eğitimli olması, kendini değil de başkalarını riske atmaması gerekiyor, kendileri zaten hep tehlikede.

oldcockroach
30 Ocak 2019, 12:13
Burada da var öyle şuursuzlar hayır o anda bir sıkıntı olsa aniden şerit değiştirmek zorunda kalsam nasıl bir aksiyon sahnesi yaşanacak kendini öldürttüğü yetmiyor birde beni öldürecek.Böylelerini Allah ısla etsin olmayacalarsa kimsenin kanına girmeden bir bariyerde hizmet sürelerini tamamlasınlar.

logaritma
30 Ocak 2019, 12:57
kimse kimsenin kardeşi değil artık o eskidendi ..

ozansntrk
30 Ocak 2019, 13:08
:sunny: iyi ben değilmişim giydirme yapılan :P apaçi kardeşlerimiz düzgün motorcuları üzdünüz

arndiol
30 Ocak 2019, 13:10
benim gibi amatör birisine denk gelseydi ölmüştük.

kendinize güvenebilirsiniz, ama civarda tecrübesiz ya da öküz ya da dikkatsiz o kadar insan var ki; sonra "ben haklıyım"" diye geziyorlar.

Gökhan_Aygün
30 Ocak 2019, 13:17
bu tip sürücüler her motor tipinde maalesef mevcut.

Aynen, racing kullanıp ( gerçi 500 - 600 cc altına racing denmiyor sanırım, oturma pozisyonu hafif öne eğik commuter oluyor ) çok sakin kullanan, güzel örnekler de var. Mesela benim komşum Cbr 500 aldı, adam Enduro sürer gibi etrafı seyir ede ede takılıyor. Daha 130 üstüne çıkmışlığı yok.

Bunun dışında özellikle Tem'de ( EDS bölgesi ) 200 - 250 cc motosikleti ile önünde süren BMW Gs' e mi dersin, Honda Nc' ye mi dersin selektör ata ata gidenler var, yahu adam bi gaz açsa toz dumansın ne bu acele zaten EDS'de sürüyorsun max kaç km ile gideceksin yani ..

Bende bir Tem kullanıcısı olarak bu durumlara hep kurulmuşumdur.

furkansevke
31 Ocak 2019, 04:25
Aynen, racing kullanıp ( gerçi 500 - 600 cc altına racing denmiyor sanırım, oturma pozisyonu hafif öne eğik commuter oluyor ) çok sakin kullanan, güzel örnekler de var. Mesela benim komşum Cbr 500 aldı, adam Enduro sürer gibi etrafı seyir ede ede takılıyor. Daha 130 üstüne çıkmışlığı yok.

Bunun dışında özellikle Tem'de ( EDS bölgesi ) 200 - 250 cc motosikleti ile önünde süren BMW Gs' e mi dersin, Honda Nc' ye mi dersin selektör ata ata gidenler var, yahu adam bi gaz açsa toz dumansın ne bu acele zaten EDS'de sürüyorsun max kaç km ile gideceksin yani ..

Bende bir Tem kullanıcısı olarak bu durumlara hep kurulmuşumdur.

biz senin skuterine bisiklet diyomuyuz :D sen şimdi neden 500 altıyla dalga geçiyosun :DD

Birkan07
31 Ocak 2019, 04:39
Bu altındaki makinayayla değil ruhundaki egoyayla bağdaştırılacak bi hareket.

Küçük cc'de olsa ss motor kullanıcısı ve sevdalısıyım, trafikte bende ince ince hareket ederim. Defansis kullanıcıyım.

Bu tarz arkadaşların motosiklet ortamında ss kullanıcılarını temsil etmesi = arabacıların tüm motorcuları aynı görmesi.

YasinC
31 Ocak 2019, 08:17
Sosyal hayatındaki ezikligi yolda hız yaparak örtmeye çalışanlardan birine denk gelmişsiniz. Sayıca çok fazlalar sorunun temel sebebi eğitim.

Mossberg500
31 Ocak 2019, 08:43
"Bu işin fıtratında var"

Şaka bir yana, camida böyle dengesiz insanlar çıkabiliyor malesef.

Gökhan_Aygün
31 Ocak 2019, 10:49
biz senin skuterine bisiklet diyomuyuz :D sen şimdi neden 500 altıyla dalga geçiyosun :DD

De kardeşim üzülmem ben :cherry: benim kendi hissettiğim ve gördüğüm önemli :P

Otomatik vitesçiyim ben valla gelecekte alacağım Nc bile DCT olacak, ama belki toplum baskılarına katlanamayıp İntegra yerine S / X falan olur ... :flower: